Choď na obsah Choď na menu
 


Nové senické námestie

11. 11. 2011

 

zdroj: sme.sk

 

Lampiónovým sprievodom odovzdajú do užívania vynovené centrum mesta Senica.

 

SENICA. Nové námestie v Senici dnes otvorí Svetlonosenie. Mesto chce slávnosťou svetiel odovzdať oficiálne do užívania centrálny mestský priestor, ktorý prešiel v uplynulých pätnástich mesiacoch úplnou rekonštrukciou. Stála dovedna takmer 1,5 milióna eur, z toho samospráva poskytla zhruba jednu tretinu.

 

Projekt realizovali v niekoľkých etapách, cieľom bolo sceliť priestor medzi kostolom, hlavnou križovatkou a obchodným centrom tak, aby bol vhodný na relaxáciu a pešie komunikácie.

 

Prispela k tomu hlavne nová dlažba, vznikli nové chodníky a cyklotrasa, pribudli prvky drobnej architektúry ako fontána, mobiliár, súbor zelene, nové hygienické zariadenia a verejné osvetlenie. Plocha námestia je spolu 10 tisíc m štvorcových, chodníky a plochy sú na 8584 metrov štvorcových.

 

Dominantou námestia zostal i naďalej kostol Navštívenia Panny Márie, pred ktorým stoja tri sochy svätcov. No financie na opravu Panny Márie, sv. Jána Nepomuckého a sv. Floriána z 18, storočia neboli zahrnuté do projektu revitalizácie námestia, preto mesto rozhodlo o vypísaní verejnej zbierky Zachráňme naše sochy. Občania môžu prispieť do konca tohto roka, opravu Immaculaty podporil aj Trnavský samosprávny kraj.

 

Dnes po 18. hodine príde na nové senické námestie podľa pripraveného programu lampiónový sprievod, predstaví sa šermiarsky spolok, miestny spevokol a kapela zo Šaštína-Stráží.

 foto zdroj: senica.sk

 

 

 

17. 11. 2011 Papalášske svetlonosenie / Slávnostné otvorenie nového námestia a obchodného centra Branč

zdroj: senican.sk

 

Veľmi dobre si pamätám na atmosféru po 17. novembri 1989. Fascinovaný udalosťami som každý deň chodil okolo výkladov obchodného domu Cieľ, ktorý bol celý oblepený rôznymi letákmi, väčšinou písanými obyčajným perom na všelijaké zdrapy papiera.

 

Čítal som každý jeden, ale nepamätám si z nich ani slovo. Ale ten pocit pri ich čítaní sa zabudnúť nedá. Bol to pocit veľkej úľavy, ako keď vám spadne obrovský balvan zo srdca. Odvtedy ubehlo vyše 20 rokov, pocit úľavy je už dávno preč a na srdci ma ťaží obrovský balvan.

 

Predaj akcií BVS trošku zatriasol aj s mestským úradom. Ani nie tak predaj, ako použitie peňazí získaných z tohto predaja. Vyše 400 000 € bolo totiž vyplatených Technickým službám, s čím si dovolil nesúhlasiť vtedajší šéf finančného oddelenia Milan Jurík, ktorý bol okamžite zbavený funkcie. Na jeho miesto bol dosadený, áno dosadený, napriek vyhlásenému výberovému konaniu Róbert Mozolič. Nebolo možné si nevšimnúť veľmi častý očný kontakt medzi Mozoličom a Parízkom na septembrovom mestskom zastupiteľstve. Nerád by som pánovi Mozoličovi krivdil, jeho prejav mi bol sympatický, ale obávam sa, respektíve som si istý, že primátor týmto činom (odvolaním Juríka) odstránil akúkoľvek možnú opozíciu na mestskom úrade a vyslal jasný signál, že kto by si dovolil nesúhlasiť s jeho rozhodnutiami bude bez milosti odstránený. Túto slepú lojálnosť už cítim aj z iných zamestnancov úradu. Strach o prácu robí s ľuďmi divy a tento strach je najdôležitejším manipulatívnym a zastrašovacím prostriedkom Parízka.

 

Robert Mozolič v akcii, jeden z mnohých pohľadov venovaných najvyššiemu.

 

Určitá paralela medzi Mozoličom a Juríkom je zjavná. Ľavý ukazovák...

