Choď na obsah Choď na menu
 


Zvyšovanie poplatkov / Parkovanie v meste

26. 11. 2011

 

 video zdroj: tvregion.tv

 

 

zdroj: nova senica

 Vážení SENIČANIA,

 dnes Vaši volení zástupcovia, prepytujem poslanci, schválili:

- budúci rok budete platit poplatok za odpad vo výške 25,30 € na dušu, takže ak ste v rodine štyria tak stovečku a niečo,

- ak máte zaplatené parkovacie miesto, tak od budúceho roku budete zaň platiť stovečku

- dnes platíte čosi vyše šesťdesiat, - mesto Senica (nie poslanci) si zoberie ďalší úver vo výške najmenej 446.019,53 € so splatnosťou tri roky a s úrokom 4,05 %, úver bude použitý na zaplatenie faktúr firme Hílek, ktorej mesto dlhuje tieto peniaze už viac ako rok,

- predaj ďalších pozemkov - to je dobrá správa, ešte stále čosi máme, - a na záver dôležitú vec - Opatrenia na boj proti kríze - už došla až k mestskému úradu.

 O mesiac Vás čaká zvýšenie dane z nehnuteľností - tak zhruba okolo XX % - nechajte sa prekvapiť. A ďalší predaj pozemkov a zase zvýšenie nejakého poplatku, nejakej miestnej dane, zníženie nejakej dotácie a tak ďalej a tak podobne.

 

 

 

 

 

V Senici sa bude dať parkovať už len s kartou

   zdroj:ta3 06.02.2012 16:45:26

 Samosprávy už môžu vyberať poplatky za parkovanie na všetkých miestnych komunikáciách. K takémuto radikálnemu kroku pristúpili už aj v Senici. Zaparkovať pred panelákom či rodinným domom sa už bez predplatenej ročnej či mesačnej karty nebude dať.

http://www.ta3.com/clanok/9103/v-senici-sa-bude-dat-parkovat-uz-len-s-kartou.html

 

 

 

 

 

zdroj: TV REGION   ( tvregion.tv video zo stránky stiahlo )

 

 

 

 

 

Poz: Ešte že máme v Senici supermarkety s bezplatným parkovaním :-)

 

 

 

 

zdroj: http://zahorie.sme.sk

Seničania kupovali

najmä ročné parkovacie karty

Počas takmer dvoch mesiacov vybralo mesto na parkovnom spolu 39 212 eur. Pokryť chce nimi náklady na prevádzku systému dočasného parkovania a na budovanie parkovísk.

SENICA. Už viac ako dva mesiace funguje v Senici systém dočasného parkovania. Vodiči si museli zvyknúť, že vo vybraných lokalitách si za zaparkovanie musia zaplatiť. Na Mestskom úrade v Senici sme sa opýtali, ako sa systém doteraz osvedčil.

„Zavedením systému sa zabezpečila väčšia obrátkovosť vozidiel na parkoviskách,“ povedala Jana Oslejová, vedúca oddelenia výstavby, životného prostredia a dopravy Mestského úradu v Senici. V začiatkoch nebolo ľuďom všetko jasné, preto sa obrátili na mestský úrad. „Dostali sme najmä otázky o spôsobe zakúpenia parkovacích lístkov alebo parkovacích kariet,“ povedala vedúca oddelenia. Našlo sa aj niekoľko nespokojných obyvateľov, ktorým sa nepozdávalo, že musia platiť za parkovanie na miestnej komunikácii pri svojom rodinnom dome. Ako vedúca oddelenia dodala, podnetmi sa mestský úrad zaoberá, no v súčasnosti mesto neplánuje uskutočniť v systéme dočasného parkovanie zmeny. V budúcnosti sa však uvažuje o jeho rozšírení.

„Mesto Senica má vytypované lokality, ktoré po uskutočnení stavebných úprav budú môcť byť zaradené do systému dočasného parkovania, termín závisí od finančných možností mesta,“ prezradila Jana Oslejová.

Parkovné môžu majitelia vozidiel zaplatiť formou parkovacieho lístka alebo parkovacích kariet. Hodinový parkovací lístok sa dá zaobstarať len prostredníctvom SMS služby, nakoľko v meste nie sú osadené parkovacie automaty.

K 30. augustu bolo touto formou zakúpených 4 985 lístkov. Druhou možnosťou sú parkovacie karty, a to mesačné a ročné. Polročné k dispozícii nie sú. Podľa vedúcej oddelenia si ich obyvatelia ani nežiadajú. „Jednotlivé druhy parkovacích kariet si zakúpilo k 30. augustu 2012 celkom 3 327 ľudí. Najviac, až 2 458 kusov, bolo ročných kariet pre obyvateľov mesta Senica.“

Dosiaľ sa v systéme dočasného parkovania objavil len jeden nedostatok. „Zistili sme, že SMS nie je možné zaslať z mobilného telefónu zahraničných operátorov. Tento problém riešime s poskytovateľom služby, ktorý rokuje so zahraničnými operátormi o

rozšírení služby,“ ozrejmila Jana Oslejová. Počas takmer dvoch mesiacov vybralo mesto na parkovnom spolu 39 212 eur. „Uvedené prostriedky budú použité na pokrytie nákladov spojených so zriadením systému dočasného parkovania a na budovanie nových parkovísk,“ dodala na záver vedúca oddelenia.

