Choď na obsah Choď na menu
 


Dôchodkový vek

+

https://www.employment.gov.sk/sk/socialne-poistenie-dochodkovy-system/dochodkovy-system/dochodkovy-vek/

Dôchodkový vek

Dôchodkový vek je všeobecne ustanovený na 62 rokov veku poistenca a platí jednotne pre mužov aj ženy. Začne sa však uplatňovať až u mužov narodených v období počnúc rokom 1946 a u žien narodených v období počnúc rokom 1962 (u niektorých žien aj skôr, závisí to od počtu detí, ktoré žena vychovala).

Z pôvodného dôchodkového veku určeného zákonom v roku 1988, t. j. 60 rokov u mužov a 53 až 57 rokov u žien podľa počtu vychovaných detí, sa pri určení dôchodkového veku vychádza: u mužov narodených v období rokov 1944 a 1945 , u žien narodených v období rokov 1947 – 1961 . U uvedených mužov a žien sa však pôvodný dôchodkový vek (60, 57, 56, 55, 54, 53) predlžuje o stanovený počet kalendárnych mesiacov v závislosti od toho, v ktorom kalendárnom roku dosiahne osoba pôvodný dôchodkový vek.....

 

 

 

zdroj: https://finweb.hnonline.sk/osobne-financie/57514-zvysuje-sa-vek-odchodu-do-dochodku

15.04.2003, 00:00 Zvyšuje sa vek odchodu do dôchodku

Autor: Ľubomír Jurina

V rámci nového zákona o sociálnom poistení sa zruší maximálny dôchodok, namiesto neho sa stanoví maximálny vymeriavací základ -- suma, z ktorej sa budú platiť príspevky. V priebežnom systéme sa zvýši vek odchodu do dôchodku pre mužov i ženy na 62 rokov. Nie však hneď, ale postupne -- každý rok sa vek odchodu bude posúvať o šesť mesiacov. Muži sa takto k 62-ročnej hranici dostanú v roku 2007 a ženy až v roku 2021. Do dôchodku sa bude dať odísť aj skôr. "Zavádzame možnosť individuálneho veku odchodu do dôchodku v prípade, že po minimálne desiatich rokoch platenia poistného bude mať človek dostatok prostriedkov na to, aby mohol dostávať dôchodok vo výške minimálne 1,2-násobku životného minima," povedal štátny tajomník ministerstva práce Michal Horváth. Ak sa občan za takýchto podmienok rozhodne odísť do penzie, nič mu v tom nebude brániť. Avšak za každý mesiac zostávajúci do 62 rokov sa mu z dôchodku odpočíta 0,5 percenta. Návrh zákona o sociálnom poistení, ktorý je prvým legislatívnym produktom reformy, upúšťa od zásady "dôchodok alebo zárobok". Umožňuje poberať dôchodok popri vykonávaní zárobkovej činnosti, z ktorej sa platí poistné. "Po ukončení pracovného pomeru sa dôchodok zvýši o sumu, ktorá zodpovedá nárokom vzniknutým z poistenia po začatí poberania dôchodku," uviedol Horváth. V kapitalizačnom pilieri môže prispievateľ odísť do dôchodku po dovŕšení určitého veku, ktorý zatiaľ nie je stanovený alebo ak si našetrí toľko, že mu to postačí na výplatu aspoň minimálneho dôchodku (tiež sa zrejme určí hranica). Za našetrenú sumu si musí v komerčnej poisťovni zakúpiť anuitu, čiže pravidelné mesačné doživotné platby, ktoré budú jeho dôchodkom. Ak jednotlivec dosiahne dôchodkový vek a nebude mať našetrené dostatočné množstvo peňazí, vznikne mu nárok na dávku sociálnej pomoci. -------------------------------------------------- Valorizácia dôchodkov Dôchodky v priebežnom pilieri sa budú valorizovať každý rok 1. júla. Percento zvýšenia sa odvodí od rastu priemernej mzdy a rastu indexu životných nákladov. V kapitalizačnom pilieri sa o spôsobe valorizácie zatiaľ nerozhodlo.

