Choď na obsah Choď na menu
 


Bezák, čo sa s ním stalo? Progresívne Slovensko.

 

 

 

https://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/VIDEO-Bezak-podporuje-za-prezidentku-liberalku-Caputovu-z-Progresivneho-Slovenska-Od-konzervativcov-zaznieva-sklamanie-a-kritika-304546

VIDEO Bezák podporuje za prezidentku liberálku Čaputovú z Progresívneho Slovenska.

Od konzervatívcov zaznieva sklamanie a kritika 7.9.2018 15:45 Emeritný arcibiskup Robert Bezák sa rozhodol podporiť právničku a podpredsedníčku politického hnutia Progresívne Slovensko Zuzanu Čaputovú ako kandidátku za prezidentku. Prečo podporiil práve ju a nie Františka Mikloška? A sú jeho hodnoty rovnaké s liberálnymi hodnotami Progresívneho Slovenska?

„Jedna z troch funkcií na Slovensku by mohla byť zastúpená ženou. Nehovorím to len vo všeobecnosti. Mohla by byť zastúpená ženou, ktorá vo verejnom živote dokázala, že jej ide o spravodlivosť a pravdu. My muži sme takí technokrati. Keď sa pozriete do histórie, tak chuť vládnuť nebol ženský príbeh. Filozof Milan Machovec hovorí, že treba obnoviť v ľuďoch citlivosť a tú práve cítim v príbehu Zuzany Čaputovej,“ vysvetlil svoje dôvody podpory Bezák. Podľa Bezáka sa Čaputová vzdala viacerých lukratívnych ponúk. „To mi bolo blízke,“ dodal. Kandidátka za prezidentku sa poďakovala Bezákovi za jeho podporu. „Veľmi si ho vážim. Bol veľakrát skúšaný, čelil klamstvám, opovrhnutiu a napriek tomu ostal rovným človekom. Prvýkrát sme sa stretli pred piatimi rokmi a odvtedy sú pre mňa naše rozhovory veľkým obohatením,“ ocenila Bezáka Čaputová. Čaputová zároveň tvrdí, že ešte neuvažovala o percentách, ktoré by jej mohla priniesť práve táto verejná podpora Bezáka. „Neviem, koľko percent mi prinesie pán Bezák,“ uviedla.

Zlučiteľné hodnoty s Progresívným Slovenskom? Bývalý trnavský arcibiskup reagoval aj na otázky novinárov týkajúce sa jeho pôvodnej podpory Imrichovi Bérešovi, ktorého manželka obvinila, že ju zbil. Podľa Bezáka však nejde o zmätočné rozhodnutie teraz podporovať Čaputovú. „Teraz je to iný príbeh. Samozrejme, že v živote, v ktorom žijeme, sa rozhodujeme bez všetkých vedomostí, ktoré by sme mohli mať. Nevidím to ako zmätočné, keď sa z nejakej cesty, ktorá vás nezavedie tam, kam potrebujete, vrátite späť,“ povedal. Parlamentné Listy sa Roberta Bezáka pýtali, či sú hodnoty katolíckeho biskupa zlučiteľné s liberálnymi hodnotami na poli registrovaných partnerstiev, ktoré presadzuje Progresívne Slovensko. „Viete, možno chceme zadefinovať niektoré veci, ktoré už potichu fungujú. Keď som pôsobil na jednom mieste, tak som mal organistu, ktorý bol predsedom komunistickej strany. Čiže ja neviem, do akej miery je Slovensko tradicionalistické alebo konzervatívne. Žijeme tu všetko, len to možno nie je zadefinované. Možno treba ten boj posunúť ďalej a hľadať spôsob, ako budú ľudia dôstojne a právne určení. Predpoklady tu sú,“ odpovedal Bezák.

