Choď na obsah Choď na menu
 


Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica.

16. 5. 2019

 

OR: http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=141001&SID=7&P=1

 

MINISTRI ZDRAVOTNÍCTVA

1998 - 2002  Dzurindova vláda SDK     Tibor Šagát

2000 - 2002  Dzurindova vláda              Roman Kováč

2002 – 2006  Dzurindova vláda         Rudolf Zajac (za ANO od 2006 OKS)

2006 – 2008                                         Ivan Valentovič SMER

2008 – 2010                                          Richard Raši SMER (7/2008 podpis zaklad.zmlúv na TTSK)

2010 – 2012   Radičovej vláda            Ivan Uhliarik KDH

 

 

2008

 

https://domov.sme.sk/c/3979069/trnava-z-nemocnic-vznikli-akciove-spolocnosti.html

Trnava: Z nemocníc vznikli akciové spoločnosti

Trnava 16. júla 2008 (TASR) - Zavŕšením transformačného procesu bolo dnešné slávnostné podpísanie zakladateľských zmlúv novovzniknutých akciových spoločností Nemocnica s poliklinikou Dunajská Streda a. s., Nemocnica s poliklinikou Skalica a. s., a Nemocnica Galanta a. s.

Predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Tibor Mikuš na pôde vyššieho územného celku privítal primátora Dunajskej Stredy Pétera Pázmányiho, primátora Skalice Stanislava Chovanca, primátora Senice Ľubomíra Parízka, primátora Holíča Zdenka Čambala a primátora mesta Gbely Jozefa Hazlingera.

Vzájomne podpísali zakladateľské zmluvy, ktorých predmetom podnikania je prevádzkovanie všeobecnej nemocnice, verejnej lekárne, ambulancie záchrannej zdravotnej služby, dopravy do alebo zo zdravotníckeho zariadenia a kúpy tovaru.

V prípade Dunajskej Stredy základné imanie spoločnosti je milión Sk (33.194 eur). TTSK má 51 akcií a mesto 49, v menovitej hodnote 10.000 Sk (332 eur). Aj v prípade Nemocnice s poliklinikou Skalica a. s. je základné imanie milión Sk (33.194 eur), pričom TTSK vlastní 51 akcií, mesto Skalica 34, Senica a Holíč po šesť akcií a mesto Gbely tri akcie.

V Nemocnici s poliklinikou Galanta, a. s., ktorá sa tiež transformovala, má teraz 100 percent akcií TTSK. Ponuku vstúpiť do spoločnosti však mesto Galanta, ale aj väčšie mestá v spádovej oblasti nemocnice dostali. V Galante zatiaľ o tom nerokovalo zastupiteľstvo.

Nemocnice doteraz pracovali ako príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK. Súčasne so založením akciových spoločností záväzky nemocníc so súhlasom veriteľov prevezme Správa majetku a služieb TTSK s.r.o. a tak isto aj prebytočný majetok zdravotníckych zariadení. Zároveň bude dlhy postupne likvidovať. Novovzniknutým akciovým spoločnostiam sa prenajme hnuteľný a nehnuteľný majetok na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Ten stav v nemocničných zariadeniach Galanta, Dunajská Streda alebo Skalica, myslíme si, že už bol takmer neudržateľný, povedal dnes TASR primátor Holíča a podpredseda TTSK Zdenko Čambal. Napríklad jedným z prvých problémov - ani nie tak v Skalici, ale v Galante a Dunajskej Strede - bolo to, že sa zaujímavé a lukratívne činnosti odštátnili. Čiže prestali prinášať primeraný zisk nemocnici. Profitovali na tom súkromní lekári. Nemocnice z prenájmov priestorov nedokázali pokryť mzdy zdravotníkom a technické zabezpečenie chodu a rozvoja zariadení, konkretizoval Čambal.

Podľa neho ani predchádzajúci zriaďovateľ, ktorým bol štát, ani súčasný - TTSK, nemali dostatok prostriedkov, aby dokázali nemocnice revitalizovať. Prvým krokom je teda vznik akciových spoločností, ktoré na seba naviažu všetky potrebné licencie, následne zaniknú príspevkové organizácie. Nové akciovky budú hľadať strategických partnerov, ktorí by mali prevádzkovať spomínané nemocnice a zabezpečovať zdravotnú starostlivosť.

Od nich čakáme, že zoptimalizujú náklady a že tam, kde chýbali niektoré potrebné činnosti, ktoré boli pred časom odštátnené, ich znova vybudujú a dodajú aj potrebný kapitál na revitalizáciu nemocníc. Politickú a spoločenskú zodpovednosť naďalej ponesú predseda a poslanci TTSK. Čiže tu musíme byť maximálne uvážliví pri výbere takého strategického partnera, myslí si Zdenko Čambal.

