Choď na obsah Choď na menu
 


Plast Energy bude v Senici likvidovať odpadové plasty

21. 5. 2011

zdroj:sme.sk 11.2.2011

Senica sa zaviazala zabezpečiť pre spoločnosť, ktorá chce v meste likvidovať plasty, 4 000 ton odpadových plastov ročne.

SENICA. Spoločnosť Plast Energy z Nového Mesta nad Váhom bude 20 rokov zabezpečovať prevádzku ešte nepostavenej fabriky na spracovanie odpadových plastov v Senici, na ktorú mesto žiada dotácie z fondov Európskej únie. Po tomto období spoločnosť fabriku odkúpi za milión eur. Príslušné zmluvy schválili poslanci Mestského zastupiteľstva v Senici. Zo zmluvy o poskytovaní služby vyplýva, že Plast Energy bude vo fabrike na vlastné náklady spracovávať ročne 4 000 ton plastových odpadov. Tie musí pod hrozbou pokuty 100 eur za každú nedodanú tonu zabezpečiť mesto Senica.

Primátor Ľubomír Parízek pripustil, že mesto nie je schopné dodať viac ako 1 500 ton takýchto odpadov, predpokladá však, že plasty budú do Senice voziť aj iní dodávatelia. Fabrika na spracovanie plastov bude stáť približne 10 miliónov eur, 95 percent nákladov má byť financovaných z fondov Európskej únie. Mesto Senica bude od prevádzkovateľa fabriky dostávať mesačne paušálny poplatok 2 185 eur.

Viacerí obyvatelia Senice na rokovaní mestského zastupiteľstva deklarovali, že sa im nepozdáva takáto fabrika v meste. Konateľ Plast Energy Martin Makara ich však ubezpečoval, že technológia spracovania plastov katalytickou depolymerizáciou je absolútne bezpečná. Potvrdil, že v žiadnom prípade nepôjde o spaľovňu plastov, odpadové plasty sa podľa jeho vysvetlenia budú rozkladať teplom na pôvodné materiálové zložky.

 

 

SÚVISIACE:

 Fabriku na spracovanie plastov odklepli

Zmluva o budúcej kúpnej zmluve.  Senica - Plast energy

 

 Proti boli 5-poslanci KDH-Cibula,Halašová,Sova Vyletelová,Žúrek a 1 poslankyňa SDKÚ-Moravanská

 

 foto zdroj : facebook

 

 

 

 

zdroj: facebook

 

  

 

Aktualizované máj 2011:

Z plastů je bílé zlato, cena PET lahví letí vzhůru

 Facebook/NovaSenica: Dnes sa pohybuje cena plastových fliaš okolo 0,7 € za kilogram. Senica musí dodať PLAST ENERGY (fabrika na spracovanie plastov za Čáčovom) 4000 ton plastového odpadu ročne. Ale náš mestský zber je maximálne 1500 ton ročne. Ak ho nedodáme tak platíme 100 € pokutu za každú nedodanú tonu. Takže buď budeme kupovať tonu plastov za 700 € alebo zaplatíme za každú nedodanú tonu pokutu 100 €.