Čo-to o Pente
zdroj: gorilaslovakia.wikidot.com
Penta - finančná skupina, zakladatelia: Marek Dospiva link , Jaroslav Haščák, Martin Kúšik, Jozef Oravkin
Materská firma(holding) Penta je registrovaná na Cypre, pobočky na Slovensku a v iných štátoch.
Vytunelovanie VUB kupónu alebo prvá zarobená ukradnutá miliarda Sk.
Prvá zarobená miliarda(Sk) ako sa chvália členovia Penty bola vytunelovanie VUB kuponu - jedného z najväčších kuponových fondov pri prvej vlne kuponovej privatizácie.
Počet okradnutých drobných akcionárov : 160 000 . Celková hodnota hotovosti v kupone: 1 - 2 mld. Sk ktoré poslali do jedného z danových rajov čo sa dá považovať za trestný čin poškodzovania drobného akcionára. Všetkým drobným akcionárom ostali len bezcenné akcie za ktoré do dnešného dna platia poplatky za vedenie učtu v stredisku cenných papierov. Peniaze na nákup akcií kuponu mali podla ich vyjadrenia z uveru zo Slovenskej šporitelne (Kiňo). Učelom uveru v hodnote niekolko 100 mil. Sk však nebol nákup akcií cenných papierov, čo je taktiež považované za trestný čin.
Členovia predstavenstva VÚB Kupónu a jeho nástupcov v čase od „transformácií“ podnes:
28. 8. 1996 - 22. 7. 2997 Ľuboš Ševčík, Marián Zajko, Ľuboš Lipka, Ernest Osuský, Peter Adamec
23.7.1997 - 9.10.1997 Marek Dospiva, Zoroslav Kollár, Jaroslav Haščák
10.10.1997- 16.3.1999 Vladimír Micaj, Marek Dospiva, Juraj Tomášek
17.3.1999 - 30.5.1999 Juraj Herko, Jaroslav Haščák, Marek Dospiva
31.5.1999 - doteraz: Ľubomír Chabada, Štefan Torma, Jozef Prikryl (do 6.9.2000), Peter ojtík (od 7.9.2000)
Vytunelovanie VSŽ
Po vstupe amerického investora U.S. Steel do VSŽ bola podpísaná dohoda medzi slovenskou vládou a U.S. Steel o odkúpení akcií VSŽ do vlastníctva U.S. Steel. Američania sa podla tejto zmluvy zaviazali zaplatiť určitú sumu za akcie v niekoľkých splátkach, čím by prevzali vlastníctvo hutníckej časti firmy(tzv. core). Zvyšné časti firmy nie hutníckeho charakteru(noncore) boli vyčlenené do firmy VSŽ kde bol väčšinovým akcionárom Fond národného majetku a určitú časť akcií vlastnil aj novovzniknutý U.S.Steel Košice ktorého majitelmi boli američania.
Tesne po zaplatení druhej splátky cca 2mld. Sk firmou U.S.Steel do firmy VSŽ sa stala zvláštna vec. Fond národného majetku dal cez ministerstvo hospodárstva (minister hospodárstva Harach) časť akcií na predaj cez bratislavskú burzu cenných papierov. Jednalo sa o kontrolný balík, po kupení tohto balíka majitel dokázal ovládať firmu.
Stalo sa to presne v piatok hodinu pred zatvorením burzy. Akýmsi zázrakom bola cena akcií na burze 300Sk/akciu(evidentná manipulácia ceny akcií). A hned na to investor (Penta, Istrokapital, J a T) kupil balík akcií cca za 1 mld. Sk.
Zaujímavosťou je že FNM predtým žiadal od VSZ noncore za odpredaj akcií 600Sk/akcia a ked to dali na burzu tak tam bola cena 300Sk/akcia. Ministrovi hospodárstva Harachovi vôbec nevadilo že na burzu sa nedala minimálna limitná cena 600Sk/akciu. Ak si niekto mysli že na bratislavskej burze prebiehaju stovky obchodov tak je v hlbokom omyle a ak si niekto myslí že investor sedí a čaká s pripravenou 1mld Sk kedy nastane ta prava chvíla v piatok hodinu pred zavretím burzy tak je tiež na omyle.
Suma sumárum za 1 mld. Sk si kúpili akcie firmy v ktorej bola hotovosť 2 mld Sk plus
velke množstvo budov, nemocnica v Košiciach Šaci, podiel v upravarenskom komplexe na Ukraine-Dolinska, rozostavany zimny štadion v Košiciach, všetky satelitné závody patriace vtedajšej VSŽ a desiatky nehnutelností. Na krádeži sa podielali všetky velké okrádačske firmy Penta, Istrokapital, J a T. Neskôr si tento lup bratsky rozdelili.
Učastníci lupu: Jaroslav Haščák(ktorý sa dosadil do dozornej rady VSŽnoncore) Anna Bubeníková(členka dozornej rady VSZ noncore), Vladimír Podstránský (člen FNM, štátny tajomník ministerstva financií SMK) Radovan Ujházy - člen dozornej rady VSZ noncore. Minister hospodárstva Harach(podla neoverených invormácí za obchod zinkasoval 20 mil Sk). Šéf Transpetrolu Czucz. Minister financií Vladimír Mikloš- možno o tom nevedel, ale tu miliardu ukradli aj tak - pozri depeše amerických diplomatov ktorí sa sťažovali vrchnosti ako ich slováci okradli.
citat z wikileaks
V tejto súvislosti stoja za prečítanie pasáže o ministrovi financií Ivanovi Miklošovi. Vo viacerých depešiach sa naznačuje, že ambasáda mala informácie aj o jeho tienistých stránkach. Podľa dobre informovaných zdrojov, s ktorými sa v roku 2002 zhováral autor tohto článku, ambasádor Ronald Weiser posunul bližšie nešpecifikované kompromitujúce informácie o I. Miklošovi vtedy opozičnému lídrovi R. Ficovi. Špekulovalo sa, že motívom bol konflikt medzi spoločnosťou U.S. Steel a I. Miklošom týkajúci sa predaja časti akcií východoslovenských železiarní domácim skupinám namiesto dohodnutých amerických oceliarní.
„Opozičný líder Robert Fico verejne tvrdil, že mu ambasáda dala informácie o Miklošových korupčných aktivitách,“ napísal v správe diplomat S. Thayer. A to údajne aj napriek upozorneniam, že ambasáda ho verejne v jeho tvrdeniach o I. Miklošovi nepodporí a ani podporiť nemôže.
Podozrenia o korupcii I. Mikloša sú v jeho profile označené nadpisom „temnejšia stránka“
http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-/zabava-s-wikileaks.html
hospodarske noviny 5. 1. 2012
Kauza Gorila. Finančná skupina pravosť spisu popiera, viaceré jeho scenáre sa naplnili.
Penta chcela ovládnuť naše zdravotníctvo
Ak je spis Gorila autentický, svedčí o eminentnom záujme finančnej skupiny Penta ovládnuť slovenské zdravotníctvo.
Svedčiť by o tom mal spis z údajného odpočúvania rozhovorov jedného z partnerov Penty Jaroslava Haščáka s exministrom Jirkom Malchárkom (ANO), šéfom Smeru-SD Robertom Ficom aj jeho osobným tajomníkom Františkom Határom. Penta aj politické strany pravosť spisu spochybňujú. Viaceré udalosti, o ktorých sa v ňom píše, sa však splnili.
Založiť stranu
„Haščák si myslí, že v novej vláde bude veľmi ťažké kúpiť si funkciu ministra zdravotníctva, a preto potrebuje vlastnú stranu,“ uvádza sa v spise. Údajne mal pred voľbami v roku 2006 pripravených šesť ľudí, z ktorých si chcel vybrať šéfa rezortu. Od založenia strany nakoniec pre krátkosť času upustil. Podľa spisu sa však stretol aj s Ficom. Na kus papiera mu napísal meno svojho kandidáta na ministra zdravotníctva. Fico mu údajne cez Határa odkázal, že voči uvedenému menu nemá námietky a overoval si ho cez svoje zdroje.
Koho navrhoval za ministra zdravotníctva Haščák, nie je z Gorily jasné. Kreslo obsadil Ivan Valentovič (nominant Smeru-SD), ktorý síce brojil proti záujmom finančných skupín, ale súčasne chcel presadiť aj zrušenie asi polovice nemocníc. To by bolo v súlade aj s Haščákovou predstavou, o ktorej píše údajný spis SIS. „Podľa Haščáka sa tretina nemocníc musí zavrieť.“
Polikliniky
V spise sa spomína aj zámer Penty investovať tri miliardy korún do nových polikliník. V skutočnosti odvtedy postavili sieť kliník ProCare a Pro Sanus v Bratislave, Nitre, Košiciach, Žiari nad Hronom, Seredi, vo Zvolene a v Banskej Bystrici. Získali aj Železničnú nemocnicu s poliklinikou v Bratislave, o ktorú podľa Gorily súťažili s exministrom dopravy Pavlom Prokopovičom (SDKÚ).
Záchranky
Údajný spis obsahuje aj ďalší zámer finančnej skupiny na 70 staniciach rýchlej zdravotníckej pomoci. V skutočnosti tesne pred voľbami (v apríli 2006) ovládla skupina cez spoločnosti Slovenská záchranná a Falck sieť 73 staníc v 14 regiónoch. Polovica z nich dovtedy neexistovala, založiť ich mali na zelenej lúke do začiatku augusta 2006.
V Gorile sa píše aj to, že Penta mala mať na výplatnom zozname viacerých poslancov parlamentu. Píšu o tom aj diplomatické depeše veľvyslanectva USA v Bratislave, ktoré zverejnil portál WikiLeaks. „Zaplatila po dva milióny korún nezverejnenému počtu nezávislých poslancov, aby zaistila schválenie zdravotníckej reformy," tvrdí sa v správe.
Penta v súčasnosti riadi zdravotnú poisťovňu Dôvera, polikliniky Pro Care, lekárne Dr. Max, laboratóriá Alpha Medical a sieť nemocníc na východe. Riaditeľ všeobecnej zdravotnej poisťovne prišiel z Penty ovládanej inštitúcie.
Sumár - 95% zdravotných poistencov na Slovensku su poistencami zdravotných poisťovní vlastnených alebo ovládaných firmou Penta.
Tieňový minister zdravotníctva z SaS je MUDr. Peter Kalist - riaditeľ polikliniky Pro Care(vlastník Penta).
Všeobecná zdravotná poisťovňa:
Martin Kultan – bez formálnej funkcie - úloha - kontrolovať proces uzatvárania zmlúv medzi VšZP a poskytovateľmi. Mimochodom, je to bývalý člen predstavenstva Penty.