 

Martinské svetlonosenie ukázalo, že Senica sa vrátila pred rok 1989, ak nie ešte ďalej. Vystúpenie papalášov by ani komunisti nezorganizovali lepšie. Pýtam sa, prečo námestie slávnostne neotvorili tí, ktorí sa oň najväčšmi zaslúžili? Prečo tam nebol projektový manažér, ktorý dokázal získať peniaze z eurofondov? Prečo tam nebol architekt, ktorý to celé navrhol? Otázok je celá kopa, ale odpoveď je stále tá istá. Lebo Parízek.

 

 

Politbyro na pódiu a dav prekvapených ľudí neveriacky počúva, akého máme fantastického primátora, ktorého nám závidí celé Slovensko.

 

Nostalgicky si spomínam na žiacku knižku, ktorá bola vytlačená za finančnej pomoci Parízka. Bolo pred voľbami, tak sa rozhadzovalo. Po voľbách sa už druhý krát zvyšuje stravné pre deti. Zvyšovanie sa netýka len detí. Ešte nedávno som komentoval leták, ktorý žiadal občanov o pomoc proti reforme rozdeľovania daní. Reforma sa nekoná, ale dane sa napriek tomu zdvíhajú. Ešteže máme pumu senickú, ktorá v týchto ťažkých časoch dokáže zabaviť nielen Seničanov, ale aj celé Slovensko. Na záver úryvok zo skalickej rozprávky. Primátor Skalice (Chovanec) podpísal zmluvu na výsadbu systému vetrolamov v celkovej dĺžke 9km v extraviláne mesta Skalica. Bude to široký sortiment listnatých stromov vo výške 2-2,5 metra od krčka stromu. Zo senického pohľadu je to zázrak.

 

Ravando Mexa

 

 

 

 

 

 

zdroj:trnava-vuc.sk

 11.11.2011

 Martinské svetlonosenie v Senici, Slávnostné otvorenie nového námestia

 

Tradičná slávnosť svetiel – Svetlonosenie v Senici dostala tento rok prívlastok Martinská, keďže sa konala 11. novembra 2011, čiže v deň sv. Martina. Pozvanie prijal aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš spolu s podpredsedom TTSK Zdenkom Čambalom. Výnimočnosť slávnosti podčiarkoval fakt, že mesto Senica oficiálne odovzdalo do užívania centrálny mestský priestor, ktorý prešiel v uplynulých mesiacoch úplnou rekonštrukciou.

 

Pribudla nová dlažba, nové chodníky, cyklotrasa, pribudli prvky drobnej architektúry ako fontána, súbor zelene, mobiliár a verejné osvetlenie. „Vždy ma teší, keď vidím ako sa menia obce a mestá v našom kraji k lepšiemu, by som povedal, ako sa ich tvári vyhladzujú vrásky,“ pozitívne hodnotil výsledok úsilia Seničanov predseda TTSK Tibor Mikuš.

 Ivan Šturdík

 foto autor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krátka spomienka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15. 11. 2011

Či sa námestie rozšíri, záleží len od vlády (?)

sme.sk

 

Námestie otvoril svätomartinský lampiónový sprievod detí a študentov. Jeho rozšírenie závisí od stavby obchvatu mesta.

 

 

SENICA. Seničania oslávili nové námestie tradičným lampiónovým pochodom. Historickí šermiari predviedli najslávnejšiu scénu zo života svätého Martina, patróna mesta, pri mikrofóne na pódiu sa vystriedali verejní predstavitelia. Reč prišla aj na rozšírenie námestia, ktoré je už naznačené.

 

„Termín rozšírenia námestia nie je technická otázka, ale politická. Technická časť problému je dávno vyriešená,“ poznamenal primátor Senice Ľubomír Parízek na slávnostnej recepcii po otváracom cermoniáli na námestí. Podľa neho sa projekt veľkého námestia môže uskutočniť po stavbe obchvatu mesta. Hlavná cesta, ktorú pri slávnosti polícia na chvíľu zablokovala, by sa tak premenila na pešiu zónu úplne.

 

„Máme urobenú štúdiu uskutočniteľnosti, máme environmentálnuy posudok obchvatu mesta. Vláda zadala Slovenskej správe ciest výber projektanta. Po územnom a stavebnom konaní musí vláda následne schváliť finančné prostriedky a vybrať dodávateľa. Čiže je to v rukách štátu – v meste sme už urobili všetko, aby sa vec posunula ďalej,“ vysvetľuje Parízek.

