Národný futbalový štadión / Fico / Široký / Váhostav
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/354179-fico-narodny-futbalovy-stadion-v-bratislave-postavi-stat/
Fico: Národný futbalový štadión v Bratislave postaví štát
Na utorkovej tlačovej konferencii predseda vlády Róbert Fico oznámil, že štát postaví v priebehu nasledujúcich 22 mesiacov Národný futbalový štadión v Bratislave. Predpokladá sa, že do konca tohto roka by sa mala začať výstavba.
Premiér tak reagoval na list, v ktorom sa majiteľ futbalového ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík vzdal ambície financovať výstavbu futbalového štadióna. Bude zostavený špeciálny tím, v ktorom bude mať zastúpenie ministerstvo financií, školstva, zástupcovia mesta, ale aj športových organizácii. Na tento rok má vláda vyčlenených 27 miliónov eur, celkové náklady na výstavbu premiér odhadol na 40 – 45 miliónov eur. Štát vytvorí všetky finančné, personálne a technické kapacity potrebné na podporu výstavby. „Bude to čisto štátny štadión, ktorý postaví Slovenská republika ako štát“, povedal Fico. Potvrdil informáciu, že štát v tom prípade nechce súkromného partnera, ktorý by mal stavbu zaplatiť. Zároveň musí nájsť organizáciu, ktorá bude riadiť a prevádzkovať aktivity budúceho komplexu. Podľa predbežných plánov štát nemá záujem postaviť štadión s kapacitou 50 a viac tisíc divákov, takýto typ štadiónu je pre potreby Slovenska kontraproduktívny. V budúcom komplexe by mal mať sídlo Slovenský futbalový zväz a bude vystavaná aj sieň slávy. Fico odmietol výstavbu komerčných priestorov. Národný futbalový štadión bude slúžiť pre národnú reprezentáciu a všetky ostatné ligy, koncerty a iné kultúrne podujatia. Vláda chce naštartovať neodvolateľný proces výstavby štadióna, aby celý proces plynulo pokračoval aj po parlamentných voľbách v roku 2016 bez ohľadu na ich výsledok. Snahou je dokončiť štadión v prvej polovici roka 2017.
http://komentare.hnonline.sk/komentare-hn-152/komentar-petra-tkacenka-posluzte-si-pan-kmotrik-752588
Komentár Petra Tkačenka: Poslúžte si, pán Kmotrík
Predseda vlády má bezpochyby množstvo povinností. Podchvíľou šičky na východe Slovenska nedostávajú výplatu, občas treba látať konflikt v strane, prípadne „nejako“ vyžehliť problémy s tými otravnými živnostníkmi, čo sa dožadujú zaplatenia (časti) faktúr alebo sa oboriť na opozíciu či zahraničných investorov. Nie všetko sa dá riešiť okamžite, veci predsa majú svoj čas.
Potom sú tu však aj témy, ktoré odklad jednoducho neznesú. Kto o nich rozhoduje? Určite nie premiér. Na to má náš vládny lokaj predsa pánov. Napríklad včera večer si majiteľ futbalového Slovana Ivan Kmotrík zmyslel, že nechce, aby štát spolufinancoval štadión pre jeho klub a oznámil to svojim poskokom. Keďže ide o dôležitú tému (bez dobrej nálady krízu neporazíme), v štábe Roberta Fica rozhodli: Nie, štát Kmotríkov štadión spolufinancovať nebude. Postaví ho celý a Kmotríkovi čutálisti tam za nejaký symbolický poplatok budú kopať odroňligovú súťaž. Vo verejnom záujme. Jednoducho dokonalé.
Výsledok bol, prirodzene, dopredu jasný. Keď postavil štát hokejový štadión pre Širokého Slovan, je nad slnko jasnejšie, že to isté musí dodať aj pre Kmotríkových futbalistov. Napokon, ešte môžeme byť radi, že Kmotríkovi zaplatíme len štadión a nie aj hotel. Čo je zaujímavé, je tempo, s akým pokorný šéf vlády konal, aby splnil, čo si Kmotrík zaželal. Od Kmotríkovho oznamu po zvolanie Ficovej tlačovky neubehlo ani osemnásť hodín. Zopakujme to: Osemnásť hodín. Za ten čas padlo rozhodnutie, že štadión postaví vláda, že na to bude dohliadať ministerstvo školstva a vytvorí sa expertná komisia.
