Choď na obsah Choď na menu
 


Zdravotnictvo a SaS

15. 3. 2017

 

http://www.idemvolit.sk/905-kauza/martin-barto-clen-chobotnice-mimovladnych-organizacii-privatizacie/

Martin Barto - člen chobotnice mimovládnych organizácií, privatizácie

Martin Barto (poslanec NOVA-OĽANO, poradca zdtravotníctva pre SaS, v minulosti KDH). Osoba, o ktorej média mlčia avšak patrí medzi najzodpovednejšie osoby v SR za súčasnú situáciu. Jeho plat v štátnych organizáciach sa hýbal okolo 20 000 Eur/mesačne, z daní občanov SR.- od 1993 do 1995 pracoval v Slovenskej informačnej službe (SIS)
- 1999 - generálny riaditeľ v Slovenskej sporiteľni, v roku 2000 sa sprivatizovala
- 1999-2000 pracoval vo VŠŽ, presne v období keď sa plánovala privatizácia železiarni za zlomkovú hodnotu súčasnej ceny, krátko potom ju kúpili US Steel(USA)
- 2006-2010 bol viceguvernérom Národnej banky, vymenoval ho Gašparovič, práve za vlády SNS-SMER-HZDS - náhoda?!!!

V roku 1992 sa na toto všetko pripravoval v Izraeli, postgraduálne. Výber Izraela pravdepodobne nebude náhodny. Izrael neskôr aj v súčasnosti robí veľký obchod so Slovenskom. S Izraelom robil pofiderné obchody aj jeho blízky človek Lipšic (OĽANO-NOVA, KDH) spolu s Krajniakom (OĽANO-NOVA, SME rodina, KDH).

Od roku 1998 do roku 2002 robil za Dzurindovej vlády poradcu ministrovi hospodárstva - Ľubomírovi Harachovi, neskôr Ľudovítovi Černákovi. A tým sa podieľal na najväčších privatizáciach Slovenska, opisovaných aj v Gorile. A pravdepodobne aj preto Lipšic so Sulíkom počas ich vlády v rokoch 2011-2012 nevyšetrovali privatizácie, lebo sú v nich namočení aj ich ľudia.

V roku 2000 figuroval aj v mimovládke INEKO, ktorej sponzorom je americká ambasáda a Otvorená spoločnosť finančného podvodníka Sorosa(OSI Budapest). INEKO slúžilo a aj slúži na manipuláciu verejnej mienky v prospech sponzorov, čiže USA a George Sorosa.Bol členom aj priamo Sorosovej otvorenej spoločnosti, spolu s Radičovou, Chmelom(SaS), Jurzycom(SaS) - tým sa už nechváli v životopise.
V čase, keď bol členom tejto organizácie dostali od Sorosa 36 000 000 Slovenských korún. Odmeny za privatizácie?
http://osf.sk/wp-content/uploads/2015/02/VS2006_EN.pdf

V týchto podnikoch Barto figuruje na orsr:A tu máme vrcholných ničiteľov života Slovákov, Rudolf Zajac spolu s Martinom Bartom:Nie je náhoda, že práve SaS chce zrušiť transparentnosť mimovládok o ich sponzoroch. Práve mnoho členov strán pravice: OĽANO, NOVA, SaS sú alebo boli členmi mnohých mimovládok financovaných americkou ambasádou a/alebo finančným podvodníkom Sorosom.

 

 

 

 

zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/409538/komentar-daga-danisa-sulik-so-zajacom-riskuje-lebo-penta/

Komentár Daga Daniša: Sulík so Zajacom riskuje. Lebo Penta

Exminister zdravotníctva Rudolf Zajac
Exminister zdravotníctva za stranu ANO Rudolf Zajac.
Zdroj: TASR
Keď Sulík pozval do tímu pre zdravotnícku reformu exministra Zajaca, dosť zariskoval.

Rudolf Zajac nepochybne patrí k najvýraznejším a najodvážnejším ministrom zdravotníctva. Bol pripravený, kompetentný a vedel, čo chce. Jeho reformy mali zlikvidovať socializmus v nemocniciach (ambulanciách) a posunúť zdravotníctvo dopredu. K moderným a výkonným verejným službám.

Otázne je však to, či sa mu to naozaj podarilo. A ešte otáznejšie je to, či nebol až príliš podriadený obchodným záujmom finančnej skupiny Penta.

