Choď na obsah Choď na menu
 


Fico + Parízek = istoty pre Senicu?

24. 2. 2012

 

zdroj: nedoba.blog.sme.sk

 

.

Minulý týždeň v pondelok, t.j. 13. februára sa v senickom Dome kultúry konal predvolebný míting strany Smer-SD. Okrem dvoch najpopulárnejších členov strany - predsedu Fica a podpredsedu Kaliňáka sa na mítingu zúčastnila senická podnikateľská smotánka, regionálni lídri a ten najpovolanejší - primátor Parízek. Keďže Ľ. Parízek sa tešil podpore strany Smer v komunálnych voľbách 2010, jeho tohtoročné revanšovanie sa nie je ničím prekvapivým a dlho (10 dní) mi nestálo za reakciu. Avšak, najnovšie správy o finančnej situácii mesta tragikomicky zapadajú do predvolebnej rétoriky Smeru: "Ľudia si zaslúžia istoty". Reálnou vizitkou 4-ročnej vlády Smeru bol historický prepad slovenskej ekonomiky, rekordný deficit a rekordné tempo rastu štátneho dlhu. Istotou posledných funkčných období Ľ. Parízka je rozpredávanie bonitného majetku mesta (akcie BVS), rekordná zadlženosť mesta a strata v hospodárení mesta za ostatné 2 roky.

 

Predtým, než prejdeme k najväčším tutovkám zo senickej radnice, vráťme sa ku spojenectvu primátora Parízka a strany Smer. Primátor Parízek prišiel Smer osobne podporiť na míting a to ako jedinú z parlamentných strán, čo samo o sebe neprekvapuje - hoci sa primátor počas komunálnych volieb v novembri 2010 pýšil svojou nezávislosťou, faktom ostáva, že Smer ho ako jediný podporil (a jeho regionálni zástupcovia sa po voľbách pridali do Parízkovho poslaneckého klubu v MsZ Senica). Preto je táto vzájomná podpora pochopiteľná. Jóbove zvesti hovoria, že ak tohtoročné parlamentné voľby dopadnú pre Smer dobre (rozumej ak bude po voľbách vládnuť), tak pán Parízek dostane miestečko tajomníka na jednom z ministerstiev (hovorí sa o školstve, či kultúre). Z jeho pohľadu by to bolo vykúpenie a logický krok - keďže riadiť mesto v takej dezolátnej finančnej situácii, v akej ho on zanechal, by sa nechcelo asi ani tomu najväčšiemu masochistovi. Avšak, ak by sme si pomysleli, že pre Senicu neexistuje nič lepšie, ako spomínaná alternatíva - vláda Smeru a následnú odstúpenie Parízka z postu primátora Senice, tak vás sklamem. Na daný post si vraj primátor vychováva nasledovníka, údajne ide o Martina Lidaja (šéfa samoúčelnej Tv Region). Môj skromný odhad je však taký, že primátor to ešte posledné 3 roky dokope (teraz odísť nemôže - ešte nie je upratané) a Lidajova šanca príde vo voľbách 2014, kde snáď bude mať schopného protikandidáta (ako večný optimista verím, že Seničania nedopustia tragédiu 5. raz za sebou).

 

O protežovaní strany Smer zo strany senickej radnice by sa dalo písať aj ďalej, veď sa len porozhliadnime po meste - okrem červenej strany majú propagáciu povolenú len kandidáti strany Most-Híd (žeby pán primátor nenápadne naznačoval povolebnú koalíciu?). Parízek neváhal hrať so Smerom predvolebný populizmus, keď ešte koncom minulého roka rozoslal letáky (z daní Seničanov!!!), v ktorom oznamoval, že za katastrofálnu finančnú situáciu mesta môže pravicová vláda. To mu jednak hralo do karát, aby zakryl svoju vlastnú neschopnosť v riadení mesta a takisto to bol odrazový mostík pre jeho budúce plány so stranou Smer. Ale situácia ostatných týždňov dáva jasne najavo, kto je zodpovedný za finančnú situáciu mesta Senica. Ak sa primátor, spolu s jeho vernými poslancami zo zastupiteľstva dušoval, že predaj akcií BVS za 476 tisíc € (v skutočnosti v hodnote viac ako 10 mil. €) je v podstate super obchod, keďže akcie môžu v budúcnosti stratiť na hodnote (BVS medzitým vykázala za rok 2011 vyše 2-miliónový zisk), tak dnes je jasné, kam tieto peniaze išli. Zo strany mesta Senica existovali dva obrovské dlhy voči spoločnosti Hílek a Technickým službám. Práve peniaze z predaja akcií BVS pokryli záväzok voči Technickým službám a splatnosť Hílkových faktúr bola prolongovaná do ďalšieho roka (2012). Lenže ako!!! Pôvodný dátum splatnosti faktúr 12. december 2011 bol posunutý na 2. január 2012 (teda len o 3 týždne!). Primátor musel predpokladať, že práve za takto krátky čas zoženie potrebné finančné zdroje na splatenie faktúr. Pravda je však taká, že faktúra nebola ku dnešnému dňu splatená a tak si môže firma Hílek naúčtovať zmluvnú pokutu 32 686 €. Je to normálne?!

 

Samozrejme, že toto nie je jediná dlhová trampota nášho mesta - do uší sa mi dostávajú katastrofické scenáre, ktoré ak budem mať na 100% potvrdené, tak vás budem o nich informovať (ak nie ja, tak iní aktivisti okolo Novej Senice). Primátor Parízek v jednom rozhlasovom interview uviedol, že aktivista Pavol Kalman škodí mestu, keď sa snaží prekaziť netransparentný predaj akcií BVS - 10 mil. € pod cenu. Primátor vtedy argumentoval tým, že tieto peniaze budú chýbať pri jeho budovateľských plánoch. Realita je taká, že majetok sa predáva pod cenu a takto nadobudnutými peniazmi sa kryjú staré dlhy. Návrh rozpočtu pre rok 2012 nie je iný - opäť sa budú príjmy získavať predajom mestského majetku. Hlavne, že "ľudia si zaslúžia istoty"... Jakub Nedoba, štvrtok 23. februára 2012 17:17