Choď na obsah Choď na menu
 


Denník N, ESET

 

http://www.zive.sk/clanok/102829/spolumajitelia-esetu-oficialne-investovali-do-dennika-n-1-2-miliona-eur

Spolumajitelia Esetu oficiálne investovali do Denníka N. 1,2 milióna eur

27.02.2015

Vlastníci antivírusovej firmy Eset definitívne vstúpili ako investori do projektu nového slovenského média Denník N. V novovytvorenej akciovej spoločnosti s rovnakým názvom získali väčšinový podiel – 51 percent. Táto spoločnosť po novom ovláda vydavateľstvo N Press.

Objem investície dosiahol 1,2 milióna eur. Informácie zverejnil internetový server denníka. O rozdelení menšinového podielu medzi zakladateľov a pracovníkov redakcie sa má rozhodnúť do júna. Kreslá v predstavenstve a dozornej rade

Anton Zajac Anton Zajac Predsedom predstavenstva sa stal Lukáš Fila. V orgáne ďalej figurujú šéf online publikovania Tomáš Bella a jeden zo šiestich spolumajiteľov Esetu – Anton Zajac, ktorý rozbiehal americkú pobočku spoločnosti.

Ďalší dvaja podielnici Maroš Grund a Rudolf Hrubý pôsobia v štvorčlennej dozornej rade. Práve kontrolný orgán trojštvrtinovou väčšinou volí a odvoláva šéfredaktora.

Zvyšní investori Miroslav Trnka, Peter Paško a súčasný generálny riaditeľ Esetu Richard Marko v štruktúrach Denníka N nevystupujú.

„Za nás môžem povedať, že do práce novinárov nebudeme zasahovať ani my, ani spoločnosť Eset, ktorá ani nie je účastníkom tejto investície,“ ubezpečil v mene investorov A. Zajac. Dodal, že vstup vnímajú len ako spoločensky prospešnú aktivitu dôležitú pre demokratickú spoločnosť.

Spomína sa politika

Redakčnú nezávislosť garantuje podpísaná zmluva viacerými mechanizmami. Myslí aj na prípadné politické ambície. „Členovia orgánov firmy sa napríklad zaväzujú odstúpiť, pokiaľ ohrozia nezávislosť vydavateľstva vstupom do politiky či inými krokmi,“ zdôraznilo médium.

Možná kandidatúra do verejných funkcií sa pritom v súvislosti s Esetom v médiách objavila už viackrát. M. Trnka úvahy viackrát vylúčil, naposledy v januári pre blog Vrtieť psom. „Spoločnosť Eset bola počas celej svojej existencie apolitická, a takou je aj dnes. Ako spolumajiteľ môžem povedať, že ako firma máme záujem robiť biznis a nie politiku a už vôbec nie ich prepájať,“ napísal v stanovisku spoluzakladateľ nadácie Zastavme korupciu. Stranu by mohol založiť Zajac

O slovo by sa mohol prihlásiť A. Zajac, tvrdí Týždeň (zamknuté Pianom). V priebehu minulého roka sa mal podľa týždenníka stretnúť s viacerými verejne známymi ľuďmi. Niektorí mali médiu potvrdiť, že sa rozhovory týkali aj založenia novej politickej strany.

Zajac si tiež dal podľa Týždňa urobiť prieskum, či existuje dopyt občanov po novom subjekte. Navyše sa začal častejšie objavovať na verejnosti, pri niektorých podujatiach aj s politikmi. Podľa média je ešte otvorenou otázkou, kedy by strana vznikla.

Má už mobilnú aplikáciu

Denník N vznikol ako odpoveď na vstup investičnej skupiny Penta do vydavateľstva Petit Press, ktoré stojí za denníkom Sme. Výpoveď následne dali mnohí zamestnanci. Médium spustilo oficiálny web začiatkom roka, krátko na to začalo obsah spoplatňovať. Nedávno sprístupnilo mobilnú aplikáciu. Ponúka elektronickú verziu tlačeného Denníka N upravenú na čítanie na iPade alebo Android tabletoch. K dispozícii je prístup aj k číslu na ďalší deň a archívu. Ešte približne týždeň budú vydania zadarmo. Potom sa priplácajú štyri eurá mesačne k online predplatnému (spolu takmer 9 eur mesačne) alebo balík vrátane tlačenej verzie za necelých desať eur.