Bol to práve Zajac, kto bol v rokoch 2002 až 2006 považovaný za „koňa“ Penty a Haščáka v druhej Dzurindovej vláde.

Podozrenia o prepojení Zajaca na Pentu vtedy opakovane riešila Koaličná rada (námietky mala najmä Bugárova SMK).

 

Biznis Penty

Medzičasom sa Penta stala – aj vďaka Zajcovym reformám – dominantným hráčom v slovenskom zdravotníctve. Vlastní poisťovňu Dôvera, sieť nemocníc Svet zdravia, sieť lekární Dr. Max. Viackrát čelila podozreniam, že sa pokúša kontrolovať aj ministerstvo (za Uhliarika z KDH, prezývaného Pentliarik).

V rukách Penty sa koncentruje veľká časť súkromného biznisu v zdravotníctve – bez účinnej štátnej regulácie. Zisky Dôvery napríklad dodnes nie sú dostatočne regulované, pomerne vysoké obchodné, resp. ziskové marže má aj Dr. Max a súkromné nemocnice.

Vo väčšine krajín EÚ je súkromné podnikanie vo verejných službách obmedzené, ceny a zisky súkromných firiem sú regulované (s presne definovanými stropmi - napr. v cenovej politike liekov). Na Slovensku sú pravidlá pomerne „gumené". Elastické. 

Reformy zdravotníctva by mali byť zamerané aj na tento problém. Preto je dosť pochybné, ak v reformnom tíme opozičnej strany sedí aj človek spájaný s Pentou…

Kauza Gorila

Podozrenia o pozadí ministra Zajaca a Penty neživila len Bugárova SMK a zopár kritických novinárov. Objavovali sa aj neskôr pri kauze Gorila alebo pri úniku americkej diplomatickej pošty WikiLeaks (2011).

Citát z údajného spisu SIS Gorila: „Malchárek rozpráva Haščákovi o ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi, ktorý sa správa hystericky. Na koaličnej rade šuškal Malchárkovi, že zmenu stanov robí pre Sláva Haščáka.“

Spis Gorila nespresňuje, o aké stanovy išlo.

Spresnil to však Béla Bugár. V roku 2005 Bugár na koaličnej rade zablokoval zmenu stanov Všeobecnej zdravotnej pisťovne, ktorú pripravoval Zajac (vraj aby si zabezpečil vplyv v štátnej poisťovni).

Citát Bugára: „Neobávali sme sa vplyvu ministerstva, hovorili sme o inom vplyve, napríklad o vplyve rôznych finančných skupín“. Podľa denníka SME malo ísť o Pentu. 

Inak, Bugár vtedy neriešil princíp, ale obchod. Aspoň podľa spisu Gorila, kde sa vec ďalej vysvetľuje: „Po dnešnej koaličnej rade, keď SMK útočila na ministra Zajaca, že celé zdravotníctvo je Penta, to nechce (Haščák) preháňať. Ak má mať Penta celé zdravotníctvo, SMK chce mať celé Slovenské elektrárne“.

WikiLeaks a americkí diplomati

Kauza WikiLeaks zas priniesla podozrenia o kupovaní poslancov pre Zajacove reformné zákony, za ktoré vzorne hlasovali aj tí nezávislí.

Z depeše veľvyslanectva USA v Bratislave z roku 2005, ktorú zverejnil portál WikiLeaks, vyplýva podozrenie, že „hlasy boli kúpené“. Pričom „zdrojom, podozrivým z kupovania hlasov, bola finančná skupina Penta“ (uvádza depeša).

Penta tieto podozrenia poprela. Zajac zas tvrdil, že s údajným kupovaním nezávislých poslancov nič nemal.

Môžeme mu veriť, no nemusíme. Pri neoficiálnych informáciách a dohadoch platí jednoduché pravidlo: ak informáciu potvrdia dva dôveryhodné zdroje, môžeme predpokladať, že má reálny základ.

Podozrenia o možných prepojeniach Zajaca na Pentu potvrdzovali tri zdroje. Béla Bugár, vtedy šéf SMK a člen koaličnej rady. Spis Gorila, považovaný za dokument SIS a americkí diplomati.

Rudolf Zajac je určite skvelý odborník na zdravotníctvo. Je však otázne, či je aj skvelý bojovník proti hlavnej chorobe slovenského zdravotníctva – klientelizmu.

A chobotnici, ktorá na ňom parazituje v pozadí.