Tak som dnes otvoril afinabula, a zazrel som tam aj akúsi výsmešnú paródiu na Dzurindu ... pozrel som na zdroj ... a ono je to naozaj. Náš ksicht privatizácie, Dzurinda, naozaj sám, dobrovoľne a v plnej viere, že je to vážna argumentácia, vykotil do Smetí blog, ktorý stojí dať celý rovno sem do kroniky, pretože je to umelecký výtvor.
To, čo sa deje v eurozóne, ktorá bail - outmi zachraňuje jednu krajinu za druhou a čo vyvrcholilo na Cypre rozhodnutím o vyvlastnení sporiteľov dáva stále zreteľnejšiu odpoveď na otázku, prečo sme na Slovensku na prelome tisícročí tak mohutne privatizovali.
Prečo sme do viacerých podnikov, aj tých, ktoré mali charakter prirodzených monopolov, pustili zahraničný kapitál. Alebo - ako som o tom tak často počul a ešte stále počúvam od ľudí - prečo som ako premiér rozpredal Slovensko.
Nuž, dnes je to omnoho jasnejšie, ako kedykoľvek predtým: urobili sme to preto, aby sme jedného dňa nemuseli siahať na úspory občanov. Alebo zo dňa na deň drasticky znížiť ľuďom platy, či dôchodky. Aby sme sa nedostali do klieští Medzinárodného menového fondu, Európskej centrálnej banky a Európskej komisie.
Dôsledky opatrení, prijímaných najmä v Grécku a najnovšie na Cypre, sú a budú pre tamojších obyvateľov neznesiteľne bolestivé. My sme sa takýmto dôsledkom vyhli, lebo sme včas ozdravili naše banky, choré po socializme. To ozdravenie stálo veľa peňazí. Aby sme sa neúmerne nezadlžili, privatizovali sme. Predávali sme. Predávali sme včas, v období, keď sa ešte naše podniky dali efektívne predať. Iné krajiny by dnes rady predali. Ale nemajú čo. Alebo nie je záujem v neistých časoch kupovať. A napokon: to, čo sme za predaj podnikov utŕžili, sme neprehajdákali, ale použili sme na ozdravenie chorých bánk. Tieto banky, ale i privatizované podniky sú zdravé a fungujú dodnes. Už vyše desať rokov vyrábajú, predávajú, zamestnávajú ľudí, ktorí vidia aj mnohé iné prínosy príchodu investorov. Významnú časť výnosu z privatizácie sme odložili aj na naštartovanie dôchodkovej reformy, na tvorbu druhého piliera penzijného systému. Vďaka týmto opatreniam a tomuto prístupu súčasná vláda nemusí dnes siahať ľuďom ani na úspory, ani na dôchodky.
-----------
Toľko už štvrťstoročia neustále aktívny politik, bývalý predstaviteľ rôznych strán a vlády.
To azda ani nepotrebuje komentár. Nie, kometár to nepotrebuje, ale potrebuje to obžalobu:
1. banky choré po socializme - Po socializme neboli žiadne banky choré, pretože za socializmu tu žiaden trh nebol, takzvané banky fungovali v úplnom inom prostredí a ab definitio nemohli mať tie problémy, ktoré sa tak eufemisticky nazývajú "choroba".
Aj oficiálne sa naliatie nehoráznych peňazí do bánk v 90-tych rokoch odôvodňovalo prvou vlnou nepodložených "pôžičiek" počas privatizície. To, že Dzurinda posúva toto klamstvo na socializmus, po ixtý krát svedčí o tom, aký je to nehanebný klamár.
2. čo sme za predaj podnikov utŕžili, sme neprehajdákali - Za túto vetu samú nie, ale za to, kam tie peniaze dali, si ti zločinci zasluhujú iba jedno - gulku medzi oči. To hovorím po zrelej úvahe a chladnom premyslení. Žiadať čokoľvek menšia ako tento trest by bola zbabelosť a zmekčilosť - jeden z hlavných problémov Slovenska.
3. banky, ale i privatizované podniky sú zdravé a fungujú dodnes - Banky nie sú zdravé, boli vyvlastnené cudzími bankami a ako tie fungujú, to je už dnes oficiálne známe ako"finančná kríza". Privatizované podniky buď skrachovali, alebo sa zmenili na primitívne výrobne s lacnou pracovnou silou. Toto objektívne hodnotenie 20 rokov sametu nikto z histórie nevymaže, a ani sa o to žiaden serózny historik nebude pokúšať.
4. naštartovanie dôchodkovej reformy, na tvorbu druhého piliera penzijného systému - Druhý pilier je pokus oklamať kauzalitu toho, že dôchodcov vždy živí aktívna generácia - nikdy to ináč nebolo, ani nemôže byť. Zabalené do zahmlievacích klamstiev finančného lumpenproletariátu sa ale pokúšajú presvedčiť, že "druhý pilier"dokáže vytvoriť zázračne hodnoty z ničoho. Ako vidno dnes, druhý pilier je vo finančnej kríze a už teraz stratový. Čo bude potom, keď sa začnú domáhať svojich penzií ich prví klienti v reálnych počtoch, ani nehovoriac. Okrem toho, od samého začiatku bola táto "reforma dôchodkov" mtivovaná myšlienkou podvodu - pretože jej hlvanou motiváciou bolo, že teraz sa dvadsať-tridsať rokov bude odvádzať polovička dôchodkových zdrojov niekam, odkial za to celý ten čas nič nebudeme dostávať späť. Nič, okrem pár čísielok. A keď príde na splácanie - potom sa už na niečo vyhovoríme, napríklad na "finančnú krízu". Prinajhoršom zdrhneme, veď na to máme Bahamy.
5. Predávali sme včas, v období, keď sa ešte naše podniky dali efektívne predať. Iné krajiny by dnes rady predali. Ale nemajú čo. - Privatizácia nebola efektívna, ale bolo to odovzdávanie. Nebola to často ani privatizácia, lebo podniky išli do zahraničných štátnych rúk. Dnes, ani inokedy, žiadne iné krajiny nechcú nič "predať" - a ak, tak tam majú podobných zradcov, ako je Dzurinda, Mikloš a ich spolupáchatelia. Ak niekto nemá čo predať, tak sme to my, Slovensko, táto krajina už takmer nič nevlastní.
6.Vďaka týmto opatreniam a tomuto prístupu súčasná vláda nemusí dnes siahať ľuďom ani na úspory, ani na dôchodky. - Táto veta je za prvé lož - pretože nezodpovedá realite. Inflácia, hlavne tá reálna, nie oficiálna, a iné faktory, už dávno okresali mzdy a dôchodky do stavu, keď ľudia nedokážu pokryť ani základné výdaje. Čo sa týka jej predpovedacej časti - veď uvidíte, čo ešte bude.
Považujem za prejav nehoráznej drzosti a arogancie, že človek menom Mikuláš Dzurinda napíše takéto niečo na web. Považujem ho za odsúdeného zločinca a policajná moc by jeho a jeho spolupáchateľov mala zatknúť a vykonať trest presne tak, ako káže zákon.