Choď na obsah Choď na menu
 


Nové vozidlá MHD v prevádzke od 1. septembra

31. 8. 2010

zdroj: senica.sk

Od 1. septembra začnú na linkách Mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Senici jazdiť dva nové autobusy, spĺňajúce najmodernejšie kritériá. Dnes (31. augusta) ich slávnostne do užívania občanom a návštevníkom mesta dali primátor Senice Ľubomír Parízek a vedúci senického strediska SAD Trnava Jozef Gaža. Stalo sa tak počas 2-hodinovej prezentácie vozidiel na Námestí oslobodenia.

Primátor Senice Ľ. Parízek pri tejto príležitosti poďakoval SAD Trnava, osobitne vedúcemu senického strediska SAD Jozefovi Gažovi za dlhoročnú dobrú spoluprácu, výsledkom ktorej je i kúpa nových autobusov. Tie znamenajú prínos v kultúre cestovania, ale i z ekologického hľadiska. V tejto súvislosti primátor Senice poznamenal, že sa prehodnocujú trasy i zastávky MHD tak, aby čo najviac slúžili občanom mesta. V augustovom vydaní Našej Senice je zverejnená mapka s terajšími trasami a do druhej môžu občania navrhnúť nové trasy. Tieto návrhy treba doručiť do konca októbra na Mestský úrad, kde sa následne spracujú a vyhodnotia. Nové trasovanie liniek i s novými zastávkami začne platiť od 12. decembra, kedy sa menia grafikony autobusovej i železničnej dopravy. Primátor vyzýva občanov, aby sa aktívne zapojili do tohto procesu, pretože len tak bude zabezpečená optimalizácia nových trás.

Daždivé a studené počasie neprilákalo na prezentáciu veľa zvedavcov, no tí, ktorí prišli si pochvaľovali vysoký štandard autobusov s kapacitou 88 cestujúcich, z toho 26 miest na sedenie. Vedúci senického strediska SAD Jozef Gaža priblížil vybavenie autobusov, ktoré stáli 380 000 eur. Osobitný priestor je vyčlenený pre kočíky i hendikepovaných ľudí na vozíčkoch, ktorí sa bezpečne dostanú do vozidla prostredníctvom plošiny. V tejto časti sa bude pohodlne nastupovať i starším ľuďom a ľuďom so zníženou pohyblivosťou, pretože vozidlo je tu nízkopodlažné. Autobusy sú trojdverové, dlhé 9,5 metra, čo zaručuje ich ľahkú manévrovateľnosť ulicami mesta. Vozidlá spĺňajú prísne emisné normy Euro 5, ktoré sú porovnateľné s emisiami vozidiel prevádzkovanými na plyn. Priestor vodiča je klimatizovaný. Kvalitu autobusov zvyšuje výbava smerovými digitálnymi displejmi.

Kúpa nových vozidiel bola možná vďaka podpore Mesta Senica, ktoré bude autobusy prostredníctvom odpisov splácať 8 rokov. Ak by sa samospráva mesta nezaviazala k takémuto riešeniu, tak obnova vozidiel by nebola možná. Mesto Senica vykrýva rozdiel medzi oprávnenými ekonomickými nákladmi a tržbami, čo bolo približne 60 000 eur. Odteraz MHD vyjde ročne mestskú pokladnicu na 73 000 eur. Cena cestovného lístka sa nemenila viac ako 4 roky a je 40 centov. Držitelia čipových kariet majú cestovné lacnejšie. Doterajšie vozidlá slúžili v MHD 22 rokov a prešli jednou generálnou opravou. Jeden autobus bude vyradený z prevádzky a druhý bude slúžiť ako záložný. V špičke 2 autobusom MHD vypomáhajú ďalšie 4 vozidlá z prímestskej dopravy. Viera Barošková

. .

 

Poznámka:

Tešíme sa.  Len nechápem prečo predstavovali nové autobusy na námestí. Keď sme žiadali  my o povolenie pristaviť na tejto ploche kamion ...

Obrázok

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Iba čo im vyhovuje

(Alena, 2. 9. 2010 18:53)

Pán primátor Senice sa v meste správa ako keby mu to
všetko patrilo. Už by mal konečene o d í s ť z funkcie lebo nás tu všetkých zamuruje.