Poučenie? Nie je. Azda len to, že premiér sa buď nevládze vzpierať oligarchom, prípadne sa za to, komu slúži, už ani len nehanbí.
POZ.: Majiteľ Slovana I. Kmotrík stále chce stavať štadión
Štadióny chce firma spájaná so Širokým (Hospodárske noviny)
.... Spoločnosť Ingsteel, ktorá obnovila predraženú hokejovú arénu chce renovovať futbalové tribúny. Pred tromi rokmi ju „preslávila“ obnova hokejovej arény v Bratislave za 90 miliónov eur, ktorú aj Najvyšší kontrolný úrad označil za predraženú. Dnes sa chce podieľať na modernizácii tribún na 16 futbalových štadiónoch. Reč je o stavebnej spoločnosti Ingsteel, ktorá sa podľa zistení HN v konzorciu s českými stavbármi z Metrostavu prihlásila do tendra Slovenského futbalového zväzu za 25,5 milióna eur. „Ponuku sme určite podali,“ potvrdil pre HN šéf firmy Anton Bezák. Práve on je pritom považovaný za blízku osobu podnikateľa Juraja Širokého (na snímke), keďže ešte pred výstavbou hokejového štadióna Ondreja Nepelu sedel štyri roky v dozornej rade v jednej z dcér Váhostavu. ......
ŠIROKÝ / VÁHOSTAV / HOKEJOVÝ ŠT.
Marián Moravčík - Kauza Váhostav je už len politika
Peter Kundera - Záhady Váhostavu
Juraj Široký, kauza Váhostav – praktiky Cosa Nostri
V prvej línii 01.05.2015 Kauza Váhostav
V prvej línii 01.05.2015 Kauza Váhostav (Mobile) от Janda на Rutube
https://dennikn.sk/blog/sef-vahostavu-bol-tajnou-eminenciou-schrankovych-firiem/?ref=top
Šéf Váhostavu bol tajnou eminenciou schránkových firiem
Aliancia Fair-play získala dôkazy o tom, že riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík zastupoval schránkovú firmu Lomark, ktorej stavebný gigant dlží peniaze. Dokonca toľko, že sa schránka prepracovala do veriteľského výboru s obrovským vplyvom na prežitie či pád Váhostavu. Pikantné je, že Marián Moravčík ani Váhostav vraj pozadie schránok nepoznajú a pomoc od nich mal vyrokovať Juraj Široký. .....
http://www.konzervativnyvyber.sk/knockout-daga-danisa-za-vahostavom-je-ficov-kamarat-vyboh/688/
K.O. DAGA DANIŠA: Za Váhostavom je Ficov kamarát Výboh
Tento týždeň bol celý len o jednej veci. O nehoráznych klamstvách Roberta Fica, ktorými sa snaží vyviniť z kauzy Váhostav. Zároveň týmito klamstvami potrebuje odraziť hnev ulice. A chrániť svojich oligarchov. Hlavne podnikateľa Širokého, ktorý vlastní Váhostav. A podnikateľa Výboha, Ficovho blízkeho priateľa, ktorý má stáť v pozadí reštrukturalizácie Doprastavu a Váhostavu. Všetko je ich biznis, ktorý nakoniec zaplatia oklamaní živnostníci a dodávatelia…
http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/vahostav-sa-posilnuje-pred-dalsim-bojom-546822
Váhostav sa posilňuje pred ďalším bojom
Stavebné giganty sú pre straty a nízke ceny odkázané na pomoc svojich akcionárov.
Stavebnú spoločnosť Váhostav-SK má oživiť finančná injekcia vo výške siedmich miliónov eur. Zabezpečiť ju má jej kľúčový vlastník Juraj Široký. Veľkopodnikateľ jej s najväčšou pravdepodobnosťou buď požičia, alebo sa za úver zaručí.
http://www.cas.sk/clanok/314254/od-stb-cez-kuponovu-privatizaciu-az-k-vahostavu-takto-sa-siroky-dostal-k-bohatstvu.html
Od ŠtB cez kupónovú privatizáciu až k Váhostavu: Takto sa Široký dostal k bohatstvu!
