SR obchod s výrobkami obranného priemyslu 2014 ( Lynox, ...)
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky - Výročná správa o obchode s výrobkami obranného priemyslu za rok 2014
Zoznam povolení na obchodovanie s výrobkami obranného priemyslu udelených za rok 2014
V roku 2014 udelilo Ministerstvo hospodárstva SR povolenia na obchodovanie s výrobkami obranného priemyslu nasledujúcim obchodným spoločnostiam:
· Aliter Technologies, a.s., Turčianska 16, Bratislava
· allizo, s.r.o., Svetlá 1, Bratislava
· BELL TEC s.r.o., Medze 24, Liptovský Mikuláš
· CZ – Slovensko, s.r.o., Gajova 15, Bratislava
· HUMA-LAB APEKO s.r.o., Ukrajinská 22, Košice
· IHR, spoločnosť s ručením obmedzeným, Majerníkova 19, Bratislava
· INA SKALICA, spol. s r.o., Dr. G. Schaefflera 1, Skalica
· KONVER X spol. s r.o., Starý most, Sereď
· LYNX spoločnosť s ručením obmedzeným Košice, Gavlovičova 9, Košice
· MONOCO a.s., Námestie Martina Benku 15, Bratislava
· MSM Martin, s.r.o., Duklianska 60, Nováky
· OWT, s.r.o., Bosákova 7, Bratislava
· PROFITACTIC, s.r.o., Vrakunská cesta 6, Bratislava
· PYRA, spol. s r.o., Sartorisova 8, Bratislava
· Q-PRODUCTS a.s., Rybničná 38/K, Bratislava
· Radington Industrial Consulting, s.r.o., M. Pišúta 919/2, Liptovský Mikuláš
· SOTEKO s.r.o., M. Dulu 18, Martin
· Virte, a.s., Sartorisova 21, Bratislava
· VOP Slovakia, s.r.o., Duklianska 60, Nováky
· WIPERA s.r.o., Exnárova 3135/43, Bratislava
· ZTS VVÚ Košice a.s., Južná trieda 95, Košice
Výpis z OR- zdroj internet
http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2009/cislo-43/velke-it-krmenie-v-zdravotnictve-5.html
Veľké IT kŕmenie v zdravotníctve 28.10.2009 Projekt eHealth za viac ako štvrť miliardy eur sa začína netransparentnými súťažami
Hoci zdravie podľa odporcov podnikania nie je tovar, vyvolené firmy na ňom môžu v najbližších rokoch veľmi zbohatnúť. Pripravovaná elektronizácia zdravotníctva, onálepkovaná ako eHealth, je jeden z najväčších IT projektov štátu. V rokoch 2009 až 2013 zaň slovenskí i európski daňovníci zaplatia viac ako 250 miliónov eur. Vyše polovicu si ministerstvo zdravotníctva trúfa zabezpečiť z eurofondov, no desiatky miliónov by mal zatiahnuť domáci rozpočet. Rezort zdravotníctva verí, že elektronizácia citeľne zníži náklady na zdravotnú starostlivosť. Oponenti sa zas obávajú, že citeľne zvýši riziko zneužívania citlivých údajov. Nehovoriac o riziku neefektívneho obstarávania.
Víťazi bez súťaže
O tom, ako projekt môže dopadnúť, hovoria už prípravné práce v podobe obstarávania služieb. Úradníkom od zdravotníctva v tomto prípade sekunduje ministerstvo financií. Oba rezorty kontroluje vládna strana Smer-SD. Financi ešte koncom minulého roka priklepli zákazku, štúdiu realizovateľnosti za 415-tisíc eur, spoločnosti KPMG. V rokovacom konaní bez zverejnenia. Ďalšiu štúdiu realizovateľnosti má robiť konzultačná spoločnosť Arthur D. Little ako víťaz súťaže návrhov. Firma súťažila sama so sebou.
http://jovonk.info/2011/03/29/system-e-health-dalsi-krok-k-izraelskej-kolonizacii-slovenska
Systém e-Health: ďalší krok k izraelskej kolonizácii Slovenska
I keď sa na Slovensku isté procesy dejú trochu iným spôsobom, čoraz jasnejšie sú aj viaceré podobnosti so situáciou v Maďarsku. Teraz sa budeme venovať zdravotníckemu elektronickému informačnému systému, ktorý sa zavádza na Slovensku.
