Matica slovenská oslávila 150 rokov: Ocenila Mečiara, Harabina i Klausa
3.8.2013 zdroj: http://www.cas.sk
Najmä cena pre českého exprezidenta Václava Klausa vyvolala medzi matičiarmi rozporuplné reakcie.
Na snímke vľavo ocenený predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, vpravo režisér Juraj Jakubisko.
Autor: TASR
Matica slovenská pri príležitosti osláv 150. výročia svojho založenia ocenila osobnosti slovenského života, medzi nimi aj Václava Klausa, Vladimíra Mečiara, Štefana Harabina, Michala Martikána či Maťa Ďurindu.
V rámci slávnostného galaprogramu Ochrankyňa národa dostali Cenu 20. výročia vzniku Slovenskej republiky Jozef Adamec, Július Binder, Ondrej Demo, Peter Dvorský, Milan Stanislav Ďurica, Maťo Ďurinda, Ján Filc, Ivan Gašparovič, Štefan Harabin, Anton Hykisch, Juraj Jakubisko, Roman Kaliský, kardinál Ján Chryzostom Korec, Michal Kováč, Eva Kristínová, Imrich Kružliak, Michal Martikán, Vladimír Mečiar, Tibor Mikuš, Andrej Rudavský, Jaroslav Rezník, Imrich Sedlák, Rudolf Schuster, Vladimír Soták a Jozef Šimonovič. Cenu Matice slovenskej v kategórii zahraničný politik dostal Václav Klaus.
Fico rečnil zoširoka, vzal to od potravín až po bulvár
"Nikto doteraz nesformuloval zmysel života, poslanie a úlohy slovenského národa lepšie, než je to zapísané v stanovách Matice slovenskej," povedal v príhovore počas sobotňajšieho galaprogramu pri príležitosti celonárodných osláv 150. výročia vzniku Matice slovenskej v Martine povedal premiér Róbert Fico.
Robert Fico vyjadril, že Matica má zmysel aj v dnešnej dobe.Autor: TASR
„Matica vznikla ako spolok demokraticky zdola, aby vytvárala vedomie slovenskej aj slovanskej súdržnosti. Stala sa z nej vedecká inštitúcia, v ktorej sú prvopočiatky vedeckých ústavov dnešnej Slovenskej akadémie vied. V Matici sa tiež zrodilo múzejníctvo v Muzeálnej slovenskej spoločnosti a v Matici sa tiež zrodili základy archívnictva, knihovedy, etnografie, zbierania ľudovej slovesnosti, zvykov a tradícií. V Matici je fundament prvého vedeckého skúmania vlastnej histórie. Matica sa stala základom všetkého vzdelania, ktoré dnes rozvíjame v slobodnom štáte,“ povedal premiér v príhovore.
Ako dodal, Matica nie je nejaká starina z 19. storočia, je užitočná práve v 21. storočí, keď sa zo života vytráca mravnosť myslenia a konania.
„Hoci je to inštitúcia nadstranícka, paradoxne sa v jej myšlienkových dielňach zrodil slovenský politický národ, ktorý vedome začal brániť vlastné občianske práva. Nezakrývam, že v konaní Matice sa vyskytovali a vyskytujú aj chyby, veď nikto nie je neomylný. Avšak celostné, 150 rokov trvajúce bytie Matice slovenskej je obdivuhodné. A chcem požiadať predstaviteľov Matice slovenskej, aby svojimi rozdielnymi postojmi nedávali zámienku večným kritikom na ďalšie križiacke výpravy voči národnej ustanovizni,“ doplnil predseda vlády s tým, že práve v dnešných časoch potrebujeme štátotvornosť Matice slovenskej.
Bývaly slovenský prezident Rudolf Schuster.Autor: TASR
„Ak mala Matica význam pred 150-timi rokmi, tak ho má aj teraz. Matica má jednu veľkú a významnú úlohu, vrátiť tomuto národu to, čo mu zobrali. Zobrali mu ľudové tradície, berú mu jeho dobrotu, jeho srdečnosť a núkajú mu bulvárnu kultúru. Chceme jesť potraviny, ktoré sa tu dorobia, nechceme dovážané potraviny, chceme, aby naši mladí ľudia obrábali pôdu, aby nechodili za prácou do Írska. Matica chce pestovať ďalších 150 rokov vlastenectvo hodné tretieho tisícročia,“ priblížil predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.