Transformácia nemocníc sa podľa Čambala pripravovala vyše dva roky, takže istý čas podľa neho potrvá aj výber partnerov. Doplnil, že na Slovensku ide o prvú lastovičku, že sa vytvorili akciové spoločnosti s komunálnymi samosprávami, respektíve s mestami, v ktorých nemocnice pôsobia.

Vnímame pozitívny prínos, že samospráva bude nápomocná pri zabezpečovaní dobrého chodu nemocnice. Napríklad aj pri získavaní odborného personálu či lekárov a zabezpečení dobrého sociálneho zázemia, či už v podobe stabilizačných bytov a iných náležitostí, dodal.

Pripustil, že pri získavaní chýbajúceho zdravotníckeho personálu bude samospráva musieť hľadať aj v iných regiónoch Slovenska, pretože dotknuté nemocnice ležia v blízkosti hraníc s Českom a Rakúskom, kam odborníkov lákajú vyššie zárobky.

 

 

2013

 

 

https://ekonomika.sme.sk/c/6925311/kmotrikov-grafobal-zvysi-vplyv-v-skalickej-nemocnici.html

Kmotríkov Grafobal zvýši vplyv v skalickej nemocnici

Občanovi Trnavského kraja je podľa župana Mikuša jedno, kto nemocnicu vlastní, ak tá dobre funguje.

6. sep 2013

TRNAVA. Grafobal Group Ivana Kmotríka zvýši základné imanie v skalickej nemocnici o 2,5 milióna eur, ďalší akcionári sa na jeho zvýšení podieľať nebudú.

Z nového vkladu majú byť vykryté straty nemocnice z rokov 2008 až 2012. V tomto roku je Fakultná nemocnica s poliklinikou v Skalici podľa predsedu predstavenstva Stanislava Chovanca už v zisku.

Grafobal vlastní už teraz 52 % akciovej spoločnosti, po zvýšení základného imania sa jeho podiel ešte zvýši.

Kraj ani mestá, ktoré sú akcionármi nemocnice, sa na zvyšovaní podieľať nebudú. Podiel kraja poklesne z terajších 34 % na približne 22 %.

Krajskí poslanci sa zhodli, že nie je dôležité, kto nemocnicu vlastní, ale či dobre funguje. Ako strategický investor sa spoločnosť podnikateľa Ivana Kmotríka podľa ich vyjadrení osvedčila.

Chovanec upozornil, že zvýšenie základného imania nesúvisí s aktivitou Grafobalu z júna tohto roku, kedy ponúkol 12 miliónov eur za vstup do nemocníc v Galante a Dunajskej Strede.

Župan Tibor Mikuš povedal, že si vie predstaviť aj taký model fungovania nemocnice, v ktorom by samosprávny kraj nefiguroval.

"Našou úlohou nie je v prvom rade vlastniť, ale vykonať všetko pre to, aby nemocnica fungovala v prospech občana. Občanovi je jedno, kto nemocnicu vlastní," povedal Mikuš.

Tá skalická je podľa neho vo výbornej medicínskej a personálnej kondícii, po vykrytí starých dlhov bude aj vo výbornej finančnej kondícii.

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Skalici dosiahla ku koncu júla tohto roku zisk 90-tisíc eur, eviduje aj nezaplatené výkony zdravotnými poisťovňami v objeme 340 tisíc eur.

 

 

https://zahori.sk/22747/mesto-skalica-straca-podiel-v-nemocnici-nemocnica-zacala-byt-ziskova/

Mesto Skalica stráca podiel v nemocnici, nemocnica začala byť zisková

10. septembra 2013 Autor Matej Hajdin

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Skalici už mesto Skalica nebude mať podiel takmer 14 %, ale len necelých 9 %. 

skalicka_nemocnica

Mesto sa nebude podielať na navyšovaní základného imania
Poslanci totiž na mimoriadnom zasadnutí vo štvrtok 5. septembra schválili navýšenie základného imania nemocnice o 2,5 milióna eur a zároveň rozhodli, že mesto sa na ňom nebude podieľať.

Navýšenie imania má vykryť stratu z období rokov 2009 až 2012
Majoritný akcionár skalickej nemocnice spoločnosť Grafobal Group sa zvýšením základného imania rozhodol vykryť stratu z období rokov 2009 až 2012 a zároveň zabezpečiť prostriedky na rozvoj služieb a zvýšenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Podľa zákona musia tento krok odsúhlasiť všetci akcionári. Trnavský samosprávny kraj a  mesto Skalica tak už urobili, mestá Senica, Holíč a Gbely o ňom budú rokovať na zastupiteľstvách v najbližších dňoch.

