Choď na obsah Choď na menu
 


Ako vzniká finančná kríza / Právě probíhá největší podfuk na lidstvu.

26. 11. 2011

 

 

 

zdroj:internet

Poslednú dobu sa objavuje stále viac názorov o tom, že v roku 2010 príde k uzdraveniu svetovej ekonomiky, že vlády a centrálne banky svojou fiškálnou a monetárnou politikou zastavili recesiu, že jednoducho to najhoršie je už za nami. Veľmi radi by sme uverili tomuto scenáru, avšak skúsme sa pozrieť na dôvody prečo vlastne kríza vzniká, čo ju v skutočnosti spôsobuje a či majú centrálne banky a vlády vlastne šancu s krízou niečo spraviť. (Pozn. nasledujúce vysvetlenie je založené na článku Paula Rye „Shark Poop Causes 2008 Financial Crisis“)

 

Nikto z nás nepochybuje o tom, že ekonomika funguje na úveroch. Avšak to, do akej miery úvery ovplyvňujú ekonomiku, si len málokto z nás vie predstaviť. Poďme sa na to pozrieť z blízka. Každá ekonomika obsahuje skutočné peniaze (tie, ktoré nie sú dlhom) a peniaze pochádzajúce z úveru. Povedzme, že ekonomika obsahuje 100,000,000 USD v skutočných peniazoch. Banka požičia dlžníkovi 10 USD. Väčšina ľudí si myslí, že banky dávajú úvery z existujúcich peňazí, opak je však pravdou. Banka dáva úvery, ktoré sú iba z malej časti kryté skutočnými peniazmi. Teraz bude ekonomika obsahovať 10,000,010 USD. S tým ako sa úver splatí, tak objem peňazí v ekonomike opäť poklesne na 10,000,000. Úvery sú poskytované v peniazoch, ktoré sú nerozlíšiteľné od skutočných peňazí, a preto sa hovorí, že banky „vytvárajú peniaze“ (na základe multiplikačného efektu, keď stačí aby ako rezervy držali iba malú časť skutočných peňazí).

 

Problém však nastáva v reálnom svete, keď si uvedomíme, že skutočné peniaze (nezadlžené) tvoria iba veľmi malú časť v porovnaní s úverovými peniazmi. V realite úvery tvoria až 97-99% všetkých peňazí a skutočné peniaze sa podieľajú na skladbe peňazí maximálne 3%. Uveďme si príklad z americkej ekonomiky. Povedzme, že existuje 75 bil. dolárov peňazí, pričom iba 1,5 bil. predstavujú nezadlžené peniaze, zvyšok sú úvery. Problém nám udrie do očí, keď si uvedomíme, že za 73,5 bil dolárov požičaných peňazí sa musia platiť úroky. Ak je priemerná ročná úroková sadzba 5%, potom sa na úrokoch musí zaplatiť až 3,675 bil. USD ročne! Na úrokoch sa musí zaplatiť viac ako je v ekonomike skutočných peňazí (predstavujúcich vyrobený produkt). Toto je možné iba tak, že banky nám dajú ďalší úver, ktorý bude tento krát slúžiť na to, aby sme mohli vôbec splatiť úroky. A takto vzniká pyramídová schéma, pričom sa všetky subjekty v ekonomike postupne viac a viac zadlžujú.

 

Pridajme teraz do hry infláciu a ekonomický rast. Poznáme dve formy inflácie. Jedna je cenová a druhá je monetárna. Monetárna inflácia znamená, že úver v ekonomike rastie a hodnota skutočných peňazí sa znehodnocuje. Ak rastie množstvo peňazí v ekonomike (peňažná zásoba), tak väčšinou rastú ceny. To však neplatí v prípade, že sa zvyšuje produktivita práce alebo počet obyvateľstva. Vtedy sa peniaze rozšíria medzi väčšiu populáciu a zachová sa cenová rovnováha. To je dôvod, prečo je prioritou vlád ekonomický rast. Ten kompenzuje prísun nových úverových peňazí a trh sa nachádza naďalej v rovnováhe. Nové úvery dokážu vždy na krátky čas stimulovať ekonomiku a preto je úplne typickou politikou vlád pri každej hospodárskej kríze naliať do ekonomiky ďalšie množstvo úverov. Takto sa riešila každá kríza posledných 25 rokov. Problémom je, že na naštartovanie ekonomiky treba vždy nový a väčší kredit. A čím sa objem úverových peňazí zväčšuje, tým väčšia je aj cenová inflácia. To je dôvod prečo od roku 1913 dolár stratil až 95%-97% svojej hodnoty na základe parity kúpnej sily (to, čo sa dá kúpiť za 1 dolár).