„Elektronický informačný systém“ – tento termín sa podľa vypestovaných reflexov moderného západného človeka dá dokonca aj pozitívne chápať, cieľom projektu je však pravdepodobne niečo iné. Úlohou systému e-Health je integrovanie všetkých účastníkov zdravotníckeho systému – t.j. pacienta, lekára/nemocnice a poisťovne – do jediného ústredného informačného systému. Toto rozhodnutie je iba jedným z mnohých centralizačných iniciatív EU, ktoré sa začalo v rámci akčného plánu už v roku 2004 a chcú ho zaviesť v každej členskej krajine EU. V niektorých krajinách dokonca už aj fungujú také systémy alebo ich časti. Na Slovensku minister zdravotníctva Ficovej vlády, Richard Raši začal budovať systém e-Health paralelne sa začalo aj neodmysliteľné ovplyvňovanie obyvateľstva s nespočetnými výhodami systému – pochopiteľne zanedbávajúc tých pár nepatrných nevýhod. V lekárskych kruhoch však názory o e-Health ani zďaleka nie sú tak pozitívne ako by to vláda/vlády chceli vidieť a ľud, umelo udržiavaný v nevedomosti jednoducho o celej záležitosti nevie nič, pretože im to nevešajú na nos. Z mnohých principiálnych nedostatkov podčiarknime najdôležitejšie:
1) Protiústavnosť, vydávanie súkromných údajov. Zavedenie systému by bolo povinné, to znamená, že ošetrujúci lekár údaje pacienta musí zadať do systému, ktoré sa tak stanú viditeľnými aj pre ostatných účastníkov systému: pre poisťovne (a samozrejme aj pre tretieho účastníka: prevádzkovateľa systému, ale k tomu sa ešte vrátime). Z toho vyplýva, že ak poisťovňa vidí do toho, že sa napríklad v mojej rodine vyskytovala cukrovka, infarkt atď. tak na tieto choroby so mnou len veľmi draho uzavrie poistnú zmluvu – ak vôbec. Pacient, tiež-účastník systému do systému vstupuje prakticky bez súhlasu ba až vedomia, pretože lekár je povinný zadať jeho údaje, pacient nepodpisuje žiaden súhlas so zadávaním svojich údajov. V podstate tým, že zašiel k lekárovi (teda že si dovolil ochorieť) dal svoj súhlas. Ak by totiž nechcel, aby lekár jeho údaje poskytol tretej strane, tak nech radšej zostane doma a papá vitamíny (napr. na svoj infarkt alebo zlomeninu bedrového klbu) – ale musí sa s tým mieriť, že lekár musí jeho údaje zadať do systému, inak mu nemôže vystaviť ani účet a ani predpísať liek.
2) Informatická zraniteľnosť. Koncové body systému – teda ordinácia – sú prakticky informaticky nechrániteľné. A kedže zavedenie systému je povinné, aj z poslednej dedinskej ordinácie sú teoreticky dostupné informácie o zdravotnom stave hocikoho (do čoho samozrejme patria aj základné údaje, ako meno matky, dátum a miesto narodenia) čo nesie v sebe veľmi slušný „potenciál vydierania”. Len si predstavme, ak by vysvitlo o nejakom prominentnom politikovi že jeho syn je narkoman, sifilitik alebo má cyrhózu pečene, alebo trebárs že svoje plomby si dal urobiť na Ibize. Ale čoskoro uvidíme, že z informatického hľadiska ani nie ten koncový užívateľ je najslabším článkom reťaze.
