Choď na obsah Choď na menu
 


Aké Tatry vlastne chceme? / Zlodejna v Tatrách II.

12. 1. 2010

 

 

 

TATRY MR

tatry-mont-resort.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aké Tatry vlastne chceme?

http://enviro.wbl.sk/tatry-zonacia.jpg

Kam smeruje vývoj Tatier v súčasnosti? Zachovajú si svoju tvár v dobe masového developerského rozvoja a prívalu turistov? Boli za vlády Fica prostredníctvom SNS čistky na MŽP a prečo?  Kšefty, korupcia,... Tieto aj mnohé iné otázky odzneli v diskusnej relácie Lampa s moderátorom Štefanom Hríbom a jeho hosťami.

Večer pod lampou - Aké Tatry vlastne chceme? (HD)

 


 

 

zdroj: http://www.cas.sk/

Firma blízka HZDS získala ďalšie pozemky pod Tatrami

30.11.2009, 21:41 | Firma GVM, údajne blízka vládnej ĽS-HZDS, získala ďalšie reštituované pozemky pod Vysokými Tatrami.

Napísal to dnes portál sme.sk. Reštituenti dostali podľa portálu lukratívne pozemky vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej údajne s pomocou ľudí z prostredia vládnej ĽS-HZDS, následne ich predali GVM za zlomok trhovej ceny. Podobným spôsobom sa GVM údajne už skôr dostala k pôde pri obci Veľká Lomnica. Spoločnosť GVM podľa sme.sk kúpila začiatkom októbra pozemky vo Veľkej Lominici a Starej Lesnej od rovnakých reštituentov, ktorí jej v minulosti predali spornú pôdu pri Veľkom Slavkove. Keďže vláda kontroverzný prevod pozemkov vo Veľkom Slavkove stopla, reštituenti z východného Slovenska dostali začiatkom septembra od SPF nové pozemky pri Veľkej Lomnici a Starej Lesnej. GVM vraj za tieto lukratívne pozemky v trhovej hodnote asi 16,6 milióna eur (zhruba 500 miliónov Sk) zaplatila približne 431.521 eur (13 miliónov Sk).

Firma GVM sa prostredníctvom reštituentov pokúsila už v roku 2007 získať finančne atraktívne parcely pri Veľkom Slavkove. Za viac ako milión metrov štvorcových reštituentom vtedy zaplatila 431.521 eur (13 miliónov korún), čo bolo niekoľkonásobne menej ako ich trhová hodnota. Prevody pôdy však napokon zablokovala prokuratúra. Pre podozrivú transakciu prišiel o kreslo minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (ĽS-HZDS), koaličné ĽS-HZDS sa vyhrážalo odchodom z vlády. Bývalý námestník Slovenského pozemkového fondu (SPF) Branislav Bríza (nominant ĽS-HZDS), ktorý prevody pozemkov na reštituentov podpísal, odstúpil z funkcie; neskôr prišlo o posty aj vedenie fondu.

Reštituentka Katarína Ninitzová a jej rodina mali podľa sme.sk nárok na pozemky v Michalovskom okrese, fond im napokon pridelil pôdu takmer v 200 kilometrov vzdialenej Veľkej Lomnici a Starej Lesnej. Prevod pozemkov vraj podpísal riaditeľ fondu Miroslav Mihalík (Smer-SD) a jeho námestník Adrian Šándorčin (ĽS-HZDS); súhlasila s ním aj rada fondu, ovládaná nominantmi najsilnejšej vládnej strany Smer-SD.

"Nehovorím, že je to pre nás extra výhodný predaj, ale nebyť ich (firmy GVM - pozn. ČTK), tak tie pozemky nikdy nedostaneme tam, kde sme ich dostali," citovalo sme.sk jedného z reštituentov. Reštituentom mal podľa neho pomôcť aj advokát Milan Škultéty, ktorý bol za Mečiarovej vlády v 90. rokoch v dozornej rade Východoslovenských železiarní. Škultéty je aj členom spoločnosti RHK Real spolu so štátnym tajomníkom ministerstva výstavby a bratislavským šéfom strany Smer-SD Martinom Glváčom; vo firme bola v minulosti údajne aj premiérova manželka Svetlana Ficová. Škultéty poprel, že by sa o prevod pozemkov nejako pričinil. "Nič som im nevybavoval. (...) Moja úloha sa skončila v momente podpisu zmluvy medzi fondom a reštituentmi," namietal.