 

Pozrime sa na to, prečo takýto systém hrozí krízou. Ak je peňažná zásoba 10 mld. USD a poskytnutý úver iba 10 USD, potom s tým ako sa spláca úver, nevzniká žiadny problém. Tento úver nepredstavuje skutočné peniaze , zo systému po svojom splatení zmizne, pričom 1 USD v podobe zaplateného úroku zmení majiteľa. Tým sa cyklus uzatvorí. Oveľa horšie je to však v prípade, keď ekonomika disponuje 75 biliónmi úverových peňazí. Povedzme, že nejaká ekonomická bublina (napr. v podobe realitného alebo akciového trhu) sa zastaví, čo sa udeje väčšinou v prípade, že už nie je nikto ďalší, kto by chcel nakupovať. Pár ľudí sa začne strachovať o budúcnosť a začnú si požičiavať menej ak o predtým. Banky tak požičiavajú menej, čím v ekonomike koluje menej peňazí a ceny začínajú klesať. Hlavne klesajú ceny domov a ľudia začnú krachovať, pretože sa im znižuje hodnota zadlženého majetku. Tým banky prichádzajú o úvery a začnú potrebovať vyššie rezervy. Tak požičiavajú menej a množstvo peňazí v ekonomike sa začne znižovať... a situácia sa začína opakovať. Vzniká tak cyklus znižovania peňažnej zásoby a deflácie.

 

FED si myslí, že situáciu vyrieši tak ako už mnohokrát predtým – masívnym nalievaním peňazí do ekonomiky. Avšak kvôli obrovskému objemu úverových peňazí v ekonomike(úvery a ich deriváty majú niekoľkonásobne väčší objem ako celosvetové HDP), musí ekonomiku zaplaviť bezprecedentnou masou úverových peňazí. Problém je však v tom, že znižovanie peňažnej masy pri ekonomickej kríze nie je príčinou problému, ale jeho následkom! Zvyšovanie úverov nie je liečba, ale samotný problém. Príčinou problému nie je pokles nehnuteľností, ani krachy bánk. Problémom je úver, ktorý nemôže byť splácaný ináč ako opätovným zvýšením úveru.

 

A toto je problém, ktorý vlády a centrálne banky neriešia, iba odkladajú. Za posledných 25 rokov sa im ho podarilo odsunúť viackrát, avšak „prepákovanie“ úverov nabralo tak hrozivý rozmer, že oddialiť súčasnú krízu sa im nemusí podariť. Preto majme stále na pamäti, že kríza ešte zďaleka nemusela dosiahnuť svoje dno.

 

 

 

 

David Schweickart, matematik a filozof O ekonomickej demokracii

 

 

 

Neselhal kapitalismus ale socialismus - Juraj Karpiš

 

 

 

 

CT24: Pozadie krízy

 

 

Andreas Clauss: Kríza bola vyvolaná úmyselne

 

 

 

 http://www.dolceta.eu/ceska-republika/Mod2/sites/ceska-republika_Mod2/local/cache-vignettes/L300xH225/bank-cfad9.png

Právě probíhá největší podfuk na lidstvu.

 zdroj:osud.cz

 "Právě probíhá největší největší podfuk na lidstvu," řekl top rakouský manažer při luxusní snídani v hotelu v Grazu, "ale čas je proti nim!"

 Dnes ráno mě zastihl telefonát mého přítele z banky (pozn. tento přítel je v předsednickém grémiu jedné velké rakouské banky a chtěl by z pochopitelných zůstat anonymní!). Pozval mne na snídani v jednom noblesním hotelu v Grazu, protože je obchodním partnerem a koncernovým manažerem v Grazu si uvědomil, že vydá něco ze svého portfolia vědění. Podmínkou bylo, že musí zůstat stejně anonymním, protože jinak by byl v nebezpečí nejen jeho vysoce dotovaný job…

Takže jsem učinil pro moji osobu něco zcela neobvyklého, uvázal jsem si vázanku (kravatu) kolem krku, oblékl sako, které se bohužel stalo už poněkud úzkým, a vydal jsem se v nádherném podzimním slunci na cestu do hotelu.

Poté co jsem dostál pozvání a můj talíř se plnil kulinářskými laskominami, objednal jsem si velké espresso a představili jsme se, započal rozhovor bez velkých okolků. Manažer koncernu se jmenoval Felix (Šťastný), ale věděl jsem, že to není jeho pravé jméno. Rovněž tak pro který koncern pracuje, zůstalo zahaleno rouškou tajemství. „Můj přítel z banky, co ho znáte, mne upozornil na blog „Schnittpunkt: 2012“ (Dělící bod: 2012) a já jsem sledoval jeho příspěvky od léta. To, co vám tady vypravuji, můžete napsat, máte to také napsat. Jména, firma a místa nesmí být samozřejmě jmenována. Řeknu hned na úvod, jsem členem lóže (u svobodných zednářů) a přicházím díky své práci do styku s mnoha vysoce postavenými lidmi z politiky a hospodářství.

