8.3.2015 zdroj:http://www.poslednykriziak.sk/
Posledný križiak sa často venuje najnebezpečnejšej slovenskej finančnej skupine, ktorou je Penta. Druhou najsilnejšou finančnou skupinou na Slovensku je J&T. Ich biznis je najmä v oblasti bankovníctva, energetiky, či prevádzkovania lyžiarskych stredísk závislý od vzťahov so štátom. A často vznikajú podozrenia, že tieto obchody sú oveľa viac výhodné pre J&T než pre ľudí na Slovensku.
Čo všetko vlastnia ľudia z tejto finančnej skupiny?
Podobne ako pri vzniku Penty vznikla legenda o úspešnom predaji čínskeho textilu, o podnikateľských začiatkoch Patrika Tkáča a Ivana Jakaboviča sa spomína, ako predávali so 100 percentnou maržou džúsy pri návšteve pápeža v Bratislave v roku 1990. Chuť zarábať peniaze však na rýchly prielom medzi najbohatších ľudí na Slovensku nestačí.
Ak sa chcel niekto v prvej polovici deväťdesiatych rokov presadiť, potreboval krytie niekoho silného. Pri vzniku J&T neboli utajení partneri v pozadí, tak ako v prípade Penty. Od začiatku bolo zrejmé, že za touto finančnou skupinou stojí otec Patrika Tkáča, ktorým je bývalý šéf Investičnej a rozvojovej banky (IRB) v rokoch 1992 až 1997 Jozef Tkáč.
Práve IRB takpovediac “držala chrbát” začínajúcej J&T, keď Tkáč s Jakabovičom zarobili na obchodoch s cennými papiermi. Zmyslom tohto článku však nie je zmapovanie “J&T story”. Tomu sa budeme venovať v budúcnosti. Dnes nám ide o popísanie aktuálneho impéria, ktoré J&T na Slovensku a v zahraničí kontroluje.
J&T nemá rovnakú pevnú štruktúru ako Penta. Dnes už je skôr voľnejším zoskupením osôb, ktoré fungujú pod spoločnou značkou a využívajú spoločnú infraštruktúru. Niektoré projekty majú stále spoločné ale iné sú samostatnými aktivitami ľudí zo skupiny.
Havnými postavami sú stále Jozef Tkáč, Patrik Tkáč a Ivan Jakabovič. Ale do “aliancie” J&T patria aj ďalší oligarchovia, ktorí boli pôvodne vnútri J&T, ale dnes majú aj svoje vlastné impériá. Takýmito ľuďmi sú napríklad Daniel Křetiský, bratia Korbačkovci, Igor Rattaj alebo aj Mário Hoffmann, ktorý sa k J&T pripojil neskôr kvôli problémom s korupciou v Karibiku a stratám na gréckych dlhopisoch. Pre zjednodušenie budeme za súčasť impéria J&T považovať všetko, kde sa títo ľudia spoločne angažujú.
Materskou spoločnosťou J&T je J&T Finance Group SE so sídlom v Prahe.
Bankovníctvo
J&T banka (Česko a Slovensko)
Poštová banka (Slovensko)
J&T Bank and Trust Inc. (Barbados, Karibik)
J&T Bank ZAO (Rusko)
Vaba dd banka Varaždin (Chorvátsko)
Energetika
Energetický a průmyslový holding (EPH). Majiteľmi sú Patrik Tkáč a Daniel Křetinský. Na Slovensku do holfingu patrí SPP, najmä distribúcia a tranzit plynu, ako aj Stredoslovenská energetika.
Tatra Mountain Resorts
Do portfília tejto spoločnosti patria lyžiarske strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso, Chopok – Jasná, Chopok – Juh, Špindlerův Mlýn (Česko) a SON – Szczyrk (Poľsko).
Súčasťou firmy je aj Tatralandia, najväčší celoročný areál vodnej zábavy s ubytovaním na Slovensku, v Čechách a Poľsku.
Best Hotel Properties
Táto spoločnosť spravuje nasledujúce hotely:
Crowne Plaza Bratislava
Grand Hotel Kempinski High Tatras
Kempinski Hotel River Park Bratislava
Hotel Baltschug Kempinski Moscow
Hotel InterContintental Prague
Súčasťou firmy je aj luxusná reštaurácia Buddha Bar Prague.
Médiá
Prostredníctvom firmy JOJ Media House vykonáva J&T svoje aktivity na mediálnom trhu. Na Slovensku ide o televízne kanály JOJ, JOJ PLUS, WAU a SENZI. Do skupiny tiež patria internetové portály JOJ.sk, plus.sk,wau.sk, senzi.sk, huste.tv, noviny.sk, tipsportextraliga.sk,
videoportal.sk, premuza.sk a prezenu.sk .
Skupina sa venuje tiež outdorovej reklame prostredníctvom firiem Akzent BigBoard, a.s., BigMedia, spol. s r.o., HANDY MEDIA, s.r.o., BHB, s.r.o. V tejto oblasti má firma aktivity aj v Česku, Rakúsku, Chorvátsku a Macedónsku.