3) Vplyv na zdravotnícky systém. Človek nemusí byť géniom na to, aby vedel predpovedať čo zavedenie systému so sebou prinesie pre inštitúcie zabezpečujúce zdravotnú starostlivosť. Zavedenie systému je – opakujem – povinné, čo nepriamo znamená aj to, že lekári povinne musia vyriešiť z vlastného vrecka obstaranie potrebného hardvéru a ani nie lacný kurz na obsluhu systému, ktorý je tiež povinný. Predvídateľné dôsledky: zanikne množstvo malých dedinských ordinácií ktoré pre miestne obyvateľstvo sú doslova životne dôležité (cca. 3000 takých poskytovateľov už teraz, bez e-Healthu má deficit), pretože lekár bude nútený sa pokúsiť získať miesto na nejakej – zvyčajne pomocou masívnej dávky zahraničného kapitálu – privatizovanej poliklinike alebo nemocnici. Ak má šťastie; príjmu ho, a ak nie... môže ísť do zahraničia alebo môže robiť niečo iné. Hocijaká budúca vláda ani len nemôže povedať, že „prepáčte, toto sme nechceli” pretože už dnes s takýmto scenárom rátajú a ponúknuté riešenie je už naozaj tak uletene dementné, že mi to nedá ho tu nenapísať: keď čakací zoznam prekročí určitý limit, pacienta presmerujú na online odborníka Mayo Clinic (USA, Minnesota)! Čože?! Takže babka v Handlovej keď sa v zime pošmykne a zlomí si ruku nech zavolá do Minnesoty (samozrejme za vlastné) a porozpráva po anglicky čo sa jej stalo, načo si podľa pokynov amerického odborníka môže nasadiť virtuálnu sádru?
4) Systém je nehorázne drahý. Samozrejme v tom je aj slušná dávka tzv. „ľudského faktora”. Ale v číslach: na program je určených 400 miliónov eur (nie je to preklep, naozaj štyristo miliónov eur) z čoho je už teraz minutých 40 miliónov, bez viditeľného výsledku – presnejšie iba s výsledkami počuteľnými od tých, ktorí sú zainteresovaní v realizácii projektu vo forme vášnivých a – ako sme si už u EU projektov mohli zvyknúť – od povinného optimizmu a krajších budúcností lepkavých táranín. Samozrejme o korupcii ako takej nemôže byť ani reč.
Predpokladám, že normálne uvažujúcemu občanovi už teraz vyskočil adrenalín, preto posledný bod sa odporúča naozaj pre silné žalúdky tvrdých a trénovaných ľudí.
5) Operátorom systému bude konzorcium Lynx – Ness. „Výberové konanie” prebiehalo ešte ku koncu roku 2009 a preto som ten výraz dal do úvodzoviek, pretože – samozrejme – porušilo hneď niekoľko zákonov. Začnime tam, že bol iba jediný uchádzač: Lynx s r.o. a keď po úspešnom výberovom konaní v novembri 2009 sa hospodársky portál eTrend pokúsil získať kópiu zmluvy, odbili ich s vysvetlením, že nedajú, pretože zmluva tvorí prílohu samotného projektu, čo je obchodným tajomstvom (touto výhovorkou sa prakticky každá zmluva dá zatajiť). Slovom: štát nemieni informovať daňových poplatníkov, čo a za koľko vlastne bude Lynx vykonávať za peniaze ktoré od nich vo forme daní vybrali. To je jednoznačne protizákonné ale nevadí.
5.1) Lynx s r.o. Firma s košickou centrálou bola založená v 1991 a nadnes sa už ráta medzi silných hráčov v informačných systémoch na Slovensku. Jeho klientmi sú: všetky ministerstvá a tajné služby, národná banka, plus tri z najdôležitejších bánk na Slovensku (Postabank, Dexia, VUB), colný úrad, patentný úrad atď. Okrem toho – podľa registra firiem – do roku 2009 sa firma zaoberala napr. aj predajom zbraní, vojenským výcvikom atď. Dnes sa dôraz kladie na technické bezpečnostné zariadenia a informačné systémy. Podľa niektorých zdrojov sa ešte pred pár rokmi medzi menami šedých eminencií za firmou objavili aj profesor matematiky Lev Bukovský a spisovateľ Miloš Žiak, aj keď v registri firiem po nich nie sú stopy. Ak by to bola pravda, tak možno nie je nezaujímavé, že Miloš Žiak je ten istý, ktorý sa vyhlásil za agenta Mossadu a je predsedom Slovensko-Izraelskej Obchodnej Komory.