Ministerstvo zdravotníctva SR:
Michaela Gajdošová - riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky. Zároveň je predsedníčkou kategorizačnej komisie, ktorá rozhoduje o liekoch na trhu: aké lieky, za akú cenu a s akým doplatkom. Lieková politika a nadpreskripcia spôsobujú najväčšie straty v systéme. V minulosti pracovala ako manažérka pre liekovú politiku v Dôvere.
Rok Penty vo vláde: 5,5 milióna rukojemníkov
http://marekblaha.blog.sme.sk/c/270510/Rok-Penty-vo-vlade-55-miliona-rukojemnikov.html
06. 09. 2011
WikiLeaks o korupcii slovenských poslancov: Hlas stal 2 milióny korún
Podľa depeše, ktorú zverejnila WikiLeaks, pri reforme zdravotníctva na slovensku došlo ku korupcii poslancov.
Zverejnil ju portál WikiLeaks. Správa uvádza, že podozrivou je finančná skupina Penta. Cena za hlas poslanca mala byť podľa depeše, ktorú zverejnila WikiLeaks, 2 mil. Sk (66 387 €). V roku 2004 slovenský parlament schválil šesť zákonov, ktoré Svetová banka nazvala najradikálnejšími reformami na svete. Do povedomia občanov sa najviac asi zapísalo zavedenie dvadsaťkorunového poplatku za návštevu u lekára.
Dôverná informácia pochádza z 21. apríla 2005. Analyzuje reformu presadenú vtedajším ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom. „V parlamente prešli reformné zákony s podporou nezávislých poslancov celkom hladko, existujú dohady, že tieto hlasy boli kúpené,“ citoval server WikiLeaks.
„Podozrivá z kupovania hlasov bola finančná skupina Penta,“ uvádza depeša podpísaná vedúcim veľvyslanectva USA Scottom Thayerom. Dokument konštatuje, že Penta a jej sieť spoločností kontroluje tri z piatich zdravotných poisťovní, plánuje skúpiť 100 lekární a pokúša sa odkúpiť aj nemocnice. Suma peňazí prúdiaca cez systém zdravotnej starostlivosti z neho podľa správy robí potenciálne veľmi lukratívny sektor. Súčasťou reformy bola tiež zmena, podľa ktorej lekárne už mohli vlastniť nielen fyzické osoby - lekárnici, ale aj právnické osoby. Zdroj s kontaktmi na Pentu podľa depeše uviedol diplomatovi, že spoločnosť zaplatila po dva milióny korún (66 387 €) nezverejnenému počtu nezávislých poslancov, aby zaistila schválenie reformy legalizujúcej franchising lekární. Penta podľa správy chcela využiť zmeny v zákone a vlastníctvo zdravotných poisťovní, aby nasmerovala klientov do svojich lekární a vytlačila konkurenčné predajne liekov z trhu.
„Nič,“ znela odpovedať Rudolfa Zajaca, keď sa Nový Čas pýtal, čo na zverejnenie tejto správy hovorí. Zajac v roku 2004 podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý kupoval hlasy opozičných alebo nezávislých poslancov a tým spáchal trestný čin prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody. Reagoval tak na vtedy medializované vyjadrenia o korupcii niektorých zákonodarcov. „Nemám k tomu čo povedať. Vyšetrovala to polícia aj kdekto, nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal včera.
Reforma zdravotníctva prešla vďaka podpore nezávislých poslancov, z ktorých väčšina sú bývalí členovia HZDS. Išlo o Miroslava Abelovského, Gustáva Krajčiho, Ladislava Polku, Ivana Kiňa, Igora Pinkavu a Jána Mikolaja. Reformu podporili aj odídenec z KSS Herman Arvay a bývalí členovia SDKÚ, neskôr poslanci za Slobodné fórum Ivan Šimko a Alexej Ivanko. Hlasovali za ňu aj nezávislí Robert Nemcsics a Zuzana Plháková, dnes už Kondrlíková, či Bohumil Hanzel, vtedajší poslanec Smeru.
„Určite som nebola kúpená. Hovorím za seba, o ostatných poslancoch nemám informácie,“ uviedla Kondrílová-Plháková. „Išlo o vládny návrh, s ktorým som sa stotožnil, ku kupovaniu poslancov neviem nič povedať,“ povedal Robert Nemcsics.
Čo na to hovorí Penta?!
„Nevieme posúdiť autentickosť uvedenej správy, no považujeme ju za kombináciu úplných nezmyslov a popletených informácií. Kategoricky odmietame akékoľvek náznaky toho, že by naša investičná skupina ovplyvňovala prostredníctvom finančnej motivácie poslancov NR SR,“ povedal hovorca Penty Martin Danko a upozornil aj na faktické nezrovnalosti uvedené v správe: „Spomína sa v nej 6 reformných zdravotníckych zákonov – ani jeden z týchto zákonov neriešil fungovanie lekárnických sietí tak, ako o tom hovorí správa. Penta nikdy v lekárnictve na Slovensku prostredníctvom takejto siete nepodnikala,“ tvrdí Danko s tým, že úprava lekárnických sietí v tej podobe, že jedna právnická osoba môže vlastniť len jednu lekáreň, fungovala aj pred reformou z roku 2004. „Obvinenie z toho, že Penta chce ovládnuť lekárnický trh tak, že zlikviduje malé lekárne prostredníctvom svojej siete, sa v praxi ukázalo byť nezmyslom. V súčasnosti podniká pod značkou Dr.Max na Slovensku cca 80 lekární, pričom na Slovensku funguje približne 1 800 lekární,“ uviedol.
V správe je podľa neho chybne uvedené, že Penta v roku 2004 ovládala 3 zdravotné poisťovne. „Penta v roku 2004 vlastnila ZP Dôveru a ZP Sidériu, ktoré mali spolu cca 15 % trhový podiel. V roku 2006 prebehlo zlúčenie uvedených zdravotných poisťovní do ZP Dôvera. Akcionársky podiel v ZP Apollo Penta získala až na konci roku 2006 a aj to len minoritný, t. j. túto poisťovňu Penta nikdy neovládala,“ dodal.
Financovanie politických strán:
1) strana SMER na financovanie predvolebnej kampane okrem iného použila peniaze z úveru od Privatbanky a.s. vo výške 40,0 mil. Sk ( zdroj: záverečné správy politických strán predložené MF SR po voľbách 2006 )
2) Strana SDKÚ na finacovanie predvolebnej kampane v r. 2010 okrem iného použila úver od Privatbanky a.s. vo výške 1,6 mil. euro ( zdroj: záverečné správy politických strán predložené MF SR po voľbách 2010 ).
Vlastníkom Privatbanky je Penta
17. 7. 2008
Penta ide do arbitráže. Žiada od štátu pol miliardy eur
Slovenská republika bude čeliť medzinárodnej arbitráži. Dôvodom je obmedzenie použitia zisku zdravotných poisťovní, ktoré presadila súčasná vláda. Vo štvrtok totiž vypršala polročná lehota na priateľské urovnanie sporu medzi SR a holandskou spoločnosťou Health Insurance Companies of Eastern Europe (HICEE), ktorá je akcionárom Zdravotnej poisťovne Dôvera(Penta)
http://ekonomika.sme.sk/c/3980005/penta-ide-do-arbitraze-ziada-od-statu-pol-miliardy-eur.html
http://lipsic.blog.sme.sk/c/290348/O-Gorile-a-Kacke-I-Vyplatil-Hascak-Malcharkovi-provizie.html
http://lipsic.blog.sme.sk/c/291219/O-Gorile-a-Kacke-II-Kto-najlepsie-vyperie-spinave-peniaze.html
http://lipsic.blog.sme.sk/c/292114/Gorila-a-Kacka-3-Kde-by-bola-Penta-bez-obchodov-so-statom.html
zdroj:http://indymedia.sk
Totalitné pozadie spoločnosti Penta Investments (tip od čitateľa)
"Dobrý večer! Toto mi prišlo dnes emailom, možno je na tom dosť pravdy:" Ak by bola súťaž o najfrekventovanejšie slová v slovenských médiách za posledné mesiace, spolu s Gorilou by sa Penta udržala priamo na vrchole. V minulosti sa o tejto spoločnosti písalo v samých superlatívoch - o šikovných chlapcoch, ich rozprávkových haciendách , autách, manželkách a milenkách. To, že ide o zločineckú organizáciu, nikoho nezaujímalo. Pozrime sa teda na pozadie spoločnosti Penta. Ich a hlavným poradcom je súdruh Alojz Lorenc, posledný komunistický šéf ŠtB. Do jeho kompetencie patril aj boj proti vnútornému nepriateľovi a kontrarozviedka. To teda znamená, že Lorenc vydával príkazy na prenasledovanie, mučenie ale aj vraždy bývalých disidentov v ČSSR. (vražda p. Coufala v roku 1981 v Bratislave). Boli to slušní ľudia , poukazujúci na porušovanie ľudských práv v bývalej ČSSR.
Lorenc absolvoval v roku 1983 kurz KGB v Moskve. Po novembri 1989 vydal rozkaz na skartáciu dôležitých materiálov. Bol vzatý do väzby a právoplatne odsúdený na štyri roky väzenia za zneužitie právomoci verejneho činiteľa a obmedzovanie osobnej slobody. I čo sa nestalo? Lorenc prišiel na Slovensko a ako slovenský občan odmietol nastúpiť výkon trestu v ČR. To už bol na scéne ďalší lump Mečiar, a ten mu pomohol . Lorenc dostal iba 15 mesiacov, aj to podmienečne. Naivne by sme si mohli myslieť , že sa stiahol do úzadia. Kdeže! Ako správny súdruh je dnes ukážkový neokapitalista. Má vlastnú firmu, poskytuje služby Pente a voľne sa pohybuje. Haščák sa o ňom vyjadril, že ho Lorencova minulosť nezaujíma.
A kto Pente odporučil Lorenca? No predsa iný súdruh, Vladimír Lexa, pôsobiaci v ČSSR v ekonomickom odbore ŠtB ako šéf štátnej plánovacej komisie. Rovný k rovnému. Sústreďme sa ale na "kindermanažment" Penty - Haščák, Dospiva a spol. V roku 1987 začali študovať v Moskve na moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov. Bola to liaheň budúcich agentov KGB využívaných v satelitných štátoch, vrátane ČSSR. Na spomínanú elitnú školu mohli byť prijatí len preverení a spoľahliví študenti. Veď aj boli. Otcovia oboch boli agenti ŠtB ( môžete si ich nájsť na stránkach UPN.) Po ukončení štúdia si ešte Haščák a spol. vybehli po rozumy do komunistickej Číny ( škoda, že tam nezostali).
