Mocní muži v SIS
zdroj: http://www.etrend.sk
Okolo tajnej služby je ticho ako nikdy predtým. Odkedy prebral vedenie Slovenskej informačnej služby (SIS) Karol Mitrík, neobjavili sa žiadne škandály či zahanbujúce úniky informácií a nepočuť ani o vnútorných bojoch v službe. No medzitým, za zavretými dverami, sa na dva kľúčové posty dostali ľudia s pozoruhodnými kontaktmi na podsvetie a biznis.
Majiteľ SBS
Jedným z nich je R. O. Šéfuje odboru, ktorý má na starosti boj proti organizovanému zločinu vrátane odhaľovania ohrození ekonomických záujmov štátu. Ide o jeden z najväčších odborov kontrarozviedky.
Vplyvný odbor rozoberá prípady politickej korupcie a má dosah na to, kto dostane bezpečnostnú previerku. Zjednodušene povedané, ak ide o politiku a ekonomiku, v rámci tajných služieb pôjde s veľkou pravdepodobnosťou o agendu tohto odboru.
Otázniky vyvoláva informácia, že R. O. bol od roku 2007 do roku 2009 spolumajiteľom bezpečnostnej služby Peber. Ide o SBS, ktorú ľudia z polície, tajných služieb i podsvetia považujú za prepojenú s mafiánskou skupinou takáčovcov.
Čo prezradia nálepky
V 90. rokoch, v čase rozkvetu súkromných bezpečnostných služieb (SBS), mnohé z nich slúžili ako nástroj na vydieranie. Ľudia spájaní s mafiou sa pritom ani veľmi nesnažili zakrývať, kto za SBS stojí. Napríklad bezpečnostná služba Františka Borbélyho, médiami označovaného za popredného predstaviteľa skupiny sýkorovcov, niesla názov DKFB, čo je skratka Detektívnej kancelárie Františka Borbélyho.
V súčasnosti už prepojenia takto okaté nebývajú. To však neznamená, že či už polícia alebo biznis o nich nevedia. Dokázať priame prepojenie medzi spoločnosťou Peber, v ktorej bol R. O., a takáčovcami, sa jednoznačne nedá. No viaceré okolnosti tomu nasvedčujú.
Napríklad to, že nálepky bezpečnostnej služby Peber možno nájsť na baroch, fitnescentrách a herniach, ktoré ovládali takáčovci. Trebárs reštaurácia Geronimo na Košickej ulici v Bratislave. Od roku 2006 ju vlastní firma Erosette, ktorú v minulosti ovládali ľudia blízki už nebohému Jozefovi Surovčíkovi a Ivovi Ružičovi, teda popredným predstaviteľom takáčovcov.
Reportér TRENDU koncom mája videl I. Ružiča sedieť v reštaurácii Geronimo, žiadosť o rozhovor však odmietol.
Ďalšie nálepky Peberu vidno na bratislavskej adrese Ružová dolina 33, kde je okrem iných fitnescentrum, herňa a reštaurácia. Vlastní ich Erosette a táto adresa bola od roku 2005 domovom desiatok ďalších firiem, ktoré mal kedysi I. Ružič a J. Surovčík.
Náznakom väzieb medzi dnes dôležitým mužom SIS a takáčovcami je aj záložňa, ktorú R. O. založil v roku 1998 v Malackách. O rok neskôr bola na tej istej adrese založená firma spoluvlastnená dvoma mužmi, ktorí figurovali vo viacerých podnikoch s J. Surovčíkom.
Nakoniec, o prepojení medzi Peberom s takáčovcami hovoria aj iné organizované skupiny. F. Borbély, ktorého meno svieti na uniknutých „mafiánskych zoznamoch“ z roku 2005, TRENDU povedal, že Peber už dávno považoval za takáčovskú súkromnú bezpečnostnú službu.
Meno z krimipríbehov
Podľa informácií od vysokopostavených ľudí z polície, ktorí nechcú zverejniť svoje meno, začal R. O. svoju kariéru v kontrarozviedke za čias, keď jej šéfoval Ivan Lexa. Hoci bol údajne sám zapojený do niektorých kontroverzných operácií, po voľbách v roku 1998 pomáhal novému vedeniu tieto operácie vyšetrovať.
Následne R. O. z SIS odišiel, no krátko nato začal s tajnou službou opäť spolupracovať. Ako takzvaný legalizant a majiteľ Peberu mal za úlohu infiltrovať sa práve medzi takáčovcov.
No otázka, ktorú si dnes v tajnej službe kladú viacerí, znie, či R. O. slúžil viac SIS alebo takáčovcom. „Zvláštne je, že o ňom všetci vedeli, že je v tajnej službe,“ spomína jeden z bývalých agentov SIS. „Treba sa pýtať, prečo ho takáčovci medzi sebou tolerovali a aké výhody z toho mali,“ dodal.
Meno R. O. ako agenta SIS sa už objavilo v médiách viackrát, a to v súvislosti so známou mafiánskou vraždou Karola Patasyho. Tá zapadá do konfliktu medzi takáčovcami a lamačskou organizovanou skupinou piťovcov. Na prelome rokov 2004 a 2005 za ním údajne prišli ľudia od piťovcov s informáciou, že sa chystá vražda ich človeka.
Juraj Ondrejčák, považovaný za bossa piťovcov, o tom vypovedal na súde začiatkom tohto roka. „Vybral som si R. O. ako kanál na túto informáciu, lebo som vedel, že pracuje pre tajnú službu a má väzby na takáčovcov,“ povedal TRENDU. Tvrdí, že tak chcel zabiť dve muchy jednou ranou – zalarmovať políciu a odradiť takáčovcov od útoku.