Klaus si prevzal ocenenie, o ktorom matičiari nič nevedia Podľa predsedu Matice Mariána Tkáča rozhodlo o ocenení bývalého premiéra a prezidenta Českej republiky grémium Matice, ktorého členovia vyhodnotili, že zrejme nemajú lepšieho zahraničného politika, ktorého by ocenili.
Podľa člena Výboru Matice slovenskej Romana Michelka sa matičiari o ocenení Klausa i ďalších 25 osobností dozvedeli len z médií. „Pred týždňom, keď sa zverejnil Klaus, tak v podstate o týchto menách nebolo nič známe, predpokladám teda, že na základe protestov alebo reakcií z matičnej verejnosti sa dodali aj tieto ďalšie osobnosti. Možno by bolo dobré uviesť na pravú mieru, že to nie sú ceny Matice, ale ceny predsedu Matice, to treba asi zdôrazňovať, pretože žiadnym voleným orgánom tieto ocenenia neprešli. Netušíme vôbec, aká to je cena alebo aký je názov tej ceny,“ povedal Michelko.
Na snímke ocenený bývalý premiér a prezident Českej republiky Václav Klaus.Autor: TASR
Podľa neho je Václav Klaus kontroverzná osoba, ktorá má pozitíva aj negatíva. „Ako prvá reakcia väčšiny matičiarov, keď sa dozvedeli o Klausovi, okamžite išla otázka- a čo Mečiar? Takže zrejme tým, že je ocenený aj Mečiar a ak to ocenenie príjme, tak to asi zmierni isté výhrady,“ dodal s vysvetlením, že pri rozdeľovaní Československa boli predsedami vlád práve Mečiar a Klaus.
Tkáč potvrdil, že o ocenení Klausa sa nehlasovalo. „Osobnosti na ocenenie navrhovali riaditelia Domov Matice slovenskej, máme ich dvadsať na celom Slovensku. A v Martine máme takzvané grémium, kde sú vedúci pracovníci Matice. A my sme sadli a sme to vyhodnotili, že zrejme nemáme lepšieho zahraničného politika, ktorého by sme ocenili. My Klausa oceňujeme za to, že pred dvadsiatimi rokmi sa k Slovákom správal veľmi seriózne. Keď videl, že Slováci chcú svoj štát, nebránil nám. A to stojí za to ocenenie,“ povedal Tkáč.
8.5.2013
Matičiarom chýbajú státisíce eur: Za 20 rokov sme prišli takmer o celý Národný poklad!
08.05.2013 09:00 - V roku 1993 pribudla na mape sveta Slovenská republika a pod Tatrami sa bujaro oslavovalo.
Nálada mocných: Zbierku na Národný poklad ukončila v r. 1996 vernisáž olejomalieb Martina Benku v Snine. Oslavovali aj podpredseda NR SR Ján Ľupták (vľavo) a šéf Matice Jozef Markuš.
Autor: anc
Matica slovenská vyhlásila zbierku na Národný poklad, tisíce nadšených Slovákov prispievali väčšími či menšími sumami, niektorí darovali republike svoje celoživotné úspory. Po dvadsiatich rokoch sa veľa zmenilo. Dnešné vedenie Matice slovenskej tvrdí, že v poklade chýba viac než 900-tisíc eur.
nálada mocných: Zbierku na Národný poklad ukončila v r. 1996 vernisáž olejomalieb Martina Benku v Snine. Oslavovali aj podpredseda NR SR Ján Ľupták (vľavo) a šéf Matice Jozef Markuš.
Správna rada Nadácie Matice slovenskej (MS) ešte v novembri 1992 schválila vyhlásenie celosvetovej zbierky na podporu Slovenskej republiky. Reakcia ľudí splnila očakávania. Veľké podniky najmä z oblasti bankovníctva a energetiky prispievali státisícami korún, svoj prvý mesačný plat odovzdal aj prezident Michal Kováč. Súčasťou pokladu sú aj mnohé vzácne diela, pretože chladní nezostali ani umelci. Do zbierky odovzdal 100 svojich obrazov aj maliar Vincent Hložník. No predovšetkým tisíce obyčajných Slovákov odovzdávali menšie či väčšie sumy peňazí, často aj celoživotné úspory. Veď išlo o správnu vec, o ekonomickú prosperitu mladého štátu, ktorý mal veľa neprajníkov. Zbierky sprevádzali národné veselice, politické stretnutia či vtedy veľmi populárne preskakovania vatier. Matičiari aj politici rozdávali vrelé úsmevy...