Zástupcovia SPF tvrdili, že vyhoveli reštituentom. "Po kauze Veľký Slavkov žiadali pôdu vo Veľkej Lomnici, kde im už v minulosti boli vydané pozemky," uviedol šéf fondu Mihalík. Predseda pozemkovej rady Jozef Kolesár (Smer-SD) poprel akékoľvek špekulácie s pozemkami. "Neviem, že by sa s tými pozemkami špekulovalo. Fond má v Tatrách dostatok pozemkov, takže bude aj naďalej uspokojovať nároky reštituentov," poznamenal.

foto:internet

Obrázok

 

TA3 odkaz : Kto zlyhal v kauze prevodu pozemkov vo Veľkej Lomnici?

.

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlodejna v Tatrách II.

zdroj:sme.sk

Trpezlivosť ruže prináša. Hlavne, ak máte politické konexie a svojich ľudí na dôležitých miestach. Presvedčila sa o tom aj spoločnosť GVM, ktorá má blízko k predsedovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. V roku 2007 prišla o milión metrov štvorcových pôdy vo Veľkom Slavkove, ktoré kúpila od reštituentov. To, čo jej štát vtedy zobral, sa jej však vrátilo aj s úrokami.

 

 

 

 

Firma GVM nedávno kúpila od tých istých reštituentov pozemky vo Veľkej Lomnici a Starej Lesnej. Tí ich dostali od Slovenského pozemkového fondu (SPF), ktorý ovládajú nominanti Smeru. Reštituenti tvrdia, lukratívnu pôdu v Tatrách im na fonde pomohli vybaviť práve Mečiarovi ľudia.

 

Katarína Ninitzová a jej rodina mali nárok na pozemky v okrese Michalovce. 9. septembra 2009 im však pozemkový fond pridelil pôdu takmer v 200 kilometrov vzdialenej Veľkej Lomnici a Starej Lesnej. Zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi viac ako 1,6 milióna štvorcových metrov, podpísal riaditeľ fondu Miroslav Mihalík (Smer) a jeho námestník Adrian Šándorčin (HZDS). S prevodom súhlasila aj rada fondu, ktorú ovládajú nominanti Smeru.

 

Osvedčený scenár, ako prísť lacno k lukratívnej pôde v Tatrách, sa zopakoval. Reštituenti totiž väčšinu pozemkov obratom predali spoločnosti GVM, ktorá od nich v roku 2007 kúpila aj pôdu vo Veľkom Slavkove. Za Veľkú Lomnicu a Starú Lesnú pritom nemuseli Mečiarovi ľudia zaplatiť ani korunu. Takmer 1,4 milióna štvorcových metrov dostali od reštituentov ako kompenzáciu za zrušený biznis vo Veľkom Slavkove. Ten ich vyšiel na 13 miliónov korún, čo znamená, že Veľkú Lomnicu a lepšie situovanú Starú Lesnú získali od reštituentov za necelých desať korún za štvorcový meter. Keby sa rozhodli pozemky predať, môžu na tom zarobiť až 500 miliónov korún.

 

Koalícia Smer - HZDS? „Nehovorím, že je to pre nás extra výhodný predaj, ale nebyť ich (firmy GVM - pozn. red.), tak tie pozemky nikdy nedostaneme tam, kde sme ich dostali," povedal SME jeden z reštituentov. Podľa neho im výrazne pomohol aj advokát Milan Škultéty, ktorý bol za Mečiara v dozornej rade VSŽ. Dnes sedí v orgánoch Slovenských elektrární, ale aj v spoločnosti RHK Real - spolu so štátnym tajomníkom ministerstva výstavby a bratislavským šéfom Smeru Martinom Glváčom.