 

 

 

Vláda SR od 16. 10. 2002 do 04. 07. 2006

Programové vyhlásenie vlády Slovenskej republiky ( od 16. 10. 2002 do 04. 07. 2006 )

 

 

Mikuláš Dzurinda
predseda vlády SR

 

 

Pál Csáky
podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny
Ivan Mikloš
podpredseda vlády SR a minister financií SR
Ministerstvo financií SR
Jirko Malchárek
podpredseda vlády SR a minister hospodárstva SR
Ministerstvo hospodárstva SR
 
Pavol Rusko
podpredseda vlády SR a minister hospodárstva SR
Ministerstvo hospodárstva SR
Robert Nemcsics
podpredseda vlády SR a minister hospodárstva SR
Ministerstvo hospodárstva SR
Lucia Žitňanská
ministerka spravodlivosti SR
Ministerstvo spravodlivosti SR
Daniel Lipšic
podpredseda vlády SR a minister spravodlivosti SR
Ministerstvo spravodlivosti SR
Eduard Kukan
minister zahraničných vecí Slovenskej republiky
Ministerstvo zahraničných vecí
Martin Pado
minister vnútra SR
Ministerstvo vnútra
Vladimír Palko
minister vnútra SR
Ministerstvo vnútra
Martin Fedor
minister obrany SR
Ministerstvo obrany
Juraj Liška
minister obrany SR
Ministerstvo obrany
Ivan Šimko
minister obrany SR
Ministerstvo obrany
Rudolf CHMEL
minister kultúry SR
Ministerstvo kultúry
František Tóth
minister kultúry SR
Ministerstvo kultúry
Rudolf Zajac
minister zdravotníctva SR
Ministerstvo zdravotníctva
László Szigeti
minister školstva SR
Ministerstvo školstva
Martin Fronc
minister školstva SR
Ministerstvo školstva
Zsolt Simon
minister pôdohospodárstva SR
Ministerstvo pôdohospodárstva
Pavol Prokopovič
minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR
Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií
László Gyurovsky
minister výstavby a regionálneho rozvoja SR
Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja
Iveta Radičová
ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny
Ľudovít Kaník
minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny
László Miklós
minister životného prostredia SR
Ministerstvo životného prostredia

 

 

 

zdroj: https://dennik.hnonline.sk/slovensko/115135-dochodky-radicova-narazila-na-opoziciu

23.02.2006Radičová narazila na opozíciu

 Autor: Andrea Devánová

Príliš prísne podmienky prehodnocovania invalidných dôchodkov. Dorovnávanie dôchodku na úroveň životného minima dávkami v hmotnej núdzi - namiesto pevne stanoveného minimálneho dôchodku.

Príliš prísne podmienky prehodnocovania invalidných dôchodkov. Dorovnávanie dôchodku na úroveň životného minima dávkami v hmotnej núdzi - namiesto pevne stanoveného minimálneho dôchodku. Zrušenie ochrannej lehoty 42 dní po ukončení pracovnoprávneho vzťahu v nemocenskom poistení. Toto je sumár zásadných výhrad Smeru, ĽS-HZDS a Slobodného fóra proti novele zákona o sociálnom poistení z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Ešte nedávno sa pritom zdalo, že novelu podporí opozícia bez problémov.