 

 

 

http://medialne.etrend.sk/tlac/dennik-n-uz-podpisal-zmluvu-s-investormi-z-esetu-nesmu-podla-nej-vstupit-do-politiky.html

Denník N už podpísal zmluvu s investormi z Esetu. Nesmú podľa nej vstúpiť do politiky

26.02.2015 | Martin Poláš | © 2015 TREND Holding

Dohoda medzi šiestimi spolumajiteľmi spoločnosti Eset a vydavateľom Denníka N je na svete. Zmluvu o vstupe investorov do média podpísali obe strany v pondelok. Doterajšieho vydavateľa, spoločnosť N Press, na základe nej prevezme vznikajúca akciovka Denník N, informuje médium na svojom webe.

Vklad šestice podnikateľov z Esetu do N Pressu predstavuje 1,2 milióna eur. Ako pre Mediálne.sk už v januári uviedol šéf vydavateľstva Lukáš Fila, za túto sumu získajú investori 51-percentný podiel v spoločnosti Denník N, a. s., pričom zvyšných 49 percent sa rozdelí medzi zakladateľov a pracovníkov redakcie - akým spôsobom, má byť dohodnuté do júna tohto roka.

Predstavenstvo spoločnosti Denník N budú tvoriť doterajší konatelia N Pressu Lukáš Fila a Tomáš Bella, ktorých doplní Anton Zajac, zástupca investorov. Predsedom predstavenstva bude L. Fila.

V štvorčlennej dozornej rade akciovky bude Jana Čevelová, zvolená redakciou, a za zakladateľov média Juraj Javorský, ktorý je v Denníku N zástupcom šéfredaktora a bol aj členom vedenia redakcie Sme. To z novín vlani na jeseň odišlo po ohlásenom vstupe finančnej skupiny Penta do vydavateľstva. Investorov bude v dozornej rade zastupovať dvojica Maroš Grund, Rudolf Hrubý, informuje Denník N.

Šéfredaktora musia odobriť investori

Kompetenciou dozornej rady bude aj voľba šéfredaktora denníka, voliť ho bude trojštvrtinovou väčšinou. Znamená to, že minimálne jeden zástupca investorov z Esetu bude musieť meno voleného šéfredaktora schváliť. Nového šéfredaktora môžu podľa ustanovení zmluvy navrhovať len zakladatelia firmy, zamestnanci či redakčná rada, nie investori.

„Pri dohadovaní investície sme veľmi dbali o záruky redakčnej nezávislosti. Sme radi, že investori boli v tomto smere mimoriadne ústretoví,“ poznamenal súčasný šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.

Samotný Eset opätovne zdôraznil, že nejde o aktivitu spoločnosti ako takej, ale vlastnú iniciatívu ľudí z jej vedenia. „Eset neplánuje v súčasnosti žiadne synergie svojich operácií exkluzívne s týmto médiom,“ uviedla spoločnosť s tým, že pri spracúvaní tém týkajúcich sa Esetu bude Denník N informovať čitateľov o investícii upozornením na konci článku.

Ľudia z firmy nemôžu vstúpiť do politiky

Redakčnú nezávislosť má garantovať viacero mechanizmov. „Členovia orgánov firmy sa napríklad zaväzujú odstúpiť, pokiaľ ohrozia nezávislosť vydavateľstva vstupom do politiky či inými krokmi,“ informuje ďalej Denník N.

Podľa tejto formulácie sa to netýka zvyšnej trojice zo šiestich spolumajiteľov Esetu  - Miroslava Trnku, Petra Paška a Richarda Marka. Tí nebudú figurovať v orgánoch firmy.

Dohodu o finančnej investíciu ľudí z Esetu avizoval N Press už skôr. Doteraz bol chod spoločnosti financovaný najmä z reklamy a príjmov od čitateľov.

Web dennikn.sk začal plnohodnotne fungovať v priebehu januára, od konca toho istého mesiaca vychádza päťkrát týždenne aj printové vydanie.

Čísla predaja printu prezradia neskôr

Ako sa vyvíja predaj tlačených novín, zatiaľ Denník N priamo nekomentuje, podľa slov L. Filu majú zatiaľ k dispozícii len čiastkové dáta.

„Asi v polovici marca budeme mať kompletné výsledky za prvý mesiac predaja, potom budeme podrobne informovať o predaji na stánkoch, aj počte printových a digitálnych predplatiteľov,“ uviedol pre Mediálne.sk.

Po obsahovej stránke plánuje Denník N posilniť športové spravodajstvo na webe aj v printe. Samostatnú športovú sekciu na webe zatiaľ nemá, v minulých týždňoch hľadala redakcia novinárske posily pre tento tematický segment. Niektorí z bývalých redaktorov Sme medzičasom založili vlastný, samostatný športový web Športinak.sk. 