5.2) Ness Technologies s r.o. Ide o dcérsku spoločnosť konsernu Ness zaregistrovaného v Izraeli, ktorý je prítomný skoro v každej krajine sveta. Takmer ani nenájdeme segment trhu, kde by nepôsobili, ale ich hlavným profilom sú samozrejme tiež informačné technológie a hardware. Medzi ich väčšie projekty na Slovensku patria elektronický portál katastrálneho úradu, geoinformačný systém Bratislavského kraja (ulice, adresy) a vylepšenie databázy daňového úradu.
K Lynxu, ktorý – vtedy ešte bez Ness-u – v 2009 vyhral výberové konanie v 2010 pridal aj Ness, ba novšie správy svedčia o posune podielu na obchode, čo sa odráža aj na rozdelení projektových peňazí: Lynx – 14,6 vs. Ness – 17,8 miliónov eur. A pre dokreslenie obrazu: Martin Kohút, generálny riaditeľ NESS Slovensko a.s. je tiež členom Slovensko-Izraelskej Obchodnej Komory.
Tento článok sa podaril dlhší než bol plánovaný, ale materiálu by ešte bolo. Radšej to zhrňme: slovenský štát odovzdáva zdravotné a samozrejme aj viaceré osobné údaje svojich občanov do rúk izraelských alebo miestnych židovských firiem v rámci prvej etapy projektu EU (a môžeme len hádať čo bude cieľom tých ďalších fáz). Dodajme, že obidve firmy majú už za sebou niekoľko strategicky dôležitých projektov. Pochopiteľne to nenazývajú ani len bezpečnostným rizikom, nieže vlastizradou. Výber firiem porušil niekoľkých zákonov. Naviac celý čas realizácie projektu bude stáť nehorázne peniaze pre aj tak chudobnejúcich občanov Slovenska, pre ktorých jediným viditeľným výsledkom bude zdraženie a zhoršenie úrovne zdravotnej starostlivosti. Ešte jednoduchšie: ešte viac peňazí vytiahnu z občanov – za ešte menej služieb pričom pár židovských firiem enormne zbohatne a dostane prístup k dôverným informáciam občanov za ich chrbtom, čo potom môže teoreticky zneužiť ako sa mu páči, pretože 'de facto' nebude nad nimi žiadna kontrola.
A ešte niečo, možno práve tá podstata. V Maďarsku sa svojho času zistilo že je vydaných 13 miliónov zdravotných kariet – a Maďarsko má len 10 miliónov občanov. Alebo pamätáme sa ešte na výrok Šimona Peresa o skupovaní Manhattanu, Poľska, Maďarska a Rumunska? Okrem vykupovania nehnuteľností, developovania a bezuzdného stavania mrakodrapov a obytných parkov, na ktoré sme si už bohužiaľ zvykli, v posledných mesiacoch sme svedkami čoraz intenzívnejšiemu zosilňovaniu sa izraelského vplyvu aj na Slovensku, len si pripomeňme čudné vnútropolitické a vojenské zmluvy ale každý deň nás prekvapuje niečím novým. Bývalý eurokomisár Figeľ napríklad nedávno vyhlásil, že treba zahustiť leteckú premávku medzi Tel Avivom a Bratislavou a vzápätí sa dohodlo o prenájme bratislavského letiska na 30 rokov – a tu sa vynára analógia s budapeštianskym Ferihegyom, kde izraelci už dlhší čas chodia vlastným koridorom bez kontroly maďarských úradov. A vôbec, vztahy medzi Izraelom a Slovenskom pripomínajú rozkopnutý úl, pohlavári oboch krajín lietajú tam a späť. A popritom môžeme zaznamenávať aj rekordné teploty vzťahov medzi Maďarskom a Slovenskom, obzvlášť čo sa týka plynovodov, diaľníc a iných severojužných harmonizačných iniciatív.
Je čoraz jasnejšie, že osudy pripravené pre Slovensko – a v ňom samozrejme pre maďarskú menšinu rovnako ako pre Slovákov – a pre Maďarsko sú nanajvýš podobné. Osudy Slovákov a Maďarov sú zviazané a tento boj buď spolu vyhráme – alebo každý sám prehrá.