Kauza firmy Váhostav, ktorá od štátu dostala zákazky za miliardy, ale sama dostala na kolená stovky malých živnostníkov, ukázala biedu podnikania na Slovensku.
V tejto súvislosti sa spomína najmä meno Juraja Širokého (61), ktorý je členom predstavenstva Váhostavu. Zároveň je to jeden z najbohatších Slovákov, jeho majetok sa odhaduje na asi 250 miliónov eur. Cesta k nemu bola zaujímavá...
Juraj Široký je nepochybne veľmi šikovný a schopný človek. Vďaka svojej náture vždy vedel, kam sa postaviť, aby si zabezpečil dobré postavenie a príjmy. Hviezdna kariéra rodáka z Košíc sa začala už za socializmu, keď pôsobil na československej ambasáde vo Washingtone a tiež pracoval v rozviedke komunistickej štátnej bezpečnosti pod krycím menom major Belan. Do ŠtB sa prihlásil vo veku 25 rokov. ........
http://www.topky.sk/cl/10/1467339/Slovaci--toto-je-ucet-za-Sirokeho-krachujuci-Vahostav--Dostal-od-statu-rozpravkove-bohatstvo-?utm_source=facebook&utm_medium=topky&utm_campaign=apr2015
Slováci, toto je účet za Širokého krachujúci Váhostav: Dostal od štátu rozprávkové bohatstvo!
Vyše miliarda eur! Toľko zarobila Širokého firma Váhostav na verejných zákazkách od štátu. Kontroverzná firma, ktorá sa momentálne nachádza v reštrukturalizácii a má dlhy voči malým podnikateľom, čelí veľkému tlaku. Navyše, pozadie vlastníkov ukázalo, že zárobky môžu putovať na schránkové firmy do Cypru, Kostariky či Nového Zélandu. Pozrite sa, čo by sa dalo kúpiť za miliardu eur.
Od roku 2005 do roku 2014 sa na účte firmy Váhostav objavilo podľa portálu znasichdani.sk Aliancia Fair-play presne 1 025 535 713,41 eur. Problémy s dlhom sú možno pre niekoho prekvapivé, pretože firma inkasuje tučné čiastky. Od Národnej diaľničnej spoločnosti zinkasovala firma 762,5 milióna eur. Od Kancelárie parlamentu 87 miliónov eur. Ďalej najväčšie čiastky pochádzajú od Považskej vodárenskej spoločnosti a Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, zhruba 25 miliónov eur. Najviac sa darilo Váhostavu v roku 2013, keď získala formou zákaziek až 559 miliónov eur.......
http://www.cas.sk/clanok/314027/siroky-zaplatil-za-vilu-na-bahamach-nekrestanske-prachy-z-tej-sumy-sa-vam-zatoci-hlava.html
Široký zaplatil za vilu na Bahamách nekresťanské prachy: Z tej sumy sa vám zatočí hlava!
Najexkluzívnejší luxus ako z rozprávky! Podnikateľ Juraj Široký (61), ktorý je členom predstavenstva Váhostavu topiaceho sa v kríze, si užíva život, ktorý mu môže závidieť nejeden slovenský finančník.
Nový Čas získal exkluzívne zábery priamo zo stredoamerického štátu Bahamy, na ktorých je Širokého miliónová vila priamo na pobreží oceánu so súkromnou plážou s panensky bielym pieskom. Široký cestuje do exotiky pravidelne a v miestnej komunite je už veľmi známym človekom. Podľa cien susedných nehnuteľností za svoju bahamskú rezidenciu zaplatil najmenej 13 miliónov eur!......
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/165771-pri-zimaku-rastie-aj-sirokeho-hotel-nacierno/
Pri zimáku rastie aj Širokého hotel. Načierno
Neobvykle svižným tempom začali v tesnom susedstve rekonštruovaného Zimného štadióna Ondreja Nepelu rásť dve novostavby. Výškový hotel a administratívna budova s presscentrom. Obe by takisto mali byť hotové do hokejových majstrovstiev sveta 2011.