Poznámka: Vydavateľstvo TREND Holding, pod ktoré patrí Mediálne.sk, vlastní spoločnosť V3 Media Holdings BV, ktorá patrí k skupine Penta. Tá spolupracuje so spoločnosťou NAMAV, s. r. o., ktorá má v Petit Presse menšinový akcionársky podiel.

 

 

 

http://www.hlavnespravy.sk/v-redakcnej-rade-dennika-n-butora-simecka-kascak-huncik-dennik-ovladaju-vlastnici-esetu/578445

V redakčnej rade Denníka N – Bútora, Šimečka, Kaščák, Hunčík… Denník ovládajú vlastníci Esetu

Bratislava 14. marca 2015 (HSP/Foto:TASR)

 Nové tlačené a internetové médium Denník N pomaly dokončuje proces svojej kreácie a známe sú už vlastnícke vzťahy ako aj zloženie niektorých jeho orgánov.

Denník N na internete

Najdôležitejším orgánom Denníka N a zároveň svojim zložením najzaujímavejším je jeho redakčná rada. Tvorí ju sedem členov. Poradca prezidenta Kisku Martin Bútora, bývalý šéfredaktor denníka SME Martin M. Šimečka, organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák, psychiater a spisovateľ Péter Hunčík, zakladateľ internetového knihkupectva Martinus.sk Michal Meško, dramaturgička Zora Jaurová, advokátka Eva Kovačechová.

Martin Bútora

Martin Bútora – poradca prezidenta Andreja Kisku. Spoluzakladateľ Verejnosti proti násiliu, bývalý poradca Václava Havla, bývalý veľvyslanec Slovenska v USA, spoluzakladateľ a prvý šéf Inštitútu pre verejné otázky (IVO). V minulosti kandidoval za prezidenta Slovenska.

Martin Šimečka

Martin M. Šimečka – spisovateľ, novinár, bývalý šéfredaktor Domino fóra. Sedem rokov, až do roku 2006 viedol denník SME. V súčasnosti pôsobí v českom Respekte ako editor

Michal Kaščák

Michal Kaščák – spevák a hudobník zakladateľ skupiny Bez ladu a skladu, zakladateľ a riaditeľ festivalu Pohoda

Péter Hunčík

Péter Hunčík – psychiater, spisovateľ, bývalý poradca Václava Havla, stál pri zrode českej televízie Nova. Verejne sa angažuje vo veciach slovensko-maďarských vzťahov

 

Redaktori a dopisovatelia Denníka N

Denník N zverejnil aj mená svojich redaktorov a pravidelných dopisovateľov. Informácie priniesol portál omediach.sk

Podľa týchto informácií by malo byť redaktorov 46 a do tímu patria:

Matúš Kostolný – šéfredaktor
Konštantín Čikovský – zástupca šéfredaktora, komentátor
Juraj Javorský – zástupca šéfredaktora, komentátor
Marek Chorvatovič – vedúci editorov a reportérov
Tomáš Gális – komentátor
Peter Morvay – komentátor
Jana Shemesh – reportérka
Jana Čevelová – editorka
Denisa Čimová – editorka, reportérka
Juraj Koník – editor, reportér
Roman Pataj – editor, komentátor
Oliver Rehák – editor, reportér
Mirek Tóda – editor, reportér
Marek Bažík – reportér, editor
Tomáš Benedikovič – fotoreportér
Mária Benedikovičová – reportérka
Juraj Čokyna – reportér
Matej Dugovič – reportér
Veronika Folentová – reportérka
Jana Németh – reportérka
Daniela Krajanová – reportérka
Marianna Onuferová – reportérka
Miro Kern – reportér
Martina Pažitková – videoreportérka
Veronika Prušová, reportérka
Rudolf Sivý – reportér
Karol Sudor – reportér
Dana Sudorová – korektorka
Vladimír Šimíček – fotoreportér
Vladimír Šnídl – reportér
Monika Tódová – reportérka
Tomáš Vasilko – reportér
Martin Šútovec – Shooty
Rado Augustín – webové projekty, reportér
Andrej Sarvaš – webové projekty, reportér
Filip Struhárik – sociálne médiá, reportér
Soňa Ševčíková – artdirector
Ondrej Ivánek – grafik
Lukáš Fila – riaditeľ vydavateľstva
Tomáš Bella – šéf pre online
Jana Brisudová – šéfka obchodu
Jakub Kostolný – asistent redakcie, marketing
Ondrej Starinský – neziskové projekty, podujatia
Miro Čevela – grafik
Miloš Krekovič – reportér
Daniel Vražda – reportér