 

 

 zdroj: facebook Nova Senica

MÚ Senica výber poplatkov za parkovanie v Senici.
Porovnanie rok 2011 = 69.584,01 €
a prvý polrok 2012 = 94.920,00 €.

 

 

 

 

 

 

 

 22.11.2012 zdroj: sme.sk 

Parkovanie spoplatnia aj za kultúrnym domom a Brančom

 Spoplatňovanie parkovania v Senici bude pokračovať aj budúci rok.

 SENICA. Senica mala ako jedno z prvých miest všeobecno-záväzné nariadenie o parkovaní. Jeho spoplatnenie bude podľa slov senického primátora Ľubomíra Parízka pokračovať.

 „Spustili sme model, našli nedostatky. V priebehu pol roka sme za parkovanie zinkasovali štyridsaťpäť tisíc eur,“ povedal. V nasledujúcom roku vybudujú parkovací systém za kultúrnym domom a za hotelom Branč, kde však najprv musia dorobiť kanalizáciu.

 Miesta s plateným parkovaním kontrolne obchádzajú dve policajtky. Pri Mestskej polícii v Senici pracuje aj chránení dielňa, zamestnanci ktorej obhospodarujú kamerový systém mesta.

 Budúci rok príde v oblasti dopravy v Senici k zmenám aj pokiaľ ide mestskú hromadnú dopravu. Radnica ju obmedzí, nakoľko jej prevádzkovanie predstavuje stratu 15 000 eur mesačne.

 

 

21.11.2012 zdroj:http://pavolkalman.blog.sme.sk   

 Príliš veľa demokracie škodí a peňazí bude vždy málo.

 Slovenské mestá a obce majú chronický nedostatok všetkých zdrojov. Hlavnou mantrou je však nedostatok financií. Tento nedostatok sa v konečnom dôsledku prejaví v hospodárení miest, stavoch na bankových účtoch, výške úverov. Samozrejme aj tu sú priepastné rozdiely. Niektoré mestá hospodária opakovane s miliónovými stratami a iné naopak s výraznými ziskami. Tie mestá, ktoré majú permanentný nedostatok financií sa ich snažia získať za každú cenu.

 Novelizácia zákona o pozemných komunikáciách umožnila obciam od 1.8.2011 stanoviť úseky miestnych komunikácií, ktoré môžu byť určené na dočasné parkovanie vozidiel a vyberanie úhrady za toto dočasné parkovanie. Mestá a obce sa samozrejme okamžite pustili do tvorby VZN a určovania výšky parkovného. To všetko bolo zabalené do pekného marketingového obalu, ktorý hovoril o tom ako adresne budú takto vyzbierané peniaze použité.

 Rovnako Senica vycítila príležitosť dostať do kasy peniaze naviac a začala pripravovať VZN o podmienkach státia vozidiel na území mesta. Vedenie mesta zároveň presadilo zvýšenie ročného poplatku za trvalé parkovanie vozidiel. Diskusia poslancov nebola bezproblémová a obidva návrhy schválili poslanci len presnou 3/5 väčšinou (zápisnica MsZ č. 6/2011). Takže v novembri 2011 boli schválené doplnenia dvoch VZN a mesto ich začalo rozpracovávať.

 Marketing.

 V dnešných ťažkých časoch sa zle vysvetľuje občanom, aby platili viac za nejakú verejnú službu a ešte ťažšie sa presadzuje nový poplatok. Preto treba zvoliť vhodné slová, pekne porozprávať o prínosoch nový poplatkov, použiť porovnania s inými mestami a vzbudiť dojem, že nové poplatky nie sú len ďalšou finančnou záťažou obyvateľstva ale naopak sú žiadúce a prinesú veľké výhody.

 V našom konkrétnom prípade boli prezentované dve zásadné výhody, ktoré prinesú takto vybrané peniaze občanom Senice. Prvý dôležitý odkaz bol „získané financie pôjdu na budovanie nových parkovísk“, druhým odkazom je „od spoplatnenia parkovania očakávame zavedenie poriadku v meste“ článok SME 13.6.2012.

 Skutočnosť.

 Výber dane a poplatkov je za obdobie od 1.1.2011 do 30.9.2012 takýto.

 

vystrizek.jpg

 

Spolu teda mesto vybralo do konca tohto septembra 210.120,58 €.

 Koľko peňazí sa teda využilo na riešenie problému parkovania?

 Ani jeden cent!

 Za roky 2011 a 2012 mesto nevybudovalo ani jedno parkovacie miesto, ktoré by riešilo ich dlhoročný nedostatok.

 „Realizácia jednotlivých parkovísk sa bude uskutočňovať postupne podľa finančných možností a schváleného rozpočtu na r. 2013“. To je odpoveď vedenia mesta na otázku, „Koľko parkovacích miest bude vybudovaných do konca roka 2012?“

 V budúcom roku pritečie od občanov do mestského rozpočtu ďalších minimálne 140.000 €. Spolu s tohtoročnými a minuloročnými peniazmi to teda bude už okrúhlych 350.000 €. Z tejto slušnej kôpky by sa už dalo čo to postaviť. No ale u nás v Senici sa budeme správať podľa toho aké máme finančné možnosti a aký máme schválený rozpočet.

 Na záver už len parafráza nadpisu.

 Príliš veľa demokracie škodí a len my (vedenie mesta) rozhodneme na aký účel použijeme Vaše dane, napokon nikdy ich nezaplatíte tak veľa, aby sme ich mali dosť.