JOJ Media House sa venuje tiež výrobe aplikácií a web dizajnu prostredníctvom firmy eFabrica, a.s.
Na Slovensku vlastní člen skupiny J&T Peter Korbačka Rádio Anténa Rock. V Česku vlastní Patrik Tkáč s Danielom Křetinským bulvárne tituly Blesk, Aha!, denník Sport, časopisy Reflex, ABC, GEO, Blesk pre ženy, Blesk Hobby a Svet motorov. Vlastnia tiež internetové portály Krasa.cz, Parfemy.cz, Prozdravi.cz, Hodinky.cz, Sperky.cz a Modnidoplnky.cz.
Reality
Do impéria J&T patrí bratislavské komplexy River Park, Panorama City, Zuckermandel, Tower 115, Westend Court, Westend Square, Westend Gate, Karloveské rameno a Zelené terasy Devín.
Člen skupiny Peter Korbačka je majiteľom komplexu Eurovea v Bratislave.
Mimo Bratislavy patria medzi projekty J&T Privátne rezidencie Šrbské Pleso, Apartmány Smrek a Pálenica vo Vysokých Tatrách.
Do realitného portfólia J&T na Slovensku patria tiež logistické centrá v Devinskej Novej Vsi, Trnave, Nitre a v Dubnici nad Váhom.
V Prahe sa J&T angažuje napríklad v projektoch Prosek point, Rustonka alebo Rezidence Kampa.
Obchodné reťazce
Do portfólia J&T patria siete TERNO a Moja samoška.
Knihy
Súčasťou portfólia J&T je sieť kníhkupectiev Panta Rhei ako aj vydavateľsko a knižná distribučná sieť IKAR.
Ďalšie firmy pod kontrolou J&T
Impérium J&T sa oficiálne rozkladá na území Slovenska, Česka, Ruska, Cypru, ale aj Mexika, Holandska, Lichtenštainska, Britských Panenských ostrovov, Kajmanských ostrovov, Barbadosu, Kanady a Írska.
Slovensko:
Poisťovňa Poštovej banky, a.s.
Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej Banky d.s.s., a.s.
Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky, správ.spol., a.s.
POBA Servis, a. s
PB PARTNER, a.s
PB Finančné služby, a.s.
SPPS, a.s.
FOND DLHODOBÝCH VÝNOSOV o.p.f. – Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky, správ.spol. a.s.
NÁŠ DRUHÝ REALITNÝ o.p.f. -, Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky, správ.spol., a.s. 5
FORESPO – RENTAL 1 a.s.
FORESPO – RENTAL 2 a.s.
INVEST-GROUND a.s.
FORESPO PÁLENICA a.s.
FORESPO SMREK a.s.
FORESPO HOREC a SASANKA a.s.
FORESPO HELIOS 1 a.s.
FORESPO HELIOS 2 a.s.
FORESPO SOLISKO, a.s.
J&T Global Finance III., s.r.o.
J&T Investment Pool – I – SKK, a.s.
J&T SERVICES SR, s.r.o.
Česko:
ATLANTIK finanční trhy, a.s.
J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, a.s.
J&T IB and Capital Markets, a.s.
J&T FVE uzavřený podílový fond J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, a. s.
FVE Slušovice s.r.o.
FVE Němčice s.r.o.
FVE Napajedla s.r.o.
FORESPO BDS, a.s.
J&T REALITY otevřený podílový fond J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOST, a.s.
Equity Holding, a.s.
J&T Investment Pool – I – CZK, a.s.
J&T Sport Team ČR, s.r.o.
První zpravodajská a.s.
J&T Concierge, s.r.o.
J&T Cafe, s.r.o.
J&T SERVICES ČR, a.s.
Futbalový klub Sparta Praha
Rusko:
J&T Bank ZAO
Interznanie OAO
PROFIREAL OOO
J&T Finance, LLC
Cyprus:
TERCES MANAGEMENT LIMITED
J&T Integris Group LTD
LCE Company Limited
NEEVAS INVESTMENT LIMITED
STOMARLI HOLDINGS LIMITED
J&T MINORITIES PORTFOLIO LIMITED
AGUNAKI ENTERPRISES LIMITED
KHASOMIA LIMITED
RIGOBERTO INVESTMENTS LIMITED
KOTRAB ENTERPRISES LIMITED
J&T FINANCIAL INVESTMENTS LIMITED
J&T GLOBAL SERVICES LIMITED
J&T SECURITIES MANAGEMENT LIMITED
Holandsko:
PGJT B.V.
J&T Global Finance I. B.V.
J&T Global Finance II. B.V.
J&T Private Equity B.V.
J&T Private Investments B.V.
J&T Private Investments II B.V.
Lichtenštajnsko:
J&T BFL Anstalt
J&T Capital Management Anstalt
JTG Services Anstalt
Britské panenské ostrovy:
Bayshore Merchant Services Inc.
Kajmanské ostrovy:
J&T Funds Inc.
