Choď na obsah Choď na menu
 


Afrika covid, Polio vaccine proti obrne

OSN uvádza nové prepuknutie obrny v Sudáne spôsobené orálnou vakcínou

zdroj: https://apnews.com/619efb65b9eeec5650f011b960a152e9

OSN uvádza nové prepuknutie obrny v Sudáne spôsobené orálnou vakcínou

2. septembra 2020
LONDÝN (AP) - Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že nové ohnisko obrny v Sudáne súvisí s pokračujúcou epidémiou vyvolanou očkovaním v Čade - týždeň po tom, čo zdravotnícka agentúra OSN vyhlásila africký kontinent za vírus divokej obrny.

WHO vo svojom vyhlásení tento týždeň uviedla, že dve deti v Sudáne - jedno zo štátu Južný Darfúr a druhé zo štátu Gedarif, ktoré sú blízko hraníc s Etiópiou a Eritreou, boli v marci a apríli paralyzované. Obaja boli nedávno očkovaní proti obrne. WHO uviedla, že počiatočné vyšetrovania ohniska nákazy ukazujú, že prípady súvisia s pokračujúcim ohniskom vakcíny v Čade, ktoré bolo prvýkrát zistené minulý rok a teraz sa šíri v Čade a Kamerune.
REKLAMA

"V Sudáne existuje lokálna cirkulácia a nepretržité zdieľanie prenosu s Čadom," uviedla agentúra OSN a dodala, že genetické sekvenovanie potvrdilo početné zavlečenie vírusu do Čadanu z Čadu.

WHO uviedla, že v Sudáne našla ďalších 11 prípadov detskej obrny vyvolaných vakcínami a vírus bol identifikovaný aj vo vzorkách životného prostredia. Nehlásených prípadov pre každého potvrdeného pacienta s detskou obrnou je zvyčajne oveľa viac. Veľmi infekčné ochorenie sa môže rýchlo šíriť v kontaminovanej vode a najčastejšie postihuje deti do 5 rokov.

V ojedinelých prípadoch môže živý vírus obrny v perorálnej vakcíne mutovať do formy schopnej vyvolať nové ohniská.

Minulý týždeň WHO a partneri vyhlásili, že africký kontinent je bez vírusu detskej obrny, a označili ho za „neuveriteľný a emotívny deň“.

WHO v pondelok varovala, že riziko ďalšieho šírenia detskej obrny vyvolanej očkovaním v strednej Afrike a v oblasti afrického mysu Horn je „vysoké“, berúc na vedomie rozsiahly pohyb obyvateľstva v tomto regióne.

Viac ako tucet afrických krajín v súčasnosti bojuje proti prepuknutiu detskej obrny spôsobenej vírusom, vrátane Angoly, Konga, Nigérie a Zambie.

Uprostred pandémie koronavírusov bolo v Afrike i inde prerušených mnoho rozsiahlych očkovacích kampaní potrebných na potlačenie obrny, čo spôsobilo, že milióny detí sú náchylné na infekciu.
Plné pokrytie: Zdravie

V apríli WHO a jej partneri neochotne odporučili dočasné zastavenie masových imunizačných kampaní proti obrne. Uznanie, že tento krok by mohol viesť k opätovnému výskytu choroby. V máji oznámili, že v 38 krajinách, predovšetkým v Afrike, bolo kvôli pandémii koronavírusov pozastavených 46 kampaní na očkovanie detí proti detskej obrne.

Niektoré z kampaní boli nedávno znovu spustené, avšak zdravotnícki pracovníci musia v rámci snáh o eradikáciu paralytickej choroby zaočkovať viac ako 90% detí.

Úradníci v zdravotníctve sa pôvodne usilovali vyhladiť detskú obrnu do roku 2000, termín sa opakovane posúval a zmeškal. Divoká obrna zostáva endemická v Afganistane a Pakistane; obe krajiny takisto bojujú proti ohniskám detskej obrny.

 

OSN pripúšťa, že Gates spôsobil vakcínou vypuknutie pandémie obrny v Afrike

WHO: Wabah Polio Baru di Sudan Disebabkan oleh Vaksin Oral

 

 

zdroj: https://www.washingtonpost.com/history/2020/04/14/cutter-polio-vaccine-paralyzed-children-coronavirus/

Znečistená vakcína proti detskej obrne, ktorá v roku 1955 ochorela a smrteľne ochromila deti
Bol to „jeden z najhorších biologických katastrof v amerických dejinách“, napísal jeden vedec

Ampulky s vakcínou proti obrne vyrobené spoločnosťou Cutter Laboratories v roku 1955. (AP)

14. apríla 2020 o 13:00 hod. GMT + 2

30. augusta 1954 kontrolovala Bernice E. Eddyová, veteránka z Národného ústavu zdravia v Bethesde, USA, bezpečnosť novej šarže vakcíny proti obrne.

Vakcína, ktorú vytvoril Jonas Salk, bola oslavovaná ako zázračná droga, ktorá zvíťazí nad obávanou chorobou, ktorá zabila a ochromila deti. Úlohou Eddyho bolo preskúmať vzorky predložené spoločnosťami, ktoré to plánovali vyrobiť.

Keď kontrolovala vzorku z Cutter Laboratories v Berkeley v Kalifornii, všimla si, že vakcína určená na ochranu pred touto chorobou namiesto toho dala detskú obrnu testovacej opici. Namiesto vytvorenia zabitého vírusu na vytvorenie imunity obsahovala vzorka z Cuttera živý infekčný vírus.