Dôchodky pre vyvolených? Aj preto chce Smer sporné veci vypustiť. Poslanec ĽS-HZDS Anton Blajsko pripomína, že kvôli prehodnocovaniu invalidných dôchodkov sa opozícia obrátila na Ústavný súd SR. "Nemôžeme s tým súhlasiť, keď kritizujeme retroaktívnosť prehodnocovania invalidity. Spravili by sme dvakrát tú istú chybu." Predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková dokonca tvrdí, že novela rieši iba problémy tých občanov, s ktorými počíta vo voľbách SDKÚ-DS. "Prehodnocovanie sa dotkne len tých dôchodkov, ktoré boli priznané v sume okolo 10-tisíc korún," dodáva bývalý štátny tajomník rezortu práce Michal Horváth. S tým ministerstvo nesúhlasí. "Dotkne sa to nielen starodôchodcov, ktorí mali dôchodok 6-tisíc korún, ale aj tých, čo mali nízke príjmy a nadpracované roky. Rovnako aj tých, čo odvádzali na poistnom viac, no pre maximálny strop sa im to nezohľadnilo," zdôraznil hovorca rezortu Martin Danko. Poslankyňa slobodných Ľubica Navrátilová bude zase presadzovať odlišný systém valorizácie dôchodkov tak, aby sa všetky dôchodky zvyšovali o rovnakú sumu - a nie o rovnaké percento. "Dlhodobým cieľom by mala byť valorizácia na úrovni inflácie," tvrdí Horváth.

Všetko vyriešia poslanci Osud nových dôchodkov tak zostane na pleciach poslancov. Včera sa dohodli, že novelu predložia do parlamentu všetky poslanecké kluby. Sporné otázky sa budú riešiť až medzi prvým a druhým čítaním. "Našou úlohou je vecne diskutovať a dúfať, že bude viac racionálne zmýšľajúcich poslancov ako tých deštruktívnych," dodal Danko. Ministerka Iveta Radičová tvrdí, že výhrady nie sú systémové, ale skôr doplnkové. "Očakávam zodpovedné správanie sa hlavne od tých, ktorí predpokladajú, že môžu byť po voľbách pri moci."

Čo chce Radičová zmeniť Ministerka navrhuje, aby Sociálna poisťovňa do konca roku 2007 prepočítala asi 80-tisíc starobných dôchodkov, ktoré boli priznané v rokoch 1988 až 2003. Malo by to priniesť zvýšenie v priemere o tisíc Sk na každého starodôchodcu. U niekoho to môže byť pár stoviek korún, u iného aj niekoľko tisícok. Novela rieši aj nárok na vdovecký dôchodok, ktorý vznikne aj tým vdovcom, čo ovdoveli pred 1. januárom 2004 - a to v pevnej sume 2 960 Sk. Navrhuje tiež zrušiť obmedzenie výšky vdovských a vdoveckých dôchodkov kvôli súbehu s inými dôchodkami. Invalidných dôchodcov, ktorí boli zo systému vyradení, chce prehodnocovať výlučne podľa funkčnosti. Sirotské dôchodky by sa mali zvýšiť z 30 na 40 percent pre jedno dieťa. Minimálny príjem dôchodcu by mal byť na úrovni životného minima, pričom priznané dôchodky sa budú dopĺňať dávkou v hmotnej núdzi. Toto by sa malo týkať asi 5-tisíc dôchodcov. "Riešime všetky zásadné problémy nadnesené koncom minulého roka," vyhlásil Danko.

autor: Andrea Devánová, SITA

 

 

 

https://www.dsspabk.sk/infoservis/blog/rok-2018-so-sebou-prinesie-zmeny-v-odchode-do-d%C3%B4chodku-o-ko%C4%BEko-sa-pred%C4%BA%C5%BEi-d%C3%B4chodkov%C3%BD-vek/

Rok 2018 so sebou prinesie zmeny v odchode do dôchodku. O koľko sa predĺži dôchodkový vek?

18.09.2017

Hranica odchodu do dôchodku sa od budúceho roka opäť zvyšuje. V porovnaní s minulým rokom, kedy hranica dôchodkového veku predstavovala 62 rokov aj 76 dní, sa táto hranica od roku 2018 zvýši na 62 rokov a 139 dní, čím sa dôchodkový vek predĺži o ďalších 63 dní! Ak by sa takýmto tempom pokračovalo aj v nasledujúcich rokoch, dnešný štyridsiatnik by sa do penzie dostal najskôr ako 65- ročný. Prečo sa každoročne zvyšuje dôchodkový vek?