Kým obnovu zimáku zabezpečuje mesto Bratislava, investorom týchto objektov je akciovka Tehelné pole. V jej pozadí stojí podnikateľ a šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja Juraj Široký, blízky vláde. Širokého firma Váhostav-SK je zároveň zhotoviteľom stavieb. Od januára už stihli vyrásť na úroveň druhého nadzemného podlažia. Len stavebné povolenie stále nemajú.
„Stavebný úrad bratislavského Nového Mesta zatiaľ vydal iba územné rozhodnutie o umiestnení stavby a povolenie na výkopové práce,“ potvrdila hovorkyňa miestnej samosprávy Alžbeta Klesnilová.
Výstavbu hotela a presscentra neoznamuje na mieste nijaká tabuľa, z ktorej by sa dali zistiť základné informácie o termínoch či hodnote investície. „Obráťte sa na tlačový odbor Váhostavu,“ odporučil Pravde strážca staveniska. „Ľutujeme, všetci sú na služobnej ceste a nedostupní,“ oznámila pracovníčka žilinskej centrály firmy.
Podľa zistení Pravdy by hotel mal mať jedno podzemné a 12 nadzemných podlaží. V žiadosti o územné rozhodnutie sa však o hoteli ani o presscentre nepíše nič konkrétne. Investor len hmlisto ohlasuje výstavbu „Športovo-spoločenského centra Tehelné pole I“. A uvádza, že stavba má byť „v súlade s projektom, ktorý spracovala pražská architektonická a projektová kancelária Archina“.
„Žiaľ, investor si výslovne neželá, aby sme až do odvolania poskytovali novinám akékoľvek grafické materiály, alebo písomné či ústne vyhlásenia,“ reagovala Archina na žiadosť redakcie o zaslanie vizuálu stavieb.
Založenie obchodnej spoločnosti Tehelné pole v roku 2006 schválili bratislavskí poslanci práve preto, aby v lokalite Tehelného poľa podporili vznik všešportového areálu pre verejnosť s celoročným kúpaliskom a ďalšími zónami na oddych a relax. Za vklad 400-tisíc Sk (13,2-tis. eur) vtedy mesto získalo v spoločnosti 40-percentný podiel. Väčšinový balík zostal firme TP Slovan (teda združeniu spoločností Finasist, Váhostav-SK a HC Slovan), ktorá tento spoločný podnik s mestom iniciovala.
Výstavba areálu Tehelné pole sa mala začať najskôr koncom roka 2009 a trvať asi tri roky. V roku 2006 sa však vôbec nehovorilo o tom, že by sa hokejový šampionát mal konať na 70-ročnom bratislavskom zimáku. Tak Široký pri kandidatúre v Rige, ako aj otcovia hlavného mesta svorne vyhlasovali, že preň chystajú novú halu v Petržalke.
Dnes sa pre majstrovstvá sveta rekonštruuje starý hokejový štadión a všetky sľubované verejné športoviská zostali v nedohľadne.
„Bez hotela a presscentra priamo pri štadióne sa na Tehelnom poli nemôžu konať majstrovstvá sveta,“ obhajuje stavby člen predstavenstva akciovky Tehelné pole a zároveň mestský poslanec Peter Gandl (Občiansky klub). „Oblasť by nezvládla dopravný nápor pri neustálych presunoch účastníkov a novinárov,“ objavuje realitu, pred ktorou dopravní odborníci varovali od počiatku.
Podľa Gandla dokonca stále nie je isté, či neskrachujú celé bratislavské hokejové majstrovstvá. „Rekonštrukciu štadióna zatiaľ financuje výhradne mesto. A mesto už krváca, čochvíľa bude na dne. Že vraj pán premiér sľúbil na opravu štadióna 40 miliónov eur? Nuž, sľúbil aj diaľnicu do Košíc do roku 2010. Krízou možno ospravedlniť čokoľvek,“ domnieva sa mestský poslanec.
http://www.webnoviny.sk/slovensko/radicova-cena-za-zimny-stadion-bud/340288-clanok.html
RADIČOVÁ: Cena za Zimný štadión bude témou po šampionáte
Štadión, ktorý postavila firma Ingsteel, je kritizovaný pre svoju cenu, stál takmer 100 miliónov eur. .....