 

„Napríklad kruhová križovatka na Hlbockej, ktorú realizuje správa ciest, je súčasťou obchvatového modelu. Zároveň sme urobili malé kroky aj v systéme takzvaného malého obchvatu mesta. Naša predstava spočíva v tom, že pomocou investorov a podobne, sa vytvorí dopravný systém, ktorý zjednoduší prejazd mesta. Doprava teda nepôjde len cez centrum. Týka sa to napríklad Slovenského hodvábu, zóny pri Kauflande a tak ďalej,“ dodal Parízek.

 

 

 

 

 

24. 1. 2010

Rekonštrukcia námestia dopravné problémy v Senici nevyrieši

 zdroj: sme.sk

 SENICA. Námestie oslobodenia prejde veľkou rekonštrukciou. Začne zrejme v máji. Práce na rekonštrukcii za približne dva milióny eur by sa mali skončiť na jeseň roku 2011. Z eurofondov pôjde na projekt námestia vo veľkosti asi dvoch futbalových ihrísk a centrálnej mestskej zóny 1,6 milióna eur, zostatok doplatí mesto z vlastnej kasy.

Toľko žiadaný kruhový objazd na hlavnej križovatke v Senici však rekonštrukcia neprinesie, technicky to vraj nebolo možné. Konečné vyriešenie problémovej dopravy tak má priniesť až do budúcnosti pripravovaný obchvat mesta. Čítajte viac: http://zahorie.sme.sk/c/5206185/rekonstrukcia-namestia-dopravne-problemy-v-senici-nevyriesi.

 

„Neviem či by kruháč vyriešil dopravu, jednoznačne to chce obchvat. Lenže než sa na Slovensku kompetentní na niečom dohodnú, pôjdeme aj my do dôchodku," napísal na stránke Záhoria na Facebooku Rastislav Diviak.

Čítajte viac: http://zahorie.sme.sk/c/5206185/rekonstrukcia-namestia-dopravne-problemy-v-senici-nevyriesi.

  

Hľadá sa firma, ktorá bude stavať

Projekt veľkej rekonštrukcie Námestia oslobodenia spoločne s ľuďmi z mestského úradu pripravil architekt Pavol Mikulíček. „Momentálne prebieha verejné obstarávanie na dodávateľa stavby," hovorí Ľubica Melišová projektová manažérka z Mestského úradu v Senici. Výsledky by mali byť známe niekedy v priebehu marca.

„Projekt sa potom posunie na kontrolu na ministerstvo, po jej odsúhlasení sa podpisuje zmluva s ministrom a v tom momente sa môžu rozbehnúť práce," povedala Melišová. Ak teda všetko dopadne podľa predstáv ľudí na mestskom úrade, na jar sa námestie v Senici začne rekonštruovať. Okrem splnenia požiadaviek európskeho grantu mala štúdia rekonštrukcie podľa Melišovej vytvoriť dôstojné centrum mesta a odstrániť socialistickú budovateľskú ideológiu zo sedemdesiatych rokov.

„Projekt rieši komplexnú prestavbu Námestia oslobodenia a častí priľahlých ulíc Hviezdoslavova, Hurbanova, Štefánikova," hovorí Melišová. Celý zámer zverejnilo mesto vlani v lete. „Oslovili sme vtedy verejnosť, že môžu dať svoje námety, čo by na námestí chceli mať," povedala hovorkyňa mesta Senica Viera Barošková. Záujemcov o dotváranie námestia a námetov, ako ho urobiť podľa nej veľa nebolo. Čítajte viac: http://zahorie.sme.sk/c/5206185/rekonstrukcia-namestia-dopravne-problemy-v-senici-nevyriesi.

 

Niekoľko typov dlažby

 Základom celého projektu je podľa projektovej manažérky nová dlažba. „Architekt v projekte navrhuje jej niekoľko typov, ktoré budú farebne a tvarovo kompozične priestor oddeľovať a vytvárať nové zóny námestia," hovorí Melišová. Z centra pri rekonštrukcii odstránia bariérové prvky a súčasťou bude aj vodiaca dlažba pre nevidiacich. „Centrálna časť námestia zachováva fontánu, no rekonštrukciou prejde jej obklad a technológia. Fontána bude rozšírená o 30 metrový potôčik, ktorý sa bude ťahať smerom ku kostolu a bude obklopený kvetinovou výsadbou," vysvetľuje Melišová. Súbežne s potôčikom bude podľa projektu na oboch stranách námestia lipová alej. „Tá bude tvoriť prirodzenú bariéru chrániacu námestie pred hlukom a prachom preťaženej cestnej dopravy," dodáva Melišová.