Medzi svojich pravidelných dopisovateľov Denník N radí:

Peter Breiner, Martin Bútora, Michal Havran, Štefan Hríb, Péter Hunčík, Michal Hvorecký, Michal Kaščák, Samo Marec, Milan Martin Šimečka, Illah van Oijen, Martin Porubjak, Lubomír Smatana, Samo Trnka či Pavel Vilikovský, Kornel Földvári, Vladimír Balla, Ingrid Hrubaničová, Zora Jaurová, Peter Juščák, Viliam Klimáček, Monika Kompaníková, Jana Beňová.

Majetkovo Denník N ovládajú vlastníci Esetu, ktorí spolu v Denníku N vlastnia 51 percent. Tento podiel nadobudli za investíciu 1,2 milióna eur. Zvyšných 49 % sa má rozdeliť medzi zakladateľov a pracovníkov redakcie.

Denník N si už stihol získať aj svoju ľudovú prezývku ako Debník Nenávistný.

ad

 

 


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

zdroj:

https://www.faktyadokazy.cc/2019/07/15/komu-vdaci-za-svoj-doterajsi-uspech-politicka-strana-progresivne-slovensko/

Komu vďačí za svoj doterajší „úspech“ politická strana Progresívne Slovensko?

Napísať tento článok sme sa rozhodli kvôli viacerým požiadavkám čitateľov, ktorí žiadali – citujeme „aby sme sa pozreli na prepojenia Progresívneho Slovenska a americkej tajnej služby CIA“. Je, samozrejme, naivné si myslieť, že pokiaľ takéto prepojenia existujú, tak sú ľahko dokázateľné. Skôr naopak. V každom prípade sme sa o to pokúsili, a výsledkom pokusu je nižšie uvedený článok. Nedokázali sme potvrdiť, ani vyvrátiť vyššie spomínané prepojenia. Napriek tomu, náš článok bude obsahovať názvy viacerých tajných služieb z rôznych krajín. Čo sa nám ale určite podarilo verifikovať, je prepojenie strany Progresívne Slovensko a aj slovenskej prezidentky s osobou / osobami, ktoré zas majú blízko k zahraničným tajným službám.

Volebná kampaň v Bratislave a prezidentské voľby

Nemožno popierať, že svoj najväčší úspech zaznamenala strana Progresívne Slovensko v rámci komunálnych volieb v Bratislave a samozrejme počas prezidentských volieb. V prvom prípade sa v roku 2018 primátorom mesta Bratislava stal Matúš Vallo, v prezidentských voľbách (2019) zas uspela Zuzana Čaputová (dnes už bývalá podpredsedníčka Progresívneho Slovenska).

Aj Vallo, aj Čaputová priznávajú, že stratégiu ich volebnej kampane definoval a riadil Michal Repa.

 

Repa pracuje pre izraelskú poradenskú spoločnosť SHAVIV STRATEGY & CAMPAIGNS, ktorej hlavnou tvárou je osoba Aron Shaviv.

 

Akým spôsobom sa zvykne riadiť volebná kampaň SHAVIV STRATEGY and CAMPAIGNS

Ešte predtým, než prejdeme k osobe samotného Arona Shaviva, je nevyhnutné ešte poznamenať pár slov ohľadom riadenia volebných kampaní. To, čo napíšeme ďalej, vychádza z poznatkov získaných pri monitorovaní volebnej kampane (2010) v tom čase krajského predsedu KDH Dušana Pekára na starostu mestskej časti Ružinov. Na tejto kampani sa podieľal aj Aron Shaviv, aj Michal Repa.

Napriek tomu, že aj Vallo, aj Čaputová spomínajú Michala Repu ako hlavného stratéga, jeho úlohu budeme musieť bagatelizovať. Kampaň je riadená hierarchicky, pritom tých, ktorí sa na nej podieľajú, môžeme rozdeliť na stratégov a vykonávateľov. Stratégom pri riadení kampane Pekára, ale aj Valla, či Čaputovej, bol práve Aron Shaviv. Vzhľadom na to, že sa nemohol zdržiavať stále na Slovensku, pôsobil ako jeho spojka Michal Repa. Pritom celý priebeh kampane plánoval Shaviv, všetky výsledky mienkových prieskumov sa zbiehali u Shaviva. A ten na ich základe vydával ďalšie pokyny. Pokyny išli aj cez Repu, ale aj priamo na ďalších.