 

Tri roky bola v tejto firme - spolu so Škultétym a Glváčom - aj manželka premiéra Svetlana Ficová. „Nič som im nevybavoval, nekombinujte. Nepleťte do toho VSŽ ani ľudí, s ktorými som v RHK Real. Nemám s nimi v podstate žiadne kontakty. Moja úloha sa skončila v momente podpisu zmluvy medzi fondom a reštituentmi. Dovidenia," reagoval Škultéty.

 

Mečiar: Nemám s tým nič

V čase podpisu zmluvy medzi fondom a reštituentmi bol ministrom pôdohospodárstva Stanislav Becík. V čase prevodu pozemkov vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej na spoločnosť GVM už rezort riadil Vladimír Chovan (obaja HZDS). S Becíkom sa nám spojiť nepodarilo, Chovan hádže zodpovednosť na svojho predchodcu. „Nebudeme sa vyjadrovať k otázkam, ktoré súvisia s prácou predchádzajúcich ministrov," povedala hovorkyňa ministerstva Adriana Jobbiková.

 

Predseda HZDS Vladimír Mečiar podobne ako po vypuknutí kauzy Veľký Slavkov tvrdí, že nemá s najnovším pozemkovým škandálom nič spoločné. ,,Tlačový odbor HZDS ani nikto z vedúcich funkcionárov HZDS nie je o týchto prevodoch informovaný. Slovenský pozemkový fond je nezávislá inštitúcia," odkázal cez hovorkyňu strany Soňu Jantoľákovú.

 

Fico aj fond mlčia Fond odmieta, že išlo o vopred pripravenú akciu. „Vyhoveli sme žiadosti reštituentov, ktorí žiadali po kauze Veľký Slavkov pôdu vo Veľkej Lomnici, kde im už v minulosti boli vydané pozemky," tvrdí šéf fondu Mihalík. Postup fondu neprekáža ani predsedovi pozemkovej rady Jozefovi Kolesárovi (Smer). „Neviem, že by sa s tými pozemkami špekulovalo. Fond má v Tatrách dostatok pozemkov, takže bude aj naďalej uspokojovať nároky reštituentov." Premiér Fico mlčí, hoci v roku 2007 označil kauzu Veľký Slavkov za zlodejinu, pre ktorú sa takmer rozpadla vládna koalícia, mlčí. O funkciu prišli minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa aj námestník riaditeľa fondu Branislav Bríza (obaja HZDS). Neskôr odstúpilo aj celé vedenie fondu, pričom Fico sľúbil, že zavedie nové pravidlá, aby už k podobným kauzám nedochádzalo.

 

Bališ: Robili sme na tom osem rokov

O prevode pozemkov vo Vysokých Tatrách sme hovorili s MILANOM BALIŠOM z firmy GVM. Podľa katastra ste nadobudli 140 hektárov nových pozemkov vo Veľkom Lomnici a Starej Lesnej. Kúpili ste ich od tých istých reštituentov ako v prípade Veľkého Slavkova?

„Nemám veľmi záujem o tom hovoriť. Máte to na internete, čo chcete vedieť viac?

" Za pozemky v Slavkove ste zaplatili okolo 13 korún za štvorcový meter.

Je pravda, že keď to štát zastavil, zostala im u vás sekera? „Áno."

Znamená to, že dlh za Slavkov vyrovnali pozemkami v Lomnici a Starej Lesnej?

„Áno."

Rokovali ste aj s právnikom Milanom Škultétym. Prečo ste si vybrali práve tohto človeka?

„Zrejme ho dobre poznajú štatutári firmy. Aj ja ho poznám osobne, ale bolo mi jedno, s kým budeme rokovať."

Nebolo to preto, že má kontakty na ľudí zo Smeru, ktorý teraz ovláda pozemkový fond?

„Ja sa s ním poznám dlhšie, ale či sa on pozná s niekým zo Smeru, netuším."

Na koľko odhadujete cenu pozemkov? Realitné kancelárie hovoria o sumách od 200 do 500 korún za meter.