Podľa zákona NR SR /125/ 1996 Z.z., ktorý mimochodom podpísali aj Mečiar a Gašparovič, komunistické organizácie, medzi inými aj ŠtB, boli prehlásené za zločinecké. Ak teda Penta zamestnáva Lorenca, zločinca, je aj samostatná firma zločinecká. V právnom štáte by Penta nemala podnikať. Je to ako keby po porážke nacistického Nemecka bol v západnom Nemecku poradcom veľkej investičnej firmy šéf gestapa. Nepredstaviteľné!
Penta nie je nič iné, iba nástroj na presadzovanie ruskej politiky v bývalom komunistickom bloku vo východnej Európe typickým ruským brutálnym spôsobom: korupciou najhrubšieho zrna v najvyššej politike a pohŕdaním demokratických princípov ("Financujeme Fica šesť rokov, nepôjde proti nám." Haščák). I keď Penta na Slovensku je všemocná a svojimi metódami a peniazmi dosiahne všetko - dokonca i zákaz vydania knihy, ktorá neexistuje ( keďže naši politici a sudcovia sú amorálni a nerezistentní voči peniazom), nemusí to byť pravidlom.
Minulosť Pentu dobehla v Poľsku, v neúspešnom tendri na privatizáciu domáceho výrobcu helikoptér. Šéf poľského NBÚ potvrdil, že Penta je napojená na KGB , že jej kapitál má korene v Moskve, a že pre Pentu pracuje Lorenc, ktorý bol v ČR odsúdený do väzenia.
Samozrejme, že Poliaci to ihneď využili proti Rusom (ich vzťah k Rusku je známy, a za Katyň priam nenávistný). Všetko o Pente vytrúbili do sveta a tak mocná finančná spoločnosť stiahla chvost a odpochodovala z Poľska preč. Vrúcne prajem Pente podobný odchod zo Slovenska.
Ideálne by bolo, keby so sebou vzali Harabina, Trnku, Gašparoviča , Fica, Dzurindu, Slotu , Mikloša a svoju sestru J&T.
PS: Všetky údaje sú z verejne dostupných zdrojov.
J.
Foto: Alojz Lorenc
2010 zdroj: volby.sme.sk
Mafstory slovenského zdravotníctva
Trh so zdravím na Slovensku je navonok ošarpaný a neefektívny. Vnútri je to ešte horšie. Je špinavý a skorumpovaný.
Vlani v lete finančná skupina Penta oznámila, že kupuje väčšinový podiel v zdravotnej poisťovni Apollo. Vďaka tomu mohla ohlásiť spojenie s Dôverou, ktorú už vlastnila cez holandskú dcéru. Nepriateľ vlády Roberta Fica v zdravotníctve číslo jeden, finančný žralok, protivník v medzinárodnej arbitráži, si posilnil postavenie na trhu. A... nestalo sa nič.
Zákaz rozdelenia zisku a boj proti súkromným poisťovniam boli vlajkovou loďou Ficovho politického marketingu v zdravotníctve. No tentoraz nezvolal mimoriadnu tlačovú besedu. Neohlásil ďalšie opatrenia na ochranu pacientov. Ani Úrad pre dohľad, ktorý pár mesiacov predtým chcel od Dôvery ozdravný plán pre zle vyplnené hlásenie, nepodnikol žiaden krok. Protimonopolný úrad od trhu zdravotného poistenia len cudne odvrátil zrak.
Najväčší obchod
Prečo v lete 2009 nastal pokoj? Prebehol najväčší politický obchod v sektore v tomto volebnom období. Penta uzavrela so Smerom prímerie. To sa môže po voľbách aj oficiálne prejaviť zmenami vo vlastníckej štruktúre majiteľov Dôvery, ktorými sú dnes cyperská spoločnosť Prefto Holdings a Dôvera Holding. Kandidát číslo jeden na vstup je oligarcha Juraj Široký, hlavný predstaviteľ podnikateľského jadra Smeru.
Nie div, že po tom bojovom predstavení, ktoré po zákaze zisku obe strany predvádzali, sa touto novinkou zabudli pochváliť. Arbitrážny spor pokračuje, ale politická vojna o zisk v zdravotnom poistení sa de facto skončila. Potichu. A s paradoxným výsledkom. Úhlavný vládny nepriateľ z nej vyšiel posilnený.
Porazeným je holandské Eureko. Jediný strategický investor na koncentrovanom trhu, ktorého zdravotná poisťovňa Union ostala po spojení štátnych a súkromných konkurentov v postavení fackovacieho panáka. A nie je vylúčené, že Brusel zastaví konanie o porušení pravidiel EÚ v dôsledku zákazu zisku. To by ešte viac ohrozilo záujmy Eureka a jeho pozíciu v spore.
Aký zákaz zisku?
Zákaz zisku odradil potenciálnych strategických investorov a nedokázal udržať zisky poisťovní „v zdravotníctve“.
Penta štátu dvakrát ukázala, aké ľahké je zákonnú prekážku obísť. Najskôr koncom roka 2008 znížila základné imanie Dôvery o vyše 60 miliónov eur. Vtedy ešte minister Richard Raši platonicky protestoval.
Keď vlani Apollo v rámci „fúzie“ súkromných poisťovní kúpilo Dôveru od holandskej dcéry Penty, nikto ani nezdvihol obočie. Cena by sa po definitívnom uzavretí obchodu mala pohybovať okolo sto miliónov eur. Kúpa väčšej poisťovne menšou je opäť šikovný spôsob, ako dostať z Apolla uviaznutý nerozdelený zisk. Asi taký domyslený bol vládny bič na akcionárov poisťovní.
Penta musela vyplatiť podnikateľa Tomáša Chrenka. Ten spolu s kúpou distribútora liekov Fakon (kedysi v ňom pôsobil predseda parlamentu Pavol Paška) investoval cez skupinu Agel v lete 2008 aj do majoritného podielu v poisťovni Apollo. Po ročnej epizódke odišiel. Prefto Holdings mu zaplatilo približne 50 miliónov eur, čím sa Agelu krátka investícia viac než vrátila.
Raj pre zlatokopov
Koncentrácia na poistnom trhu je extrémne vyvrcholenie politiky dvoch tvárí, ktorú Ficova vláda v zdravotníctve realizovala. Navonok ju reprezentovali reči o pacientovi, bezplatnom zdravotníctve a silnom štátnom sektore. Pod omietkou sa skrývalo zneužívanie politickej moci, deravá regulácia, klientelizmus a vyhľadávanie ekonomickej renty.
Ako k tomu došlo? V roku 2006, keď kontrolu v rezorte prevzal Smer, bola transformácia zdravotníctva, ktorú naštartoval Rudolf Zajac, nedopečená a nedomyslená. Vzťahy medzi poisťovňami a nemocnicami boli neprehľadné, úrad pre dohľad slabý, farmaceutické firmy si s komisiou určujúcou ceny liekov robili, čo chceli.
Zdravotníctvo je kráľovstvo perverzných motivácií, informačných asymetrií a lobingu. Tieto negatíva Zajacovi nástupcovia ešte zvýraznili. Aký-taký poriadok dokázalo urobiť ministerstvo financií aspoň s liekmi. Tlak na ceny priniesol pre verejné financie ročné úspory za stovky miliónov eur. Takú veľkú rentu si dovtedy užívali farmaceutické firmy v sektore, v ktorom je vraj chronický nedostatok peňazí.
No inak sú po štyroch rokoch budovania ľavicového zdravotníctva nemocnice stále zadlžené, ošarpané a neefektívne, finančné vzťahy netransparentné a trh ešte viac závislý od politických rozhodnutí. Týka sa to všetkého – od prerozdeľovania licencií na záchranky cez výber dodávateľov predražených prístrojov až po uprednostňovanie štátnych nemocníc pri financovaní zdravotnej starostlivosti.
Ľavicové zdravotníctvo
Duopol štátnej megapoisťovne a veľkej Dôvery je najväčším problémom slovenského zdravotníctva. Všeobecnú zdravotnú poisťovňu môže vláda zneužívať na rozdeľovanie peňazí podľa politického kľúča. Penta môže okrem kontroly balíka peňazí tlačiť na zmenu regulačných podmienok vo vlastný prospech.
Nikto by nemal byť prekvapený, ak po voľbách vláda rýchlo zruší zákaz zisku. A to aj koalícia, v ktorej by opäť šéfoval Smer. No kľúčový problém bude, či niekto nájde odvahu rozbiť duopol – teda fakticky rozpredať po častiach Všeobecnú. Istá nádej je v tom, že by to vyhovovalo aj Pente. Sotva sa jej podarí predať Dôveru strategickému investorovi, ak bude trhu dominovať štátny moloch so 70-percentným podielom.
Zdá sa, že Ficovej vláde sa podarilo nevšedným spôsobom zadefinovať pojem „ľavicové zdravotníctvo“. Je to súbor politických opatrení, ktoré posilňujú vplyv podnikateľských skupín na dianie v rezorte.
- Vláda zruší niektoré poplatky nemajúce priamo súvis so zdravotnou starostlivosťou. Splnený sľub. Poplatky za návštevu lekára a pobyt v nemocnici vláda zrušila v septembri 2006. Zároveň znížila poplatok za recept.
- Vláda považuje podporu nepovinného zdravotného poistenia za rozhodujúcu pri umožnení prístupu k zdravotnej starostlivosti nehradenej zo zdravotného poistenia. Nesplnený sľub. Pre akýkoľvek rozvoj nepovinného poistenia vláda neurobila nič.
- Vláda zabezpečí, aby verejné výdavky na zdravotníctvo vyjadrené podielom na HDP mali rastúcu tendenciu. Splnený sľub. Verejné výdavky zvýšili zo 4,9 na 5,6 percenta HDP.
- Vláda nepripustí také zmeny..., ktoré by mohli viesť k poškodeniu dobrého mena SR tým, že nebude zabezpečená primeraná ochrana investícií. Nesplnený sľub. Zákaz rozdelenia zisku zdravotných poisťovní viedol k arbitrážam a vyšetrovaniu Európskej komisie.
- Vláda zruší súčasnú podobu ročného zúčtovania poistného. Nesplnený sľub. Pre zmenu ročného zúčtovania neurobila vláda nič.
- Vláda podporí vytvorenie podmienok na transparentnú súťaž poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Nesplnený sľub. Zdravotnícke zariadenia sú financované netransparentne, štátna poisťovňa uprednostňuje štátne nemocnice.
- Vláda sa zasadí o výrazné zníženie doplatkov obyvateľstva na lieky a zdravotnícke pomôcky. Prevažne splnený sľub. Celková suma doplatkov síce vzrástla pre vyššiu spotrebu, ale priemerný doplatok na najpoužívanejšie lieky sa znížil.