Dary zo sveta
Zbierka na Národný poklad mala vytvoriť základ na podporu stability slovenskej koruny a rozvoj ekonomiky nového štátu. Skladali sa aj krajania v zahraničí, či už v Spojených štátoch, Kanade, Austrálii alebo Argentíne, ktorí desaťročia snívali o tom, že Slováci raz budú mať vlastný štát.
Zvyšovanie konta: Predstavitel Akadémie vzdelávania odovzdal v máji 1993 dar okolo 100 000 korún.Autor: TASR „Sme šťastní, že túžba po samostatnom slovenskom štáte sa konečne naplnila, a že sme k tomu prispeli svojou činnosťou i my, americkí Slováci. Sme presvedčení, že Národný poklad Slovenskej republiky je krásnou myšlienkouspolupatričnostivšetkých Slovákov žijúcich v USA, ale aj v iných krajinách sveta bez ohľadu na ich náboženskú, spolkovú a politickú príslušnosť,“píše sa v tzv. Veľkonočnej dohode amerických Slovákov zo 7. apríla 1993. Zo zámoria putovali na Slovensko zlato aj doláre.
Keď v roku 1998 matičiari zbierku zdokumentovali, poklad tvorilo 527 kusov zlatých predmetov, 2 014 kusov strieborných predmetov, 634 kusov predmetov z obyčajného kovu, ale aj viac než 8 kg zlata, vyše 31 kg striebra či 25 gramov platiny. A k tomu vyše 20 miliónov korún.
A je po nich
A čo s darmi spravili matičiari? Nadácia MS vedená šéfom Matičiarov Jozefom Markušom investovala veľkú sumu z vyzbieraných peňazí a z výnosov platila svoje akcie a kultúrne podujatia. V tom čase na Slovensku prekvitali rôzne nebankové subjekty - klientom sľubovali vysoké výnosy, v konečnom dôsledku však veľa ľudí pripravili o milióny. „V roku 2005 Nadácia MS uložila prostriedky zbierky Národného pokladu do zmeniek vystavených spoločnosťou C. I. Holding, a. s., a následne roku 2009 uložila obdobným spôsobom prostriedky zbierky Národného pokladu Slovenskej republiky v celkovej výške 936 069 € do zmeniek vystavených Podielovým družstvom Slovenské investície so zámerom ich zhodnotenia. Urobila tak v rozpore so zákonom, ktorý neumožňuje nadáciám vkladať svoj majetok do súkromných firiem,“ vyjadril sa riaditeľ sekretariátu predsedu a správcu MS Marek Hanuska. Podľa matičiarov je suma 936 069 € práve škoda, ktorá na poklade vznikla neodborným nakladaním s cudzím majetkom.
Stíhanie zastavili
Vo výpovedi terajšieho predsedu MS Mariána Tkáča z 9. októbra 2012 sa uvádza, že zmenky boli zakúpené v čase, keď sa Podielové družstvo už dostávalo do problémov. Jozef Markuš, dodnes predseda Správnej rady Nadácie MS, tvrdí, že tomu tak nebolo a problémy družstva vznikli neskôr a pôvod mali za hranicami družstva.
Trezor s pokladom: Naposledy ho otvorili koncom minulého roka.Autor: anc „Finančné aktíva nie sú stratené, prebieha konkurzné podanie Podielového družstva Slovenské investície, treba však dodať, že doterajším postupom správcu konkurznej podstaty sa toto konkurzné konanie neúmerne predlžuje. Nadácia MS však pohľadávky rieši aj inými spôsobmi,“ presviedča Markuš.
Súčasné vedenie Matice slovenskej podalo pre neodborné nakladanie so zvereným majetkom trestné oznámenie, začalo sa tak trestné stíhanie, to však bolo podľa hovorcu prokuratúry Reného Vaneka vyšetrovateľom zastavené 17. decembra 2012. Lídri MS však tvrdia, že o ukončení trestného stíhania neboli informovaní. „Ešte 22. novembra sme poskytli orgánom činným v trestnom konaní viac ako tisíc strán listinných dôkazov. Preukazujú, že konanie konkrétnych osôb nebolo v súlade s právnymi predpismi,“ tvrdí Hanuska a dodáva: „Čudné, národ prišiel o časť pokladu a príslušné orgány nechcú konať!“
Ako ďalej?
Koncom minulého roka Nadácia MS za prítomnosti notára skontrolovala nepeňažnú časť Národného pokladu, ktorá je uložená v trezore v Martine. Obsah kovovej časti pokladu je nedotknutý - teda je taký istý, ako bol v roku 2006. Vecné dary zo zlata, striebra a rôzne historicky i umelecky cenné predmety majú hodnotu okolo 125 000 €.