Na základe vyššie uvedeného tvrdíme, že za zvolením Zuzany Čaputovej za slovenskú prezidentku stál práve Aron Shaviv a rovnako tomu bolo aj v prípade zvolenia Matúša Valla za bratislavského primátora.

 

Aron Shaviv

Teraz, keď už vieme, že reálnym strojcom víťazstva slovenskej prezidentky a bratislavského primátora bol Aron Shaviv, nastal čas spoznať túto osobu o niečo lepšie.

Značnú časť informácií poskytuje o samom sebe práve Aron Shaviv v rozhovoroch pre viaceré médiá (napr. Jerusalem Post). Narodil sa v roku 1979 vo Veľkej Británii, pôvodne sa jeho rodičia v rámci repatriácie Židov vrátili na pôvodné územie Izraela, o niečo neskôr sa presťahovali do Veľkej Británie.

V roku 1996 Shaviv narukoval do Izraelských obranných síl (IDF), kde mal pôvodne pôsobiť ako vojenský tlmočník. Tu zaujal spravodajské služby a následne bol vyslaný do vzdelávacieho zariadenia vojenskej rozviedky (pri Tel-Avive). Do roku 2005 slúžil vo vojenskej rozviedke AMAN. V rámci služby pôsobil vo viacerých krajinách.

V období 2002 – 2005 absolvoval Shaviv trojročné štúdium na Univerzite Bar-Ilan so zameraním na politológiu a medzinárodné vzťahy.

V roku 2006 začal pracovať na Ministerstve strategického plánovania ako poradca ministra pre zahraničné vzťahy. V rezorte pôsobil do októbra 2007. Pár slov o spomínanom rezorte, aby si čitatelia vedeli predstaviť, čo sa za názvom „Ministerstvo strategického plánovania“ skrýva. V roku 2006 počas koaličných rokovaní medzi politickými stranami Kadima a Náš dom Izrael (NDI), líder strany NDI Abidgor Lieberman žiadal od predsedu strany Kadima Ehmuda Olmerta funkciu ministra pre vnútornú bezpečnosť. Olmert tejto požiadavke vzhľadom na policajné vyšetrovanie proti Liebermanovi nemohol vyhovieť. Preto navrhol vytvorenie nového ministerstva, ktoré pripadlo strane NDI. Ministerstvo strategického plánovania bolo / je zodpovedné za fungovanie Agentúry pre kontakty NATIV a v agende malo aj iránsku jadrovú hrozbu. Rezort sa stal súčasťou systému národnej bezpečnosti Izraela.

K agentúre NATIV. Začala fungovať v roku 1952. Počas 90. rokov minulého storočia bola jej najdôležitejšou úlohou evakuácia Židov zo zón lokálnych konfliktov na území SNŠ a štátov bývalej Juhoslávie. V súčasnosti je jej hlavnou agendou udržiavanie kontaktov so židovskými komunitami v rôznych krajinách. Kontrašpionážne služby niektorých štátov ju naďalej považujú za tajnú službu orientovanú na spravodajskú činnosť.

Až do roku 2007 bola profesionálna kariéra Arona Shaviva prepojená so spravodajskou komunitou Izraela.

 

Pôsobenie v súkromnom sektore

Napriek tomu, že ešte stále pôsobil Shaviv v štátnej službe, už v roku 2005 založil svoju poradenskú spoločnosť Shaviv Strategy & Campaigns.

Nejdeme podrobne rozpisovať kde a pre koho Shaviv pôsobil, k zaujímavým prípadom sa vrátime o niečo neskôr. V krátkosti len spomenieme, že pôsobil ako konzultant v rodnom Izraeli (napomohol „zmŕtvychvstaniu“ Benjamina Netanyahua), Bulharsku, Srbsku, na Ukrajine, v Moldavsku, Chorvátsku, na Slovensku, Cypre, v Čiernej Hore, Kambodži, vo Veľkej Británii, v Keni a iných krajinách. Manažoval volebné kampane ako na štátnej, tak aj regionálnej úrovni.

 

Kontakt s bezpečnostnými službami počas pôsobenia v súkromnom sektore

Predpokladáme, že o izraelských bezpečnostných zložkách nie je potrebné ani písať. Vzájomné kontakty sú samozrejmosťou.