Napriek tomu bol K. Patasy zavraždený. Obžalobe z vraždy čelia dvaja muži: Marián Gaál a Patrik Vidašič. Podľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite majú väzby na takáčovcov. „R. O. dostal info o príprave vraždy a info posunul na určité miesta,“ povedal TRENDU prokurátor Rastislav Remeta. „Jeho vyjadrenia sú nejasné, zahmlievajúce a obžalobe nepomáhajú,“ dodal.
Podľa informácií od blízkeho spolupracovníka bývalého šéfa SIS Jozefa Magalu (nominanta bývalej vlády R. Fica), prešiel R. O. pri návrate do služby podrobným preverovaním. „Na detektore lži čelil otázkam o korupcii a organizovanom zločine a prešiel ním úspešne,“ povedal zdroj TRENDU.
Muž s biznis kontaktmi
Druhým zaujímavým človekom z vedenia SIS je bývalý šéf Národnej protidrogovej jednotky Milan Pudelka. V roku 2005 prišiel o funkciu spolu s viacerými policajnými funkcionármi, ktorí sa podľa vtedajšieho ministra vnútra Vladimíra Palka (KDH) „nedokázali zžiť s reorganizáciou v policajnom zbore“. Na konci vlaňajška sa M. Pudelka stal námestníkom riaditeľa SIS.
V čase medzi odvolaním z policajnej funkcie a získaním postu v SIS bol konateľom dvoch firiem, v ktorých mal podiel jeden zo spoluzakladateľov finančnej skupiny Istrokapital Anton Siekel. Jednou z týchto spoločností je bezpečnostná firma IS-MIRAGE.
V rozhovore pre TREND A. Siekel povedal, že M. Pudelku videl iba raz, keď mu ho predstavoval jeho biznis partner v bezpečnostnej firme Ľuboš Pilát. „Ja som mal kapitál a Ľuboš mal know-how,“ povedal A. Siekel.
„Spomenul som si na neho až koncom vlaňajška, keď mi pár ľudí cez SMS zablahoželalo k ovládnutiu postu zástupcu riaditeľa SIS. Čo je, samozrejme, absurdnosť,“ dodal.
A. Siekel je dobrým priateľom Michala Hrbáčka, bývalého funkcionára SIS, ktorý strávil pol roka vo väzbe pre podozrenie z organizovania známeho únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml. do Rakúska.
V čase pôsobenie A. Siekela v Istrokapitali skupina zamestnávala M. Hrbáčka a ďalších bývalých ľudí z SIS 90. rokov.
M. Hrbáček TRENDU potvrdil, že M. Pudelku pozná. Odmietol však, že by niekedy známosť s ním využil na získavanie informácií vo svoj prospech.
Koho sú to ľudia
Jeden z významných koaličných politikov, ktorý nechce byť menovaný, tvrdí, že M. Pudelka je nominantom SaS. Strana Richarda Sulíka ho podľa jeho informácií nominovala na základe odporučenia od Martina Horvátha, policajta z Úradu pre ochranu ústavných činiteľov. S M. Pudelkom v minulosti slúžil v policajnej Národnej protidrogovej jednotke.
„Môžem vás ubezpečiť, že Pudelka nebol nominantom SaS,“ oponoval R. Sulík. Informáciu odmietol aj minister hospodárstva za túto stranu Juraj Miškov, ktorý však potvrdil, že oboch mužov dlhšie pozná.
Zatiaľ neexistuje vážnejšie podozrenie, že by či už M. Pudelka alebo R. O. urobili niečo, čo by mohlo kompromitovať tajnú službu. Tak koaliční, ako aj opoziční členovia výboru na kontrolu činnosti SIS hovoria, že s prácou SIS sú spokojní.
„Služba urobila veľa dobrej práce,“ tvrdí člen parlamentného výboru za SaS Juraj Droba.
„Keď o tajnej službe počujete málo, znamená to, že pracuje dobre,“ poznamenal bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).To, že všetko nemusí byť v poriadku, naznačil šéf parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Martin Fedor (SDKÚ-DS). „Ak sa informácie preukážu za pravdivé, predstavitelia služby, ktorí na to majú kompetencie, sa budú o vec zaujímať,“ povedal TRENDU.
budeme vo vojne
TREND sa pokúšal získať reakcie od všetkých zainteresovaných. Dve žiadosti adresované M. Pudelkovi cez jeho známych ostali bez ohlasu.
Neúspechom sa skončil pokus získať oficiálne stanovisko SIS. TREND sa pýtal na dôvody, prečo R. O. a M. Pudelka získali v tajnej službe významné posty a kto ich na tieto miesta nominoval. „Slovenská informačná služba sa zásadne nevyjadruje k otázkam personálneho charakteru,“ odpísal hovorca SIS, ktorý neuviedol svoje meno.
Súčasný majiteľ Peberu Roman Sláma odmietol úvahy, že jeho firma má niečo spoločné s takáčovcami.
Tesne pred uzávierkou tohto čísla TRENDU sa reportérovi ozval muž, ktorý sa predstavil ako R. O. „Ak prezradíte moje meno, skompromitujete ma v kriminálno-pátracom prostredí. A potom medzi nami bude vojna. A tak ako v láske, ani vo vojne nie sú pravidlá. Budeme vo vojne. Pochopili ste?“ povedal. K informáciám o kontaktoch funkcionára SIS s ľuďmi z podsvetia sa nevyjadril.