http://biztweet.eu/site/viewClanok/516/?juraj-siroky--akcionar-smeru-a-stavebnicky-kmotor
Juraj Široký – akcionár SMERU a stavebnícky „kmotor“
Práve počas rokov "mečiarizmu" mal spolu s Viktorom Koženým tunelovať takzvané Harvardské fondy a presúvať z nich peniaze do daňových rajov. Okrem HZDS mal kontroverzný podnikateľ finančne podporovať aj Rudolfa Schustera a jeho politickú stranu SOP. Tá sa stala členom vlády a Širokého peniaze neskôr Rudolfovi Schusterovi dopomohli k výhre v prezidentských voľbách.
Dnes ho slovenské médiá označujú za "akcionára Smeru". Od štátu dostal na oplátku rekordný - viac ako miliardový – balíček vo forme zákaziek na vybudovanie štyroch najväčších diaľničných úsekov v Slovenskej republike.
Megazákazky jeho firma Váhostav získala aj napriek tomu, že má dlhodobé finančné problémy. Tie sa na Širokého prevalili pred pár týždňami, keď na Váhostav okresný súd v Bratislave vyhlásil konkurzné konanie. Zatiaľ čo Váhostav žiada ochranu súdov, na zoznam veriteľov sa deň čo deň pridávajú nové názvy firiem. Široký tak začína byť problémom aj pre vládu. Konkurzné peripetie totiž posúvajú termíny odovzdávok diaľničných úsekov, na ktorých Váhostav pracuje. Aj preto sa hovorí o tom, že SMER SD zháňa nových sponzorov a so starými, medzi ktorými je aj Juraj Široký plánuje vzťahy utlmiť.
Čítajte o aktuálnej stiuácii Váhostavu
Široký je dobre známy aj vďaka hokeju. Ešte v časoch, keď riadil Harvardské fondy, prevzal riadenie Slovana Harvard Bratislava, ktorý dnes pôsobí v prestížnej Kontinentálnej hokejovej lige. Široký je zároveň čestným prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja.
Za prvej Ficovej vlády získal Váhostav štátnu zákazku na rekonštrukciu národného hokejového štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave. Štát mu za to zaplatil takmer sto miliónov eur. To zo športoviská urobilo najdrahší zimný štadión na meter štvorcový v Európe. Okrem toho, v rozpore s pôvodnými plánmi, Široký pristavil v rámci zákazky hotel, ktorý neskôr väčšinovo prevzal. Vďaka výhodnej zákazke má tak svoj Double Tree Hilton v širšom centre hlavného mesta Slovenska.
https://dennikn.sk/101349/fico-ja-siroky-zabavam-sa-vyroky-premiera-o-podnikatelovi-sirokom/
Fico: Ja a Široký? Zabávam sa (výroky premiéra o podnikateľovi Širokom)
Slovensko je malé, každý sa pozná s každým… a zákazky? Úrad pre verejné obstarávanie nevidel žiadne pochybenie. Aj takto reagoval Robert Fico v minulosti na otázky o Jurajovi Širokom.