V  súčasnosti je skalická nemocnica zisková, len za prvých 7 mesiacov tohto roka jej zisk predstavuje 91 tisíc  a  s  dosiaľ nepreplatenými výkonmi by sa vyšplhal až na 430 tis. €. 

 

 

 

2015

 

 

2015

https://www.webnoviny.sk/skalica-chce-predat-akcie-nemocnice-za-statisice-eur/

 

2. 06. 2015 Skalica chce predať akcie nemocnice za státisíce eur

SKALICA 2. júna (WEBNOVINY) – Mesto Skalica plánuje v tomto roku získať 600-tisíc eur z predaja akcií miestnej nemocnice. Vyplýva to zo zmeny rozpočtu mesta, ktorú tesnou väčšinou schválili poslanci mestského zastupiteľstva. Poslanec Milan Roman, rovnako aj ďalší pravicoví poslanci, však predaj akcií za 600-tisíc eur označili za bublinu.

Poslanec neverí, že akcie niekto kúpi

Podľa Lukáša Tisoňa je prijatý rozpočet nereálny. Skalica má približne osem percent akcií v spoločnosti Fakultná nemocnica s poliklinikou, žiadny záujemca o ne však nie je známy. Väčšinu akcií nemocnice vlastní spoločnosť Grafobal Group podnikateľa Ivana Kmotríka. Ekonomická komisia navrhla mestskému zastupiteľstvu hľadať peniaze radšej v nepopulárnom škrtaní výdavkov o päť percent, poslanci to odmietli.

Roman neverí tomu, že niekto zaplatí za osem percent akcií nemocnice 600-tisíc eur. Mestské zastupiteľstvo bude musieť podľa neho do konca roka nájsť iný príjem, buď z predaja majetku alebo z úveru. Skalica musela riešiť problém Správy mestského majetku, ktorá v minulom roku zaznamenala stratu 550-tisíc eur.

Neistou položkou v rozpočte aj dividendy vo vodárenskej spoločnosti

Na riziká aktualizovaného rozpočtu upozornil aj hlavný kontrolór Bohumil Bartoš. Okrem príjmu 600-tisíc eur za predaj akcií nemocnice sú podľa neho ďalšou neistou položkou v rozpočte aj dividendy v čiastke 200-tisíc eur z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Spoločnosť zatiaľ nerozhodla, či bude dividendy vyplácať.

Spoločnosť Grafobal Group vstúpila do skalickej nemocnice v roku 2010, keď získala 51-percentný podiel akcií. V roku 2013 svoj vplyv posilnila zvýšením základného imania, na ktorom sa ďalší akcionári nepodieľali.

 

 

https://myzahorie.sme.sk/c/7837731/radnica-planuje-predat-akcie-nemocnice.html

Radnica plánuje predať akcie nemocnice

Pravicoví poslanci označujú naplánovaný príjem 600 tisíc eur za bublinu.

2. jún 2015 o 11:44 SITA

SKALICA. Mesto Skalica plánuje v tomto roku získať 600-tisíc eur z predaja akcií miestnej nemocnice. Vyplýva to zo zmeny rozpočtu mesta, ktorú tesnou väčšinou schválili poslanci mestského zastupiteľstva. Poslanec Milan Roman, rovnako aj ďalší pravicoví poslanci, však predaj akcií za 600-tisíc eur označili za bublinu.

Podľa Lukáša Tisoňa je prijatý rozpočet nereálny. Skalica má približne osem percent akcií v spoločnosti Fakultná nemocnica s poliklinikou, žiadny záujemca o ne však nie je známy. Väčšinu akcií nemocnice vlastní spoločnosť Grafobal group podnikateľa Ivana Kmotríka.

Ekonomická komisia navrhla mestskému zastupiteľstvu hľadať peniaze radšej v nepopulárnom škrtaní výdavkov o päť percent, poslanci to odmietli.

Roman neverí tomu, že niekto zaplatí za osem percent akcií nemocnice 600-tisíc eur. Mestské zastupiteľstvo bude musieť podľa neho do konca roka nájsť iný príjem, buď z predaja majetku alebo z úveru. Skalica musela riešiť problém Správy mestského majetku, ktorá v minulom roku zaznamenala stratu 550-tisíc eur.

Na riziká aktualizovaného rozpočtu upozornil aj hlavný kontrolór Bohumil Bartoš. Okrem príjmu 600-tisíc eur za predaj akcií nemocnice sú podľa neho ďalšou neistou položkou v rozpočte aj dividendy v čiastke 200-tisíc eur z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Spoločnosť zatiaľ nerozhodla, či bude dividendy vyplácať.

Spoločnosť Grafobal Group vstúpila do skalickej nemocnice v roku 2010, keď získala 51-percentný podiel akcií. V roku 2013 svoj vplyv posilnila zvýšením základného imania, na ktorom sa ďalší akcionári nepodieľali.