- Viac informácií o plnení sľubov vlády
Čítajte viac: http://volby.sme.sk/c/5334726/mafstory-slovenskeho-zdravotnictva.html#ixzz24NlDKFR0
2011 zdroj:http://www.spolocnavec.sk
Rok Penty vo vláde: 5,5 milióna rukojemníkov …
Aj napriek tomu, že autor nebol uvedený, článok celkom aktuálne popisuje stav vecí verejných.
Všetky médiá sa venujú v posledných týždňoch hodnoteniu roku súčasnej vlády. Prišiel preto čas vyhodnotiť aj rok vlády z pohľadu skupiny, ktorá značnú časť jej aktivít strategicky plánuje a aj efektívne riadi. Odvahu priznať tento vplyv predovšetkým v zdravotníctve našiel aj týždenník Trend, ktorý sa téme venuje vo svojom aktuálnom čísle.
Dva palce hore pre reportéra Františka Múčku. A najlepšie aj jednu ochranku k tomu.
Nejde totiž o bežných zlodejov, akých poznáme z predchádzajúcej vlády, ktorí kradli v zdravotníctve zo spotreby. V sektore, do ktorého ide
7,8 % výdavkov z HDP dokázala Penta za rok ovládnuť štátnu exekutívu, zmeniť systémovo zákony a takmer monopolne ovládnuť finančné toky.
Kľúčovým bolo manažérske ovládnutie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (jej šéf prišiel z Penty) a tak spolu s Dôverou (ktorú vlastnia) rozhodujú o platbách za 93 % všetkých občanov Slovenska. Navyše zákon dal poisťovniam ešte voľnejšie ruky pri výbere poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. A tam je pôvod trhového stalinizmu, ktorý skupina v tomto sektore zaviedla.
Viacerým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí odmietli ponuku Penty na prevzatie, boli vypovedané dvomi najväčšími poisťovnami zmluvy. Lekárňam, ktoré sa vzopreli avizícii zdržujú platby tak dlho, že už nemajú na nájom ani výplaty. A podľa poslednej novely zákona nebudú viac poisťovne povinné uzatvárať zmluvy so štátnymi nemocnicami. Ako to skončí sa môžeme pozrieť na poslednom prípade, keď si špinavú robotu spravil šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne – revolučné rušenia oddelení prebehli iba v zariadeniach konkurujúcich skupine.
Ľúbivo možno znie aktuálne zdanenie zisku poisťovní, avšak tvorba rezerv nie je naviazaná na počet poistencov, ale na základné imanie.
Ale predovšetkým vytváranie zisku z prerozdeľovania verejných prostriedkov naozaj nemožno považovať za podnikanie, pod ktorého rúškom celá akcia prebieha. Preto niet divu, že zisk poisťovne Dôvera presiahol 16 miliónov Euro. Vzorec je jednoduchý – čím menej vyplatíte, tým viac zarobíte.
A keď už vyplatíte, tak iba svojim zariadeniam. Penta ovládla takmer každú časť reťazca – poisťovňu, lekárne, polikliniky, laboratória, nemocnice. Dokonca aj ‘nezávislé’ inštitúty, ktoré sa snažia pôsobiť ako think-tanky a ovplyvňovať verejnú mienku v prospech jej stratégie.
Zostali už iba posledné 2 články – farmaceutické firmy a štátne nemocnice.
Boj proti farmaceutickým firmám, ktoré sa snažia vtesnať do role tých zlých, sa skončil. Schválenie referencovania cien na druhú najnižšiu úroveň v EÚ ako povinnosť lekárov predpisovať formou účinnej látky znamená ukončenie vplyvu skupiny nadnárodných výrobcov originálnych liekov, ktorých nevedli ovládnuť. Zníženie výdavkov v prospech pacientov je vďačný kompromis, keďže sa zároveň s ním vytvorila nová trhová príležitosť – biznis s generikami. Treba očakávať, že Penta čoskoro ohlási v tejto oblasti nejakú akvizíciu. A z ušetreného sa predsa môžu napríklad oddlžiť nemocnice.
Čo sa tých týka, budú premené na akciové spoločnosti a oddlžené. A následne ponúknuté k privatizácii. Nepredpokladám, že by sa našiel samovrah, ktorý by chcel robiť konkurenciu Pente. Po vstupe do tohto biznisu by ho čakala výpoveď 93 % pacientov zastupovaných dva poisťovňami. A tak zostane iba jeden záujemca o kúpu. Predpokladám, že pri takom záujme bude cena trhová, t.j. dopyt rovná sa ponuke. Koľko Penta ponúkne, toľko budú stáť.
Na toto všetko by mal poukázať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ako regulátor, ktorého platíme z našich daní. Ten má vykonávať dohľad nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti a nad zdravotným poistením. Žiaľ, aj jeho šéf prišiel na túto stoličku priamo z Penty.
Po 4 rokoch predchádzajúcej vlády nás bolo 5,5 milióna okradnutých. Po roku vlády Penty nás zostalo 5,5 milióna rukojemníkov.
Zajacova reforma bola špinavá: Penta vraj kupovala poslancov!
Wikileaks o Slovensku
BRATISLAVA – Na podozrenia z korupcie v slovenskom parlamente pri schvaľovaní zdravotníckej reformy v roku 2004 poukazuje depeša veľvyslanectva USA v Bratislave, ktorú zverejnil portál WikiLeaks. Diplomatická správa ako zdroj podozrivý z kupovania hlasov nezávislých poslancov uvádza finančnú skupinu Penta.
Dôverná informácia z 21. apríla 2005 analyzuje reformu presadenú vtedajším ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom. Keďže v parlamente prešlo šesť reformných zákonov s podporou nezávislých poslancov vcelku hladko, “existujú dohady, že tieto hlasy boli kúpené”.
“Zdrojom podozrivým z kupovania hlasov bola finančná skupina Penta,” uvádza depeša podpísaná vedúcim veľvyslanectva USA Scottom Thayerom. Dokument pritom konštatuje, že Penta a jej sieť spoločností kontroluje tri z piatich zdravotných poisťovní, plánuje skúpiť 100 lekární a pokúša sa odkúpiť aj nemocnice. Suma peňazí prúdiaca cez systém zdravotnej starostlivosti v SR z neho podľa správy robí potenciálne veľmi lukratívny sektor.
“Ak sa ukáže táto informácia ako pravdivá, tak môže to mať vplyv na arbitrážny spor Slovenska s HICEE. Samozrejme za predpokladu, že sa HICEE neuspokojí s neúspechom a pokúsi sa pokračovať v spore cestou odvolania,” zareagovala dnes pre TASR advokátka Jana Martinková, ktorá sa zaoberá problematikou zisku zdravotných poisťovní. Spor s holandským akcionárom HICEE sa vyvíja pre Slovensko dobre, aj keď, podľa názoru advokátky, sa Penta ešte môže odvolať na londýnsky súd.
Na otázku, či môže Slovensko očakávať podobný vývoj aj v arbitrážnom spore s Eurekom, uviedla: “Čo sa týka právneho základu sporu, ten je síce podobný, nároky si investor uplatňuje z titulu tej istej bilaterálnej dohody, ale pôvod investície je odlišný od prípadu HICEE. Tiež treba pamätať na to, že arbitrážne konanie má svoje osobitosti, ktoré môžu prípad skomplikovať alebo naopak urýchliť. Vo veľkej miere teda záleží na zvolenej procesnej taktike a samozrejme aj výbere relevantnej argumentácie, čo je vždy v réžii právneho zástupcu.”
Martinková v minulosti uviedla, že Eureko nedostane žiadne odškodné, keďže malo doteraz len stratu a nie zisk.
“To je moja prognóza za predpokladu, že spor bol zo strany Slovenska vedený právne, takticky a technicky správne, a že Slovensko bude vedieť vyvrátiť okrem iného aj tú pravdepodobnú argumentáciu Eureka, že jeho finančné straty v Union poisťovni sú v príčinnej súvislosti s legislatívnymi opatreniami z roku 2007,” povedala ďalej.
“Zrejme prvú chybu urobilo Slovensko v začiatku sporu ohľadne námietky nezlučiteľnosti s právom EÚ, keďže vieme, že sa už rieši matéria. Teraz si už Slovensko chybu nemôže dovoliť. Arbitráž je dynamickejšia ako klasický súdny proces, neposkytuje viacero pokusov. V tomto momente by sa malo Slovensko zamerať na relevantnú a fundovanú argumentáciu, zameranú na tie najzávažnejšie argumenty svedčiace v prospech Slovenska, aby menej významné fakty nežiaduco neodkláňali pozornosť arbitrážneho súdu od podstaty, v danom prípade platí pravidlo „menej je viac“. Treba tiež vyvrátiť existenciu príčinnej súvislosti medzi stratami Union-u v posledných rokoch s novelou zákona o zdravotnom poistení a vyvrátiť tiež ich legitímne očakávania. Dôležité je aj správne načasovanie, pretože ak nebude argumentácia dostatočná a ustáli sa nárok Eureka na odškodné, bude sa už prejednávať len výška odškodnenia a doplnenie argumentácie k nároku ako takému nebude možné. Ak sa teda urobí ďalšia chyba, Slovensku hrozí, že zaplatí požadované odškodné a možno aj náklady arbitrážneho konania. Navyše, ak má Eureko zástupcu znalého nuáns anglického právneho prostredia, má oproti Slovensku veľkú výhodu,” dodala na záver advokátka.
Súčasťou Zajacovej reformy bola zmena, podľa ktorej lekárne už mohli vlastniť nielen fyzické osoby – lekárnici, ale aj právnické osoby. “Hodnoverný zdroj s kontaktmi na Pentu” podľa vyššie spomínanej depeše uviedol diplomatovi veľvyslanectva, že “spoločnosť zaplatila po dva milióny korún nezverejnenému počtu nezávislých poslancov, aby zaistila schválenie reformy legalizujúcej franchising lekární”.
Podľa rovnakého zdroja chcela Penta využiť zmeny v zákone a vlastníctvo zdravotných poisťovní, aby nasmerovala klientov do svojich lekární a vytlačila konkurenčné predajne liekov z trhu, uvádza portál WikiLeaks.
Thayer na záver napriek možnej korupcii pri jednom zákone oceňuje celkovú zdravotnícku reformu ako snahu sprehľadniť a zefektívniť systém zdravotnej starostlivosti. Konštatuje pritom, že zrejme si bude vyžadovať, aby aj budúca vláda “prijala ďalšie odvážne kroky pri podpore sektora zdravotnej starostlivosti”.
zdroj : http://www.topky.sk
2011 zdroj: http://tvnoviny.sk
Penta vraj rozpútala korupciu v slovenskom parlamente
WikiLeaks: Pri reforme zdravotníctva v SR údajne došlo ku korupcii poslancov.