To, co nyní probíhá, je asi největší podfuk na lidstvu, který se kdy udál! Vše vychází od americké vlády, která sleduje jen jeden zájem: světovládu! A tím i absolutní kontrolu a odebrání moci lidu každého jednotlivého státu. Přípravy toho se týkající začaly už dávno. Ale čas nehraje roli, zda k svému cíli dojdou za měsíc či teprve za deset let, je jedno. Pro ně je důležitá jen realizace plánu světové vlády!

A již to skoro dokázali! Celosvětově neexistuje skoro žádný stát, který by neudělali závislým. Rovněž státy jako Rusko a Číny jsou závislými. Především kvůli americkému dolaru. Nejen kvůli vysokým dolarovým rezervám, ale také kvůli jiným zemím, s nimiž mají obchodní vztahy a které by při možném krachu dolaru dalekosáhle vypadly ze hry jako obchodní partneři. Toho času není skutečně nikdo, krom Ameriky samé, kdo by měl zájem na slabém, slábnoucím a kolabujícím dolaru. A nejméně potom Evropská unie.

Nyní americké slídění, korektně označené jako válka proti terorismu, otevřelo dokonce evropský bankovní systém. Američani chtějí mít přístup k evropským kontům a zjevně jim to EU umožní. To, co zde probíhá, je obrovské svinstvo! Evropská vláda, která vůbec neexistuje, prodává vlastní lidi!

 Podívejte se ovšem za kulisy, potom zjistíte, že je to Německo, které to všechno Američanům umožňuje. I když jsou německé země dost v krizi a budou ještě ve větší, jsou evropskou hospodářskou lokomotivou. Evropa nyní profituje pouze z Německa. Pokud zbankrotuje Německo, tak potom zbankrotuje i celá Evropa! Fatální na tom je, že Německo je 100 % závislé na USA. Německo není svobodným státem! Německo je formálně stále ještě ve válečném stavu, nepodepsalo od roku 1945 žádnou mírovou smlouvu a je stále pořád ještě obsazeno … minimálně Američany. Němci nemají vlastní ústavu, jen základní zákon. A stát bez ústavy není státem! K tomu přijde, že německý kancléř, v tomto případě Angela Merkel, neskládá svou přísahu na německou vlajku! Německo je neoficiálním obchodním místem Američanů. Mají vlastní vojska mezi Freilassingem a Flensburgem. Bez souhlasu Američanů nejde vůbec nic…

Věděli jste, že na základě ženevské konvence každá země, která je 60 let obsazena, musí být poté osvobozena? To znamená, že okupanti musí odtáhnout? Proč jsou stále ještě Američani na německé půdě?

Kasždopádně je všechno připraveno pro americkou měnovou reformu. Dny amerického dolaru jsou sečteny. Mají v úmyslu svoje gigantické zadlužení zrušit měnovou reformou, měnovým řezem. Dolar nebude mít ze dne na den hodnotu. To znamená, že půjde o oddlužení na účet všech ostatních. Těmi, kdo ponese následky je, jako obvykle, lid, občané všech postižených zemí.

Potom přece budou (Američané) velkorysí a budou vydávat gigantické půjčky ke znovuvýstavbě hospodářství. Aby tak každý stát, jenž přijme tuto nabídku – nebo ji musí přijmout, byl zase závislý na USA. Závislejší čím dál víc! Potom má Amerika svět ve svěráku! A to skutečně nejďábelštější na tom je, že vlastní světovláda nevychází z americké vlády samé, která, jak víme, je jen loutkou velkokapitálu, ale od dnes nejmocnějších bank světa, velkých bank na Wall Street, světové banky, která je jen americkým nástrojem k ochraně vlastních zájmů, což také platí pro IWF (Mezinárodní měnový fond) a především pro FED, jediné národní banky v soukromém vlastnictví.

To, že Američané vedle nabytí světové nadvlády, o kterou podle tohoto plánu usilují, chtějí provést také redukci obyvatelstva světa, zapadá do tohoto schématu. Pomocí očkování (!!!), nemocí z laboratoří, tedy biologických zbraní, má zůstat jen tolik lidí, kolik je možno bezproblémově kontrolovat a hlídat. To není konspirační teorie, to je skutečnost. Dosáhli jsme nyní fáze, kdy se to v relativně krátké době uskuteční. Krátce, kdo se nepodřídí, bude zničen. Dokonce pro vlastní obyvatelstvo je již k dispozici mnoho, mnoho koncentračních táborů včetně infrastruktury a personálu. To, co zde zažíváme, je válka americké vlády proti veškerému lidstvu světa!