Zvyšovanie dôchodkového veku je zapríčinené zvyšovaním priemernej strednej dĺžky života* spoločnej pre mužov a ženy, čo vyplýva z výsledkov Štatistického úradu SR. Pri daných predpokladoch by sme tak na Slovensku mali mať v roku 2050 dôchodkový vek až 67 rokov.

Podľa Ministerstva práce a sociálnych vecí, sa bude v budúcom roku zvýšenie dôchodkového veku týkať približne 37,3 tisíca osôb. „Poistenci, ktorí odídu do dôchodku v roku 2018, však strávia v priemere na dôchodku rovnaké obdobie ako poistenci, ktorí odišli do dôchodku v rokoch 2014 a 2015 a teda im bude vyplatený v priemere ten istý počet dôchodkov,“ tvrdí ministerstvo. Rozdiel v odchode do dôchodku medzi ženami a mužmi naďalej pretrváva

Ak muž pracuje v bežnom zamestnaní, dôchodkový vek sa mu predĺži automaticky. Ak však vykonáva ťažkú, či nebezpečnú prácu, má znížený penzijný vek na 55 až 59 rokov. Konkrétny vek odchodu do dôchodku sa mu určí podľa toho, koľko rokov pracoval v I. alebo v II. kategórii pracovných funkcií. Radia sa sem napr. baníci, pracovníci jadrových elektrární, či členovia leteckých posádok.

Výnimkou sú tiež ženy, ktoré sa narodili v rozmedzí od 1. 1. 1955 do 31.12. 1961. U nich stále platí určenie dôchodkového veku podľa počtu vychovaných detí. Ak chcete zistiť, koľko rokov vám ešte zostáva do dôchodku, Rada pre Rozpočtovú zodpovednosť vytvorila jednoduchú kalkulačku, pomocou ktorej zistíte, koľko rokov ešte musíte odpracovať, aby ste si mohli užívať v penzii.

Presnejší výpočet ponúka aj Sociálna poisťovňa, ktorá v kalkulačke na výpočet dôchodkového veku taktiež zohľadňuje údaje o deťoch, či predchádzajúcich zamestnaniach.

V akom veku pôjdeme do dôchodku?

 

Zdroj: Sociálna poisťovňa a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Predlžovanie dôchodkového veku súvisí tiež s cieľom zabezpečiť dlhodobú finančnú udržateľnosť dôchodkového systému. Sociálna poisťovňa predĺžením dôchodkového veku ušetrí 22,6 milióna eur v roku 2018, 26,6 milióna eur v roku 2019 a 32,9 milióna eur v roku 2020. Penzista si zvýši dôchodok priemerne o 2,2 eura.

*stredná dĺžka života = počet rokov, ktoré v priemere ešte prežije osoba v príslušnom veku za predpokladu, že sa úmrtnostné pomery nezmenia.

 

 

Dôchodkový vek sa od januára zvyšuje na 62,5 roka, bude rásť aj v ďalších rokoch

Slováci, ktorí premýšľate nad penziou, zbystrite pozornosť: Ako sa zvyšuje vek odchodu do dôchodku?

 

 

https://openiazoch.zoznam.sk/dochodkove-sporenie/odchod-do-dochodku

Odchod do dôchodku

Podmienky

Ak sa rozhodnete odísť do dôchodku a budete chcieť začať poberať straobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne, musíte splniť 2 podmienky: • dovŕšiť najmenej zákonom stanovený Dôchodkový vek • byť minimálne 15 rokov poistený v Sociálnej poisťovni (hovoríme, že Obdobie poistenia v Sociálnej poisťovni musí byť minimálne 15 rokov)

O dôchodok z 1. piliera musíte požiadať v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta svojho trvalého bydliska. Pre viac informácií pozrite aj Žiadosť o dôchodok.