Americká súkromná spravodajská agentúra STRATFOR (Strategic Forecasting)

Najprv pár slov k tomu, čo je to STRATFOR (o fungovaní tejto spoločnosti je možné napísať niekoľko článkov). Formálne je spoločnosť „Strategic Forecasting Inc“, taktiež známa ako STRATFOR, súkromnou firmou, ktorá sa zaoberá získavaním a vyhodnocovaním informácií. Vznikla v roku 1996, v meste Austin, americký štát Texas. Založil ju profesor politických vied George Friedman. Nektorí spoločnosť nazývajú taktiež „tieňové CIA“ (Central Intelligence Agency – Ústredná spravodajská agentúra USA).

Spoločnosť sa zaoberá získavaním a analýzou informácií týkajúcich sa rôznych udalostí vo svete. Informácie získava ako z médií a iných otvorených zdrojov, tak aj z vlastných „anonymných“ zdrojov. Na základe získaných informácií analytici spoločnosti zostavujú ekonomické a geopolitické prognózy.

Spoločnosť poskytovala / poskytuje spravodajské služby veľkým korporáciám, ako Bhopal’s Dow Chemical Co., Lockheed Martin, Northrop Grumman, Raytheon. Rovnako poskytuje služby vládnym rezortom, ako Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť (USA), Zbor námornej pechoty (USA) alebo DIA (Defense Intelligence Agency – Vojenská rozviedka USA).

Jednou z kľúčových postáv STRATFOR je viceprezident Fred Burton. Na jeho výstupoch môžeme sledovať pro-izraelskú orientáciu, keďže sa často odvoláva na izraelské vojenské a spravodajské kruhy.

V každom prípade má STRATFOR blízke vzťahy s oficiálnymi silovými a spravodajskými štruktúrami, obzvlášť v USA.

Čo má s touto organizáciou spoločné Aron Shaviv? Podľa uniknutých emailov, ktoré zverejnil WEB WIKILEAKS, prvý krát oslovil Aron Shaviv túto organizáciu 31.októbra 2005. Na kontakt použil Kontaktný formulár na webe STRATFOR. Vo formulári sa dotazuje na to, kto reprezentuje STRATFOR v Izraeli alebo či sa nachádza v Izraeli spoločnosť, s ktorou STRATFOR kooperuje. Podotýkame, že v tom čase pôsobil Shaviv ešte vo Vojenskej rozviedke AMAN a jeho kontakt so spravodajskou organizáciou mohol znamenať minimálne konflikt záujmov.

https://wikileaks.org/gifiles/docs/48/488281_web-alert-stratfor-corp-site-.html

 

Čo chcel Shaviv od STRATFOR a či mu niekto odpovedal, to nevieme.

Druhý krát vyvolal Shaviv kontakt so STRATFOR 26.decembra 2007, opäť prostredníctvom kontaktného formulára na web stránke STRATFOR. V správe uvádza, že „aktuálne pracujem v Srbsku ako konzultant volebného tímu prezidenta Tadiča, som súčasťou konzultačného tímu, ktorý vedie Tal Silberstein. Bol by som veľmi rád keby sa nám podarilo dosiahnúť dohodu a následne by som sa podelil o poznatky „zvnútra“.

https://wikileaks.org/gifiles/docs/29/297354_-analytical-and-intelligence-comments-serbia-presidential.html

Toto považujeme za veľmi závažný poznatok o práci Arona Shaviva. Ako konzultant volebného tímu príde do styku s mnohými zaujímavými (aj utajovanými) štátnymi skutočnosťami. A on kontaktuje spravodajskú firmu, aby jej tieto informácie posunul, predpokladáme, že za „úplatu“. Pritom samozrejme vie, že tá firma ma blízko k oficiálnym spravodajským štruktúram.

A teraz zoberte do úvahy podobnú situáciu. Aron Shaviv bol kľúčovou postavou vo volebnom tíme novej prezidentky Slovenska Zuzany Čaputovej. Ak je vyššie popísané jeho bežným pracovným postupom, tak potom už mnohé štátne utajované skutočnosti unikli minimálne do súkromnej spravodajskej firmy. A tento človek ďalej spolupracuje so Zuzanou Čaputovou a Progresívnym Slovenskom. Čiže prezidentka Slovenskej republiky a bývalý izraelský spravodajec, ktorý za úplatu poskytoval súkromnej spravodajskej spoločnosti STRATFOR interné informácie z volebných kampaní, ktoré „konzultoval“. Prečo to už slovenské spravodajské zložky neriešia? Veď sa naozaj bavíme o bezpečnostnom riziku!