Zdroje: eTrend, SME, Ness, Lynx, IT News, SITA
Balázs Kürti - Jövőnk.info
http://ekonomika.sme.sk/c/5392261/o-it-sluzby-pre-stat-ma-zvacsa-zaujem-len-jeden.html
O IT služby pre štát má zväčša záujem len jeden
Na IT služby sa na ministerstvách súťaží často osamote. Ponuku predkladá len jeden záujemca. Verejná zákazka na elektronizáciu zdravotníctva nie je výnimkou.
BRATISLAVA. Na súťaži o Národný projekt Elektronické služby zdravotníctva sa zúčastnil jediný záujemca – konzorcium firiem Ness a Lynx. Išlo o zákazku takmer za 33,6 milióna eur bez DPH. Ide o prvú fázu realizácie eHealth, teda elektronizácie zdravotníctva – zdravotných kariet, preukazov či predpisov. Tá by sa mala uskutočniť v rokoch 2009 až 2013.
Nejde pritom o prvý tender na IT služby, v ktorom „súťažil“ len jediný uchádzač. Podobne to bolo aj pri výberovom konaní na projekt Unitas – zreformovanie daní, ktoré vyhlásilo ministerstva financií. Išlo o zákazku za 56 miliónov eur bez DPH. Vyhrala ju spoločnosť IBM.
Rozdelili si trh?
Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International, za tým vidí možné rozdelenie trhu. „Skutočnosť, že pri viacerých veľkých tendroch na IT zákazky sa prihlási vždy len jeden uchádzač, naznačuje, že sa deje na trhu nejaká dohoda.“
Šípoš vychádzal aj z informácií, ktoré zverejnil Trend v máji tohto roku. Z viac ako 90 verejných súťaží na IT služby v roku 2009 bolo okolo 43 s jedinou prijatou ponukou.
Protimonopolný úrad sa k možnosti rozdelenia trhu alebo uzatvoreniu dohody medzi IT firmami na Slovensku nechcel vyjadrovať.
Víťazné konzorcium na eHealth pod vedením firiem Lynx a Ness na otázku, ako si vysvetľujú, že súťažili jediní, odpovedalo: „Otázka je skôr na zadávateľa súťaže.“ Zadávateľ súťaže, ministerstvo zdravotníctva, to pripisuje kritériám a náročnosti projektu.
„Zriadená komisia posúdila splnenie podmienok účasti v súťaži od dvoch uchádzačov. Kvalifikačné podmienky splnil jeden z prihlásených,“ povedala hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.
Súťažné podmienky tendra tak boli podľa nej poskytnuté len jednému uchádzačovi.
Partneri sú už známi
Výsledok verejného obstaránia bol zverejnený vo vestníku 19. mája. Konzorcium už malo o svojich partneroch však jasno dlhšie.
„Realizáciu takého náročného projektu nemôže zvládnuť len jedna firma,“ povedala jeho hovorkyňa Silvia Pullmannová a spresnila: „Na projekte spolupracuje viacero partnerov. Uvádzame tých najvýznamnejších: Anext, Asseco, CISCO, HP, IBM, Microsoft, Siemens.“
Tieto firmy sa pritom mohli do súťaže zapojiť samy. Väčšina z nich však tvrdí, že nesplnili podmienky. O spolupráci s konzorciom Lynx a Ness hovorili opatrne. Martin Noskovič, hovorca spoločnosti Siemens, napríklad povedal: „Spoluprácu s konzorciom Lynx a Ness si vieme predstaviť a konzorciu sme už aj predložili ponuku.“
Siemens sa podľa Noskoviča nezúčastnil na tendri, lebo „nedokázali splniť všetky jeho požiadavky na referencie a životopisy expertov“.
Siemens mal pritom eminentný záujem o prevádzku eHealth. Aby ukázal, aký je v problematike dobrý, pozýval slovenských novinárov na exkurziu do Rakúska, kde eHealth s jeho pričinením funguje.