A využívají svoji celou strukturu, aby co nejefektivněji a rychle došli k svému cíli. Považte, že i mezinárodní organizace jako OSN, WHO atd. jsou v amerických rukou. Tyto předávají dále jejich rozkazy jednotlivým vládám, jež je potom provádí. Tak funguje mocenská hra Američanů! Mocenská hra, z níž skoro není úniku! Přesto musím ještě také něco objasnit, proč tento plán přes vysokou efektivitu, vysoký stupeň vědění a absolutní vůli po moci, nemusí vyjít. Má to co dělat s tématem blogu „Schnittpunkt: 2012“ a nesmí to být zamlčeno!

 Elity, a já se k nim počítám, vědí, co se s největší pravděpodobností stane kolem roku 2012. Proto také americké elity tak pospíchají, protože to, čeho sotva mají, je čas! Jak často uvádějí – a já mluvím z vlastní zkušenosti, neboť náš koncern se podílí na jedné části výzkumných prací – dojde k přechodu do vyšší dimenze, jenž bude spojen s rozsáhlým rozšířením vědomí Homo Sapiens.

Dojde k evolučnímu skoku. Pokud dokážou Američané před touto událostí si podrobit celý svět a zredukovat obyvatelstvo světa pod jednu miliardu, může (ale nemusí) dále existovat tento totalitní světový režim a tím také nedotknutelné elity. Jediným problémem může být zkáza globální magnetické mřížkové sítě, protože tím budou všechny počítače a elektronické zařízení nepoužitelná. Tím také velká část vojenské a bankovní mašinérie. Bez magnetických polí všechno stojí! Také elektrické rozvodné sítě se zhroutí. To, co se v důsledku tohoto zhroucení magnetické mřížkové sítě rozvine, o tom se samotní američtí vědci a stratégové jen domýšlí. Domnívám se ale, že budou na to co nejlépe připravení, aby udrželi svoji nadvládu, popř. aby ji mohli ještě zvětšit.

To je vcelku informace, kterou vám mohu a chci poskytnout. Proč jsem se k tomu náhle odhodlal, byl váš včerejší článek „Weltuntergang 2012?“ („Konec světa 2012?“). Protože mám dnes nějaké schůzky ve vašem pěkném městě, poprosil jsem svého přítele, abych mohl vést s vámi besedu. Existují skutečně efektivní protiopatření, která by mohl každý, skutečně každý člověk uplatnit proti těmto americkým záměrům. Mluvil jste o nich včera.

Pryč ze závislosti! Pokud možno co nejrychleji zlikvidovat všechny dluhy, nedělat žádné další. Pokud možno, pryč ze světa papírových peněz. Co není potřeba k životu, neboť také nadále budou platby, převést ve zlato a stříbro v mincích nebo slitcích. Zrušit všechny papírové hodnoty, také spořitelní knížky…brzy nebudou mít ani cenu papíru, na němž jsou vytištěny. Učinit sebe a svoji rodinu samostatnou jak jen to jde. To znamená také vytvoření zásob. Nevěřit tomu, co stojí v médiích nebo co vypadne z politiků a expertů. Nyní je pravda a skutečné pravé vědění pokud možno ukrýváno! Je skoro všechno označováno za lži, co se napíše nebo řekne.

Jak jste včera uvedl, lidi beze strachu, jsou největším nebezpečím pro realizaci amerického plánu. Pokud neexistuje strach před terorem, hospodářskou krizí, ztrátou zaměstnání, zhroucením měny a nemocemi, pokud existuje skutečná svoboda v hlavě, potom si nemohou člověka podrobit a plán se zhatí. A nejsprávněji je třeba také vzít život do vlastních rukou, převzít vlastní odpovědnost a život, který se nazývá ve spirituálním smyslu „lehkostí bytí“.

Víme z výzkumů, částečně na živoucím objektu – tyto výzkumy jsou financovány a podporovány skoro všemi státy! – že stojíme před neuvěřitelně velkým krokem lidské historie, který možná všechno směruje k pozitivnímu, spravedlivému, nemonetárnímu systému. To není esoterická fantazie, ale vyplývá to z mnoha výzkumných projektů, měření a analýz dat. Sami my v Rakousku zkoumáme a pracujeme na tom, jen sotva to kdo ví!

Máme všichni možnost, přehodit výhybky pro naši budoucnost. Nenechme možnost nevyužitou! Napište to, je to můj skromný příspěvek k tématu, které každým dnem důležitější. Nejen Američané nemají už čas, ani my…“