Choď na obsah Choď na menu
 


TTIP, CETA Dohoda obchodu USA / EU

11. 10. 2014

 

 

2017 CETA obchodna dohoda EU Canada

 

 

ttip.png

 

 

zdroj: http://www.rozhlas.cz/zpravy/svetovaekonomika/_zprava/unikle-dokumenty-k-smlouve-ttip-pry-ukazuji-velky-tlak-usa-na-eu--1608977

Uniklé dokumenty k smlouvě TTIP prý ukazují velký tlak USA na EU

2. května  2016 v 12:09  
Volker Gassner z organizace Greenpeace představuje na tiskové konferenci v Berlíně kopii uniklých dokumentů ke smlouvě TTIP - Foto:  Reuters

Volker Gassner z organizace Greenpeace představuje na tiskové konferenci v Berlíně kopii uniklých dokumentů ke smlouvě TTIPFoto:  Reuters

Spojené státy vyvíjejí při vyjednávání o obchodní smlouvě TTIP na Evropskou unii mnohem větší tlak, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to údajně z 240 stránek utajovaných dokumentů, které dnes zveřejnila ekologická organizace Greenpeace. Vybraná německá média mohla dokumenty s předstihem analyzovat.

Pravost dokumentů už potvrdilo několik osob, které mají k vyjednávání blízko. 

„Zveřejňujeme tyto dokumenty, protože vyjednávání o TTIP jsou vedena naprosto skandálně netransparentním způsobem. Přitom se dotýkají práv půl miliardy Evropanů,“ řekl zástupce Greenpeace Stefan Krug. 

Podle německého listu Süddeutsche Zeitung poskytují tajné dokumenty důkladný pohled na vyjednávací taktiku Spojených států. Kopie dokumentů získaly rovněž německé rozhlasové a televizní společnosti NDR a WDR.  

Z dokumentů například vyplývá, že Američané podmiňují otevření svého trhu pro evropský automobilový průmysl tím, že Evropa bude odebírat více zemědělských produktů ze Spojených států. 

Washington údajně rovněž usiluje o rozvolnění evropské ochrany spotřebitelů, která zatím zakazuje potraviny z geneticky upravovaných plodin a hormonálně ošetřovaného masa.  

Americká vláda nevychází vstříc ani evropskému požadavku, aby místo soukromých smírčích soudů řešily případné spory mezi koncerny a státy soudy veřejné. 

Washington i Brusel si od dohody TTIP slibují větší hospodářský růst. Poslední fáze vyjednávání o volném obchodu začala již před téměř třemi lety, veřejnost má však o jejich skutečném obsahu k dispozici jen velmi málo informací. Zatímco EU své návrhy zveřejňuje, USA zachovávají své postoje v tajnosti. Proto dohoda vzbuzuje řadu nejasností a proto proti ní demonstrují miliony Evropanů. 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

zdroj:http://europskaunia.sulik.sk

  Dohoda o voľnom obchode s USA | Milí Amíci, chlórované kurčatá si nechajte 

 ko možno viete, už približne rok sa pripravuje Dohoda o voľnom obchode s USA, takzvaná TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership). Dohoda je veľmi rozsiahla, komplikovaná a odhadujem, že najskôr začne …

Dohoda o voľnom obchode s USA - EÚ

… platiť v roku 2017. Ak vôbec.

Čo je predmetom dohody o voľnom obchode s USA?

To je zrejme najdôležitejšia otázka. V prvom rade je to odstránenie colných sadzieb, ktoré si EÚ a USA navzájom uplatňujú. Keďže ale tieto clá sú už dnes nízke, dôležitejšie je odstránenie mimocolných bariér. To sú rôzne normy, požiadavky na výrobky, enviromentálne štandardy, ochrana spotrebiteľov a všeličo iné. Preto je dohoda o voľnom obchode s USA tak komplexná a preto tak dlho trvá. Keby išlo len o clá, bola by dohoda dávno na svete.

O TTIP sa diskutuje o život, do procesu sú zapojené Európska komisia, Rada EÚ (premiéry členských štátov), TPC Full members (stáli zástupcovia členských krajín), TPC Deputies (experti ministerstiev), COREPER II (veľvyslanci členských krajín), Rada ministrov obchodu, výrobné a podnikateľské zväzy a na konci to celé schvaľuje Europarlament.