Ja a Široký? Veď ho platil Dzurinda
júl 2006 – na otázku Silvie Kušnírovej v TA3 o tom, že Juraj Široký je údajne mecenáš Smeru:
„Páči sa mi to s tým Širokým – pán Široký je podpredseda predstavenstva Váhostavu Žilina. Firma, ktorá stavia diaľnice a ďalšie veci. Táto firma podpisuje zmluvy s vládou alebo podpisovala zmluvy s vládou Mikuláša Dzurindu na výstavbu diaľnic. Chcete povedať (nie, že to je to isté, ale veď je to smiešne tvrdiť), že Dzurindova vláda dávala niekomu zarobiť preto, aby potom podporovali Smer? Ja sa na tom zabávam, ja preto vás prosím, na informácie ‚údajne‘ a ďalšie veci odmietam odpovedať. Tu niekto robí reálny biznis alebo robil reálny biznis s vládou Mikuláša Dzurindu; aby zakryl tento reálny biznis, tak obviňovali rôznych ľudí a spájali ich so Smerom-SD. Toto ja odmietam, na takéto témy sa nebudem baviť.“
Ste slaboduchý
december 2006 – platená reakcia na článok v Plus 1 deň:
„Denník Plus 1 deň dňa 5. decembra 2006 uverejnil článok pod názvom ‚Ficov sponzor‘, v ktorom s použitím tradičných bulvárnych tvrdení ‚hovorí sa‘, ‚niektorí hovoria‘ a pod. chce za každú cenu vyrobiť príbeh o ekonomickom prepojení predsedu vlády a známeho podnikateľa a prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja J. Širokého. Podľa bulváru sa ‚hovorí‘, že J. Široký pred voľbami štedro sponzoroval Smer, že je tieňový premiér, že sa predseda vlády na neho nahneval a ďalšie a ďalšie nezmysly. Predsedovi vlády a Smeru nie je vôbec jasné, kde na podobné slaboduchosti redaktori bulvárneho denníka chodia. Sú síce ako odkopírované zo slovníka predsedu SDKÚ, otázne je, či to postačuje na to, aby z toho bulvár vyrobil celostranový príbeh. Predseda vlády informácie o jeho údajnom ekonomickom prepojení na J. Širokého odmieta a dištancuje sa od nich.“
Džob pre syna? Smiešne
marec 2007 – reakcia na informáciu v SME o tom, že syn Juraja Širokého sa stal poradcom riaditeľa štátneho Transpetrolu:
„Vláda si už zvykla, že denná tlač, najmä denníky SME a Pravda, vystupujú ako noviny SDKÚ. Prípad, na ktorý sa pýtate, je smiešny a potvrdzuje, že na kritiku slovenskej vlády a najmä strany Smer je dobré všetko.“
Dzurinda: Ficovo dieťa Široký
jún 2008 – reakcia na výroky Mikuláša Dzurindu, že najobľúbenejším dieťaťom Roberta Fica je Juraj Široký, pretože mu daroval 10 miliárd korún na rôznych zákazkách:
„Pán Dzurinda namiesto toho, aby sa tešil a pomohol, ide puknúť od jedu, že sa Slovensku darí ekonomicky, medzinárodne a že vláda robí sociálnu politiku. Ak by bol akýkoľvek problém vo verejnom obstarávaní, Úrad pre verejné obstarávanie by určite zasiahol, pretože ne jeho čele stojí vysoký politický predstaviteľ opozičnej SMK. Ak chce pán Dzurinda klebetiť, nech nám radšej povie, o čom rokoval tento týždeň s pánom Palackom na obede, ak SDKÚ-DS tvrdí, že štyri roky Palacku nevidela.“
Mám tvrdiť, že Širokého nepoznám? Pozrite sa na Irak
december 2008 – na otázku Zlatice Puškárovej v Markíze, ako sa pozná premiér so Širokým:
„Slovensko ako také je krajina, kde podnikateľská sféra pozná politickú sféru. Ja poznám všetkých veľkých podnikateľov tak isto, ako ich poznali predchádzajúci premiéri. To mám tvrdiť, že nepoznám pána Hatinu? To mám povedať, že nepoznám pána Širokého, že nepoznám ďalších a ďalších? Medzinárodné tendre sú medzinárodné tendre a tam sa rozhoduje podľa prísnych pravidiel. Kto všetko už bol… Bože, keby všetci boli naozaj sponzori Smeru, ako sa hovorí, tak ja som najspokojnejší človek na svete – keby to bola pravda, čo už médiá popísali o týchto ľuďoch. Viete, ešte raz zopakujem: poznáme sa a ja odmietam, aby bežná známosť ľudí (pretože Slovensko je malé) bola okamžite považovaná za prekážku, aby sa nejaký podnikateľ mohol čohosi zúčastňovať. Znovu