O Mikloškovi som neuvažoval, tvrdí Bezák Emeritný arcibiskup však zároveň očakáva, že budú rôzne reakcie na jeho podporu Čaputovej. „Vždy, keď takto vystúpim, tak bude opäť kopec blogov o mne a na mňa. To je samozrejmé. Nedá sa však niekdy sa schovať a radšej mať pokoj. Každý kandidát má aj svojich zástancov, aj odporcov. Prijmem teda, že budú aj rozličné hlasy proti mne. Vraj by som mal podporovať niekoho superkonzervatívneho, ale neviem, kto taký je.“ Neuvažoval teda Bezák o podpore pre Františka Mikloška? „Nie, neuvažoval. Mám určitú skúsenosť,“ uzavrel stroho biskup. Ohlasy Vašečku a Palka Kriticky sa ešte pred samotnou tlačovou konferenciou na adresu bývalého arcibiskupa vyjadril poslanec Richard Vašečka. „Ak sa Robert Bezák už rozhodol teda aktívne zapájať do politiky, neviem, či je zrovna najšťastnejšie a najlogickejšie podporiť kandidátku extrémne liberálnej strany Progresívne Slovensko, ktorá má medzi programovými prioritami napríklad aj ´prijatie legislatívy, ktorá umožňuje uzákonenie životných partnerstiev párov rovnakého pohlavia´,“ napísal na sociálnej sieti.

 

 

 

Bezák ohlasuje podporu prezidentskej kandidátke Čaputovej

 

 

zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/progresivnych-veriacich-sa-zlakol-aj-bezak/1525090

“Progresívnych veriacich” sa zľakol aj Bezák

Bratislava 19. septembra 2018 (HSP/Svetlo sveta/Foto:SITA-Diana Černáková) Progresívne Slovensko dostalo chuť zmeniť Slovensko od základov. Po vzoru komunistickej strany, ide prekopávať aj teológiu a kresťanstvo. Je dobré, že liberáli si uvedomujú, že na Slovensku viera nezanikla, ale žije, a preto ich pália prsty s tým niečo urobiť. Problém je, že s ich konceptom zlúčiť extrémnu potratovú politiku s učením Ježiša Krista, narazili. Pre katolíkov ich koncept „progresívneho veriaceho“ je niečo medzi zlým žartom a diabolským útokom na pravú vieru. Preto ani jeden katolícky duchovný sa nenašiel, čo by pred kamery išiel ľuďom toto legitimizovať.

Veci Progresívnemu Slovensku nevyšli podľa plánu. Róbert Bezák sa už po prvej tlačovke, kde legitimizoval politiku vraždenia nenarodených detí a rozklad manželstva, na druhú tlačovku totiž nedostavil. Nebuďme naivní, že ho nevolali alebo, že chcel prísť, ale oni nechceli. Bezáka asi volali, ale neprišiel. Po Bezákovi zostala po predošlej tlačovke len trpká spomienka pre mnohých, že práve kvôli nemu organizovali rebéliu voči Svätému otcovi. Neoliberáli predstavili Slovensku novú kresťanskú platformu „progresívni veriaci.“ Má to byť duchovný model pre 21. storočie, ktorá eliminuje „konzervatívnych veriacich.“ Kandidátka Čaputová sa dokonca predstavila v propagačnom videu, a Slovensku povedala, že „vďaka viere môže zažívať zážitok alebo skúsenosť jednoty so všetkým a to je základ tak dôležitého súcitu.“ Túto vetu nemohla ona ako právnik stvoriť, pretože je to čistý obsahový nezmysel a navyše teologická hlúposť. Ježiš v evanjeliu povedal pravý opak, že v otázke viery sa otec postaví proti synovi a syn proti otcovi. Viera totiž rozdeľuje a nezjednocuje. Niekto, kto verí všetko čo Ježiš hlása, sa logicky postaví proti tomu, kto hovorí, že Ježišové vety sa dajú pozmeniť, doplniť a vylepšiť, napríklad Prostredníkom, pre 21. storočie. Urobiť niečo ako Colu Light pre diabetikov. Tak ako tlačovka Čaputovej bola dôležitá pre pochopenie kto je Róbert Bezák, druhá tlačovka progresívnych veriacich je dobrým znakom, že katolícky duchovný klérus má pred Bohom bázeň a nerobil komparz. Dokonca ani Róbert Bezák nie.