Dohoda o voľnom obchode s USA je prísne utajená

Každý, kto má ruky a nohy už rok veselo rokuje, ale text zmluvy, lepšie povedané návrh textu je utajený.

Áno, čítate správne, text zmluvy je prísne utajený.

Len niekoľko vybraných ľudí (všetci s previerkou a s prísnym záväzkom mlčania) má prístup k samotnému textu, ktorý sa nachádza v Bruseli v takzvanom „Reading Room“, samozrejme odovzdanie mobilov je povinné a kopírovanie či fotenie zmluvy zakázané. Predpokladám, že recept Coca-Coly videlo viac ľudí ako návrh textu Dohody o voľnom obchode.

Čiže, rokuje sa o život, ale takmer nikto nevie o čom presne.

Pripadá mi to ako Anticharta v roku 1977. Pamätníci si spomenú, že vtedy zopár umelcov pod vedením Václava Havla podpísalo Chartu 77 a paranoická reakcia komunistov bola, že nechali tisíce učiteľov podpisovať Antichartu, v ktorej podpísaní odsúdili Chartu 77, i keď ju takmer nikto z nich nečítal.

Ako je to s chlórovanými kurčaťami?

Nuž, neviem. Hlavný vyjednávač za Slovensko, Štefan Rozkopál tvrdí, že chlórované kurčatá v zmluve nie sú, ale ani on sám dohodu o voľnom obchode s USA nevidel.

Chlór je v nízkych koncentráciách prospešný (dezinfikujú sa ním napríklad bazény, dokonca sa chlór pridáva do pitnej vody) a vo vysokých koncentráciách smrteľný. Asi ako väčšina chemikálií. Je známe, že v USA sa kurčatá po zabití opláchnu chlórovou ľadovou vodou a v EÚ sa ofúknu ľadovým vzduchom, to však zvyšuje riziko salmonely a kampylobakteru.

Ja osobne nemám problém s chlórovanými kurčatami (dokonca by mi to bolo milšie ako salmonela) pokiaľ je to na obale jasne vyznačené a spotrebiteľ má možnosť si vybrať. Zásadný problém mám s tajnostkárstvom, ktoré USA predvádzajú. Proti zverejneniu je totiž najmä USA. Ak je tá Dohoda o voľnom obchode s USA pre všetkých taká super a nie sú v nej ani kurčatá, ani GMO kukurica a neviem čo ešte, prečo robia okolo toho také tajnosti?

Všetko je utajené

Dokonca nie len samotná zmluva, ale aj splnomocnenie na vyjednávanie je utajené a teda verejnosť nevie, k čomu všetkému môže hlavný vyjednávač Slovensko zaviazať. Nechcem tým spochybniť odbornú spôsobilosť pána Rozkopála, ale považujem za nehorázne, že návrh textu zmluvy a plná moc k vyjednávaniu nie sú k dispozícii komukoľvek.

Odporcovia TTIP v Rakúsku už získali 600 tisíc podpisov

Potom sa netreba ani čudovať, že odporcovia TTIP v susednom Rakúsku získali medzičasom vyše 600 tisíc podpisov. A tiež nebudem prekvapený, ak práve pod týmto verejným (možno neopodstatneným) tlakom niektorá krajina Dohodu o voľnom obchode s USA ako celok odmietne. A bude po paráde, lebo neuzavrieť dohodu, ktorá zvýši voľnosť v obchode je škoda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15.10.2014 http://www.aktuality.sk

Varovanie ekonóma z USA: Štátom EÚ hrozí strata suverenity

Transatlantická dohoda USA a EÚ o voľnom obchode (TTIP) je stále viac a viac kritizovanou dohodou. Kým doposiaľ boli najhlasnejší odporcovia na strane európskej, pomaly sa k nim pridávajú aj Američania.

Paul Craig Roberts je americký ekonóm a asistent ministra financií za prezidenta Ronalda Reagana. Je známym kritikom neoliberalizmu, systému, ktorý podľa neho donútil nízko platených amerických robotníkov, aby sa zadlžovali, čo je jediná cesta, ako by si mohli udržať životnú úroveň.

Tento častý kritik americkej politiky sa na svojej oficiálnej stránke tentoraz “obul” práve do TTIP. Tvrdí, že “Západ je ohromnou mašinériou klamstiev pre tajné agendy zištných záujmov”. Čo to znamená? Krajiny sa nebudú môcť brániť

TTIP označuje za pomôcku na odstránenie imunity pre americké korporácie voči zákonom suverénnych európskych krajín, v ktorých podnikajú. A dokumentuje to na konkrétnom príklade.

