Choď na obsah Choď na menu
 


Havran uchmatol Senickú mliekareň, za 88 tisíc Euro

zdroj:sme.sk

 

Dnešné valné zhromaždenia schválilo predaj - presun celého majetku Senickej mliekarne do dcérskej firmy Syráreň Havran. Presúva sa všetko, stroje, ľudia, budovy z tehál aj samotné tehly - eidamské, dokonca aj syrovátka ... A to všetko za akciovú cenu - 88 tisíc. Naša (mám v nej akcie) mliekareň s obratom 8,8 mil. Euro v roku 2010 teda stoji ako trojizbový byt v Senici. Síce sto percent Syrárne Havran stále patrí našej mliekarni, no na ako dlho? Supy sa určite znášajú aj nad Havranom...

 

Senická mliekareň - nezničiteľný tvor

 Senická (naša) mliekareň prežila veľa. Zle nastavenú kupónovú privatizáciu, ktorá jej nadelila najviac akcii zo všetkých slovenských mliekarní, až 217 tisíc. Ešte za onoho režimu urobila veľké investície a tak muselo byť veľa akcií.

 Prežila manažment, ktorý predával syry na Balkán a Balkán zabudol platiť.

 Prežila aj nájazdníkov, ktorí kupovali akcie za 30 korún od bežných ľudí aby ich následne výpalníckym spôsobom predali samotnej mliekarni za 400.

 Prežila bačovanie družstevníkov so "zdravým sedliackym rozumom" čo v preklade znamená presný opak.

 Prežila bačovanie moravskej akciovky OLMA, ktorá kúpila podiel na našej mliekarni, ale nevedela čo vlastne chce. A keď samotnú OLMU kúpil Babiš naša mliekareň musela preč. Videl tú ... hrôzu.

 Prežila aj vstup záhadného investora, o ktorom všetci vedia, že je to p. Bobák a jeho Tamilk, ale nikto to nechce povedať na plnú hubu pardon ústa.

 Prežila aj navýšenie základného imania o peňažné vklady, ktoré nikto nevidel, a účty našej mliekarne už vôbec.

 Ale neprežila nálet Havrana, Syrárne Havran. Zaujímavé bude kto uklovne samotného Havrana ...

 Ako oklamať malých akcionárov

 História Senickej mliekarne nie je len o prežití, je to ukážkový príklad ako oklamať drobných = bezbranných akcionárov. Tí boli oklamaní hneď trikrát.

 Keď kupovala naša mliekareň akcie od výpalníkov za 400 Sk nikto iný akcie nemohol predať, nešlo to, lebo ... paragrafy sú pokrútené a súdy tak isto... Aj keď som ponúkal svoje akcie za 250, nemohli vraj kúpiť, lebo už kúpili za 400.

 Keď kúpila našu mliekareň OLMA nevyhlásila povinnú ponuku. Cez povinnú ponuku zákon ochraňuje drobných akcionárov. Keď niekto ovládne firmu musí ponúknuť odkúpenie akcií všetkým akcionárov. Je to štandardná zákonná vec na západ od nás, ale ... OLMA vraj kúpila tak málo akcií, že nemuseli nikomu nič ponúknuť... asistovali "sedliackym rozumom" obdarení družstevníci z bývalého veľkého okresu Senica, ktorý vraj stále našu mliekareň ovládali...

 

Keď vstúpil záhadný investor teda p. Bobák do našej mliekarne tiež sa na drobných vykašlal. Veď akcie nekúpil on, ale nejaký právnik a pár nezávislých firiem z Londýna a pár firiem okolo p. Bobáka a aj tie vlastnili len pár percent. Malí akcionári zase ostrúhali.

 A teraz keď havran zobral našu mliekareň drobných akcionárov nezachráni nič, Sitno je ďaleko...

 Čo ďalej?

 Keďže naša mliekareň bola "predaná" za 88.000 Euro teda 20 centov na akciu hodnota podielov bude ... no asi nula.

 Keď aj nejaký strategický investor (rozumej p. Bobák) bude chcieť kúpiť Syráreň Havran navýši kapitál priamo v Syrárni. Čo tak z 88 tisíc na milión? Čo zostane v našej mliekarni? Viac menej nič, podiel pár percent vo funkčnom podniku ...

 Prečo onen záhadný investor (rozumej p. Bobák) nechce kúpiť resp. investovať priamo do našej mliekarne je záhada, teda nie je to záhada. Musel by sa deliť s drobnými akcionármi a dokonca im ponúknuť odkúpenie ich akcií. A to sa zrejme nenosí.

 Teda praktická rada na záver, akcie darujte na FNM a máte pokoj. Žiaľ.

 Ak máte viac akcií (stovky) ako ja bojujte so mnou. Dúfam že boj nebude márny ako ten s veternými mlynmi, lebo zatiaľ bol.

 Poznámky na Záver

 PS 1: Aj keď naša mliekareň nekrachla ako Mliekospol Nové Zámky, martinská, košická či krtíšska mliekareň výsledok je ten istý.

 PS 2: Obdivujem manažment Senickej mliekarne, že podnik dokázali zachrániť a funguje ďalej. Mliekareň funguje, čo teší dodávateľov mlieka. Škoda že nie drobných akcionárov. Toľko stratových rokov by zabilo aj vola, ešteže naša mliekareň je na kravy ...

 

Milan Hošek, utorok 28. februára 2012 18:10