A na záver veľký paradox. Slováci dávali peniaze Matici slovenskej, ktorá na to spolu s Národnou bankou a vtedajšími veľkými podnikmi zriadila nadáciu. Tú však Markuš od Matice odpojil, čiže dnes nemá nad pokladom úplnú kontrolu. „Nadácia MS nemá odpor k Matici slovenskej. Členmi jej orgánov sú v súčasnosti výhradne funkcionári a aktivisti MS. Ak je problém v opačnom garde, treba sa o tom pozhovárať. Treba riešiť zopár vecí spoločného záujmu, napríklad udeľovanie prestížnych cien a prémií v jubilejnom matičnom roku 2013,“ dodáva na záver Markuš. „Rokovaniam sa nebránime, premenia však zmenky po lehote splatnosti na finančnú hotovosť, ktorú nadácia zverila skrachovanému Podielovému družstvu?“ pýta sa Hanuska. Jedno je jasné, že matičiarov, tých starých aj nových, Národný poklad dobre rozhádal. A vyše 900 000 € je stále niekde v lufte.
Najväčšie krádeže: Slováci v 20. storočí prišli o svoje peniaze už viackrát
Poklad Slovenského štátu: Na Slovensko sa už nevrátil
Na pamiatku: Darci dostávali oceľové obrúčky.Autor: anc Keď 14. marca 1939 vznikol Slovenský štát, zároveň sa zaviedla nová slovenská koruna. Problém však nastal s krytím novej meny zlatom. „Hlavným účelom zbierky na Zlatý poklad, ktorú vyhlásila slovenská vláda na jar 1939, bolo zachrániť novú menu pred zruinovaním,“ tvrdí historik Martin Lacko z Ústavu pamäti národa. To sa aj podarilo a zo slovenskej koruny sa stala tvrdá mena. Na Zlatý poklad prispelo vyše 100 000 občanov, za rodinné klenoty dostávali na pamiatku oceľové obrúčky s nápisom „Slovenský štát ďakuje“.
20 slovenských korún.Autor: anc Veľká väčšina zlatého pokladu však pochádzala z výťažkov zlatonosných baní. V lete 1944 poklad obsahoval asi 7 580 kg zlata mimo ďalších cenných kovov. „V tomto období však guvernér Slovenskej národnej banky Imrich Karvaš nechal veľkú väčšinu zlatého pokladu odviezť do Švajčiarska. V Bazileji to bolo 200 kg a v Berne, resp. v Zürichu 7 100 kg. Malú časť pokladu, ktorú ponechal v Kremnici, zas odviezli povstalci do Moskvy. Na Slovensko sa poklad už nikdy nevrátil,“ tvrdí Lacko. Po vojne sa dostal do Prahy a zmizol v rôznych transakciách.
Menová reforma 1953: Komunisti hádzali šialené kurzy
Menová reforma v roku 1953: obyvatelia nakupovali, čo sa dalo.Autor: anc „Naša mena je pevná a menová reforma nebude. Všetko sú to fámy, ktoré šíria triedni nepriatelia,“ s týmito slovami predstúpil v rozhlase pred obyvateľmi Československa 29. mája 1953 prezident Antonín Zápotocký. Napriek tomu sa medzi ľuďmi už dlhšie šepkalo, že sa blíži čosi nekalé. Obyvatelia masovo nakupovali všetok tovar a tisíce pracujúcich si v obave vyberali svoje vklady.
O tri dni vyšlo najavo, že Zápotocký klamal. Pri menovej úprave sa bankové vklady do výšky 5 000 korún prepočítavali v pomere 5 starých korún za jednu novú korunu. Vyššie vklady do výšky 10 000 korún sa však už prepočítavali v pomere 6,25:1, vklady do 20 000 korún v pomere 10:1, do 50 000 korún v pomere 25:1 atď. Ešte šialenejšie úpravy čakali majiteľov finančných hotovostí. Kým sumu do výšky 300 korún bolo možné zameniť v pomere 5:1, vyššie sumy sa zamieňali v neuveriteľnom kurze 50:1.
Neférové počty: na úpravu meny doplatili najmä ľudia s úsporami.Autor: anc Rozhorčení Česi a Slováci právom hovorili o krádeži, aj preto, že komunistickí straníci dostávali lepšie kurzy. Na mnohých miestach republiky vypukli protesty, búrili sa predovšetkým robotníci. Napr. do povstania v Plzni sa zapojilo až 20-tisíc ľudí, ktorí na necelý deň ovládli veľkú časť mesta. Neposlušnosť potlačili až privolané ozbrojené posily. Na oboch stranách bolo zranených viac než 200 osôb, nasledovala vlna represií a čistiek.