“Napríklad, keď Monsanto bude chcieť predávať vo Francúzsku GMO semienka, alebo americké korporácie budú chcieť vo Francúzsku predávať geneticky modifikované potraviny, tak keby Francúzsko uplatnilo svoje zákony proti GMO, tak TTIP môže žalovať Francúzsko mimo francúzskej jurisdikcie za “obmedzovanie obchodu”. Inými slovami, pokiaľ by sa Francúzsko bránilo, aby na ich trh vstúpili zakázané výrobky, bude to obmedzovanie obchodu.”

Európanov a Ázijcov, ktorí TTIP podpíšu, obviňuje už dopredu, že sú “kúpenými a platenými agentmi amerických korporácií”. Strata suverenity?

Paul Craig Roberts kritizuje aj Európsku komisiu (EK): “Všetci vedia, že EK je skorumpovaná. Kto by bol teda prekvapený, keby jej členovia dúfali, že ich obohatia americké korporácie? V závere svojho kritického článku tvrdí, že dohody ako TTIP a im podobné v skutočnosti odstraňujú suverenitu krajín:

“Amerika je v súčasnosti pod vládou korporácií. Pokiaľ tieto podvrhy “obchodných dohôd” prejdú, tak nadvládu amerických korporácií zažije Európa aj Ázia.” Kritik vlastných Paul Craig Roberts ako republikán, na rozdiel od svojich republikánskych kolegov, odsúdil vojnu proti terorizmu, aj vojnu proti drogám.

V roku 2005 publikoval článok, v ktorom požadoval obžalobu prezidenta Georgea W. Busha za klamanie Kongresu o príčine vojny s Irakom.

V ďalšom kritickom článku, týkajúcom sa možného útoku na Irán, doslova uvádza: “Bush… odmieta všetky skutočnosti a uistenia a je ochotný napadnúť Irán za základe ničoho iného, ako je izraelská paranoja”.

Ostro kritizoval akcie Izraela proti Palestínčanom.

Paul Craig Roberts tiež spochybnil oficiálnu verziu Bieleho domu, ktorá sa týkala Útoku na Dvojičky, 11. septembra 2001. Spoluautor Reaganomics

Craig Roberts je označovaný za spoluautora tzv. Reaganomics, teda ekonomiky prezidenta Reagana. Ide o hospodársku politiku administratívy Ronalda Reagana v 80. rokoch minulého storočia.

Tá bola postavená na štyroch pilieroch

Zníženie rastu vládnych výdavkov Zníženie federálnej dane z príjmu a z kapitálových výnosov Zníženie štátnej regulácie Zníženie počtu peňazí za účelom zníženie inflácie

 

 

 

Blaha na summite COSAC. Prečo nemôžeme nahliadnuť do zmluvy TTIP?

Riga 3. júna 2015 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) 

V lotyšskej Rige prebehol summit COSAC, na ktorom sa stretávajú parlamentné európske výbory z celej Európy. Na summite za Slovensko vystúpil aj poslanec Ľuboš Blaha, ktorý sa zapojil do búrlivej diskusie o transatlantickom partnerstve TTIP medzi EÚ a USA

Okrem eurokomisárky Malmstromovej, ktorá má TTIP na starosti, zmluvu veľmi arogantne obhajoval aj lotyšský zástupca. Blaha na nich reagoval svojim príspevkom:

Na snímke poslanec Ľuboš Blaha
Na snímke poslanec Ľuboš Blaha

“Na Slovensku vo vzťahu k TTIP rastie znepokojenie. Náš výbor je veľmi kritický k nedemokratickému charakteru rokovaní, z ktorého sú úplne vynechané národné parlamenty. Áno, ako ste správne povedali, pani Malmstromová, parlamenty sú esenciou demokracie. Ale na Slovensku národní poslanci nemajú žiaden prístup ani len do „čitární“ na amerických ambasádach, aby si tam mohli pozrieť negociačné dokumenty. Nehovoriac o tom, že sa vôbec musíme amerických veľvyslanectiev doprosovať…