to tu poviem, znovu, lebo nechcete to uverejňovať. Kto najviac zarobil v Iraku na vojne na krvi? Povedzte, kto najviac zarobil – vy to dobre viete. Povedzte, kto zarobil najviac, ktoré firmy? Na vojne v Iraku najviac zarobili firmy, ktoré sú blízke americkému viceprezidentovi pánovi Cheneymu. A toto nie je problém. Ale na Slovensku zato, že sa politik pozná s podnikateľom, že sa stretnú na futbale, že sa stretnú na nejakej recepcii, to je zrazu nejaký obrovský problém. Všetci sú známi všetkých. Ešte raz vám opakujem: všetci sú známi všetkých, pretože podnikateľská sféra, tá špička, sa pozná, samozrejme, so všetkými politikmi – či sú v koalícii, alebo v opozícii…“
Stavať a rekonštruovať treba
august 2009 – pri návšteve výstavby zimného štadióna, ktorý stavala firma prepojená na Váhostav:
„S potešením môžem konštatovať, že stavbári chcú stavbu dokončiť na Vianoce 2010, čo by bol celkom pekný darček pre ľudí. Chcem poďakovať všetkým zainteresovaným – mestu, architektom, stavebnej firme, že sa s takou vervou do toho pustili.“
december 2008 – o navýšení rozpočtu na rekonštrukciu bratislavského hradu, ktorú realizuje Váhostav:
„Je povinnosťou Slovenskej republiky starať sa o národné kultúrne pamiatky. To sú jednoducho zdroje, ktoré sa majú použiť na totálnu rekonštrukciu celého hradného kopca. Tu nejde iba o rekonštrukciu hlavnej budovy.“
december 2008 – o schválení dotácie na Širokého zimný štadión:
„V Bratislave vznikne moderný športový stánok špecializovaný na ľadový hokej, čo je mimoriadne dôležité.“
Ani SIS nevie, kto vlastní Dôveru
júl 2012 – na otázku Hospodárskych novín, či Dôveru vlastní Juraj Široký:
„Neviem, odkiaľ to máte, vlastníkom Dôvery je Penta. S touto informáciou my pracujeme. Mne je úplne jedno, kto vlastní Dôveru, ale nemôžeme akceptovať také odoberanie peňazí z verejných zdrojov, aké je v súčasnosti.“
november 2014 – na tú istú otázku Braňa Dobšinského v Slovenskom rozhlase:
„Viete, čo sa všetko hovorí v kuloároch? Ja som počul o všelijakých iných menách, dokonca počul som o menách niektorých bývalých vládnych politikov. Ale ja nemám na to dôkazy, ja nemôžem teraz si sadnúť k mikrofónu. Ja to neviem vôbec, nemám predstavu. Ani SIS-ka to nemôže vedieť, pretože pravdepodobne je to tak ukryté, že nie je šanca zistiť, kto je ‚beneficial owner‘. Ale to je súkromná firma, opäť ešte raz.“
Nech ho zatvoria
apríl 2015 – v Slovenskom rozhlase na otázku Braňa Dobšinského, aký má vzťah so Širokým:
„Pán Široký nikdy neprispel na stranu Smer – sociálna demokracia, nemá so stranou Smer – sociálna demokracia nič spoločné. Na Slovensku pôsobí možno 40 až 60 významných podnikateľov. Každého z nich poznám. S každým z nich sa pri rôznych príležitostiach stretávam. To chcete teraz odo mňa, aby som zaprel nos medzi očami, že som v živote nevidel… Jasne som povedal: keby som mal niekoho chrániť, tak nepoviem, že Generálna prokuratúra ho má zatvoriť.“
POZ:
Odhalili vlastníkov Slovana: Zo Širokého chceme spraviť symbol očisty športu (+ video)
BRATISLAVA. Zo zverejnenej vlastníckej štruktúry Slovana vyplýva, že nemôžeme na sto percent povedať, že majiteľom klubu je Juraj Široký. „Vieme to na základe histórie,“ hovorí v rozhovore pre Šport .inak Martin Turček z Transparency International Slovensko.
Prečo ste sa rozhodli odkryť vlastnícku štruktúru Slovana Bratislava?
„Teraz je ten správny čas tlačiť na transparentnosť v športe, keď symbol slovenského magnáta, ktorý sa angažuje v športe, je zúčastnený v reštrukturalizácii Váhostavu. Minimálne z mediálnej perspektívy sa Jurajovi Širokému sype na hlavu, chceli sme mu trošku pridať a spraviť z neho symbol očisty slovenského športu.“
Zaoberali by ste sa tým, aj keby Slovan nedotovali štátne firmy?