Víťazné konzorcium pokladá za významného partnera aj IBM. „So žiadnym lídrom konzorcia nemáme uzatvorenú zmluvu v ramci spomínanej súťaže,“ povedala Silvia Nosálová, hovorkyňa americkej spoločnosti IBM. „Pokiaľ by sme boli v budúcnosti potenciálne oslovení, budeme takúto príležitosť dôkladne kvalifikovať.“
Profitovať zo zákazky chcú však aj firmy, ktorých konzorcium Ness a Lynx ešte nespomenulo. „Máme záujem zúčastniť sa na riešení projektu,“ povedal Belo Zorkovský, výkonný riaditeľ spoločnosti Softip. Vzhľadom na rozsah však chcú byť len subdodávateľmi. “Pripravujeme spoluprácu s konzorciom,“ povedal.
http://spravy2014.6f.sk/SPRAVYz14.02.2014.htm
Úrad podozrieva IT firmy z kartelu, spravil razie
Protimonopolný úrad mal navštíviť všetkých priamych dodávateľov, ktorí pre štát robia IT projekty z eurofondov.
Protimonopolný úrad (PMÚ) podozrieva viaceré veľké IT spoločnosti na Slovensku z kartelu, a to v súťažiach za desiatky miliónov eur.
V predchádzajúcich dňoch preto poslal do týchto firiem neohlásené razie,informovali Hospodárske noviny (HN).
Inšpekcie by mali ukázať, či sa firmy dohodli na karteli pri projektoch informatizácie spoločnosti, ktoré sú financované z eurofondov.
Ness, Datalan a Microcomp
PMÚ nekonkretizoval, o ktoré projekty ide.
Podľa informácií HN podozrenia siahajú k tendrom na vyšších územných celkoch. V nich bývali v posledných dvoch rokoch úspešné spoločnosti Ness, Datalan a Microcomp.
Raziu pre denník potvrdila firma Ness. Podľa riaditeľky jej marketingového oddelenia Silvie Havrillovej mal PMÚ navštíviť všetkých priamych dodávateľov, ktorí pre štát robia IT projekty financované z Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS).
"Medzi nimi bola aj naša spoločnosť," konštatovala. Datalan informácie nekomentoval, Microcomp na otázky nereagoval.
Kontroly doteraz nič nezistili
Riadiaci orgán OPIS informácie o možných dohodách pri elektronizácii samospráv nemá.
"Ešte za predchádzajúcej vlády sa uskutočnili viaceré kontroly postupu verejného obstarávania. Na základe výsledkov týchto kontrol boli projekty odsúhlasené na realizáciu," uviedol pre HN tlačový odbor Úradu vlády.
Ak by PMÚ a následne súdy firmám podozrenia aj reálne dokázali, hrozili by im pokuty až do 10 percent z ich obratu.
Slovensko by zase získalo menej peňazí z eurofondov, z ktorých sú tieto IT projekty preplácané.
http://www.eprofil.cz/2010/04/13/ness-a-lynx-vitezi-prvni-vlny-slovenskeho-projektu-elektronickych-sluzeb-zdravotnictvi/
Ness a LYNX vítězi první vlny slovenského projektu Elektronických služeb zdravotnictví
13.04.2010
V horizontu dvou let mají vzniknout základní pilíře elektronických služeb slovenského zdravotnictví
Bratislava, 13. dubna 2010 – Ness Technologies, Inc. (NASDAQ: NSTC a TASE: NSTC), globální poskytovatel služeb a řešení v oblasti informačních technologií, a LYNX – společnost s.r.o. Košice, dodavatel bezpečnostních řešení a informačních systémů, oznamují, že expertní konsorcium pod jejich vedením se stalo vítězem veřejných zakázek, které vyhlásilo Ministerstvo zdravotnictví Slovenské republiky (MZ SR), za účelem zabezpečení první vlny Elektronických služeb zdravotnictví, v hodnotě 32,4 milionů EUR bez DPH s dobou realizace 24 měsíců. Projekt je realizován z fondů EU v rámci Operačního programu informatizace společnosti.
NESS Slovensko, a.s., bude v tomto projektu působit v roli systémového integrátora a zastřešovat aplikační část, na kterou je z celého rozpočtu vyčleněno 17,82 milionů EUR bez DPH. Bezpečnost a infrastrukturu v hodnotě 14,58 milionů EUR bez DPH vybuduje společnost LYNX, s.r.o. s partnery.