Niečo nebolo v poriadku. "Stane sa katastrofa," povedala priateľovi.

Keď vedci a politici zúfalo hľadajú lieky na spomalenie smrteľného koronavírusu a prezident Trump označuje liek na maláriu ako prostriedok nápravy, spätný pohľad na tragédiu vakcín proti obrne z roku 1955 ukazuje, aké nebezpečné môže byť také pátranie, najmä pod silným tlakom verejnosti.

Vo vnútri Trumpovho objatia rizikového lieku proti koronavírusu

Podľa Eddyho varovania bolo v tom roku podľa odhadov injekčne podaných vakcínou Cutter asi 120 000 detí, uviedol Paul A. Offit, riaditeľ Vakcínového vzdelávacieho centra v Detskej nemocnici vo Philadelphii.
AD

Zhruba 40 000 dostalo „abortívnu“ obrnu s horúčkou, bolesťami hrdla, bolesťami hlavy, vracaním a bolesťami svalov. Päťdesiatjeden bolo paralyzovaných a päť z nich zomrelo, napísal Offit vo svojej knihe z roku 2005 s názvom „Incident Cutter: Ako prvá americká vakcína proti obrne viedla k rastúcej kríze očkovania“.

Bola to „jedna z najhorších biologických katastrof v amerických dejinách: ľudská epidémia obrny,“ napísal Offit.

V tých časoch bola detská obrna alebo infantilná paralýza terorom.

"Národný prieskum ... zistil, že obrna bola na druhom mieste za atómovou bombou ako vec, ktorej sa Američania obávali najviac," napísal Offit.
2-mesačná Martha Ann Murrayová, umiestnená v železných pľúcach, je sledovaná sestrou Martou Sumnerovou v nemocnici Panny Márie v Tucsone v roku 1952. (AP)
2-mesačná Martha Ann Murrayová, umiestnená do železných pľúc, je sledovaná sestrou Martou Sumnerovou v nemocnici Panny Márie v Tucsone v roku 1952. (AP) (AP)

"Ľudia si neboli istí, ako ste sa dostali," uviedol minulý týždeň v rozhovore. "Preto sa všetkého báli." Nechceli si kúpiť kúsok ovocia v obchode s potravinami. Rovnako je to aj teraz. ... Všetci idú okolo s nasadenými rukavicami, s maskami a bojí sa podať každému ruku. “
AD

"Pamätám si, že moja matka ... nás nenechala ísť na verejné kúpalisko," povedal 69-ročný Offit. "Všetci sme museli ísť do jedného z tých malých plastových bazénov vzadu, aby sme neboli na verejnosti." miesto. “

Počas pandémie chrípky v roku 1918 mali všetci masky. Boli zbytočné.

Najhoršie vypuknutie detskej obrny v histórii USA došlo v roku 1952, rok po narodení Offita. Nakazilo 57 000 ľudí, paralyzovalo 21 000 a zabilo 3 145. V nasledujúcom roku došlo k 35 000 infekciám a 38 000 nasledujúcim rokom.

Mnoho preživších muselo nosiť boľavé kovové traky na ochrnutých nohách alebo museli byť vložení do takzvaných železných pľúc, ktoré im pomáhali dýchať. Neexistovala vakcína a málo liečby. (Jedným falošným prístupom bolo nastriekanie kyseliny do nosa deťom, aby sa vírus zablokoval. Všetko, čo robilo, bolo zničenie čuchu.)
Oddelenie detskej obrny v roku 1955 v nemocnici Haynes Memorial Hospital v Bostone, kde železné pľúcne respirátory pomáhali pacientom dýchať. (AP)
Oddelenie detskej obrny v roku 1955 v nemocnici Haynes Memorial Hospital v Bostone, kde železné pľúcne respirátory pomáhali pacientom dýchať. (AP)

Obeťami obrny boli často deti, ale najslávnejším postihnutým Američanom bol prezident Franklin D. Roosevelt, ktorý dostal obrnu a v roku 1921, keď mal 39 rokov, bol ochrnutý od pása dole.
AD

V roku 1951 dostal Jonas Salk z lekárskej fakulty University of Pittsburgh grant od Národnej nadácie pre detskú obrnu na nájdenie vakcíny. Počas intenzívnych mesiacov výskumu vzal živý vírus obrny a zabíjal ho formaldehydom, kým nebol infekčný, ale napriek tomu poskytol protilátky proti vírusu.

Keď testy ukázali, že vakcína je bezpečná, Salk povedal svojej manželke: „Mám to,“ napísal Offit.

Správa o jeho úspechu čoskoro prenikla na verejnosť. Narástol tlak verejnosti na vakcínu a na rozsiahly pokus.

V roku 1953 to Salk otestoval na sebe, svojej manželke a troch deťoch.

Odvážni - možno šialení - vedci, ktorí na sebe riskovali testovanie vakcín smrťou

26. apríla 1954 stál Randy Kerr, 6-ročný žiak druhého stupňa z Falls Church vo Va., V jedálni základnej školy Franklina Shermana v McLean a ako prvý bol očkovaný v masívnom terénnom výskume.
AD

Salkova vakcína bola podaná 420 000 deťom. Miesto