V novom dôchodkovom systéme je zákonom stanovený dôchodkový vek 62 rokov pre mužov aj ženy. Do 31. decembra 2003 bol dôchodkový vek pre mužov 60 rokov veku a pre ženy 53 – 57 rokov veku, a to v závislosti od počtu vychovaných detí. Novo určený dôchodkový vek 62 rokov sa v praxi nezačal uplatňovať hneď od 1. januára 2004, ale „starý“ dôchodkový vek sa postupne predlžuje. Predlžovanie dôchodkového veku je u mužov rozložené na obdobie rokov 2004 – 2005, u žien na dlhšie obdobie, a to na roky 2004 – 2014. Pri splnení určitých podmienok však môžete odísť do dôchodku aj oveľa skôr alebo neskôr ako v zákonom stanovenom dôchodkovom veku. Pozrite aj Možnosť predčasného alebo neskorého odchodu do dôchodku.

Obdobie poistenia

Obdobie poistenia v Sociálnej poisťovni zahŕňa obdobie, ktoré sa vám berie do úvahy a zohľadní pri výpočte vášho budúceho dôchodku. Pozrite aj Vzorec na výpočet dôchodku z 1. piliera.

Zjednodušene sa dá povedať, že obdobie poistenia sa viac-menej rovná počtu odpracovaných rokov. Ak by sme to chceli povedať úplne presne, obdobie poistenia zahŕňa, a teda berie do úvahy pri výpočte vášho dôchodku z 1. piliera:

• obdobie, keď ste boli zamestnaní

• obdobie, keď ste boli SZČO a platili ste dôchodkové odvody

• obdobie, keď ste boli dobrovoľne poistení

• obdobie, keď ste študovali na vysokej škole (toto obdobie sa započítava len konca roka 2003) • obdobie, keď ste študovali na strednej škole (toto obdobie sa započítava len konca roka 2000)

• obdobie, keď ste boli nezamestnaní a poberali ste podporu v nezamestnanosti (toto obdobie sa započítava len konca roka 2003) • obdobie, keď ste boli nezamestnaní, boli ste v evidencii nezamestnaných občanov a nepoberali ste podporu v nezamestnanosti (toto obdobie sa vám započíta len do konca roka 2000)

• obdobie, keď ste sa starali o dieťa do 3 rokov veku dieťaťa, od 1. januára 2004 do 6 rokov veku dieťaťa, resp. do 7 rokov veku dieťaťa, ak išlo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom a nepracovali ste

• obdobie, keď ste boli na základnej vojenskej službe alebo ste vykonávali civilnú službu

• obdobie, keď ste boli poberateľom invalidného dôchodku

• obdobie, keď ste poberali materské, nemocenské, ošetrovné alebo ste boli PN

Možnosť predčasného alebo neskoršieho odchodu do dôchodku

Predčasný starobný dôchodok

V novom systéme môžete odísť do dôchodku aj skôr ako v zákonom stanovenom dôchodkovom veku, no musíte splniť 2 podmienky:

• byť minimálne 15 rokov poistení v Sociálnej poisťovni (hovoríme, že Obdobie poistenia je minimálne 15 rokov)

• váš dôchodok (aj po znížení z dôvodu predčasného odchodu dôchodku) musí byť vyšší je 1,2 násobku životného minima.

V tomto prípade ide o tzv. predčasný starobný dôchodok. Váš dôchodok sa vám bude za každých začatých 30 dní chýbajúcich do dosiahnutia zákonom stanoveného dôchodkového veku znižovať o 0,5 % z dôchodku, ktorý by ste dostali, keby ste oň požiadali v zákonom stanovenom veku. Napríklad keby vám dôchodok priznali 12 mesiacov pred dovŕšením zákonom stanoveného dôchodkového veku, váš dôchodok by sa vám znížil o 6 %. Skutočné príklady

Neskorší odchod do dôchodku

V prípade, že zostanete pracovať aj po dovŕšení dôchodkového veku, ide o neskorší odchod do dôchodku. Ak budete dlhšie pracovať, budete mať aj dlhšie obdobie poistenia, čo sa vám pozitívne odzrkadlí na výške vášho budúceho dôchodku. Navyše, váš dôchodok z 1. piliera sa zvýši o 0,5 % za každých 30 dní po dovŕšení zákonom stanoveného dôchodkového veku. Skutočné príklady

O dôchodok zo Sociálnej poisťovne musíte požiadať v pobočke podľa miesta svojho trvalého pobytu. Pre viac informácií pozrite aj Žiadosť o dôchodok.