Ako nám už predtým Blaha povedal, do zmluvy TTIP, ktorá je k dispozícií na americkom veľvyslanectve, môžu nahliadnuť len vybraní pracovníci ministerstva hospodárstva a len v určitom čase, ktorý vyhlási americké veľvyslanectvo. Kľudne to môže byť aj v nedeľu medzi druhou a treťou hodinou ráno. Pracovníci ministerstva nesmú  vziať žiadnu časť zmluvy na preštudovanie ani fotiť, či robiť si poznámky, z toho dôvodu sú pri odchode s veľvyslanectva kompletne prešacovaný. Môžu teda len nahliadnuť do zmlúv v anglickom jazyku, plných technických dát a vzorcov z ktorých sa nič nedozvedia.

Takto sme ponižovaní! Pokračuje Blaha, pritom táto dohoda ovplyvní budúcnosť každého jedného Slováka, každého európskeho občana a my, ich zástupcovia, nemáme žiadnu šancu, ako chrániť ich záujmy. To je škandalózne! COSAC by mal byť asertívnejší, pokiaľ ide o naše právo participovať na rokovaní o TTIP. Nedávno náš výbor prijal vyhlásenie, v ktorom žiadame Európsku komisiu, aby chránila európsky sociálny model, bezpečnosť potravín, záujmy malých podnikov a demokratickú reguláciu. Už nám viac nestačia vznešené uistenia od komisie… A ešte jedna vec: nejde o to, či niekto považuje Američanov za zlo, ako povedal pán Pabriks. Ide o to, že som hrdý na európsky sociálny, zelený a demokratický model. Tak ho, láskavo, nespochybňujte!”

Malmstromová to schytáva zo všetkých strán, v Európe očividne rastie voči TTIP, ktorá mala byť potichúčky dohodnutá a zavedená odpor…

 

Transatlantické partnerstvo

Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) je obchodnou dohodou medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, ktorej oficiálnym cieľom je liberizácia obchodných vzťahov tým, že dôjde k odstráneniu prekážok v rôznych druhoch ekonomických odvetví, čo by malo uľahčiť nakupovanie a predávanie tovarov i služieb.

Aktivisti proti TTIP sa obávajú najmä rokovaní predstaviteľov Európskej únie a Spojených štátov, ktoré sa odohrávajú za zatvorenými dverami. Dohoda v aktuálnej podobe by medzinárodným korporáciám poskytla bezprecedentnú právomoc a tým by hrozilo, že by bola zvrhnutá demokracia, právny štát a takisto ochrana životného prostredia a spotrebiteľov. Zmluvy by dovolili, aby korporácie súdili vlády pred súkromnými arbitrážnymi komisiami, ak by ich zákony alebo politiky poškodzovali zisky obchodných spoločností.

Kritici tiež tvrdia, že obchodná dohoda predstavuje pre zamestnanosť hrozbu. Podľa nich by EÚ prišla o 1 milión pracovných miest.

 

 

 


 

 

 

10.7.2015

zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/pozrite-si-ako-slovenski-europoslanci-hlasovali-o-ttip/644423

Pozrite si, ako slovenskí europoslanci hlasovali o TTIP

Európa 10. júla 2015 (HSP/Screenshot:Brožúra TTIP)

Hlasovania sa zdržali štyria slovenskí europoslanci V stredu 8. júla hlasoval európsky parlament o rezolúcii týkajúcej sa dohody medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou – Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP).

Európski poslanci hlasovali o odporúčaniach určených Európskej komisii zo strany Európskeho parlamentu, ktoré by mali byť zahrnuté do požiadaviek finálnej verzie zmluvy. Rezolúcia bola prijatá 436 hlasmi, proti bolo 241 europoslancov, zdržalo sa 32. Zo slovenských europoslancov nebol ani jeden proti.

Svoju podporu rezolúcii vyjadrilo 9 europoslancov, menovite Monika Flašíková Beňová (Smer-SD), Eduard Kukan (SDKÚ-DS), Vladimír Maňka (Smer-SD), József Nagy (Most-Híd), Richard Sulík (SaS), Boris Zala (Smer-SD), Branislav Škripek (OĽaNO), Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) a Jana Žitňanská (NOVA). Zdržali sa Pál Csáky (SMK), Miroslav Mikolášik (KDH), Monika Smolková (Smer-SD) a Anna Záborská (KDH).     celý článok tu

 

 

 

ttip-ako-hlasovali.jpg