Prázdne miesto pre katolíckeho kňaza musel zaplniť niekto iný. Na tlačovke vystúpil kňaz „starokatolíckej cirkvi.“ Pre objasnenie. Starokatolícka cirkev je tak stará, že vznikla na Slovensku v roku 1995 a je od tej pravej katolíckej Cirkvi o 1995 rokov mladšia. S katolíckou cirkvou má toľko spoločného, že neuznáva sv. Petra ako pápeža. Progresívne Slovensko však ide na to marketingovo, predpokladá, že pre bežného katolíka je starokatolík ešte väčší katolík.

Progresívny politik na rozdiel od toho nie je marketingový pojem, ale je to politický termín. Do politickej arény pod týmto označením vyšla Hillary Clintonová a v Európe Macron, ktorý nedávno v parlamente ohlásil, že sa blíži v Európe konflikt medzi progresivistami a národniarmi. Progresivista je politik, ktorý chce napríklad presadiť extrémne abortívnu politiku až do posledného dňa tehotenstva, myslí si, že chlapci môžu chodiť na dievčenské záchody, ak sa v ten deň cítia dievčatami. Progresivista si myslí, že ak katolícka cirkev nezmení určité dogmy, má byť zakázaná, pretože predstavuje riziko pre „slobodu“. Kiska už po oslavách SNP avizoval, že cirkev si má urobiť poriadok s určitými „farármi“ lebo to asi bude musieť urobiť štát. Progresívne Slovensko chcelo izolovať “konzervatívnych veriacich”. Teraz je čas, aby konzervatívni veriaci v politike izolovali Progresívne Slovensko. Toto je úloha na najbližšie dni pre OĽANO, KDH, Richarda Vašečku a všetkých ostatných „autentických kresťanov“ v politike, aby sa ukázali ako hlboko tá autentickosť ide. Je potrebné vyslať jasný signál, že pokusy na kresťanoch na Slovensku už nikto robiť nebude. Tomáš Dominik Článok pôvodne vyšiel na portáli svetlosveta.sk

 

 

 

https://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Palko-kritizuje-Bezaka-za-jeho-podporu-Caputovej-Ludske-a-intelektualne-zlyhanie-Isiel-na-sebadestrukcnu-cestu-Podporuje-propotratovu-politicku-304608

Palko kritizuje Bezáka za jeho podporu Čaputovej: Ľudské a intelektuálne zlyhanie. Išiel na sebadeštrukčnú cestu. Podporuje propotratovú političku

10.9.2018 17:00 Reakcie na konanie emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý sa rozhodol podporiť podpredsedníčku politického hnutia Progresívne Slovensko Zuzanu Čaputovú ako kandidátku za prezidentku, na seba nenechali dlho čakať. Bezák však navyše tvrdo skritizoval Františka Mikloška. Podľa exministra vnútra Vladimíra Palka je jeho konanie ľudským a intelektuálnym zlyhaním.