Obyvatelia Československa začali používať nové peniaze vytlačené v ZSSR, koruna bola ešte pevnejšie pripútaná k sovietskemu rubľu. Podľa odhadov štát ľuďom zobral až 14 miliárd korún.
Zbierka na vlak Alwe: Milióny zmizli
Pýcha tatier: Slováci dúfali, že ňou bude práve alweg.Autor: anc Koncom 60. rokov predstavil tím architektov projekt, ktorý vyvolal medzi obyvateľmi Slovenska nadšenie. „V tieni tatranských štítov bude fungovať nadzemná železnica, ktorá povedie po betónových pilieroch. Vláčik sa bude pohybovať až trikrát rýchlejšie než osobné vlaky tatranských železníc, uvažujeme o štyroch staniciach,“ písali v pláne architekti. Slováci jasali, v uliciach sa o vlaku typu Alweg diskutovalo a ľudia spontánne organizovali zbierky. Plán sa však u komunistických pohlavárov nestretol s pochopením a minister dopravy Alois Indra prikázal iba zmodernizovať trať pri príležitosti majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní a zakúpiť nové vlakové súpravy. Vyzbierané milióny korún tak navždy zmizli.
14.9.2010
Matica vložila do skrachovanej nebankovky Národný poklad
Tisíce ľudí, ktorí investovali v Podielovom družstve Slovenské investície, už zrejme svojich 26 miliónov korún nikdy neuvidí.
BRATISLAVA. Matica slovenská vložila do skrachovanej nebankovky Capital Invest aj takmer celý Národný poklad. Píše o tom najnovšie vydanie týždenníka Plus 7 dní. Matica lákala tisíce ľudí, aby investovali v Podielovom družstve Slovenské investície (PDSI). To už zrejme svojich 26 miliónov korún nikdy neuvidí.
O koľko peňazí Matica príde, nechce prezradiť. Jasné je, že do skrachovaného družstva vložila aj 23 miliónov korún (viac ako 763-tisíc eur) zo slovenského Národného pokladu, na ktorý sa roky zbierali Slováci. Plus 7 dní sa odvoláva na viacero zdrojov, okrem iných aj na výročnú správu Nadácie Matice slovenskej za rok 2008.
Slováci môžu prostredníctvom špeciálneho účtu, ktorý spravuje Nadácia Matice slovenskej, prispievať na Národný poklad od roku 1993. Udávaná hodnota pokladu je viac ako 30 miliónov korún (viac ako 995-tisíc eur), z čoho asi sedem miliónov korún (vyše 232-tisíc eur) tvoria umelecké diela a zlato. Podľa výročnej správy nadácie za rok 2008 však bolo na bankovom účte 63-tisíc korún (približne 2 090 eur), zvyšných 23 miliónov korún (viac ako 763-tisíc eur) uložila nadácia v dlžných cenných papieroch.
„Najprv v akciách CI Holdingu a následne v zmenke PDSI,“ uvádza sa podľa Plus 7 dní v správe. Družstvo vraj malo zhodnocovať peniaze osempercentným úrokom. PDSI je v súčasnosti na kolenách, chýba mu majetok za 26 miliónov eur. Podľa Plus 7 dní nie je jasné, či Matica stihla peniaze z nebankovky vybrať pred jej skrachovaním, pretože predseda Jozef Markuš na otázky týždenníka neodpovedal a vyhrážal sa žalobou.
Podľa Plus 7 dní Matica slovenská vo veľkom lákala ľudí, aby investovali v PDSI. Proti jej angažovanosti vystúpili viacerí na Valnom zhromaždení Matice slovenskej v roku 2001. Skupinka kritikov následne dostala výpovede pre údajnú nadbytočnosť.
Týždenník píše, že poslanec za SDKÚ-DS Tomáš Galbavý plánuje pri najbližšej príležitosti iniciovať v sídle Matice poslanecký prieskum. „Ak je to všetko pravda, Jozef Markuš by mal odstúpiť, pretože poškodzuje reputáciu Matice slovenskej a majetok tisícov Slovákov,“ povedal pre Plus 7 dní Galbavý.
2011
zdroj:http://afinabul.blog.cz
Kto ukradol Národný poklad Slovákov?
13. června 2011 v 8:07 | afinabul | Z domova