„Keby ste to chceli za 200 až 500 korún za meter, okamžite vám to predám. Reálna trhová cena je 20 až 30 korún. Ani vo Veľkom Slavkove nikto nepredal pozemky drahšie ako za 80 korún, hoci vy ste písali, že môžu mať hodnotu až 1500 korún."

Zdá sa, že tento obchod je právoplatný a právne čistý. Je čistý aj morálne?

„Pýtate sa, či je morálne čisté, že štát vrátil reštituentom pozemky? Alebo či je morálne čisté, že ich predali mne?"

Či je v poriadku, že štát vrátil pozemky podľa vopred dohodnutého scenára, ktorý pripravili ľudia blízki koalícii.

„To nie je pravda, s tými reštituentmi hovoríme už osem rokov. Začali to vybavovať hneď po revolúcii, hovoril s nimi pán Vysaník (spolumajiteľ GVM). To nebolo o HZDS ani o nikom, kto je pri moci. Vyhľadali nás, pretože máme peniaze, a oni chcú niečo zanechať vnúčatám."

Čo urobíte s pozemkami?

„Ťažko povedať, ale chceme ich sceľovať. Pri Slavkove sme mali predstavu, že postavíme golfové ihrisko, čo nevyšlo. V tomto prípade sa ešte diskusia neskončila."

 

 

Výhodná kúpa Hoci je kríza, pozemky vo Vysokých Tatrách sú dobrou investíciou.

BRATISLAVA. Lukratívne pozemky vo Veľkej Lomnici a v Starej Lesnej, ktoré kúpila od reštituentov spoločnosť GVM, tvoria jeden celok. Nachádzajú sa však medzi nimi aj parcely, ktoré patria iným ľuďom. Napríklad Jozefovi Gandžalovi z Veľkej Lomnice.

Jeho manželka Helena SME povedala, že firma GVM ich zatiaľ ohľadom kúpy pozemkov nekontaktovala. Nahnevala ju však suma 10 korún za meter štvorcový, ktorú zaplatili reštituentom z východného Slovenska. „Minulý rok sme predali ornú pôdu vo Veľkej Lomnici za 800 korún za meter. Bolo to trošku inak situované, ale predsa."

Keďže je kríza, aj ceny pozemkov vo Vysokých Tatrách sú momentálne nižšie. Vo Veľkej Lomnici sa meter ornej pôdy predáva od 200 do 300 korún. „V Starej Lesnej to môže byť aj okolo 500 korún za meter," hovorí realitný maklér Ľubomír Dutko. Priemerná cena pozemkov, aké kúpila spoločnosť GVM, sa pohybuje okolo 350 korún za meter štvorcový. V prípade zmeny územného plánu môže ich hodnota vzrásť až na 3000 korún za meter.

Napriek útlmu realitného trhu je však pôda v Tatrách stále dobrou investíciou. Vo Veľkej Lomnici je golfový areál, v jeho blízkosti vlastnia pozemky aj Miroslav Šatan a Zdeno Chára. Ten je spolu s Petrom Bondrom, ktorý stavia vo Veľkej Lomnici dom, aj členom golfového klubu. V centre golfového areálu je štvorhviezdičkový hotel, ktorý označil týždenník Trend za najlepší na Slovensku. V obci sa stavia aj komplex apartmánov či aquapark, ktoré ;ho základom bude dva kilometre hlboký geotermálny vrt. Ten by mal slúžiť na vykurovanie golfového ihriska. Podľa Dutka sú Veľká Lomnica a Stará Lesná atraktívnejšie ako Veľký Slavkov aj pre lepšiu infraštruktúru. „Veľká Lomnica je síce momentálne jedno veľké stavenisko, Stará Lesná má však pôvodný tatranský nádych."

