Choď na obsah Choď na menu
 


Slovkord v Senici oživí areál hodvábky. / V Senici pešia zóna, jazerá či pláže

zdroj: sme.sk

 

Producent technického vlákna v tomto roku zdvojnásobí počet pracovníkov.

 SENICA. Senický producent technického vlákna Slovkord Plus tento rok zdvojnásobí počet svojich pracovníkov a prijme približne 150 nových ľudí. Dôvodom je investícia do rozšírenia výroby za 8 miliónov eur.

 Vďaka vyššiemu počtu pracovníkov zvládne firma vyrobiť 16 500 ton technického vlákna namiesto súčasných 2000 ton. Hlavným odberateľom bude sesterská spoločnosť Kordárna Plus z Veľkého nad Veličkou na neďalekej Morave.

 Tá zásobuje okrem iného aj prestížnych výrobcov automobilových pneumatík ako Bridgestone, Continental, Dunlop, Nokian či Semperit. Informoval o tom portál senickej radnice.

 Slovkord Plus nadväzuje na tradíciu niekdajšieho Slovenského hodvábu, ktorý v minulosti patril medzi tradičné priemyselné bašty na Záhorí. Závod je situovaný v bývalom areáli hodvábky.

 Počet zamestnancov sa bude postupne zvyšovať v priebehu roka 2012. "Pri výbere nových pracovníkov sa chceme orientovať na ľudí zo Senice a okolia," uviedol predseda predstavenstva Slovkord Plus Marek Malík.

 Aj samotný areál bývalej hodvábky čakajú zmeny. "Máme pripravený plán revitalizácie, aby sme do neho vrátili život, pritiahli nových investorov a pomohli vytvoriť nové pracovné miesta, ktoré Senica nevyhnutne potrebuje," vysvetlil Jiří Šmehlík, riaditeľ spoločnosti Slovenský hodváb Plus, ktorá areál vlastní.

 

 

 

zdroj: TV REGION

V Senici pešia zóna, jazerá či pláže

 

 

 

 

 

 

febr.2012

 zdroj:zahorie.sk

V Senici jeden komín zostane

Po demolácii vznikne atraktívna lokalita Senica (vb) – Z najstarších výrobných hál a schátraných budov v areáli bývalého Slovenského hodvábu Senica sú dnes už len kopy ruín. Súčasný vlastník areálu po získaní všetkých potrebných povolení pristúpil koncom novembra k avizovanej likvidácii výrobných priestorov, v ktorých v 20-tych rokoch minulého storočia výroba umelého vlákna v Senici začala. Ako sa na tento krok pozerá samospráva mesta, sme sa spýtali primátora Senice RNDr. Ľubomíra Parízka. ,,Odstránenie schátraných budov a najstarších výrobných hál výrazne poznačených zubom času považujeme za jediné riešenie, ako vrátiť život do tejto časti areálu. Vedenie firmy s mestom úzko spolupracuje, v uplynulých 4 – 5 rokoch sme sa spoločne pokúšali nájsť investora, ktorý by dokázal tieto priestory využiť pre nejakú výrobnú činnosť. Naša snaha však želaný výsledok nepriniesla. O schátrané výrobné priestory nemal záujem žiadny domáci ani zahraničný investor. Jediným prijateľným riešením bolo odstránenie týchto budov, ktoré v poslednom čase priťahovali už len záujem rôznych asociálov a ,zberačov´ kovov. Vlastník areálu pristúpil k ich demolácii na vlastné náklady. Po odstránení nevyužívaných budov a likvidácii odpadu vznikne v atraktívnej lokalite mesta plocha s rozlohou 110 000 m2. Mesto je pripravené zmeniť územný plán tak, aby táto časť mohla slúžiť pre rozvoj bývania, obchodu a služieb. Územie je prakticky v centre mesta a už aj z toho pohľadu je vítané, že namiesto priemyselnej činnosti tu môže vzniknúť priestor pre pešiu obchodnú zónu, služby, bývanie. Zeleň zostane zachovaná v súčasnom stave, čo bolo podmienkou samosprávy. Mesto má záujem získať cesty, ktoré prechádzajú touto časťou areálu. Patrí k nim aj most spájajúci mesto s časťou Kolónia. Aj takto by sme odklonili časť dopravy, ktorá zatiaľ prechádza hlavnou svetelnou križovatkou. Demolácia sa bude týkať aj dvoch najstarších komínov v areáli firmy.

Demoláciu najvyššieho komína sme zvažovali, a aj na základe posudku statika zostane zachovaný. Komíny budú odstrelené na jar budúceho roka. Po demolácii vznikne atraktívna lokalita

Demoláciu budov zabezpečuje česká firma, ktorá sa takouto činnosťou zaoberá vyše 20 rokov. Chcem zdôrazniť, že sanáciou najstarších, pre výrobné účely nevhodných budov, však ekologická záťaž tohto územia nekončí. Majiteľ firmy dal vypracovať ekologický audit územia, neustále sa robí monitoring vody, ktorý bude pokračovať. Cieľom mesta je dostať túto lokalitu do mapy ekologickej záťaže a vytvoriť tak podmienky pre jej revitalizáciu a následné zmysluplné využitie.“

 

slov.hod1.jpg

 

 

 slov.hodvab2.jpg