Choď na obsah Choď na menu
 


Štát nevie vysvetliť, kde je 24 mil. korún, ktoré chýbajú na účte

10. 4. 2010

 

zdroj.aktuality.sk

Štát nevie vysvetliť ďalšie milióny korún z predaja emisií, ktoré chýbajú na účte Environmentálneho fondu. Práve tam prišli peniaze z emisného obchodu s firmou Interblue Group, ktorej sme predávali emisie za 5,05 eura za tonu, informuje v dnešnom vydaní denník Hospodárske noviny.

 Na envirofond mala byť pripísaná suma 75,75 milióna eur (približne 2,3 miliardy vtedajších korún) - nakoniec však na jeho účte pribudlo zhruba o 24 miliónov korún menej. "Dňa 19. decembra 2008 prišli na účet Environmentálneho fondu tri platby za predaj emisných kvót od spoločnosti Interblue Group,“ potvrdila HN Daniela Sámelová z fondu, ktorý má podľa zákona účet špeciálne zriadený v Štátnej pokladnici. V čase, keď sa obchod realizoval, však fond nedisponoval účtom v eurách - hoci zmluva s Interblue bola podpísaná viac ako mesiac pred prevodom peňazí a zmluvná mena bola v eurách. Slovensko navyše prijalo euro ako svoju menu 12 dní po tom. Pri premene peňazí z eur na koruny došlo k strate - a na účet fondu bolo pripísaných o vyše 24 miliónov korún menej.

"Stratenými" miliónmi sa podľa informácií denníka zaoberá aj prokuratúra. "Environmentálny fond mal zriadený účet len v slovenských korunách, keďže dovtedy nemal žiadne finančné vzťahy so zahraničím,“ zdôvodňuje "korunový" účet Sámelová. Kde sa 24 miliónov korún z kurzovej zmeny stratilo, vo štvrtok nikto nevedel vysvetliť.

Ministerstvo životného prostredia sa k téme vyjadrovať nechcelo. Hovorkyňa Jana Kaplánová denník odkázala na envirofond. Tam denník presmeroval aj Miroslav Šmál, hovorca ministerstva financií, pod ktoré Štátna pokladnica spadá. Na konkrétne otázky odmietol odpovedať. HN sa nedozvedeli teda ani to, či boli peniaze zmenené v rámci Štátnej pokladnice, a teda stratil len fond - ale nie štát, alebo v súkromnej banke. Podľa Šmála sa peniaze menia štandardne v komerčnej banke.

Ako to však bolo v tomto prípade, nevedel povedať. Podľa denníka kurzový lístok NBS z 19. decembra 2008 hovorí o kurze 30,186 koruny za euro - ten bol vtedy vyšší ako samotný konverzný kurz, ktorý začal platiť 12 dní nato pri prechode na euro. Ak by sa spomínaných 75,75 milióna eur "premenilo" na koruny cez Štátnu pokladnicu decembrovým kurzom, envirofond nemal stratiť - ale dokonca zarobiť. Ak by štát počkal do začiatku roka 2009, eurá by už meniť ani nemusel. Peniaze mohol envirofond použiť v rámci programu zatepľovania.

 video: TA3

 

V kauze emisíí sa prali špinavé peniaze

 

 

FICO ajeho emisie.

Fico dáva od emisií ruky preč, ale istý chlapík si dal tú námahu a čo to pozisťoval. Prosím pošlite to komu len môžete aby bolo jasné, kto bol zosnovateľom zločineckej skupiny ktorá nás okradla len v tomto prípade o 2 miliardy korún.  Celý šlánok tu.

 

Exvyšetrovateľ: V kauze emisií budú svedčiť dokumenty