Penta vraj plánuje skúpiť 100 lekární a pokúša sa odkúpiť aj nemocnice
Diplomatická správa ako zdroj podozrivý z kupovania hlasov nezávislých poslancov uvádza finančnú skupinu Penta.
Dôverná informácia z 21. apríla 2005 analyzuje reformu presadenú vtedajším ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom. Keďže v parlamente prešlo šesť reformných zákonov s podporou nezávislých poslancov vcelku hladko, "existujú dohady, že tieto hlasy boli kúpené".
"Zdrojom podozrivým z kupovania hlasov bola finančná skupina Penta," uvádza depeša podpísaná vedúcim veľvyslanectva USA Scottom Thayerom. Dokument pritom konštatuje, že Penta a jej sieť spoločností kontroluje tri z piatich zdravotných poisťovní, plánuje skúpiť 100 lekární a pokúša sa odkúpiť aj nemocnice.
Suma peňazí prúdiaca cez systém zdravotnej starostlivosti v SR z neho podľa správy robí potenciálne veľmi lukratívny sektor.
Súčasťou Zajacovej reformy bola zmena, podľa ktorej lekárne už mohli vlastniť nielen fyzické osoby - lekárnici, ale aj právnické osoby.
Vláda by mala prijať vraj ďalšie odvážne kroky
"Hodnoverný zdroj s kontaktmi na Pentu" podľa depeše uviedol diplomatovi veľvyslanectva, že "spoločnosť zaplatila po dva milióny korún nezverejnenému počtu nezávislých poslancov, aby zaistila schválenie reformy legalizujúcej franchising lekární".
Podľa rovnakého zdroja chcela Penta využiť zmeny v zákone a vlastníctvo zdravotných poisťovní, aby nasmerovala klientov do svojich lekární a vytlačila konkurenčné predajne liekov z trhu.
Thayer na záver napriek možnej korupcii pri jednom zákone oceňuje celkovú zdravotnícku reformu ako snahu sprehľadniť a zefektívniť systém zdravotnej starostlivosti. Konštatuje pritom, že zrejme si bude vyžadovať, aby aj budúca vláda "prijala ďalšie odvážne kroky pri podpore sektora zdravotnej starostlivosti".
2011 zdroj: afinabul.blog.cz
Pád vlády J&T a Penta
Včera sme mohli byť svedkami niečoho "nepochopiteľného". Dnes už pro forma premiérka Iveta Radičová spojila hlasovanie o navýšení eurovalu s vyslovením dôvery vláde. Mohlo by sa zdať, že Radičová je stále plná politických ideálov, ale vzhľadom na to, aká je strhaná a unavená z vysokej politiky, išlo o viac ako len o euroval. V podstate včerajšia fraška o eurovale nebola vôbec, pretože ten si odklepnú pri najbližšej schôdzi s pomocou súdruha Fica (?!).
2012 zdroj: http://ekonomika.sme.sk
Penta a Prefto založili Dôveru a vyplatili si milióny eur
Vlastníci Dôvery už získavajú peniaze z vankúša, ktorý vytvorili pred tromi rokmi. Umožní im inkasovať milióny z poisťovne, aj keby im štát zakázal vyplácanie zisku.
BRATISLAVA. Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera dlho nechcela povedať, koľko si vlani požičala. V stredu zverejnila, že si vzala úver vo výške takmer 180 miliónov eur.
Suma, ktorú si Dôvera požičala, je vyššia ako jej vlastné imanie, to bolo vlani 124 miliónov eur. Poisťovňa s 1,4 milióna poistencov dosiahla vlani zisk 39,3 milióna eur.
Peniaze išli akcionárom
- k 31. decembru 2009 poisťovňa Apollo kúpila poisťovňu Dôvera, nechali si meno Dôvera,
- po kúpe znalecký posudok určil, že Dôvera má o 470 miliónov eur vyššiu hodnotu ako pred predajom,
- majetku ani peňazí jej nepribudlo, len sa ocenila aj hodnota poistného kmeňa, ktorý sa pri predaji poisťovne zo zákona prevádzal, akokeby nemal žiadnu cenu,
- z tejto sumy, tzv. záporného goodwillu, akcionári neplatili dane, umožnila to legislatíva,
- akcionári v roku 2010 rozhodli, že 413 miliónov zo 470 miliónov eur, o ktorési Dôvera účtovne polepšila, zapíše do výkazov akozáväzok voči akcionárom,sú to peniaze, ktoré má vlastníkom splatiť,
- vlani Dôvera akcionárom vyplatila 179,5 milióna, môžu si vyplatiť 233 miliónov eur.
Peniaze z úveru použila poisťovňa na zníženie záväzkov voči akcionárom. Získali ich tak skupina Penta a firma Prefto Holding Limited registrovaná na Cypre.
Ešte v apríli pritom poisťovňa tvrdila, že si úver vzala „na ďalší rozvoj aktivít v zdravotníckom sektore“.
Ekonomický šéf Dôvery Radomír Vereš povedal, že peniaze si vlastníci poisťovne rozdelili na polovicu. Penta to však potvrdiť nechcela.
„To je interná vec akcionárov Dôvery. Nevidíme dôvod takúto informáciu sprístupňovať,“ povedal hovorca skupiny Penta Martin Danko.
Ešte 233 miliónov
Záväzky voči akcionárom vznikli ešte v roku 2009, po tom, čo poisťovňa Apollo kúpila poisťovňu Dôvera. Nechali si názov Dôvera.
Účtovnými operáciami si vtedy vytvorili vankúš vo výške 413 miliónov eur, ktoré vedú v účtovníctve ako záväzok voči akcionárom. Ide teda o peniaze, ktoré má Dôvera svojim vlastníkom splatiť.
Vyplatiť si ešte môžu 233 miliónov eur. Vlastníci sa k peniazom dostanú, aj keby vláda zakázala či obmedzila zisk zdravotných poisťovní.
„K zisku, dosiahnutému účtovne v minulosti, by sa tak akcionári legálne dostali aj pri zákaze jeho vyplácania,“ povedal právnik b/n/t Vladimír Kordoš.
Dôvera stále nepovedala, ktoré banky jej požičali. „Išlo o konzorcium bánk,“ povedal Vereš.
Podľa Notárskeho centrálneho registra záložných práv poisťovni požičali Tatra banka, VÚB, UniCredit Bank a Privatbanka. Zástupcovia Dôvery tvrdia, že bánk, ktoré jej úver poskytli, je viac.
Časť úveru je splatená
Banky ani Dôvera nechcú zverejniť výšku úroku či lehotu splatnosti úveru, odvolávajú sa na bankové tajomstvo.
Danko tvrdí, že „Dôvera získala veľmi výhodný úver“.
Časť pôžičky je už podľa Vereša splatená. „Aktuálne je nesplatená časť úveru 155 miliónov eur,“ dodal.
Úver sa nespláca z peňazí určených na platenie zdravotnej starostlivosti, tvrdí Vereš. Ide teda o zdroje na prevádzkovú činnosť, aj tie však idú z verejného poistenia.
Založili celú Dôveru
Dôvera za úver ručí celým podnikom, vyplýva to z Notárskeho centrálneho registra záložných práv.
„Prvé záložné právo je zriadené na podnik, teda celú spoločnosť Dôvera. Ďalšie na súbor práv akcionárov,“ povedal právnik b/n/t Vladimír Kordoš.
Zabezpečenie úveru je vo výške 250 miliónov eur.
V súlade so zákonom
„Nie je neobvyklé, že by si firmy brali úvery na vyplatenie dividend,“ povedala Monika Babincová, Director of BDO Audit.
Transakcia je v súlade so zákonom, vraví Danko. Hlavné podľa neho je, že sa ňou neobmedzila či nezhoršila schopnosť poisťovne plniť si povinnosti voči pacientom či poistencom.
Úver Dôvere odobril aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Súkromná zdravotná poisťovňa Union ani štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa žiadny bankový úver nemajú.
2012 zdroj: www.raabe.sk
Penta platí konzervatívcov aj zdravotníkov
Penta platí konzervatívcov aj zdravotníkov. Medzi sponzorovanými „neziskovkami“ je Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika aj organizácie, ktoré skúmajú zdravotníctvo.
Nadácia Smeru nie je jediná „neziskovka“, ktorá dostala príspevok od finančnej skupiny Penta. Firma aj dnes platí viaceré organizácie, mnohé z nich sa venujú politickým témam. Analytici hovoria, že ich prácu neovplyvňuje, od koho dostávajú peniaze.
Ekonomika a zdravie
Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) odpovedal, že od roku 2008 dostal od Penty asi 90-tisíc eur. Peniaze od firmy vlani tvorili štvrtinu príjmov inštitútu INEKO. Podpora prišla cez zdravotnú poisťovňu Dôvera, ktorú Penta ovláda. Tisíce eur išli na projekt iHealth venovaný zdravotníctvu, v ktorom Penta podniká. Riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliaš vraví, že Dôvera do výstupov nezasahovala a pri ich zverejňovaní informovali, kto projekt platil. „Diskusie s Dôverou sa niesli v odbornej rovine.“
Zdravotníctvom sa zaoberá aj Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku (HPI). V roku 2010 získal päťtisíc eur od Dôvera Holdingu, ovládaného Pentou, čo bola šestina príjmov HPI z podnikateľskej činnosti. Výkonný riaditeľ Peter Pažitný tiež hovorí, že sú od donorov nezávislí. Pažitný pomáhal ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi z pri tvorbe vládneho programu. Opozícia Uhliarikovi vyčíta, že presadil zmeny v prospech Penty. Uhliarikovi radil aj Pažitného kolega z HPI Tomáš Szalay.
Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) tají, koľko peňazí od Penty dostal. Jeho šéf Richard Ďurana iba odpísal, že podporu využili na vzdelávací projekt, ktorý sa týkal poznania verejných financií a rozvoja podnikateľského prostredia. Sumy nie sú ani vo výročných správach Nadácie Penta. Nadácia od roku 2007 darovala 98-tisíc eur Konzervatívnemu inštitútu (KI) M. R. Štefánika, kde ich využili hlavne na organizáciu prednášok svetových ekonómov. Tento rok od Penty dar nedostanú. Hovorca Penty Martin Danko povedal, že za podporu nežiadajú protislužby. „Podporujeme neziskové organizácie, ktoré majú blízko našej filozofii slobodného trhu.“
Žiadajú vyšetrenie
Podľa údajného spisu Gorila vyplácala Penta provízie politikom. Šéf KI Peter Gonda si myslí, že dokument treba riadne vyšetriť. „Podstatné je, aby sa pretrhli systematické konexie medzi politikmi a korporáciami. Som však skeptický, že k tomu v dostatočnej podobe dôjde.“ Kauza znepokojuje aj Goliaša z inštitútu INEKO, ktorý tiež žiada prešetrenie. HPI Gorilu nekomentoval. „INESS je ekonomický think-tank, ktorý nemá ako posúdiť pravdivosť dokumentu,“ povedal Ďurana.