Aby toho nebolo málo, v ďalšom uniknutom internom emaili firmy STRATFOR z 01.08.2008 Shaviv figuruje ako platený zdroj! Je veľmi pravdepodobné, že pre danú spravodajskú organizáciu pracuje Aron Shaviv doteraz!

https://wikileaks.org/gifiles/docs/35/3533770_former-paid-since-01-01-2008-.html

 

Ústredná spravodajská agentúra – Central Intelligence Agency (CIA)

Niektorí slovenskí politici v svojich vyjadreniach spájali Arona Shaviva s americkou tajnou službou CIA, ako aj s pokusom o štátny prevrat. Vychádzali pritom z udalostí, ktoré sa odohrali v Čiernej Hore v roku 2016. Pozrime sa na informácie o tom, čo sa v Čiernej Hore odohralo.

V roku 2016 viedol Aron Shaviv volebnú kampaň čiernohorskej opozičnej politickej strany Demokratický front. Shaviv oslovil svojho starého známeho Josepha Assada, nakoľko od neho potreboval bezpečnostné konzultácie (údajne bývalého príslušníka CIA). Ten pricestoval do Čiernej Hory a nachádzal sa na jej území až do začiatku volieb (16. október).

V roku 2018 príslušné orgány Čiernej Hory vydali na Josepha Assada medzinárodný zatykač. Podozrievali ho z účasti na pokuse o štátny prevrat v roku 2016. Podľa tvrdení čiernohorských orgánov mali tri diverzné skupiny (dokopy 500 osôb) vyprovokovať neporiadky, mali začať strieľať na dav a mali aj zavraždiť predsedu vlády Mila Djukanoviča. Okrem bývalého príslušníka CIA Josepha Assada sa spomínajú aj údajní príslušníci ruskej vojenskej rozviedky GRU. Je problematické rozlíšiť, kde je pravda a kde lož.

Preto poďme ku faktom. V roku 2016 volebnú kampaň Demokratického frontu skutočne viedol Aron Shaviv. Shaviv kontaktoval svojho známeho exdôstojníka CIA Josepha Assada (Peregrine Consulting Company) a ten kvôli poskytnutiu bezpečnostných konzultácií priletel do Čiernej Hory.

Následne sa Assad na prácu v Čiernej Hore pokúsil najať americkú súkromnú bezpečnostnú agentúru Patriotic Defence Group, aby tá zrealizovala bezpečnostné služby v Podgore. Podľa svedeckých výpovedí, Assad žiadal od americkej SBS špeciálne služby – poskytnutie prístrojov pre detekovanie odpočúvacích a iných monitorovacích zariadení, ako aj poskytnutie tzv. „rušičiek“. Taktiež žiadal, aby spoločnosť vypracovala podrobný evakuačný plán pre tím v budove Parlamentu a jeho transportovanie mimo Podgory po tom, ako začne ohlásené zhromaždenie Demokratického frontu. Patriotic Defence Group túto pracovnú ponuku z neznámych dôvodov odmietla.

Zámerom tohto článku nie je „rozpitvávať“ hlbšie udalosti v Čiernej Hore z roku 2016. Ide nám o prepojenia Arona Shaviva na zaujímavé osoby. Ale v každom prípade môžeme konštatovať, že Aron Shaviv sa v Čiernej Hore stal súčasťou niečoho, na čom sa podieľal aj bývalý dôstojník CIA, aj, podľa vyjadrení čiernohorských orgánov činných v trestnom konaní, osoby prepojené s ruskou vojenskou rozviedkou.

V súvislosti s Aronom Shavivom a udalosťami v Čiernej Hore sa spomína Joseph Assad. V septembri 2018 bol Assad zatknutý v Spojených arabských emirátoch v súvislosti s medzinárodným zatykačom. Shaviv a Assad aj oficiálne priznávajú, že sa dobre poznajú. V prípade Assada ide o expríslušníka CIA so zameraním na Blízky Východ.

Kontakty medzi Assadom a Shavivom boli natoľko dobré, že manželka Josepha – Michelle Assad spomína Shaviva aj v svojej knihe „Breaking Cover“. Michelle Assad aktívne pôsobila v CIA vyše 10 rokov a špecializovala sa (rovnako ako jej manžel) na Blízky Východ. O Shavivovi píše v kontexte umiestnenia na Slovensku irackých kresťanských migrantov. Píše, že práve Shaviv pomohol prelobovať rozhodnutie o prijatí na Slovensku viac než 100 irackých kresťanov. Chváli jeho kontakty na Slovensku.