Jedna z troch ústavných funkcií na Slovensku by mohla byť zastúpená ženou. Nie však ženou vo všeobecnosti, ale takou, ktorá už niekoľkokrát dokázala, že jej ide o spravodlivosť a pravdu a stojí pri ľuďoch, ktorí potrebujú pomoc. Aj to je pre emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka dôvod, prečo v boji o kreslo prezidenta v budúcoročných voľbách vyjadril oficiálne podporu Zuzane Čaputovej. Parlamentné Listy sa Róberta Bezáka pýtali, či sú hodnoty katolíckeho biskupa zlúčiteľné s liberálnymi hodnotami aj napríklad na poli registrovaných partnerstiev, ktoré presadzuje Progresívne Slovensko. „Viete, možno chceme zadefinovať niektoré veci, ktoré už potichu fungujú. Keď som pôsobil na jednom mieste, tak som mal organistu, ktorý bol predsedom komunistickej strany. Čiže ja neviem, do akej miery je Slovensko tradicionalistické alebo konzervatívne. Žijeme tu všetko, len to možno nie je zadefinované. Možno treba ten boj posunúť ďalej a hľadať spôsob, ako budú ľudia dôstojne a právne určení. Predpoklady tu sú,“ povedal Bezák. O Mikloškovi som neuvažoval, tvrdí Bezák Emeritný arcibiskup však zároveň očakáva, že budú rôzne reakcie na jeho podporu Čaputovej. „Vždy, keď takto vystúpim, tak bude opäť kopec blogov o mne a na mňa. To je samozrejmé. Nedá sa však niekedy schovať a radšej mať pokoj. Každý kandidát má aj svojich zástancov, aj odporcov. Prijmem teda, že budú aj rozličné hlasy proti mne. Vraj by som mal podporovať niekoho superkonzervatívneho, ale neviem, kto taký je.“

Neuvažoval teda Bezák o podpore pre Františka Mikloška, ktorý sa ho verejne zastal, keď ho odvolali z postu trnavského arcibiskupa? „Neuvažoval. Mám už tú skúsenosť, neuvažoval,“ odpovedal Parlamentným Listom počas tlačovej konferencie stroho biskup. Viac sme o tom písali TU.

Blízko k Čarnogurskému Pre Denník N však Bezák Mikloška skritizoval aj za jeho vzťah k bývalému predsedovi vlády Jánovi Čarnogurskému. „Je pravda, že ma podporil, ale zoberme si, že už dva razy kandidoval a nevyšlo to. Teraz je ešte starší. Pozerajme sa aj na to, čo robí a ako sa prejavuje. Ako keby len čakal, že sa volá František Mikloško – som disident, tak ma podporte. To už však nestačí. Je trochu nebezpečné, ak si chce niekto na zásluhách postaviť celý svoj život. Pomohol mi a bol mi blízko, lenže často sa mi zdá, že je blízko aj pánovi Čarnogurskému. Je to ako v duchu: buďme kamaráti so všetkými. A to mi celkom nesedí,“ doplnil. O čom to Bezák hovorí? František Mikloško odmietol komentovať vyjadrenia emeritného arcibiskupa. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ reagoval kandidát za prezidenta. Exminister vnútra Vladimír Palko vníma Bezákove slová na adresu Mikloška ako útok. „Bezák si protirečí. Nie je to tak dávno, keď František Mikloško bojoval za Róberta Bezáka, pričom v tom zápase vyčnieval nad všetkými jeho podporovateľmi. Vtedy Mikloško ukázal, že nie je ani starý a nežije ani zo svojho mena, ale že vie pomenovať problémy, ktoré sa nečakane objavia a vie bojovať za správne riešenia. O čom to teda Bezák hovorí? To sa nepýtam iba ja. Mikloško predsa očisťoval Bezáka od všetkých útokov a obvinení. Z toho dôvodu považujem Bezákove vyjadrenia na adresu Mikloška za nepravdivé. Ide z toho nejaká emocionálna iracionalita,“ myslí si Palko. Palko: Bezákove vyjadrenia sú nezlúčiteľné s tým, že je katolícky biskup „Zdá sa mi, že vždy, keď Bezák vojde na politické pole, tak robí iba chyby, lebo podporuje ľudí, ktorých podpora zo strany katolíckeho biskupa nedáva žiaden zmysel. Pred pár mesiacmi podporoval kandidatúru Imricha Béreša, ktorý bol poslancom ultraliberálnej strany ANO Pavla Ruska, ktorej hlavná téma bola bojovať proti kresťanstvu a cirkvi. Bezák tiež podporoval Radoslava Procházku, ktorý išiel proti učeniu cirkvi vo veci rodiny a manželstva. Teraz podporuje propotratovú političku Zuzanu Čaputovú. Je to jedna politická chyba za druhou,“ dodáva. Vyjadrenia Bezáka sú podľa Palka nezlúčiteľné s tým, že je katolícky biskup. „Nikto nespochybňuje, že utrpel ťažkú ranu aj od svojich vlastných ľudí. Úplne však zabudol, že nie je jediným človekom, ktorý má takúto skúsenosť. Keď sa to niekomu však stane, tak je to aj určitá šanca, aby túto úlohu dobre zvládol a išiel príkladom pre svoje okolie a nakoniec pre celú spoločnosť. Toto on nezvládol. Miesto toho išiel na sebadeštrukčnú cestu, aby svoje meno zničil. Zabudol, že má zodpovednosť za tisíce ľudí, ktorí mu vyjadrovali sympatie, keď ho odvolali. Tí môžu mať teraz právom pocit, že ich podrazil. Nahral tak všetkým ľuďom, ktorí na neho útočili od začiatku. Čo si majú teraz ľudia vôbec myslieť? Má zmysel sa vôbec niekoho zastávať? Bezákovo konanie preto považujem za ľudské a intelektuálne zlyhanie,“ uzavrel Vladimír Palko. Ziolkovský: Katolíci nemôžu za kandidátov, ktorí podporujú ideológiu rodovej rovnosti Výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska Anton Ziolkovský tiež skritizoval konanie emeritného biskupa, aj keď ho priamo nemenoval. „Katolíci určite nemôžu v prezidentských voľbách hlasovať za kandidátky a kandidátov, ktorí podporujú registrované partnerstvá, eutanáziu, umelé ukončenie tehotenstva alebo ideológiu rodovej rovnosti. Nie že by sociálna náuka neponúkala aj iné kritériá. Ale postoje k spomenutým otázkam sú natoľko významné, že všetko ostatné jednoducho prekrývajú,“ napísal na sociálnej sieti Ziolkovský, podľa ktorého, ak by sme tieto témy nepovažovali pri výbere hlavy štátu za zásadné, popreli by sme tým našu duchovnú a kultúrnu identitu.