Zdroj: SITA (Sme)
zdroj: http://zlodeji.blogspot.sk
Kto sa nabaluje spolu s Pentou?
Tu budete mat zlodejov, ktori sa nabalovali spolu s Pentou rozkradanim slovenskeho majetku a firiem. Informacie su zo spisu Gorilla, co je vlastne prepis odposluchov bytu v Bratislave, kde sa dane stretnutia odohravali medzi Pentou a jej ludmi...
Majitelia Penty:
Jaroslav Hascak - klucova osoba, ktora vyjednavala vsetky veci - stara sa o ekonomicke zalezitosti. Vychodniar zo Starej Lubovne, zacal zarabat predajom textilu dovezeneho z Ciny(ako vacsina nasich zbohatlikov). Ma zenu Valeriu Trebisovsku tiez z vychodu. Len svadba ich stala pat milionov korun(toto chudak na ktorom zarabaju nezarobi za cely svoj zivot). Vsade chodi s ochrankou. No obzvlast teraz ked ludia si uvedomuju kto ich okradol by som ochranku posilnil. Ma rad drahe oblecenie, luxus a samozrejme stale chrabat bez chrbtovej kosti.
Pohlad povie o clovekovi tisic slov...
Zena vrazedny pohlad ako muz. No ved keby si nerozumili tak nie su spolu... Ha, ha, ha kolkych sme vas okradli... vy ovecky...
Jozef Oravkin, spolumajitel Penty. Pochadza z vychodu, z Helpy. Byva v Bratislave na strmych vrskoch(tu byva ostatna vacsina miliardarov - zlodejov, takze ludia ked nebude co jest, viete kde mate ist.
bydlisko - odkaz na google maps
Jozef Spirko - nenasiel som o nom nic akurat, ze je clenom republikovej unie zamestnavatelov a tlacil na vladu aby presadila pokrytecky zakon - na zaklade ktoreho musia velke firmy robit energeticky audit(to jest dalsie okradanie firiem...).
Marek Dospiva - cech, s Hascakom vlastnia v Pente najvacsie podiely. Taktiez sa nabalil na handrach z Ciny, ktore predaval v CSR. Pochadza k Kutnej hory, kde zije jeho otec. Za zenu ma modelku Elisku Felixovu.
Martin Kusik - ma asi 20% podiel v Pente. Pochadza z Bratislavy, momentalne zije v Prahe s rodinou.
Penta sa nabalila ako vacsina takychto firiem na podvodoch pocas kuponovej privatizacie. Na Slovensku posobi ovplyvnovanim politiky - kupovanim poslancov a jej cielom je privatizacia vsetkeho co je na Slovensku. Vlastnia Doveru, lekarne dr. Max, ProCare, mnozstvo nemocnic. Ich cielom je ovladnut cele slovenske zdravotnictvo a zarabat na zdravi ludi. Maju na to prostrednika - ministra zdravotnictva Uhliarika. Svinstva ake tato skupina spravila boli odkryte v dokumente Gorilla. Co je prepis odpocuvania bytu v Bratislave kde prebiehalo stretavanie majitela Penty Hascaka s roznymi osobami politckeho zivota v rokoch 2005-2006. Cely odkaz najdete tuto: http://skgorila.tumblr.com/
Len zakladne veci z dokumentu:
Malchárek začína rozprávať o stretnutí s Igorom Junasom (Kerametal). Junas vydiera štát. Štát mu dlžil za nejaké zbrane a on si to zobral z SPP. Chce od Malchárka aby mu ešte schválil vyrovnanie 180 mil. Sk, za ktoré stiahne žaloby voči štátu (podľa Malchárka a Haščáka fiktívne).
Jirko Malcharek - byvaly minister hospodarstva, hlavny sprostredkovatel v rokoch 2005-2006 okradania statu. V sucasnosti je vyhradny importer a predajca Audi na Slovensku. Uz len z tohto principu by som si nikdy Audi nekupil ked to predava takyto zlodej. V roku 2003 zahynula jeho zena pri autonehode - boli v rozvodovom konani - tak bohvie ci jej nepomohol. Ministrom bol pocas Dzurindovej prvej vlady, kedy sa na Slovensku najviac nakradlo... a predala sa vacsina klucovych podnikov a obraz v ktorom sme teraz je hlavne dosledkom Dzurindovej prvej vlady.
Slovenske elektrarne a.s: Haščák rozpráva, že si sadol s novým predsedom dozornej rady SE Ľubošom Ševčíkom (Malchárkov poradca pre privatizáciu). Ľuboš Ševčík spolu s ľuďmi s PENTY (Peter Benedikt, Ľuboš Sekerka - riaditeľ a predseda predstavenstva PPC, a.s.) bude manažovať celé SE.
Lubos Sevcik - posobi v Privatbanke(penta).
Haščák rozpráva, že chce v SE prelomiť 100 miliónové obchody k jadru (likvidácia V1 a vyhoreného palivo). Podľa Haščáka vo svete nedochádza k likvidácii jadrových elektrární (iba sa konzervujú na predpokladané ďalšie použitie v budúcnosti). Haščák vysvetľuje Malchárkovi problematiku cien elektrickej energie. Haščák vysvetľuje Malchárkovi súčasný stav v SE: každý v predstavenstve si robí svoje obchody, Pavol Ponca podvádza vlastných ľudí, Igor Grošaft (Haščák sa s ním stretáva, dobre vychádzajú) urobil veľký obchod s elektrinou s dcérskou spoločnosť ruskej RAO UES, OstElektra (Malchárek má dostať 500 tis. EUR z tohto obchodu). Miloš Šujanský tiež podvádza (podviedol aj Haščáka). Najväčšie podvody robí podpredseda predstavenstva Miroslav Wollner (SMK, Világi). Haščák dal Ševčíkovi príkaz stopnúť Wollnerovi všetky veci nad 30 mil. Sk. Miroslav Wollner chce tiež odstaviť Rapšíka a chce sa stať gen. riaditeľom a predsedom predstavenstva SE,
a.s. Haščák sa rozhorčuje, že Wollner sa správa ako keby bol ministrom hospodárstva Világi a nie Malchárek.
Haščák rozpráva, že zatiaľ dal Ľubošovi Ševčíkovi pokyn na jeden obchod - súťaž na informačný systém do SE. Budú 3 záujemcovia o dodávku (SAP, Logica a ešte jedna firma). Súťaž musí vyhrať SAP za 390 mil. Sk. Spravodlivá cena je okolo 350 mil. Sk Malchárek dostane províziu 25 mil. Sk.
Haščák hovorí Malchárkovi, aby odvolal z predstavenstva SE Rapšíka a Šujanského. Malchárek hovorí, že to dnes povedal Ivanovi Miklošovi, Júliusovi Brockovi a maďarom. Haščák hovorí Malchárkovi, aby za predsedu predstavenstva vymenoval Miroslava Pikusa (nie je v žiadnej firme prepojený na Pentu). Dali ho nedávno aj za predsedu dozornej rady SPP (ak to bude konflikt záujmov má odstúpiť z dozornej rady SPP). Namiesto Šujanského dajú Vojtecha (Štefana) Haringa. Haščák káže Malchárkovi aby zmeny vhodne komunikoval v médiách. Ako dôvod má uviesť problémy s prevzatím SE talianskym Enelom. Malchárek hovorí, že o zmenách v predstavenstve SE hovoril s Fulviom Contim (prezident talianskeho ENELu), ktorý ich veľmi víta.
Malchárek chce vyjsť v ústrety Enelu v neprospech SR, za čo požaduje motiváciu 1 mld. Sk. Odovzdanie provízie má prebehnúť cez navýšenie ceny, za ktorú má Penta predať Enelu Paroplynový cyklus o 1 mld. Sk. Haščák sa obáva možnej medializácie vydierania zo strany Enelu, ktorá by Malchárka stála miesto ministra.
Musí sa rozhodnúť dnes, resp. zajtra. V prípade realizácie by Haščák z 1 mld, Sk navyše za PPC dal väčšinu Malchárkovi, niečo SDKÚ. Nejakých 50 mil. Sk by Haščák dal aj KDH. Malchárek by mohol zarobiť životné peniaze.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. - SEPS
Haščák hovorí, že je tam nastavená taká istá komunikácia ako v SE, a.s. Penta má v predstavenstve 3 ľudí (2 vlastných, 1 z SDKÚ s nimi spolupracuje). Za Pentu sa SEPSu budú venovať takisto Peter Benedikt a Ľuboš Sekerka. Je tam vytipovaných 10 obchodov z investičného plánu SEPS, ktorým sa budú venovať. Ku koncu stretnutia (cca 21.30 hod.) odovzdal Haščák Malchárkovi zoznam týchto projektov.
Haščák delí províziu z obstarávania informačného systému v SEPS za cca 165 mil. Sk, ktorý je už schválený v dozornej rade SEPS - 10 miliónov Malchárkovi, 10 miliónov Oszkárovi Világimu. Világi sa zatiaľ neprihlásil. Ak sa neprihlási celých 20 miliónov pôjde Malchárkovi. Generálny riaditeľ SEPS Ladislav Szemet je Világiho človek
Začali sa ale do toho montovať SDKÚ a KDH. Haščák tak bude musieť niečo dať aj Igorovi Grošaftovi (5-7 mil. Sk) a Stanislavovi Janotovi (3-5 mil. Sk). Väčšina ale pôjde Malchárkovi, Bubeníkovej a Juricovi. SDKÚ (Igor Kucej, Gabriel Palacka) chce ošetriť tak, že im ponúkne spoluúčasť na delení provízie z priameho predaja zvyšného minoritného balíka SSE a VSE.
Anna Bubenikova - zlodejka najvyssieho razu, obesit alebo zastrelit:
Provízia za priamy dopredaj 41% balíka akcií ZSE patrí podľa dohôd SMK (Világi).
U ZSE sa očakáva predajná cena okolo 300 mil. EUR čo predstavuje pre SMK províziu od nemeckého E.ON Energie AG (súčasný vlastník 49% akcií ZSE) cca 4 -6 mil. EUR.
Transpetrol. a.s.