Barbados:
J&T Bank and Trust Inc.
Mexiko:
J and T Capital Sociedad Anonima de Capital Variable
Kanada:
J&T Advisors (Canada) Inc.
Írsko:
ABS PROPERTY LIMITED
Tento prehľad vlastníckej štruktúry J&T nie je stopercentne vyčerpávajúci. Myslím si však, že poskytuje čitateľovi dostatočný prehľad o tom, aký veľký vplyv má na slovenské politické a podnikateľské prostredie táto finančná skupina. A prostredníctvom klávesovej skratky ctrl F umožňuje prvotné vyhľadávanie, či niektorá firma patrí alebo nepatrí do portfólia J&T.
Zoznam týchto firiem budeme priebežne dopĺňať aj na základe tipov od čitateľov.
https://www.aktuality.sk/clanok/388649/komentar-daga-danisa-zraloci-mali-obrat-o-miliony-dva-staty-cesko-aj-slovensko/?utm_source=facebook.com&utm_medium=post&utm_term=bst&utm_campaign=fbaktuality
Komentár Daga Daniša: Žraloci mali obrať o milióny dva štáty. Česko aj Slovensko
Zakladateľ Istrokapitalu Mario hoffmann.
Veľká policajná razia, pri ktorej zatkli viac ako 30 ľudí, má zaujímavú stopu. Tá pravdepodobne vedie až k známym finančným žralokom z bývalej skupiny Istrokapital.
Za sieťou miliónových podvodov s DPH mala stáť podľa viacerých médií aj oceliareň Slovakia Steel Mills. V minulosti mala preukázateľne problémy s daňovými inšpektormi a zadržanými vratkami.
Oceliareň pred deviatimi rokmi založili podnikatelia Prieložný a Hoffmann (bývalý Istrokapital). S finančnou podporou J&T.
Ako to už pri takomto biznise chodí, fungovať mal prevažne na štátny pohon. Teda zo štátnych peňazí. Tie išli aj na investíciu. A potom aj na prevádzku. Ako v rozprávke.
Mala to byť „továreň na peniaze“.
Fabrika za štátny kapitál
Finanční žraloci Hoffmann a Prieložný si v roku 2007 povedali, že založia oceliareň na východe Slovenska. Financujúcim partnerom bola J&T, resp. J&T Ban
Čo J&T sľúbila, to dodržala. Zohnala peniaze. Konkrétne peniaze českých daňových poplatníkov.
Oceliareň sa postavila za peniaze štátnej Českej exportnej banky. Tá dala 4,6 miliardy českých korún. Za časť tohto úveru sa vtedy zaručila J&T Banka.
Potom prišla finančná kríza. Prieložného s Hoffmannom to však neodradilo.
Rátalo sa s tým, že úver v plnej výške oceliareň nesplatí (reštrukturalizácia). Česká exportná banka mala pohľadávku škrtnúť, resp. predať ako nedobytnú za zlomok hodnoty. Medzi záujemcami sa objavili Hoffmannovi obchodní partneri – tí z J&T, ale aj Krúpova Acra Capital.
Cenové ponuky v „súťaži“ boli také zúfalo nízke, že česká štátna banka obchod odmietla. Českí štátni manažéri totiž nie sú celkom padnutí na hlavu.
Okrem toho oceliareň rátala aj s peniazmi slovenských daňových poplatníkov. A tiež s peniazmi (úvermi) z Poštovej banky, ktorú v minulosti ovládala skupina Istrokapital, resp. „finančník" Hoffmann.
Miliónové podvody s DPH
Oceliareň roztočila predražené obchody s kovošrotom, ktorý nakupovala od spriaznených obchodníkov. Nedá sa vylúčiť, že cieľom mohlo byť aj vyťahovanie miliónov eur na DPH zo slovenského štátneho rozpočtu.
Po prekročení únosnej miery zakročili daňoví inšpektori. Zadržali štyri milióny eur ako neoprávnený odpočet DPH. S podozrením, že ide o súčasť rozsiahlych daňových podvodov (médiá o podozreniach informovali už pred dvoma rokmi).
Škoda štátu mala byť niekoľko miliónov eur.
Aby sme však boli spravodliví k J&T – tá partnerstvo s hoffmannovcami ukončila. Dôvodom boli ich praveké obchodné praktiky. A ich vysoko toxická úverová politika v Poštovej banke (tú od Istrokapitalu prevzala práve J&T… a krátko na to sa chytila za hlavu). Hoffmannovi, ktorý sa mal stať akcionárom J&T Finance Group, ukázali dvere.
Hoffmannovci ostali opustení. Oceliareň skrachovala. Sieť dodávateľov a obchodných partnerov vyšetruje polícia.
A ak bude aspoň trochu dôsledná, tak to môže byť prvý prípad, keď v jej rukách skončia veľkí hráči, ktorí si pred krachom hovorili finančníci. Hoci v skutočnosti to boli len „veksláci", ktorých tu zabudli deväťdesiate roky.