Choď na obsah Choď na menu
 


Obchodné centrum v Senici

25. 11. 2010

zdroj: senica.sk  november 2010

 prezentácia

Nové obchodné centrum Eco Shopping Park Senica sa začína stávať realitou. Zástupcovia investora a mesta včera (23. 11.) poklepali základný kameň tohto obchodného centra, ktoré bude patriť svojim rozsahom k najväčším projektom maloobchodu v našom meste. Eco Shopping park vyrastie na ploche 5,5 ha na západnom okraji mesta Senica pri mestskej časti Čáčov. Obchodné priestory sa budú rozprestierať na ploche 15 270 m2 a malo by sa tu nachádzať približne 20 prevádzok, a to veľkopredajňa potravín, banka, hobby market, obchody s módou, drogéria, lekáreň, kaviareň, rýchle občerstvenie, naplánovaný je aj autosalón a čerpacia stanica pohonných hmôt. Ráta sa tu s približne s 500 parkovacími miestami. Podľa slov investora - konateľa spoločnosti Reality Trade Miroslava Vépyho je už polovica obchodných priestorov zazmluvnená. Potvrdil to aj zástupca developerskej spoločnosti Spiller Farmer International, ktorý však zatiaľ prezradil názov iba jedného nájomcu. V objekte BIGBOXU na ploche 5425 m2 bude veľkopredajňu potravín prevádzkovať reťazec BILLA.Eco Shopping park nebude pozostávať z jednej veľkej budovy, ale bude rozčlenený na viacero objektov.

V celom areáli ako aj v jeho jednotlivých budovách budú použité postupy a technológie s vysokým dôrazom na ekológiu a životné prostredie. Ako povedal Ondrej Danada z inžinierskej kancelárie DIPA s.r.o., pôjde o úsporné vykurovacie a osvetľovacie systémy s využívaním obnoviteľných zdrojov, tak zachytávanie a spätné využívanie dažďových vôd. Budú vytvorené podmienky na manipuláciu a dôsledné separovanie všetkých produkovaných odpadov s cieľom ich efektívneho zhodnocovania a recyklácie. Aj pri výstavbe

Eco Shopping parku budú v maximálnej miere použité prírodné alebo prírode blízke materiály. Nezastavané plochy budú vysadené parkovou zeleňou. Samozrejmosťou je, že celý areál ako aj jednotlivé objekty budú riešené bezbariérovo. Cieľom tohto projektu je podľa slov investora vytvoriť možnosti nákupu širokého sortimentu tovaru za prijateľné ceny a zatraktívniť severozápadnú časť mesta Senica. Aj podľa slov primátora mesta Ľubomíra Parízka, radnica víta túto investíciu, pretože je situovaná v časti mesta, kde zatiaľ väčšie obchodné celky absentovali. Eco Shopping park bude dopravne napojený na existujúcu cestnú sieť a to na priľahlú cestu II/500. V projekte sa ráta aj s napojením na obchvat mesta, preto tu bude vybudovaná okružná križovatka, ktorá je vlastne predinvestíciou a súčasťou dopravného riešenia obchvatu mesta. Ďalšou možnosťou dopravy do Eco Shopping parku je vízia využitia železničnej vlečky na osobnú kyvadlovú dopravu medzi železničnou stanicou a autobusovým nádražím, pričom by priamo v areáli bola železničná zastávka. Taktiež sa tu uvažuje so zriadením autobusovej zastávky MHD.

S výstavbou by sa malo začať v priebehu mesiaca. Výstavba bude realizovaná v dvoch etapách, pričom celkovo ukončená by mala byť v septembri 2012. V súčasnej dobe sú vydané stavebné povolenia na technickú infraštruktúru územia a prebiehajú povoľovacie procesy objektov BIGBOX a na čerpaciu stanicu pohonných hmôt.

 

 

 

 

 

 

zdroj: sme.sk  september 2010

Už v septembri by sa podľa zámeru zverejnenom na enviroportali mali začať stavebné práce na polyfunkčnom centre Eco Shopping Park Senica. Investor, spoločnosť Reality Trade, plánuje na pozemkoch v miestnej časti Čáčov vybudovať nákupnú zónu s čerpacou stanicou, rýchlym občerstvením a parkovacími plochami. Zatiaľ však nemá stavebné povolenie. „Stavebnému úradu bol predložený projekt pre stavebné povolenie. V súčasnej dobe prebieha príprava konaní na povolenie realizácie projektu," povedal Ján Sališ z oddelenia investičnej výstavby, životného prostredia a dopravy mestského úradu v Senici. V plánovanom centre by sa mal predávať široký sortiment potravinových i nepotravinových výrobkov, hobby a stavebných materiálov.

Rezervné pozemky Hodvábu Pozemok, na ktorom chce Reality Trade stavať, sa nachádza v intraviláne mesta Senica, na jeho západnom okraji. Územie je v nezastavanej časti areálu výrobného podniku Slovenský hodváb Senica a bolo plánované ako rezerva pre prípadný rozvoj výrobných kapacít spracovateľa umelých vlákien. Podľa zámeru bude zastavaná plocha obchodných priestorov takmer 17-tisíc metrov štvorcových, k obchodnému centru má prislúchať 498 parkovacích miest.

Práca pre 230 ľudí a slnečné kolektory Informácie z investorského zámeru hovoria aj o približnom počte pracovných miest. V jednotlivých obchodných zónach, v administratíve a ďalších prevádzkach by mohlo nájsť prácu 230 ľudí. Investor uvažuje aj o osadení fotovoltaických kolektorov, ako alternatívneho zdroja elektrickej energie. Využiť by na to chcel až 70 percent plochy striech.

Investícia pätnásť miliónov Celkovo by do výstavby centra a okolitej infraštruktúry mal podľa zámeru investovať 15 miliónov eur. Svoj zámer odôvodňuje spoločnosť okrem iného aj potrebou využitia veľkého priestoru, ktorý po útlme chemickej výroby v meste čaká na svoje začlenenie. „Nákupné centrum z hľadiska komerčného využitia má poskytovať čo najširšiu škálu služieb, súvisiacich s nákupom tovaru pre klientelu z mesta, ale zároveň aj pre klientelu zo širšieho spádového územia a rekreantov z okolitých turistických centier," píše sa v zámere.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.