Haščák hovorí, že by sa pred ukončením transakcie s Transpetrolom ešte pokúsil zvýšiť províziu od ruskej strany. Zatiaľ je z cca 100 mil. USD hodnoty transakcie dohodnutá provízia vo výške 3,5 mil. USD, čo je celkom dobrá výška (omnoho viac ako napríklad zo SSE). Operácia s Transpetrolom je predbežne odsúhlasená aj vo vláde SR. Haščák chcel aby celá provízia išla Malchárkovi. Hybnou silou v transakcii je ale SMK, ktorá bude rozdeľovať províziu (Czucz) a provízia pôjde napoly medzi Malchárka a SMK. SMK chce transakciu s Transpetrolom stihnúť do volieb. Motiváciou nie je iba provízia ale najmä vzťah Transpetrolu k Slovnaft (MOL). Osobami z SMK za transakciou sú predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Transpetrolu Štefan Czucz, predseda SMK Béla Bugár a pravdepodobne aj Világi.
Fond národného majetku SR
Haščák predstavil Malchárkovi novú koncepciu fungovania FNM SR. Pôvodne chceli odvolať prezidenta FNM SR Jozefa Kojdu, ale neskôr sa rozhodli, že ho len odstavia od rozhodovania. O všetkom v prezídiu FNM bude rozhodovať pätica Igor Grošaft (SDKÚ), Stanislav Janota (KDH), Milan Krajniak (KDH), František Stano (SDKÚ) a Mikuláš Kačaljak (pôvodne ANO, hmotne ho zainteresúva člen výkonného výboru Jozef Jurica), ktorá prehlasuje zvyšných 4 členov prezídia FNM (Világiho otroci Végh a Duray za SMK, Kojda, Plechlo). Uvedená pätica bude činnosť koordinovať s členmi výkonného výboru Anna Bubeníková (SDKÚ) - riaditeľka sekcie zakladateľských činností a výkonu práv akcionára FNM, Jozef Jurica (pôvodne ANO) - riaditeľ sekcie prípravy a realizácie predajov FNM, Ján Ďurana (SDKÚ) - riaditeľ sekcie reštitúcií a bezodplatných prevodov FNM a štvrtým členom, ktorého namiesto Mariána Karkuša (ANO) nedávno dosadil Haščák, ale nepamätá si jeho meno (pravdepodobne Roman Guderna). Ad hoc, v závislosti od konkrétneho privatizačného prípadu budú ešte priberať podpredsedu výkonného výboru Petra Huňora (SDKÚ) alebo dvoch členov výkonného výboru za KDH (Jozef Mihalik, Anton Brath) - tak aby mali potrebných 6 hlasov na prehlasovanie v 11 člennom výkonnom výbore FNM. Haščák má takýto systém fungovania dohodnutý už s financmajstrom SDKÚ Igorom Kucejom a s KDH. Ešte to musí schváliť Palacka.
Haščák - Bubeníková z 13.12.2005 k privatizácii teplární), pretože prekročila kompetencie a riadi aj jeho. Kojda si hneď obehol Gabriela Palacku, Ivana Mikloša, Jána Rusnáka a vysvetľoval im, že ho Bubeníková úkoluje a že keď to tak chcú, nech ich navzájom vo funkciách vymenia. Prebehli viaceré vzájomné stretnutia medzi Bubeníkovou, Ivanom Miklošom, Gabrielom Palackom, Igorom Kucejom a Jozefom Kojdom. Bubeníková bola z uvedenej privatizačnej komisie odvolaná. Vzápätí bola na intervenciu Haščáka opäť do komisie prijatá. Haščák vysvetľuje Malchárkovi, že Bubeníková urobila pre SDKÚ veľa napr. provízia 100 mil. Sk za privatizáciu Paroplynového cyklu, provízia za ZSNP Žiar nad Hronom a z mnohých ďalších vecí a nemôžu ju len tak odvolať z komisie.
Privatizácia Letisko M.R.Štefánika - Airport Bratislava, a.s.
Haščák vysvetľuje Malchárkovi celé pozadie privatizácie bratislavského letiska.
Výber a činnosť poradcu na privatizáciu letiska Meinl Bank je kompletne v réžii Haščáka, resp. PENTA Group. Haščák má o privatizácii bratislavského letiska dohodu aj s Gabrielom Palackom a Haščákove záujmy v privatizácii reprezentujú najmä Jozef Jurica - riaditeľ sekcie prípravy a realizácie predajov FNM a Anna Bubeníková - riaditeľka sekcie zakladateľských činností a výkonu práv akcionára FNM, ktorí sú zároveň členmi privatizačnej komisie na predaj bratislavského letiska. Haščák sa sťažuje na amatérsky postup predsedu privatizačnej komisie na privatizáciu letísk Branislava Kvasnicu (dosadil ho minister dopravy Prokopovič), ktorý navštívil poradcu Meinl Bank a subporadcu s tým, že ho posiela premiér Dzurinda a vicepremiér Mikloš s tým, ako má privatizácia prebehnúť (pravdepodobne v prospech J&T).
Medzi Meinl Bank a Penta Group je maximálna dôvera. Haščák cez Meinl Bank perie peniaze z off-shorov.
Malchárek odbočí od témy s tým, že J&T ho nemá rado, pretože nechce s nimi obchodovať. Peter Korbačka (J&T) ho sprostredkovane kontaktoval, či nemôžu urobiť aspoň obchod s budovou Ministerstva hospodárstva (MH by sa presťahovalo do priestorov J&T - pravdepodobne Presscentrum a odpredalo J&T uvolnenú budovu). Malchárek obchod odmieta a odmieta sa s predstaviteľmi J&T stretávať po hoteloch, keď sa nemôže na verejnosti stretávať ani s Haščákom.
Vznik novej politickej strany:
Haščák oznamuje Malchárkovi, že s partnermi z Penty prejednal vznik novej politickej strany a ako najvhodnejší predseda novej strany im vyšiel generálny riaditeľ STV Richard Rybníček. Pôvodne uvažovali aj nad Danielom Krajcerom z Markízy. Rybníček je z mediálneho hľadiska najvhodnejší (manažér roka), aj keď Peter Kuba mal s ním nejakú negatívnu skúsenosť. Teraz zháňajú o Rybníčkovi informácie.
Angažovanie Penta Group v novej strane bude navonok prezentované maximálne cez osoby Peter Kuba, minister kultúry Tóth a Malchárek, ktorí budú súčasťou užšieho vedenia novej strany. Nik sa nesmie dozvedieť, že Penta vlastní celú stranu.
Malchárek rozpráva Haščákovi o ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi, ktorý sa správa hystericky, na koaličnej rade šuškal Malchárkovi, že zmenu BNO stanov robí pre Sláva Haščáka. Zajac na rokovaní vlády predložil BNO materiál, ktorý vzápätí stiahol a následne opäť predložil. Správa sa ako zlodej, ktorý chce ukradnúť ale potom má výčitky svedomia a neukradne. Zajac sa bojí, že ho chce Dzurinda odvolať. Malchárek si to nemyslí. Malchárek ešte spomína, že ho navštívil nezávislý poslanec Herman Arvay, ktorý
chcel od neho vianočnú odmenu.
Haščák vysvetľuje Malchárkovi, že GovCo, a.s. (správa jadrovoenengetických zariadení, ktoré sa vyčleňujú zo SE) bude v budúcnosti po Slovenských elektrárňach najväčší biznis. Ide o štátom vlastnenú akciovú spoločnosť. Haščák sa pýta ako je to s emisiou akcií GovCo, a.s. Malchárek hovorí, že všetko čo mal podpísať podpísal a že to má na starosti jeho poradca Ľuboš Ševčík (ako všetky veci okolo elektrární). Na podrobnosti nech sa Haščák spýta Ševčíka. Haščák vysvetľuje Malchárkovi, že v GovCo, a.s. je v súčasnosti 3-členné predstavenstvo. Úkoluje Malchárka aby ho rozšíril na 5 členov. Zo súčasného predstavenstva má ponechať toho Miklošovho človeka a človeka z KDH. Okrem nich tam má dosadiť Vladimíra Rigásza (predtým SEPS) a dvoch ďalších ľudí aby mal väčšinu. Haščák sa už dohodol s Rigászom a dúfa, že bude fungovať v prospech jeho záujmov aj keď v minulosti spolupracoval s Blaškom. Malchárek navrhuje do predstavenstva GovCo, a.s. svojho účtovníka Braňo Gučík.
Teplárne
Malchárek sa pýta Haščáka či majú privatizáciu teplární (Bratislava, Trnava, Žilina, Martin, Zvolen, Košice) pod kontrolou. Haščák hovorí, že to len teraz začínajú robiť. Bude tam tiež veľká trenica. Haščák už predbežne o teplárňach rozprával s Világim. Schválenie privatizácie teplární nepôjde cez vládu, len cez FNM.
13.12.2005 (Anna Bubeníková, Jaroslav Haščák)
zdroj:http://lipsic.blog.sme.sk, youtube.com
Ficov polmiliardový „last minute" na Cyprus
Zoštátnenie poisťovne Dôvera je príbehom neuveriteľnej chamtivosti finančných žralokov. A neuveriteľnej lojálnosti Roberta Fica voči nim.
Letné prázdniny sú obdobím výhodných akciových cien do lukratívnych destinácií - ak si človek nechá výber dovolenky na poslednú chvíľu. „Last minuty" má rád aj Robert Fico. Tak, ako má rád kokakolu. A tak, ako má rád finančnú skupinu Penta.
Výstižným príkladom je predaj súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera štátu. Výhodný biznis pre akcionárov z Penty. Na poslednú chvíľu zarobia 400 miliónov EUR. Už na budúci rok pri tom bude zrejmé, že hodnota ich poisťovne je niekoľkonásobne nižšia. Znížia ju nové transparentné pravidlá prerozdelenia peňazí, ktoré zaviedla vláda Ivety Radičovej.
Tento príbeh sa začal v roku 2008. Poisťovňa Apollo (základné imanie 19 miliónov EUR) vtedy kúpila Dôveru (základné imanie 16 miliónov EUR) za 113 miliónov EUR. Vzápätí nechala majetok Dôvery ohodnotiť znalcom. A ten povedal, že hodnota Dôvery je 574 miliónov EUR. Penta teda prišla k majetku v hodnote 574 miliónov EUR za 113 miliónov. Čerešničkou na torte je, že tých 113 miliónov boli peniaze vybrané na odvodoch. Na kúpu sa teda neposkladali oligarchovia z pozadia ale poistenci. To všetko s požehnaním Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, na čele ktorého stál nominant Roberta Fica Richard Demovič. Zakladajúci člen strany Smer.