Dôchodkový vek – ženy

Zákonom stanovený dôchodkový vek žien sa postupne predlžuje na 62 rokov. Do 31. decembra 2003 bol dôchodkový vek pre ženy 53 – 57 rokov veku, a to v závislosti od počtu vychovaných detí. Novo určený dôchodkový vek 62 rokov sa v praxi nezačal uplatňovať hneď od 1. januára 2004, ale „starý“ dôchodkový vek sa postupne predlžuje. Predlžovanie dôchodkového veku žien je rozložené na obdobie od roku 2004 do roku 2014. Po roku 2014 už bude pre všetky ženy platiť dôchodkový vek 62 rokov bez ohľadu na to, koľko má žena detí. ................

................ Dôchodkový vek – muži

Zákonom stanovený vek mužov pri odchode do dôchodku bol stanovený na 62 rokov Do 31. decembra 2003 bol dôchodkový vek pre mužov 60 rokov veku. Novo určený dôchodkový vek 62 rokov sa v praxi nezačal uplatňovať hneď od 1. januára 2004, ale „starý“ dôchodkový vek sa postupne predlžuje. Po roku 2006 už bude dôchodkový vek 62 rokov platiť pre všetkých mužov.

Pre podrobné informácie si pozrite aj internetovú stránku Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk

V novom dôchodkovom systéme však môžete odísť do dôchodku aj skôr alebo neskôr ako v zákonom stanovenom dôchodkovom veku. Pozrite aj Možnosť predčasného alebo neskorého odchodu do dôchodku

Ochrana občanov tesne pred dôchodkom V novom systéme sú chránené osoby, ktoré stratia prácu krátko pred dôchodkom. Ak prídete o prácu napríklad 1 rok pred zákonom stanoveným dôchodkovým vekom, môžete odísť do dôchodku hneď, a to bez zníženia dôchodku z dôvodu predčasného odchodu dôchodku. Platí pritom podmienka, že ste predtým museli byť nepretržite poistení v nezamestnanosti minimálne 7 rokov a ku dňu, od ktorého žiadate o priznanie predčasného starobného dôchodku, spĺňate podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti a túto dávku nepoberáte.

Dôchodok sa nekráti ani tým, čo prišli o prácu pol roka pred odchodom do dôchodku, ak spĺňajú podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti a o túto dávku nepožiadajú. Nárok na dávku v nezamestnanosti vám vznikne, ak ste v období 4 rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných boli poistení v nezamestnanosti najmenej 3 roky.

Žiadosť o dôchodok O starobný dôchodok z 1. piliera, alebo o predčasný starobný dôchodok z 1. piliera, je potrebné požiadať písomne v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta vášho trvalého pobytu. Ak nemáte na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, žiadosť treba predložiť na ústredie Sociálnej poisťovne v Bratislave. Pri spisovaní žiadosti o dôchodok je potrebné predložiť originály viacerých dokladov a takisto materiály potrebné na správne vypočítanie budúceho dôchodku.

Na spísanie žiadosti o priznanie starobného dôchodku potrebujete tieto doklady:

• platný preukaz totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas)

• doklad o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom a podobne) alebo potvrdenie o návšteve školy

• vojenskú knižku • rodné listy detí

K žiadosti o priznanie starobného dôchodku musia byť takisto priložené:

• evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, resp. evidenčný list dôchodkového poistenia

• potvrdenie o všetkých obdobiach evidencie v evidencii nezamestnaných

• potvrdenie o obdobiach, keď občan poberal podporu v nezamestnanosti

• doklad o prípadnej výplate dávok v hmotnej núdzi

• iné dokumenty, ktoré vám povie pracovník v pobočke Sociálnej poisťovne

Viac informácií o starobných dôchodkoch z 1. piliera poskytuje Sociálna poisťovňa na svojej internetovej stránke www.socpoist.sk.