 

 

 

https://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Progresivne-Slovensko-predstavuje-svojich-veriacich-Pripusta-ze-oslovit-mozu-aj-volicov-KDH-304718

Progresívne Slovensko predstavuje svojich "veriacich".

Pripúšťa, že osloviť môžu aj voličov KDH 13.9.2018 16:50 Hnutie Progresívne Slovensko rozbieha iniciatívu Progresívni veriaci. Jej cieľom je ponúknuť platformu veriacim, ktorí zároveň vyznávajú liberálne hodnoty. Ako príklad uvádzajú progresívci Róberta Bezáka. Pripúšťajú zároveň, že iniciatíva môže byť zaujímavá aj pre voličov KDH.

„Uvedomili sme si, že v spoločnosti je relatívne vysoký dopyt po inom type politickej reprezentácie veriacich, na aký sme boli doteraz zvyknutí,“ uviedla členka správnej rady hnutia Zora Jaurová. Podľa jej slov má iniciatíva za cieľ ponúknuť alternatívu k súčasnému úzko chápanému konzervatívnemu názorovému a hodnotovému spektru. „Primárnou úlohou tejto iniciatívy je vytvoriť priestor na diskusiu o dôležitých témach, ktoré hýbu spoločnosťou a vzťahu k viere, a tiež vytvoriť platformu pre tých, ktorí sú veriaci, ale zároveň sa hlásia k liberálnym hodnotám,“ priblížila Jaurová. Takáto diskusia je podľa nej nesmierne potrebná, čo sa ukázalo aj pri nedávnej situácii, keď emeritný biskup Róbert Bezák vyjadril svoju podporu liberálnej kandidátke Progresívneho Slovenska Zuzane Čaputovej. „Je veľa ľudí, ktorí nevnímajú rozpor medzi hodnotami liberálnej demokracie a svojou osobnou vierou a naopak tieto dve veci vnímajú ako súčasť jedného celku,“ myslí si Jaurová, ktorá zároveň priznala, že sama pochádza zo silne veriacej rodiny a náboženstvo je pre ňu stále dôležité. Zdôraznila tiež, že téma náboženstva je podľa nej aj nesmierne dôležitou agendou liberálnej strany.