Z ničoho nič, vďaka jednému znaleckému posudku získala Penta obrovský majetok. Ale iba na papieri. Drvivá väčšina zo spomínaných 574 miliónov nebola ani hotovosť na bankových účtoch, ani akcie či nehnuteľnosti. Bola to znalcom odhadovaná hodnota takzvaného poistného kmeňa. Pre majiteľov Dôvery tak vznikla otázka: ako túto hodnotu speňažiť? A vymysleli nasledovné riešenie: do účtovníctva spoločnosti zapísali 425 miliónov EUR ako záväzok voči akcionárom. Záväzok, ktorý sa opiera o jeden znalecký posudok. Opäť len čerešnička na torte: urobili to posledný možný deň, kedy sa táto suma nemusela zdaniť: 31.12.2009. Na Silvestra. Aby bolo čo oslavovať. Lebo 1.1.2010 začala platiť novela Zákona o daniach z príjmu, podľa ktorej by museli za tento záväzok zaplatiť štátu 19 % ako daň. Teda 92 miliónov EUR. Ušetrili. Ako zodpovední podnikatelia v čase krízy.
Ale vráťme sa k záväzku 425 miliónov, ktorý existoval stále iba na papieri. Bolo ho treba speňažiť. Ak by žraloci čakali na to, kým im hotovosť v takomto objeme natečie z odvodov od poistencov, trvalo by to 30 až 50 rokov. A tak si Dôvera zobrala úver od konzorcia bánk. Tie však požičali iba 180 miliónov EUR.
A teraz otázka za milión. Presnejšie za stovky miliónov: Kde zobrať zvyšok záväzku? No predsa od Roberta Fica. Ten je Pente ochotný zaplatiť nielen zvyšok pochybného záväzku, ale aj desiatky miliónov navyše. Podľa jeho výrokov až 400 miliónov EUR, lebo vraj Dôvera je zisková a investícia sa štátu vráti do ôsmich rokov.
Pán predseda vlády, Dôvera je v skutočnosti je zadlžená. Zobrala si úver, ktorý treba splatiť. Jej „zisky" sa opierajú o zvláštne účtovné operácie a o neznámy znalecký posudok, ktorý zo dňa na deň zhodnotil investíciu Penty o päťnásobok. Zo 113 miliónov EUR na 574 miliónov. Ani banky jej nepožičali toľko, koľko si žraloci nárokujú ako záväzok. Prečo im chcete darovať 400 miliónov EUR? Aj vy máte voči nim záväzok? Zmenili ste vkus a v Pente našli zaľúbenie, alebo je niečo pravdy na tom, že 50% Dôvery vlastní Juraj Široký?
Ak máme brať vážne premiérove tvrdenie, že má rád finančné skupiny ako "koza nôž", tak potom musíme konštatovať, že Robert Fico je prvá slovenská "koza - masochistka", ktorá si ubližovanie od finančných skupín naozaj užíva.
Čítajte viac: http://lipsic.blog.sme.sk/c/304972/Ficov-polmiliardovy-last-minute-na-Cyprus....
zdroj:topky.sk
Šokujúce
BRATISLAVA – Bývalý člen prezídia FNM a nominant SDKÚ Igor Grošaft, ktorý sa mal podľa spisu Gorila podieľať na presadzovaní záujmov skupiny Penta pri privatizácii, má zaujímavú minulosť. Minimálne v dvoch prípadoch sa jeho meno vyskytuje v súvislosti s členmi skupiny podsvetia známej ako takáčovci. Nie je však jediný z SDKÚ. S bývalým zavraždeným bossom tohto gangu sa dobre kamarátil v minulosti aj poslanec Pavol Kubovič. O čom svedčia aj fotografie. Najzávažnejším však je dosadenie "takáčovca" po voľbách do SIS, ktorá zablokovala celé vyšetrenie kauzy Gorila.
Vraždy ľudí z predaja hotela Fórum
V predaji hotela Fórum počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu figurovali zaujímavé osoby z prostredia bratislavského podsvetia. Pritom predaj mal na starosti priamo Úrad vlády Mikuláša Dzurindu. Dôvodom figurovania mafie boli pozemky pod hotelom, ktoré sa stali nástrojom v boji o milióny z jeho privatizácie.
Firmu, ktorá bola ich vlastníkom ovládal Martin Sečanský, ktorý podnikal s mŕtvym mafiánom Romanom Deákom. Okrem iného aj exmanželom súčasnej manželky Jirka Malchárka Sofie. Sečanský kúpil podiel od ďalšieho zavraždeného mafiána Petra Steinhubela. Ďalší ľudia, ktorí mali predkupné právo na kúpu hotela, boli tiež z podsvetia. Boli nimi práve bývalí zavraždení bossovia Jozef Svoboda a vodca tzv. skupiny Takáčovcov Jozef Surovčík.
A tu vstupuje do hry práve nominant SDKÚ zo spisu Gorila Igor Grošaft, ktorý mal podľa neho brať provízie za privatizačné rozhodnutia FNM. Grošaft pri predaji hotela zastupoval zhodou okolností privatizačného poradcu. Po prevaletní kauzy Gorila odstúpil z postu v štátnom SEPSe.
Takáčovci a SDKÚ
Zaujímavé však je, že Grošaft, ktorý mal zastupovať záujmy štátu, v tých časoch podnikal so Surovčíkovým kolegom od takáčovcov Ľubošom K. Firma vznikla po nástupe Dzurindovcov k moci v roku 1999, Grošaft aj Ľubomír K. tam boli do roku 2003 spoločníkmi. Podľa denníka Sme Grošaft nemal v čase podnikania s Ľubošom K. žiadne informácie o tom, že by mal byť členom podsvetia. Od roku 2003 sa vraj už nestretávali. Práve vtedy zavraždili Surovčíka šiestimi rana pri rannej prechádzke na Slnečných jazerách v Senci.
Surovčíka a Ľuboša K. spája s SDKÚ aj závažná fotografia, ktorá unikla do médií počas predvolebnej kampane v roku 2010. Obaja títo páni sú na záberoch v neznámej reštaurácii v spoločnosti poslanca SDKÚ Pavla Kuboviča. Vyzerajú, že sa dobre s politikom poznajú, usmievajú sa a dobre sa zabávajú.
Prepojenie takáčovcov na SIS
Po nástupe Karola Mitríka z SDKÚ po voľbách v roku 2010 na post šéfa SIS začali vznikať obavy z vplyvu skupiny takáčovcov v tajnej službe. Týždenník Trend priniesol informáciu o tom, že šéfom odboru, ktorý má na starosti boj proti organizovanému zločinu vrátane odhaľovania ohrození ekonomických záujmov štátu, sa stal človek napojený práve na spomínanú skupinu podsvetia. Tento odbor pritom riešil aj kauzu Gorila a je jedným z najväčších v kontrarozviedke. Tento človek bol v rokoch 2007 až 2009 spolumajiteľom SBS, ktorá je v prostredí polície a podsvetia považovaná práve za skupinu takáčovcov. Šéf SIS pritom pri vyšetrovaní Gorily odmietol zbaviť mlčanlivosti agentov rozviedky. Tým zabránil jej ďalšiemu vyšetrovaniu.
Zvýhodňovaná skupina?
Po veľkých raziách na silné skupiny podsvetia sýkorovcov a piťovcov je zaujímavé, že dodnes nebol odsúdený žiadny člen skupiny takáčovcov. Dá sa povedať, že v poslednom období sa im vyhýbajú aj policajné zásahy. Skupina dostala naposledy úder od polície v roku 2004. V prípade vydierania 300 podnikov v Bratislave súd zobral zo siedmych členov gangu piatich. Medzi dvoma vyvolenými, ktorých nechal súd na slobode, bol prekvapivo aj Ľuboš K. Z väzby však nakoniec prepustili všetkých zatknutých. Jedného z takáčovcov neskôr polícia obvinila v súvislosti s vraždou na Prístavnom moste v Bratislave a ďalšieho z vraždy Karola Patasyho staršieho. Pre nedostatok dôkazov nakoniec prepustili aj ich. Ľuboš K. figuruje aj v najnovších uniknutých mafiánskych zoznamoch.
Okupácia J&T
Je odkúpenie ZP účtom za kolu?
Čím sú Slováci chorľavejší, tým viac J&T a Penta rastú
Praná korupcia v priamom prenose
8.12.2012 zdroj: http://hnonline.sk
Komentár: Keď sa spojí Penta, Gorila a Markíza
Markíza včera odviedla naozaj skvelú prácu. Ani Penta by to nenatočila lepšie.
Haščák z Penty a jeho kamaráti dostali na Mikuláša pekný darček. Správu televízie Markíza, ktorá spochybnila celý dokument Gorila.
Táto správa bola pritom absurdná. Celkom pomýlená. A asi aj účelová. Nestalo sa totiž nič, čo by spochybňovalo pravosť a dôveryhodnosť dokumentu tajnej služby Gorila. Markíza sa odvolala len na to, že Zoltán Varga uspel na ústavnom súde – odpočúvaním jeho bytu bolo vraj porušené právo na jeho súkromie. Rozhodnutie ústavného súdu ale nijako nespochybnilo dokument Gorila a podozrenia, ktoré priniesol.
Naozaj nijako. A v ničom. V čase, keď tajná služba monitorovala Vargov byt (do ktorého si Haščák vodil politikov a Bubeníkovú z Fondu národného majetku), bolo všetko čisté a legálne. SIS v roku 2005 požiadala bratislavský súd, aby vydal povolenie na odpočúvanie Vargovho bytu. Potom navŕtala steny, nasadila priestorové odpočúvanie. A zistila neuveriteľné veci – ako si Haščák z Penty k sebe predvoláva Bubeníkovú z FNM, ministra hospodárstva Malchárka, Ficovho tajomníka Határa... Ako otvorene hovorí o korupcii priamo vo vláde a FNM, o kupovaní poslancov, o podvodoch pri privatizácii, o rozkrádaní štátnych podnikov...
To, že ústavný súd dodatočne, po siedmich rokoch, vyhovel sťažnosti Vargu, neznižuje dôveryhodnosť spisu Gorila ani o chlp. Pre SIS bolo podstatné rozhodnutie bratislavského krajského súdu z roku 2005. A to, že akcia sa vydarila a priniesla rozsiahle zistenia o korupcii vo vláde, parlamente a finančných skupinách. Zverejnenie spisu v roku 2012, rozhorčenie ľudí, verejné protesty na námestiach, kolaps SDKÚ, prekreslenie politickej mapy a hanba pre Haščáka a Pentu – to všetko bolo primerané obsahu spisu Gorila.
Keď Zlatka Puškárová s úsmevom letušky zahlásila ,,zvrat v kauze Gorila“, bolo to prázdne televízne divadlo. Rovnako ako tvrdenie, že dôveryhodnosť spisu je podľa právnikov nulová. Aby bolo vo veci jasno: v správe Markízy to tvrdí len jediný právnik. Advokát Zoltána Vargu. Inak nikto. A tento ,,veľký zvrat v Gorile“, inšpirovaný Vargovým advokátom, bol hneď druhou najdôležitejšou správou Markízy. Markíza včera odviedla naozaj skvelú prácu. Ani Penta by to nenatočila - a neumiestnila - lepšie.
Dag Daniš