Vítězné expertní konsorcium je tvořeno společnostmi, které mají bohaté zkušenosti se zaváděním informačních zdravotnických systémů v mnoha zemích světa. Projekt zohledňuje priority procesů poskytování zdravotní péče, jak je stanovilo MZ SR. Realizovat ho budou společnosti NESS Slovensko, a.s., a LYNX, s.r.o. s využitím technologií Cisco, Hewlett-Packard, IBM, Microsoft a dalších.
Úkolem konsorcia je v rámci projektu realizovat:
• Národní zdravotní portál, který zajistí centrální poskytování veřejných, autorizovaných, zdravotně relevantních informací pro pacienty, zdravotnické pracovníky a další subjekty a poslouží jako vstupní brána pro národní eHealth aplikace,
• Systém elektronického objednávání – tzv. eAlokácia, přinese zefektivnění, zjednodušení a usnadnění přístupu občanů k objednávání u lékaře, očkováním a vyšetřením,
• Systém ePreskripcie pro elektronizaci procesů předepisování a výběru léčiv včetně expertní podpory při volbě správného léku,
• Systém Elektronické zdravotní knížky občana (EZKO), která bude občanům a jejich ošetřujícím lékařem v této fázi na informativní úrovni poskytovat zdravotně relevantní informace (tzv. PHR).
„Ness pracoval na podobných projektech ve Spojených státech a dalších zemích pro největší zdravotnické organizace, které pokrývají celé spektrum zdravotnických služeb, v roli systémového integrátora. Na základě těchto zkušeností víme, že informatizace zdravotnictví je širokospektrální a komplexní úlohou, kterou nemůže zvládnout pouze jeden subjekt. A jinak to nebude ani na Slovensku, kde vzniklo konsorcium společností, které se mohou prezentovat rozsáhlými referencemi z oblasti zdravotnické informatiky,“ říká Martin Kohút (foto), generální ředitel NESS Slovensko, a.s. a dodává: „Jsem rád, že konsorcium je tvořeno ze společností, které mají zkušenosti z projektů v zdravotnickém odvětví, a díky nim se v tomto společensky významném procesu budeme vhodně doplňovat, abychom vytvořili funkční základ pro další kroky informatizace zdravotnictví.“
„Tento projekt v rámci první vlny národního Programu implementace eHealth formuje základní pilíře informatizace zdravotnictví na Slovensku – jádro eHealth. Prosazení služeb elektronického zdravotnictví je dlouhodobý proces – národní Program implementace eHealth je plánován do r. 2018. Proto mnohé služby v rámci tohoto projektu jako prvního kroku Programu budou realizovány v pilotním nasazení pro seriózní a dlouhodobější ověření funkcionality a přínosu eHealth služeb. Přesto však budou první prototypy a ukázky viditelné a prezentované již na Národní konferenci eHealth v květnu tohoto roku,“ říká Zoltán Kollár, generální ředitel Lynx, s.r.o. „Chtěli bychom už v první etapě uvést do života elektronické služby, které občanům SR umožní lepší péči o své zdraví a informovanost o poskytnuté zdravotní péči. Zároveň chceme docílit toho, aby takto vytvořené informace a informační systémy byly zajištěny na vysoké úrovni požadované EU,“ dodává.
http://www.tvnoviny.sk/ekonato/1695743_zdravotnictvo-ministerstvo-musi-vratit-miliony-z-eurofondov?__TUU7NTQxOzAyNDUgcXFzYDhlNTYyXndhZHE=jtxnvfgmzc
Zdravotníctvo: Ministerstvo musí vrátiť milióny z eurofondov
Ministerstvo zdravotníctva by malo vrátiť časť z eurofondov určených na elektronizáciu slovenského zdravotníctva (eHealth). Ide o čiastku 3,9 mil. eur, čo predstavuje desať percent z celkovej sumy, ktorú Európska únia poskytla na tento projekt.
Informáciu prináša týždenník Trend vo svojom aktuálnom vydaní. O vrátenie peňazí žiada rezort financií, ktorý kontroluje využitie eurofondov na informatizáciu.
Ako týždenník uvádza, podľa kontroly boli peniaze totiž použité v rozpore s pravidlami. "Pokiaľ ide o otázku vrátenia finančných prostriedkov z eurofondov, MZ SR požiadalo ministerstvo financií, aby dané skutočnosti postúpilo na preverenie Úradu pre verejné obstarávanie,“ uviedla pre Trend hovorkyňa MZ SR Zuzana Čižmáriková.