Pozitívne hodnoty a dialóg „Keď sa dnes hovorí o nábožensky motivovanej politike, väčšina ľudí si predstaví zápas proti potratom či zväzkom osôb rovnakého pohlavia. Jednoducho definuje sa to negatívne. Naša predstava o politickej reprezentácii kresťanov je iná. Chceme budovať pozitívne hodnoty,“ hovorí starokatolícky kňaz a jeden zo zakladajúcich členov Progresívneho Slovenska Martin Kováč. Zdôraznil ale zároveň, že cieľom iniciatívy nie je presadzovať náboženské učenie do politiky. „Skutočným garantom náboženskej spoločnosti je sekulárny štát. Našou úlohou ako veriacich ľudí je nezvyšovať napätie, ale budovať dialóg,“ zhrnul Kováč. Na otázku ParlamentnýchListov.sk, aká je zatiaľ odozva na novú iniciatívu, reagovala Jaurová s tým, že doterajší záujem predbehol očakávania. Neprejavujú ho pritom iba mladí ľudia, ale sympatizantov si iniciatíva nachádza naprieč celým vekovým spektrom. Jaurová tiež pripustila, že s touto iniciatívou môže Progresívne Slovensko potenciálne osloviť aj niektorých voličov KDH. „Myslím si, že máme určite schopnosť osloviť ľudí, pre ktorých je viera dôležitou súčasťou života, čo sú teda zrejme aj voliči KDH,“ uviedla. Zdôraznila však, že cieľom nie je primárne oslovovať voličov, ale prinášať do spoločnosti konkrétne témy.

 

 

Progresívne Slovensko predstavuje svojich veriacich. Progresívni veriaci | Progresívne Slovensko

 

 

Róbert Bezák: Byť komunistom a zároveň veriacim, to je ako guľatá kocka

 

 

https://www.hlavnespravy.sk/dvojaky-kilometer-kuffovi-zakazali-politicky-sa-angazovat-bezak-otvorene-podporuje-kandidata-strany-progresivne-slovensko/2053722?fbclid=IwAR16YjPQPWi65RJL9bORLhkPSHe8aS1rsRA3xUeSD_Wn3KSjtS813mIHXgk

Dvojaký kilometer? Kuffovi zakázali politicky sa angažovať. Bezák otvorene podporuje kandidáta strany Progresívne Slovensko

14. februára 2020 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Napriek tomu, že biskupi prednedávnom zverejnili stanovisko, v ktorom vyzývajú klérikov, aby sa nijako neangažovali v politike a nepodporovali žiadne politické strany, čím narážali hlavne na farára Martiana Kuffu, bývalý arcibiskup Róbert Bezák najnovšie podporil kandidáta strany Progresívne Slovensko, Miroslava Kocúra. Bude to KBS nejako riešiť?

Na snímke Róbert Bezák

Bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský a spišský biskup Mons. Štefan Sečka zverejnili v novembri stanovisko k otázke politického angažovania klérikov:

„Angažovanie sa v politických stranách, hoci prostredníctvom druhých osôb, nie je primerané kňazskému stavu. Úlohou kňaza je byť otcom všetkých veriacich, nie vodcom tých, ktorí sa hlásia k určitej strane.

Ak v spoločnosti vznikne presvedčenie, že niektorý z kňazov, aj keď z úzadia, ovláda politickú stranu, je nevyhnutné, aby všetky svoje aktivity v tomto smere bezodkladne ukončil.

Toto stanovisko sa v aktuálnych okolnostiach týka otca Mariána Kuffu, ale vo všeobecnosti aj každého klerika, ktorý by sa angažoval v činnosti alebo verejnej propagácii politických strán,“ napísal dvaja arcibiskupi.