„V tomto prípade je to kľúčové. Je jediným slovenským tímom, ktorý poberal a stále poberá také vysoké dotácie. Jednoznačne ho to zvýhodňuje proti iným a to už od časov, keď hral slovenskú extraligu. Dôležité je aj to, že má takú komplikovanú vlastnícku štruktúru. Máme problém zistiť, k akému podnikateľovi idú tieto dotácie a či sa môžu odohrávať na základe dobrých vzťahov na politickej linke.“
Plánujete sa zaoberať aj Spartakom Trnava, ktorý vlastní privitizér z 90. rokov Vladimír Poór či futbalovým Slovanom patriacim Ivanovi Kmotríkovi?
„Keď príde vhodný čas, určite áno. Už sme aj publikovali blog, v ktorom sme sa snažili odhaliť vlastníkov slovenských hlavne futbalových a hokejových klubov. Bolo celkom komplikované vôbec zistiť, v ktorých tímoch má podiel mesto a štát a ktoré sú súkromné a kto je ich akcionárom. Plánujeme sa venovať všetkému.“
Širokému sa zrejme oplatí skrývať vlastníctvo
Keď ste mi kreslili štruktúru Slovana, povedali ste, že Finasist možno vlastní Juraj Široký. Všeobecne sa však vie, že on je vlastníkom Slovana. Ako je možné, že nemôžeme na sto percent povedať, že mu tento klub patrí?
„To, že Slovan aj Váhostav sú vlastnené Širokým, vieme na základe histórie a na základe toho, že ako veľmi významný podnikateľ figuruje v predstavenstvách týchto spoločností. Človek, ktorý má hodnotu 160 miliónov eur, by nevystupoval v predstavenstve spoločnosti, ktorá nie je jeho. Napriek tomu, že nie je medzi papierovými vlastníkmi, sme si celkom istí, že je vlastníkom. Nemáme však žiadny dokument, ktorý by to potvrdzoval.“
Papieroví vlastníci sú teda Cyperčania, Novozélanďania a Kostaričania…
„Nevieme o nikom inom, kto by na papieri vystupoval ako vlastník Slovana a Váhostavu.“
Prečo Slovan takto rozvetvil svoju vlastnícku štruktúru?
„Nespravil to Slovan ako klub, spravil to Juraj Široký ako podnikateľ so svojou spoločnosťou Finasist. Nie je náhoda, že sa štruktúra Slovana podobá štruktúre Váhostavu, oba sú spoluvlastnené spoločnosťou Finasist, ktorá má takúto neprehľadnú vlastnícku štruktúru. Širokému sa zrejme oplatí skryť svoje vlastníctvo aj pre prípad, že by mal ako akcionár čeliť nejakej prosekúcii. Oplatí sa mu mať radšej biele kone. Z tohto dôvodu aj skôr nevystupoval ako predseda predstavenstva týchto spoločností, nachádza sa tam až v posledných rokoch.“
„Okrem toho je jednoduchšie napojiť si tajne nejakú firmu, ktorá je vo veriteľskom výbore alebo má veľké slovo v reštrukturalizácii na svoju vlastnú spoločnosť, keď má váš podnik neprehľadnú vlastnícku štruktúru ako keby ju mal prehľadnú. V novinách sa objavujú špekulácie, že firmy, ktoré majú dočinenia s reštrukturalizáciou Váhostavu, sú napojené na konečných vlastníkov Širokého spoločností. Je to však komplikovanejšie overiť, keď je vlastnícka štruktúra taká neprehľadná.“
Zjednodušene povedané – keď sa niečo stane, bude veľmi náročné dopátrať sa k Širokému?
„Podľa toho, na akej úrovni sa to odohrá. Ak na úrovni manažmentu, Juraj Široký musí niesť zodpovednosť. Ak by sa prejavil majetkovými spojeniami konečných vlastníkov Slovana, Váhostavu a Finasistu s nejakými inými firmami, ktoré napríklad vystupujú v reštrukturalizácii Váhostavu, tak by ten prúser až k nemu neprišiel.“ Čitaj ďalej NA