Ako týždenník pripomína, eHealth sa ťahá už od prvej vlády Roberta Fica. V prvej fáze naň bolo z Operačného programu Informatizácia spoločnosti vyčlenených 39 miliónov eur, tender na realizáciu vyhralo konzorcium na čele s IT spoločnosťami Ness a Lynx. Celkovo by elektronizácia zdravotníctva mala stáť okolo sto miliónov eur.
http://podnikanieainovacie.euin.org/node/65
Prehľad inovačných aktivít v spoločnosti NESS Slovensko a.s.
Ness Technologies vznikla v roku 1999 v Izraeli. V súčasnosti pôsobí v 18 krajinách sveta a zamestnáva viac ako 7700 zamestnancov. Zisk spoločnosti za rok 2010 bol približne 572 miliónov amerických dolárov. Jej zástupcom na Slovensku je spoločnosť Ness Slovensko a.s. Spoločnosť bola v posledných rokoch úspešná aj vďaka prijatiu dôležitých marketingových a organizačných inovácii. Z globálneho hľadiska bolo najväčšou procesnou inováciou zavedenie Ness Software Product Labs, ktoré pozitívne ovplyvnilo úspešnosť celej Ness Technologies.
1. O spoločnosti
Vznik Ness Technologies vznikla v roku 1999 v Izraeli. V súčasnosti pôsobí v 18 krajinách sveta a zamestnáva viac ako 7700 zamestnancov. Zisk spoločnosti za rok 2010 bol približne 572 miliónov amerických dolárov. Ness Slovensko, a.s. je dcérskou spoločnosťou Ness Technologies. Izraelská spoločnosť vstúpila na slovenský trh v roku 2003 odkúpením spoločnosti APP Slovakia, s.r.o. V tom istom roku vznikla nová spoločnosť Ness Slovakia, s.r.o. V októbri 2005 došlo k fúzii Ness Slovakia, s.r.o. a DELTA Electronic Services, a.s. Názov spoločnosti sa zmenil na Ness Slovensko, a.s. V roku 2007 vzniká v Košiciach Ness KDC, ktorá je dcérskou spoločnosťou Ness Slovensko, a.s. Akronym KDC znamená Košice Development Center. Toto centrum slúži len pre vývoj softvérových riešení, celá administratívna a manažérska časť spoločnosti sídli v Bratislave. V súčasnosti má Ness Slovensko, a.s. pobočky v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Poznámka: V ORSR sa udáva vznik spoločnosti 17.1. 1991. Je to dátum vzniku spoločnosti DELTA Electronic Services a.s.
Profil
Spoločnosť Ness Slovensko a.s. má sídlo v Bratislave. Jej základné imanie je 39 900 EUR. ZI je rozdelené na akcie, ich počet je 100. Jedná sa o akcie kmeňové, menovitá hodnota akcie je 399 EUR. Jediným akcionárom je Ness Technologies B.V. Štatutárny orgán tvorí predstavenstvo, kontrolným orgánom je dozorná rada. Spoločnosť zastupujú a konajú v jej mene vždy dvaja členovia predstavenstva spoločne. V súčasnosti sedia v predstavenstve ako aj v dozornej rade tri osoby. Spoločnosť sa špecializuje na poskytovanie komplexných IT riešení pre lokálne spoločnosti z odvetví: energetiky a utilít štátnej správy a samosprávy finančných služieb telekomunikácií a priemyslu Podľa zamerania na zákazníka sa spoločnosť delí na tri divízie. Sú to: Divízia Public Divízia Utilities Divízia Finance & Telco Hlavnú konkurenciu na Slovensku tvoria spoločnosti Siemens PSE, Softec, Datalan, Gratex, Anasoft, PosAm, Asseco.
Ness a LYNX víťazmi prvej vlny projektu Elektronických služieb zdravotníctva
foaf : LYNX - spoločnosť s ručením obmedzeným Košice
http://www.ezdravotnictvo.sk/Documents/Strategicke_dokumenty/Vyhlasenie.pdf