 

 Pribudnúť má pódium aj fontánka

Parkovisko pred obchodným domom Cieľ celkom nezanikne. Majú tam byť naznačené pohotovostné parkoviská. „Budú slúžiť v prípade prijatia významných delegácií v meste," povedala Melišová. Pribudne aj malé pódium. Využívať sa má pri kultúrnych podujatiach. „Na mieste nefunkčných verejných WC bude umiestnená fontánka s pitnou vodou, ktorá bude slúžiť na osvieženie sa v horúcich letných mesiacoch," povedala Melišová.

Podmienkou projektu bolo podľa nej aj vybudovanie nových verejných a bezbariérových toaliet. „Najvhodnejším sa ukázalo vsunutie verejných WC do suterénu domu kultúry. Rekonštrukciou prejde aj existujúce verejné osvetlenie a v priestore námestia budú umiestnené nové štýlové parkové svietidlá," vysvetľuje Melišová.

Rekonštrukcia centra mesta podľa nej myslela aj na cyklistov. Preto je súčasťou projektu vybudovanie cyklistického chodníka, ktorý povedie od obchodného domu Cieľ, popred VUB banku, obchodný dom Perla a napojí sa na existujúcu cyklotrasu pri potoku Teplica. Neskôr ju chce mesto predĺžiť až po cintorín. V meste má pribudnúť aj viac zelene, kompletne sa vymenia lavičky a smetné koše.

„Zelené pásy, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú popri niektorých budovách, budú zrušené a presunú sa ku kraju cesty tak, aby oddeľovali dopravu od chodníkov. Zároveň budú doplnené o výsadbu stromoradia," uzatvára Melišová. Rekultiváciou prejdú podľa nej aj zelené plochy pri kostole, pred domom kultúry a Eurodomom. Čítajte viac: http://zahorie.sme.sk/c/5206185/rekonstrukcia-namestia-dopravne-problemy-v-senici-nevyriesi.html#ixzz0dYa9ypZj

 

 

 

 

 

12. 1. 2010

Senické Námestie dostane novú tvár na budúci rok

 

SENICA 12. januára  zdroj:WEBNOVINY

Senické Námestie oslobodenia by malo v budúcom roku dostať novú tvár. Ako agentúru SITA informoval primátor Ľubomír Parízek, mesto bolo ešte v minulom roku úspešné s projektom rekonštrukcie centrálnej mestskej zóny a z eurofondov získalo približne 1,6 milióna eur. Rozpočet projektu je približne dva milióny eur, rozdiel zaplatia z mestského rozpočtu.

Obrázok Podľa projektovej manažérky mestského úradu Ľubice Melišovej trvá verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác. „Pôvodne sme plánovali začať stavať v marci, pravdepodobne sa to však posunie o dva mesiace. Ukončenie prác prichádza do úvahy na jeseň 2011,“ uviedla. Projekt mal pôvodne riešiť komplexnú rekonštrukciu centrálnej mestskej zóny, vzhľadom na obmedzenú výšku nenávratného finančného príspevku ho však zredukovali na niekoľko fáz. „Projekt rieši prestavbu námestia a častí jeho priľahlých ulíc Hviezdoslavova, Hurbanova, Štefánikova. Konkrétne ide o úsek od autobusovej stanice po kostol,“ spresnila Melišová. Námestím prechádza cesta, projekt však počíta s tým, že po vybudovaní obchvatu mesta z nej spravia pešiu zónu.

Hlavným rekonštrukčným a vizuálnym prvkom bude nová dlažba, niekoľko typov dlažby bude farebne a tvarovo kompozične rozdeľovať priestor a vytvárať nové zóny námestia. Z plochy námestia podľa Melišovej odstránia bariérové prvky a súčasťou spevnených plôch bude aj vodiaca dlažba pre nevidiacich. Fontána ostane zachovaná, budú ju rekonštruovať a rozšíria ju o 30-metrový potôčik. Súbežne s potôčikom bude na oboch stranách námestia vysadená lipová alej. Pribudne tiež malé pódium na príležitostné menšie kultúrne podujatia, pitná fontánka či nové verejné toalety v suteréne domu kultúry.

Zrekonštruujú aj existujúce verejné osvetlenie a umiestnia nové štýlové parkové svietidlá. Súčasťou projektu je vybudovanie cyklistického chodníka, ktorý sa napojí na existujúcu cyklotrasu pri potoku Teplica. V centre by malo pribudnúť viac zelene. Mestský mobiliár vymenia a nový vzhľad dostanú aj informačné tabule a reklamné stĺpy.