 

 

 

 

 

Fico vie o kšeftovaní s pozemkami, sám na jednom zarobil BRATISLAVA 30. novembra

(WEBNOVINY) - Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda dnes obvinil premiéra Roberta Fica, že sa dostal k reštituovaným pozemkom podľa rovnakého scenára ako ľudia blízki Vladimírovi Mečiarovi a ĽS-HZDS, ktorí získali pozemky vo Veľkom Slavkove. Šéf najsilnejšej opozičnej strany tvrdí, že Fico veľmi dobre rozumie tomu, ako sa robia kšefty s pozemkami na Slovenskom pozemkovom fonde. Na tlačovej besede novinárom pustil záznam z tlačovky svojho nástupcu, predsedu vlády Roberta Fica, ktorý hovoril o tom, ako fungujú prevody a predaje reštituovaných pozemkov. Keďže Dzurindovi vo Ficovom vystúpení chýbali osoby a obsadenia, rozhodol sa Fica doplniť na svojej tlačovej besede, na ktorej prezradil príbeh, ako sa premiér Fico dostal k ôsmim árom pozemku v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Podľa Dzurindu Fico s manželkou kúpili vinicu v katastrálnom území Vinohrady v časti Podhorský pás, na ktorej zarobili niekoľko miliónov korún. "Pán premiér má najdrahšiu vinicu v Európe, zarobil podľa najskromnejších odhadov šesť miliónov korún," povedal Dzurinda.

V Dzurindovom príbehu vystupovala babička z Nového Mesta nad Váhom, ktorá reštitúciou získala pozemok v Bratislave. Tá ho predala Ficovej susedke, ktorá časť z neho neskôr predala Robertovi Ficovi. Na predajoch podľa šéfa SDKÚ-DS najviac zarobil premiér. Zisk mu priniesla zmena územného plánu. V roku 1998 sa totiž vypracovala štúdia zóny Podhorský pás, na základe ktorej sa vinice zmenili na stavebné pozemky. Fico kúpil vinicu v roku 2002, o štyri roky neskôr v roku 2006 mestská časť Nové Mesto prijala nový územný plán a vinice sa stali stavebnými pozemkami. Dzurinda uviedol, že Fico veľmi dobre vedel, že nekupuje vinice, ale stavebný pozemok. Dzurinda vykalkuloval aj zárobky jednotlivých aktérov tohto obchodu. Babička mala podľa Dzurindu na časti pozemku, ktorú už vlastní Fico, zarobiť 5 600 korún, susedka ho predala premiérovi za 37 tisíc korún. "Reálna cena bola vtedy oveľa väčšia, hlavne, ak ste vedeli, ako sa celý príbeh skončí," podotkol Dzurinda.

Predseda SDKÚ-DS je zvedavý ako Fico pomenuje svoje zmluvy o nadobudnutí pozemku, keď tie z kauzy vo Veľkom Slavkove označil za škandalózne. "Ide o presne ten istý príbeh, ako sa odohral medzi babičkou z okresu Michaloviec, jednou firmou blízkou Vladimírovi Mečiarovi a HZDS a tými lupičmi, ktorí získali pozemok vo Veľkom Slavkove," dodal Dzurinda. Zároveň poukázal na to, že pri Ficovcoch majú pozemky Eleonóra a Ľudmila Muňkové. "Ja nie som policajt," zdôvodňuje Dzurinda, prečo sa neobráti na orgány činné v trestnom konaní. Podľa neho generálny prokurátor Dobroslav Trnka vie, kedy má konať.

SDKÚ-DS neupustila podľa Dzurindu od iniciatívy zvolať mimoriadnu schôdzu o vyslovení nedôvery Ficovej vláde. Opozícia mala podať návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze dnes. Podľa Dzurindu návrh dajú až po hlasovaní o štátnom rozpočte, ktoré bude spojené s vyslovením dôvery vláde. Hlasovanie by mohlo byť v utorok. Dzurinda si myslí, že zvolanie takejto schôdze má zmysel, hoci opozícia nedisponuje dostatočným počtom hlasov na odhlasovanie pádu Ficovho kabinetu. Podľa neho to, čo predvádza Robert Fico, "je hanbou a popretím elementárnej slušnosti a demokratických zásad." Premiérovi vyčíta, že opozíciu nepočúva a nediskutuje s nimi. "Zabezpečíme, že sa príde porozprávať, budeme mu klásť otázky, budeme argumentovať, je najvyšší čas strhnúť z tváre Roberta Fica tú neuveriteľne cynickú masku," dodal