Aby sme to uviedli na pravú mieru. Nemáme nič proti tomu, aby sa pomohlo irackým kresťanom na Slovensku. Opakujem, skúmame prepojenia a kontakty Arona Shaviva. Z vyššie uvedeného nevieme na 100 % potvrdiť, že Shaviv je priamo napojený na CIA. Čo ale potvrdiť vieme, je že Shaviv má nielen blízky vzťah s expríslušníkmi CIA manželmi Assadovcami. Ten vzťah je dokonca natoľko blízky, že na základe ich požiadavky pomohol pri lobovaní poskytnutia azylu pre irackých kresťanov. Keď expríslušníčka CIA píše, že Shaviv má na Slovensku vplyvné kontakty, považujem to za ďalšie bezpečnostné riziko.

 

Aron Shaviv na Slovensku

Kto „dostal“ Shaviva na Slovensko? Na základe dostupných informácií môžeme konštatovať, že to bol v tom čase riaditeľ kancelárie Jána Figeľa – Branislav Staníček (KDH), ktorý sa so Shavivom spoznal v Bruseli.

Staníček Shaviva odporučil Dušanovi Pekárovi (v tom čase krajský predseda KDH pre BSK). Aron Shaviv pomohol Pekárovi zvíťaziť v komunálnych voľbách a Pekár sa stal starostom Mestskej časti Ružinov (2010). Shaviv s Pekárom spolupracoval aj po voľbách.

V roku 2011 podpísal Shaviv zmluvu s Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja o poskytovaní poradenstva k medzinárodným témam v oblasti rezortu (minister – Ján Figeľ, KDH).

Cez Dušana Pekára sa Aron Shaviv dostal aj k vtedajšiemu ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi.

Toto stretnutie však nebolo vyvolané biznis záležitosťami Shaviva, ale potrebou odovzdať odkaz Danielovi Lipšicovi od spoločnosti dodávajúcej odpočúvacie zariadenia. Svojho času o tom napísal a zverejnil článok aj s príslušnými dôkazmi Adam Kemény „Ako sa minister Lipšic s izraelským agentom zaplietol“ (https://adamkemeny.blog.pravda.sk/2014/07/11/ako-sa-minister-lipsic-s-izraelskym-agentom-zaplietol/).

Aktivity Shaviva v rokoch 2010 – 2011 neušli ani pozornosti slovenskej Vojenskej kontrarozviedky. Nižšie uvedené dokumenty mapujú aktivity Arona Shaviva na Slovensku v predmetnom období.

 

 

 

Existuje bezpečnostné riziko?

Odpoveď ponecháme na čitateľoch. Len zhrnieme obsah vyššie uvedeného, pritom prezentujeme len tie závery, ktoré sú potvrdené:

1. Aron Shaviv spolupracoval / spolupracuje so súkromnou spravodajsko-analytickou spoločnosťou STRATFOR, pritom STRATFOR je prepojená na oficiálne bezpečnostné rezorty USA, prípadne iných krajín. Shaviv nemá problém „deliť sa“ o poznatky a informácie, ku ktorým sa dostane počas manažovania volebných kampaní.

2. Aron Shaviv sa blízko pozná s expríslušníkmi CIA, pritom im napomohol prelobovať prijatie vyše 100 irackých migrantov na Slovensku, čo znamená, že disponuje určitým vplyvom.

3. Aron Shaviv zohral bližšie nešpecifikovanú úlohu pri pokuse o prevrat v Čiernej Hore v roku 2016.

4. Aron Shaviv vystupoval ako „posol“ izraelskej spoločnosti Verint Systems, ktorá sa špecializuje na spravodajskú techniku.

5. Aron Shaviv riadil volebnú kampaň bratislavského primátora Matúša Valla.

6. Aron Shaviv riadil volebnú kampaň slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej.

Odpoveď na otázku v nadpise sa pýta sama, ale necháme to na čitateľoch… . Ale tie závery veľmi „režú oči“, keď sa čítajú…

 

Redakcia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznámky:

 

 

ESET, spol. s r.o. foaf.sk

Súvisiace osoby a spoločnosti:

Spoločníci (2) RNDr. Anton Zajac (9.0%) , (1) Ing. Maroš Grund (12.13%) , (1) Ing. Richard Marko (12.13%) , (1) Ing. Miroslav Trnka (22.75%) , (4) Ing. Peter Paško (22.0%) , (4) Rudolf Hrubý (22.0%) 

Štatutárny orgán Miroslav Trnka , (4) Ing. Peter Paško , (4) Rudolf Hrubý

Hospodárske výsledky:
    2012     2013
Aktíva          73 767 280 €   67 190 640 €
Vlastný kapitál    66 399 284 €                        59 515 652 €
Tržby    273 871 584 € 303 271 392 €
Zisk    65 193 436 € 58 309 804 €