Reagovali tak po zverejnenom článku na liberálno-kresťanskom portáli Postoj.sk , v ktorom značne dezorientovaný novinár napísal, že kňaz Marian Kuffa ovláda stranu KDŽP – Aliancia za Slovensko, ktorá kandiduje vo voľbách na kandidátke Kotlebovej strany ĽSNS.

Marianovi Kufovi dokonca spišský biskup zakázal vystúpiť na nedávnom modlitebnom zhromaždení za odmietnutie Istanbulského dohovoru, ktorého skrytým cieľom je zaviesť nebezpečnú Gender ideológiu do právneho systému Slovenskej republiky, zo strachu, že sa toto podujatie spolitizuje. Pritom Marián Kuffa je najhlasnejším hlasom cirkvi proti prijatiu tejto škodlivej ideológie, a keby nie jeho aktivít, už je dávno prijatá a celá spoločnosť, nie len cirkev a veriaci, má problém. Biskup Sečka dokonca následne zakázal farárovi Kuffovi vystupovať kdekoľvek mimo Spišskej diecézy.

Vzhľadom na priebeh modlitbového stretnutia, na ktoré Biskup Sečka zakázal jeho iniciátorovi účasť, keď sa podujatia síce zúčastnili mnohí politici, v čom sa im nedalo zabrániť, no i napriek tomu sa o podujatí nedá hovoriť ako o spolitizovanom, sa postup biskupa javí ako zbytočne opatrný.

Na druhej strane tu máme emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý otvorene podporuje politikov z ultraliberálnej strany Progresívne Slovensko. Pred prezidentskými voľbami podporil Zuzanu Čaputovú, teraz sa objavil na videu kandidáta Progresívneho Slovenska, Miroslava Kocúra.

„Miroslav Kocúr je pre mňa človekom, ktorý sa nevzdal, nerezignoval, neodtiahol sa. Takže má moju dôveru,“ hovorí Bezák v propagačnom videu a pokračuje : „ Miroslav Kocúr mi príde ako dobrý partner pre život, pre rozhovor.“

Spoločne s Bezákom v spomínanom videu vystupuje aj herečka a bývalá politička Magda Vašáryová, ktorá je známa svojim pozitívnym vzťahom k prijímaniu imigramtov a „preslávila“ sa svojim výrokom , že politici v otázke migrácie by mali ísť proti väčšinovej mienke ľudí.

Je zaujímavé, že v prípade Róberta Bezáka je cirkev ticho a nespisuje žiadne stanoviská voči takémuto konaniu bývalého arcibiskupa. „Navyše je to šokujúce z toho dôvodu, že Bezák podporuje človeka, ktorý obvinil niektorých katolíckych kňazov zo sexuálneho zneužívania. V tejto veci začala polícia v apríli 2019 trestné stíhanie voči Kocúrovi za rozhovor v Denníku N s nadpisom „Teológ Kocúr: Viem o slovenskom biskupovi, ktorý tiež sexuálne zneužíval deti“ s podtitulom „Klonovanie monštier, ktoré raz budú páchať zlo na bezbranných, v cirkvi pokračuje,“ v ktorom bez dôkazov obvinil biskupa Chautura zo sexuálneho zneužívania.

O stanovisko k tejto situácii sme požiadali aj hovorcu Konferencie biskupov Slovenska. Dostali sme od neho krátke stanovisko: „Mons.Bezák nie je členom KBS. V mojej kompetencii nie je vyjadrovať sa k jeho činnosti.“

Samuel Gdovin

 

 

 

https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/byvaly-arcibiskup-bezak-je-kurze-to-ste-nepovedali-co-nom-hovori

https://www.pluska.sk/spravy/z-domova/prekvapenie-pohode-bezak-prisiel-rozlucit-odchadza-do-zahranicia.html

https://domov.sme.sk/c/20528808/bezak-v-diskusii-s-radicovou-prezivam-nieco-ako-hladanie-vlastnej-dostojnosti.html